• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FOSSYMýty, Legendy a Pověsti
    O legendách, pověstech a mýtech minulosti, ze všech koutů světa. Od Hercula po Sun Wu Kunga. Od Draků po Čachtickou paní.
    Nikoliv UL!

    - Legendy o stvoření světa
    - Mýtičtí tvorové
    - Bájní hrdinové

    Slyšeli jste střípek nějaké legendy, a chcete ji znát celou?
    Znáte nějaký pěkný mýtus, který Vás oslovil, a chcete se o něj podělit?
    Zajímá Vás, kdo byl Belerofontes, Tyr, nebo Hannibal?
    rozbalit záhlaví
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    FJERTIL: Něco se našlo, ale spolehlivě nedoloženo:
    In 1986, the wreckage of an Avenger was found off the Florida coast during the search for the wreckage of the Space Shuttle Challenger.[citation needed] Aviation archaeologist Jon Myhre raised this wreck from the ocean floor in 1990. He mistakenly believed it was one of the missing planes.[9]

    In 1991, a treasure-hunting expedition led by Graham Hawkes announced that the wreckage of five Avengers had been discovered off the coast of Florida, but that tail numbers revealed they were not Flight 19.[10][11] In 2004 a BBC documentary showed Hawkes returning with a new submersible 12 years later and identifying one of the planes by its bureau number (a clearly readable 23990[12]) as a flight lost at sea on 9 October 1943, over two years before Flight 19 (its crew all survived[13]), but he was unable to definitively identify the other planes; the documentary concluded that "Despite the odds,[14][15] they are just a random collection of accidents that came to rest in the same place 12 miles from home."[16][12] But in March 2012 Hawkes was reported as stating that it had suited both him (and indirectly his investors) and the Pentagon to make the story go away because it was an expensive and time-consuming distraction, and that, while admitting he had found no conclusive evidence, he now thought he had in fact found Flight 19.[11]

    Records showed training accidents between 1942 and 1945 accounted for the loss of 95 aviation personnel from NAS Fort Lauderdale[17] In 1992, another expedition located scattered debris on the ocean floor, but nothing could be identified. In the last decade,[when?] searchers have been expanding their area to include farther east, into the Atlantic Ocean, but the remains of Flight 19 have still never been confirmed found.

    In the mid-1960s near Sebastian, Florida, wreckage was found of a warplane with two bodies inside. The Navy retrieved the aircraft and bodies, saying it was from Flight 19. However, the Navy later recanted its statement and has not identified the bodies, even after Freedom of Information Act requests in 2013.[18]

    Flight 19 - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Flight_19
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    FOSSY: Jen bych doplnil, že tu letku našli někdy tak před 3 lety, pokud mne paměť nemate.
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Tak opět jednou omluva za naprostý nedostatek času...

    Střelka kompasu se točí kolem dokola a marně hledá sever. Výškoměr se protáčí a ne a ne se usadit na nějakém jednoznačném čísle. Oči pálí od neúspěšné snahy proniknout mlhou, rozpoznat vodu od oblohy a najít horizont. Dokonce i čas jako by se choval podivně. Některé cesty trvají příliš dlouho, některé absurdně krátce. Vysoko na obloze se bez zjevného zdroje objevují podivná, nehybná i vířící světla. A stejně tak dole, kdesi v hlubinách, daleko pod hladinou. Selhávají I komunikační přístroje. A občas nezmizí celé plavidlo, ale jen jeho posádka…
    Tak takové jevy prý provázejí plavbu nebo let oblastí, která je považována za jednu z nejtajuplnějších na světě. Možná po právu, možná ne. Něco přes million kilometrů čtverečních, vymezených Hamiltonem, Miami a San Juanem v téměř rovnostranném trojúhelníku, jehož strany někteří záhodologové mírně upravují, aby odpovídali číslu 1618,034 km, tedy Zlatému řezu. Ostatně o podivnostech v této oblasti psal údajně už Kryštof Kolumbus.
    Říká se, že bermudský trojúhelník se vzpírá jakémukoliv vysvětlení, a tak si lidé milující záhady našli svá vysvětlení. Jedním z nich je například podmořské město, jehož obyvatelé si pomocí magie nebo pro nás nepochopitelné technologie střeží svá tajemství. Úsměvné? Možná, ale u pobřeží Kuby bylo skutečně objeveno podmořské město, shodující se údajně s olméckými vykopávkami… Další možností jsou oblíbení zelení mužíčci. Mimozemšťané totiž mohou mít na svědomí jak matení smyslů, tak matení přístrojů, dokonce I podivné “skoky v čase”. V méně proklamovaných vysvětleních najdeme třeba to, že v BT bydlí sám Poseidón, že je místo prokleté (kým, tak to už záleží na vypravěči), že se zde stýkají dimenze, a mnoho dalších, podle vkusu si své oblíbené najde prakticky kdokoliv.
    Nejznámější zmizení v BT jsou asi tato (chronologicky):
    Marie Celeste – dvojstěžník, který vyplul z New Yorku v listopadu 1872. Nalezen byl mezi Azorským souostrovím a Portugalskem o měsíc později. Bez posádky a záchraného člunu. Zmizelo 10 lidí, bez zásob, bez cenností, bez vybavení. Deník kočil záznamem na konci listopadu, poslední zápis byl zapsán na území BT.
    Cyclops – nákladní loď, která zmizela v BT v březnu 1918. Přes tři stovky lidí, náklad rudy. Při pátrání po válce se ukázalo, že v tu dobu nemohla být za zmizení lodě odpovědná ani ponorka, ani mina, ani zběhnutí kapitána, rodilého Němce. Loď se prostě vypařila. (U Norfolku byl objeven vrak, ale dosud nebylo jednoznačně prokázáno, že se jedná o Cyclops.)
    Letka 19 – asi nejznámější a zároveň možná nejzáhadnější zmizení v BT. Prosinec 1945. Letka pěti bombardérů USAF Grumman TBF Avenger. Běžný cvičný let. Potom hlášení, že se přístroje chovají podivně a že rychle klesá viditelnost. Poslední zachycená zpráva byla instrukce velitele letky, aby pohromadě se držící letadla přistála na hladině, jakmile jim bude docházet palivo. Letku už nikdo nenašel, naopak při pátrání zmizelo další vojenské letadlo s třináctičlennou posádkou.
    Marine Sulphur Queen – další nákladní loď, zhruba čtyřicet členů posádky, únor 1963. Vrak se nikdy nenašel. Proti záhadě mluví rozhodnutí soudu ve prospěch pozůstalých, aby je společnost, provozující MSQ odškodnila, protože loď byla v desolátním stavu.
    A tak dále…
    Mno, a teď troche zdravého skepticismu?
    Existuje mnoho vysvětlení, která boří statut bermudského trojúhelníku coby záhadného místa, okna mimo prostor a čas. Statistiky říkají, že v letech 1945 – 1971 si BT vzal 22 letadel a v rozmezí 1840 – 1973 38 lodí. To zase není tolik, když se vezme v úvahu, o jak frekventovanou oblast se jedná. Většina záhadných zmizení proběhla v období studené války, takže vzhledem k poloze BT je vysvětlení nasnadě. Pak tu je počasí, které se vyznačuje hojností tornád, hurikánů a bouří, kdy nejsou vyjímkou patnáctimetrové vlny. S hloubkou dosahující i 6000 metrů není divu, že vraky mizí. Podmořská naleziště metanu, který může vystoupat až do výše 2000 metrů, ovlivnit přístroje, přiotrávit posádku a fatálně působit na spalovací motory. Piráti. I pro skeptiky je verzí na výběr…
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    Sakra práce, to se mi nemělo stát, to je tak strašně velká hromada zajímavejch knížek a já si zrovna nemůžu dovolit moc prokrastinovat! ;D
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    LILY: A když zadáš "mezopotámie" do Centrálního katalogu UK, vyjede ti to 448 záznamů k projití. Hned na první stránce je knížka "Goddesses in context : on divine powers, roles, relationships and gender in Mesopotamian textual and visual sources" od Julie Asher-Greve, pod signaturou F-K2.2-Ashe-1 k zapůjčení v knihovně ústavu filosofie a religionistiky FF UK. Z toho by mohlo něco kápnout. Další stránky a jiná klíčová slova už si projdi sama... ;)
    LILY
    LILY --- ---
    ALDARION: tak já zkusím aj tu angličtinu. Díky! :)
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    LILY: Kdybys četla anglicky, bylo by možné se zahrabat třeba zde: http://etcsl.orinst.ox.ac.uk/ ;)
    Ale obávám se, že Ereškigal nebude zrovna nejčastěji zmiňovaným božstvem. ;) A že jediná cesta je nějak uvažovat nad těmi mýty a možná i hymny a zaklínadly, které máme k dispozici. (Osobně jsem asi trošku nepřítelem domýšlení se, radši poctivě nechávám bílá místa bílými místy.) Navíc by to asi chtělo vzít v úvahu stáří textů a historickou změnu - záhadní staří Sumeřané se asi ve svém přístupu ke světu lišili od akadsky hovořících semitů, Sargonova Akadská říše byla jiná než Babylonie či Asýrie, ani třeba staroasyrské období nebylo stejné jako novoasyrské, i když všichni žili v Mezopotámii a zapisovali své náboženské texty v sumerštině a klínopisem... Takže nejspíš skončíš s tím, že máš několik skupin textů, z nichž vyplývá trošku něco jiného a nechce se ti je spojit, protože je od sebe dělí třeba tři tisíce let. Tohle se nedá vyhrát. Ale je to legrace. ;D
    LILY
    LILY --- ---
    Jinak abych byla přesná, potřebovala bych "uchopit" spíš její charakterové rysy, než vědět, kdy, kde, s kým a co se stalo. Ale třeba něco najdu v tom, co zmiňuješ.
    LILY
    LILY --- ---
    ALDARION: dobrá díky!
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    LILY: Sestup Inanny do podsvětí a mýtus o Nergalovi jsou asi nejobsáhlejší zdroje informací o Ereškigal...
    Do jaké míry ti k něčemu bude Hruškův Kultovní život starého Sumeru můžeš odhadnout z recenze; v roce 1977 vyšla kniha se slibným názvem "Mýty staré Mezopotámie", pak existuje překlad knížky "Bohové, démoni a symboly starověké Mezopotámie" od Greena a Blacka (Volvox Globator 1999). Ty už jsi prošla, nebo ne?
    Jinak bude asi nutné smířit se s tím, že a) zdroje našich informací mohou být poněkud kusé a b) tohle je už vlastně poměrně dost specifický dotaz / problém a pro pojednání vážnější, než je jen zopakování těch nejznámnějších pasáží známých mýtů, bude asi třeba jít po odborných článcích, které nejspíš nebudou v češtině, a kdoví, zda v angličtině nebo spíš v němčině...
    LILY
    LILY --- ---
    Sháním nějaké info o Ereškigal, ideálně v češtině. Zatím se mi podařilo najít jen nějaké kratší pasáže týkající se spíš "návštěvy" podsvětí její sestry Inanny.
    V mytologii, bozích, bohyních a jejich hledání se moc neorientuju, tak budu ráda za nějaké tipy či odkazy. Díky moc!
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    ALEA: Zmínka je o nich i ve Vernově Cestě kolem světa za 80 dnů, kde se vyskytuje artistický soubor NOSATCI (pod přímou patronací boha Tingu)

    ALEA
    ALEA --- ---
    FOSSY: Já slyšela, že Tengu jsou také obecně považovaní za nadšené hráče hazardních her, proto si například jedna firma, která původně vyráběla hrací karty, dala do názvu jejich odvozené jméno ve významu něco jako "následujte způsob Tengu". Myslím tím firmu Nintendo. Našla jsem k tomu i nějaké stránky, ale můj zdroj mi to říkal osobně, tak to nemůžu doložit. Pokud někdo víte víc, ráda se nechám poučit. :)
    The Nintendo Tengu Hanafuda Deck - Japanese-Games-Shop.comJapanese-Games-Shop.com
    http://www.japanese-games-shop.com/hanafuda-2/the-nintendo-tengu-hanafuda-deck/
    "Nintendo" Might Not Mean What You Think
    http://kotaku.com/5649625/nintendo-might-not-mean-what-you-think
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Něco málo z velmi bohatého japonského seznamu nadpřirozených tvorů.

    Tengu
    Tengu je jeden z nesčetných bůžků, nebo snad duchů, a i jeho podoba a charakter ve folklóru se během věků měnily. V zásadě se jednalo o humanoida s rysy dravého ptáka, jako byl zobák a křídla. Tengu nebyl právě přívětivý yókai (nadpřirozená bytost). Byl nesmiřitelný, násilnický, a často byl považován za zvěstovatele nadcházející války. Postupem doby jeho rysy poněkud změkly. Zobák byl vystřídán opravdu dlouhatánským nosem a z bytosti nebezpečné a nepřátelské se stal asketický a přísný duch-strážce lesů a hor. Pro některé byl Tengu cosi jako skřet, goblin, dohlížející na divočinu v nejodlehlejších a nejméně lidnatých částech Japonska. Tradovalo se, že s mečem není Tenguovi rovno. Ještě později se z Tengu stali zlí duchové, rozdmýchávající konflikty mezi lidmi, vydávající se za kněze nebo jeptišky, a příležitostně dokonce posedávali lidi. A nakonec začali lidé rozlišovat zlé Tengu a dobré Tengu. Ti první, jak jinak, škodili lidem a užívali si sváry a neshody, které zasívali. Ti druzí byli spíše ochránci, a například dřevorubci a lovci jim nabízeli obětiny pro zajištění úspěchu práce v lese.
    O různých Tengu se vypráví mnoho příběhů.
    Vypráví se například o podvodníkovi, který ukradl Tenguovi kouzelný vějíř. Ten dokázal ovíváním prodlužovat a zase zmenšovat nos. Podvodník pak zvětšil nos dcery bohatého obchodníka tak, že nemohla vyjít mezi lidi, a zmenšil ho až výměnou za její ruku. Když pak slavil svůj úspěšný podnik, opil se, a ovíval se tak dlouho, až se nosem dotkl nebes.
    Jiný příběh mluví o starém vesničanovi s obrovskou bradavicí na obličeji, který jednou v horách narazil na skupinu bavících se Tengu. Vyzvali ho, ať se k nim přidá. A byli tak potěšeni jeho zpěvem i tancem, že jej bohatě obdarovali a pozvali i na zítřek. A aby si byli jistí, že se vrátí, vzali mu z obličeje bradavici v domnění, že ji bude chtít zpět. Věsničan, to dá rozum, bradavice zpět nechtěl, a nechtěl se ani další noc bavit s Tengu. Ale jeho soused, který měl také bradavici na obličeji, si řekl, že by také mohl získat bohaté dary od Tengu a bradavice se zbavit. Jenomže soused neuměl zpívat ani tančit, a navíc Tengu rozhořčilo, že chtěl ukrást dary, které mu nechtěli dát. A tak se soused vrátil domů jen s bradavicí prvního vesničana hned vedle té své.
    Další příběh vypráví o Tenguovi, který chtěl potrápit jistého dřevorubce. Tengu bez námahy četl myšlenky dobrého muže, vysmíval se mu, až to dřevorubec nevydržel a zasekl sekeru do stromu. Vyštípnutá tříska trefila Tengua přímo do jeho dlouhatánského nosu, což dřevorubec vůbec nezamýšlel, a chudáka Tengua to pěkně zabolelo. A tak Tengu utekl a všude vyprávěl, že lidé jsou velmi nebezpečná stvoření, a že konají, aniž by museli myslet.
    I v dalším příběhu člověk Tengua doběhl. Tengu překvapil na cestě jednoho poutníka a řekl si, že si s ním pohraje. A začal s tím, že si navzájem poví, co je nejvíce děsí na tomto světě. Tengu popravdě odpověděl, že jej nejvíce děsí hřeben (jedna z možností, mluví se o různých naprosto obyčejných věcech nebo bylinách, hřeben se líbí mě). Ale mazaný poutník odpověděl, že nejvíc ho děsí mochi, rýžové koláčky. Tengu se ošklivě zachechtal a zatřásl svou kouzelnou tykví. A na milého poutníka začaly padat rýžové koláčky i rýže. Co dodat. Poutník si z toho nic moc nedělal, zato vytáhl z tlumoku hřeben a Tengua zahnal na panický útěk. A pak už jen sebral jeho kouzelnou tykev, kterou Tengu ve strachu zahodil, a od té doby se mu dobře vedlo.
    Ale přes tyto veskrze zábavné historky není radno Tengu podceňovat. Dovedou napáchat velké škody a umí být velmi nebezpeční, v přímém boji i jinak. Proto je vždy lepší chovat se uctivě a být s nimi zadobře.

    Kappa
    Podobně jako kelpie nebo vodníci sloužily i kappy matkám k tomu, aby udrželi svá dítka dál od vody. Kappa číhá na neopatrné, aby je utopila kdekoliv, kde to jen trošku jde. Kappa je dítě řeky, vodní duch nebo bůžek, jedna z mnoha yókai.
    Začněme vzhledem. Kappa má víceméně lidskou postavu, velkou asi jako dítě kolem jedenácti let věku. Kůže, přesně podle očekávání, je šupinatá, a v odstínech žluté, zelené a modré barvy. Namísto tlamy mívají zoban a tělo chráněné krunýřem podobným želvímu. Kappa plave jako ryba a voda je jejím přirozeným prostředím, což mimo jiné znamená plovací blány mezi prsty. Dokonce se vžilo přísloví „kappa topící se ve vodě“, což má asi takový význam, jako naše „i mistr tesař se utne“. V některých příbězích jsou ruce kappy spojeny a volně procházejí trupem, čili kappa může jednu ruku extrémně protáhnout za cenu zatažení ruky druhé. Ovšem také je tak možné kappě vytáhnout ruce úplně. A asi nejdůležitějším rysem je sara, ploché místo bez vlasů na hlavě, připomínající mělkou misku nebo talíř. Sara musí být neustále plná vody, jinak kappa ztrácí moc a sílu, a dokonce může umřít.
    Kappy jsou veskrze zlomyslné, lstivé a zákeřné, ale ne prvoplánově zlé nebo nepřátelské. Kappy si lze naklonit a spřátelit se s nimi, obvykle pomocí jídla a alkoholu. Zvláště oblíbené jsou nakládané okurky a saké. Taková kappa pak může prozradit spoustu užitečných věcí, ukázat potopené cennosti, pomáhat v rybolovu, nebo se zavlažováním polí. Druhou možností je kappu ke spolupráci donutit. To však vyžaduje kappu porazit – mají v oblibě sumo a občas vyzvou pocestné, aby zahnaly nudu – nebo přechytračit. Naštěstí pro lidi mají kappy celou řadu slabin, které se proti nim dají dobře využít.
    První slabinou je sara. Když se vám podaří v zápase dostat vodu z této prohlubně, je kappa bezmocná. Ale pozor, někdy nosí kovové helmy, aby si vodu uchránili.
    Druhá slabina souvisí s první. Kappy jsou posedlé zdvořilostí. Pokud se kappě hluboce pokloníte, určitě vám to oplatí. A protože si při tom vylije vodu z prohlubně na hlavě, zlstane v předklonu, dokud jí tam vodu nevrátíte. Samozřejmě po slibu, že pro vás udělá, co budete chtít. Helma bohužel fungovala i v tomto případě.
    Třetí velkou slabinou jsou ruce kappy. Pokud se povedlo vytáhnout jí je z trupa, mohla kappa udělat jen velmi málo jiných věcí, než slíbit, že za jejich navrácení poslouží podle svých možností.

    ALDARION
    ALDARION --- ---
    Coco de mer, Mořský ořech. Kouzelný plod podmořského stromu, nalezený občas vyplavený na maledivském pobřeží i jinde. Zasazen na zemi nikdy nevyrostl. Dělala se z něj luxusní ozdoba šlechtických a panovnických sídel, užíval se v maledivské domorodé medicíně a kouzelnictví, v ájurvédě i v trediční čínské medicíně jako afrodisiakum (a jako prvek luxusní kantonské kuchyně).


    Pak byly objeveny Seychely. ;)
    Plavou totiž jen mrtvé duté plody, z nichž už strom nevyroste...
    Pořád ale zůstává nesmírně vzácným plodem, protože je to vzácný endemit (a pro nadměrný sběr dlouho nerostly skoro žádné nové palmy). Stále se neví, zda palmy opyluje hmyz, jiná zvířata, vzduch či déšť - a kvetou jen jednou za 11 až 45 i více let. a je to největší semeno (17,6 kg) a plod (42 kg) na světě.

    FOSSY
    FOSSY --- ---
    ALDARION: Vida, tak jsem nezpůsobil zase takové peklo :)
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    KID_MCHUTT
    KID_MCHUTT --- ---
    FOSSY: ID Alistair nebo ID Vanaprastha ti imo dokážou poradit :)
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Rád přijmu rady a porady ohledně českého přepisu jmen. A jako obvykle podávám jednu z mnoha verzí, zejména co se hinduismu a Véd týče, je těch verzí vskutku požehnaně. Nezlobte se na mě, pokud znáte a dáváte přednost jiné verzi.

    Zrození Durgy

    Jako vždy od počátku věků souřili spolu Ásurové o moc a postavení, leckdy krutě a zákeřně, mnohdy bezohledně, vždy ze všech sil. A vynikal mezi nimi tehdy jeden, který svou mocí a válečnou dovedností překonal mnohé jiné, až si vydobyl jistou pověst mezi svými. Tím jedním byl obr nezměrné síly, jehož nazývali Mahiša. Po četných vítezstvích Mahiša získal dar věštby, která pravila, že Mahiša bude neporazitelným pro všechny své protivníky a nepřátele, krom ženy.
    Radoval se Mahiša, neboť ve všem, co bylo stvořeno, nebylo takové ženy, která by se jemu mohla postavit na odpor, a která by jej mohla ohrozit. A Mahiša se pustil do zápolení se samotnými bohy, které obíral o jejich moc a o jejich postavení, protože jak bylo předpovězeno, nikdo ho nemohl porazit.
    Tehdy se sešli z nebes vyhnaní bohové, rozlícení myšlenkou na triumf Ásura, jehož nebylo lze zastavit, u Tridévy, Šivy, Višny a Brahmy. A bohové tehdy vsáhli do svých niter a uvolnili mocné proudy ohnivé energie. Nesmírná záře a síla spojily se pak v tělo překrásné ženy, jejíž nádhera byla vmžiku známa po celém vesmíru. Šiva stvořil její tvář a Yama její vlasy, a Višnu její paže a další bohové další z částí jejího krásného těla. A tak byla stvořena Durga, bohyně bojovnice, jíž se nikdo nevyrovnal ni krásou, ni zručností v boji. V desíti pažích svírala deset zbraní, jimiž ji obdarovalo deset bohů, a seděla na lvu, jehož jí daroval Hamalaja. Durga se stala vtělením a zosobněním síly a moci bohů.
    Durga vyrazila svůj bojový pokřik a země se tím hlasem zachvěla, a ona se vydala do bitvy proti Mahišovi a jeho armádě, vedené démony, mezi nimiž byli Čikšur, Vidalakša, Asiloma, Mahahanu a mnoho dalších. Na pokyn Mahiši napadly démonické armády Durgu, ale ona je s pomocí bojovnic, které sama ze sebe stvořila, aby jí pomáhaly v boji, a mezi nimiž bylo sedmero Matek či bohyně Kálí, porazila s nevídanou krutostí. Vždyť všechny její pomocnice byly ženy, a všechny vynikaly v boji krvežíznivostí, zuřivostí, a dravostí.
    Potom sám Mahišu vzal na sebe podobu buvola a zaútočil na Durgu, ale ona jej spoutala lany. Mahiša unikl, změniv se ve lva skočil na bohyni s drápy připravenými trhat. Ale Durga jej srazila svým mečem. Mahišu přijal podobu šermíře a pustil se s ní do boje, a Durga jej probodala mnoha dbře mířenými šípy. Mahišu se opět proměnil, tentokrát ve slona nevídané velikosti, a vrhl se na lva, na němž Durga jezdila. Avšak Durga mu usekla chobot, kterým lva nakrmila. Mahiša se proměnil naposledy, opět na sebe vzal podobu buvola, a vyrazil proti bohyni. A Durga, usrkávaje ze svého poháru s vínem, vrhla proti Ásurovi trojzubec, který dostala od Šivy, srazila Mahišovu hlavu s ramena zabila jej jednou provždy.
    Durga jest zvána Neporazitelná či Nedostupná, a nikdy jí v boji nepomáhají muži. Je jednou z podob manželky boha Šivy a pro svou schopnost bojovat se zlem a chránit dobro je možná tou nejdůležitější.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam