• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FOSSYMýty, Legendy a Pověsti
    GORGLIN
    GORGLIN --- ---
    FOSSY:
    Pravda, na Kaledonský kanál jsme zapoměl.

    Kanál je v provozu od roku 1822, kdy jej dokončil Thomas Telford. Překonání výškového rozdílu (celkem 20 metrů) je na kanále vyřešeno systémem zdymadel, kterých je zde po celé délce celkem 29. Zdymadla v činnosti lze vidět v místě zvaném Neptune's Stairscase, nebo Fort Augustus.


    Netřeba být odborník na dané téma, abych dokázal vyvrátit lecjakou teorii, nebo vytvořit vlastní.
    Podvodní zemětřas, tsunami a máme plasiosaura v Loch-ness.
    No a ani to nebolelo.
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    FOSSY: Ještě je tady jedna možnost, trochu scifi: Nessie tam leze z jiné dimenze. Když je tam ten Tomnahurich...
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    GORGLIN: Tak popravdě psychologii praještěrek zmáknutou nemám, ale asi tak nějak, ne? :)
    Navíc mohli připlavat i po proudu. Jestli jsem zase něco nepoplet, tak Lochy a jejich přítoky/odtoky tvoří Kaledonský kanál mězi Atlantickým oceánem a Severním mořem. Přístup celkem ze všech stran.
    LENZIE
    LENZIE --- ---
    FOSSY: Jen aby to nebyl ocásek...
    GORGLIN
    GORGLIN --- ---
    Plesiosaurus, nebo něco takového, vzal Ness proti proudu do LochNess?
    Pozval si tam kamarády a zabydleli se tam?
    Hele kucí ta slaná voda je na pytel, mám z toho pálení žáhy, přestěhujem se do sladký.

    Tak nějak?
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    LENZIE: Jen občas vystrčí hlavu, aby povzbudila turistický ruch...
    LENZIE
    LENZIE --- ---
    FOSSY: Nene, lochneska dělá hají pupí na dně v bahně :)
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    GUYVER: Lochneska prostě trčí a vyčnívá. Stejně tak Nessie zná každý, Ogopogo už tolik ne (i když jde o prakticky stejnou legendu, ovšem jinde).
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    GORGLIN: Teorie praví, že do jezera připlavali, ne že přežili v něm...
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    GORGLIN: Opět mea culpa.
    Bahno má až 85m, nikoliv 15.

    Omlouvám se za zmatek, jsem dnes nesoustředěný...

    GUYVER
    GUYVER --- ---
    FOSSY: Ono tam toho bude víc zajímavého, jenže příšera to trochu odsouvá do pozadí. Třeba Tomnahurich u Invernessu. Uvnitř má žít Thomas the Rhymer s vojskem: http://www.scottish-places.info/features/featurefirst17914.html Takže skotská obdoba Blaníku a kdovíco ještě tam bude.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GORGLIN: To vyprávěj latimeriím, ty by teoreticky taky měly bejt vyhynulý ;)
    GORGLIN
    GORGLIN --- ---
    ?Dosahuje hloubky 230 m (až 305 m, pokud počítáme bahnité sedimenty).?

    Zdroje se různí, nebo jsi udělal chybu ve výpočtu?
    LENZIE
    LENZIE --- ---
    FOSSY: Jo a s Loch Katrine (jak se správně píše) je spojován legendární Rob Roy... :)
    GORGLIN
    GORGLIN --- ---
    A praještěři to být nemohou, páč vyhynuli, než se tyto dva kusy současného skotska srazily.
    GORGLIN
    GORGLIN --- ---
    Já vím, že to je taky trochu mimo téma, ale zajímavé to je.
    Skotsko na sever od jezera Loch-Ness je jiný kus země, než skotsko od jezera na jih. v místě kde je jezero se dotákají a jejich vzájemný pohyb přispěl ke vzniku i výjmečnosti jezera Loch-Ness.
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    A ještě pro zajímavost: Hloubka Loch Ness může být až o 15 metrů větší, když se započítají bahnité usazeniny, což je další prostor pro ukrytí lochnesky :)
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    LENZIE: Možná jsem se uťal já v překládání, kdy "největší" bylo myšleno objemem vody a ne rozlohou :)
    A krása nehraje roli, Loch Ness má Nessie :) Přírodní krásy patří do jiných klubů ;)
    LENZIE
    LENZIE --- ---
    FOSSY: No jo no, i mistr tesař se někdy utne :) Navíc třeba Loch Kathrine je mnohem hezčí, než všechna tři zmiňovaná jezera :)
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    LENZIE: Ehm, tak nevím, kde udělali soudruzi z NDR chybu...
    Loch Ness je druhé největší po Loch Lomond a druhé nejhlubší po Loch Morar. A té vody má víc než jezera Anglie a Walesu, bez Skotska...
    Některý z mých zdrojů asi nebyl úplně věrohodný...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam