• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINANÁDRAŽNÍ GASTRONOMIE - restaurace, pajzly, hospody, bistra, okénka, stánky
    NÁDRAŽNÍ restaurace, hospody, pajzly, kavárny, bistra, okénka, stánky atd.
    "Nádražní restaurace jsou stejně staré jako dráhy. V současné době samozřejmě ta tradice pokračuje, i když jejich úroveň je velmi rozdílná.
    Nejvyšší úroveň si držely v dobách svého vzniku, to znamená většinou v 19. století. Dobrou úroveň měly i během první republiky.
    Určitý úpadek můžeme sledovat až po 2. světové válce - ani ne snad v 50. nebo 60. letech, ale až od 70. let.
    V 80. létech žily nádražní restaurace z podstaty a po roce 1989 můžeme sledovat další úpadek.
    Souvisí to s celospolečenským postavením nádražních restaurací a vůbec železnice jako takové a přistupují k tomu další vlivy jako je úbytek cestujících a také nové hygienické normy, které velmi omezují vaření v nádražních restauracích.
    Bohužel zlaté časy nádražek už pominuly. Můžeme ale hledat stopy jejich slávy a pádů, můžeme vstoupit do světa, kde platí jiné fyzikální zákony a něco z toho přinést sem a podělit se s ostatními :-)"
    Specielně si budeme všímat vývoje tohoto fenoménu na území České republiky a porovnávat ji s minulostí, s plány do budoucnosti a také se zahraničím. Nevyhneme se asi prolínání hlavního tématu - nádražní gastronomie - s tématy nádražní architektury, kultury a tak dále, takže to sem patří taky, ale hlavní téma je jasné.

    Zvláště oceníme:
    *VLASTNÍ ZKUŠENOSTI- doporučení, varování, tipy, zážitky, vzpomínky ...
    REPORTY Z NÁDRAŽEK- uveďte je vždy slovem "report" aby si lidi mohli tyto reportáže vyfiltrovat.
    Používejte prosím bodování 0-10 od nejhoršího po nejlepší formou např. 7/10.


    *VLASTNÍ FOTKY - Foťte hodně, protože nádraží a nádražky jsou takovou rezervací starých dob, místem, kde se asi nejvíce zastavil čas a mají ještě svého genia loci a asi těchto míst začne brzy ubývat....Fotku upravte na snesitelnou velikost, někomu to jde tak, že za .jpg napíše "height=400" nebo jiné číslo-dá se to doladit.

    *KONKRÉTNOST - při uvádění lokalit nebo příkladů pro vaše tvrzení

    *** VAGUS.CZ - stránky nejaktivnějšího zdejšího přispěvatele ID NPYRIN, kde si můžete KOUPIT JEHO KNIHU recenzí nádražek
    ***Seznam nádražek
    ***Seriály o nádražkách v časopisu Železničář

    SPŘÍZNĚNÉ KLUBY:
    [ Blues starejch kolejí ]
    rozbalit záhlaví
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    NPYRIN: koupil bych takový dárek....
    LALINA
    LALINA --- ---
    NPYRIN: já ingoruju a koupila bych to.
    NPYRIN
    NPYRIN --- ---
    Přátelé, Vánoce se pomalu blíží, a proto se ptám. Uvažujeme o vydání vágusí ročenky, jejíž nedílnou součástí by samozřejmě bylo i několik nádražních reportů, které by si zasloužily zvěčnit. Bylo by to nejspíš 32 stran v barvičkách a přišlo by to zhruba na sto korun (pokud neseženem sponzora, hehe). Měl by někdo z této skupiny zájem?

    Pokud to funguje, hlasovat by se mělo dát tady na fejsbuku: http://www.facebook.com/questions/10150386112801956/?notif_t=question_forward_success

    Kdo fejsbuk bojkotuje, ať mi pošle zprávu.
    NPYRIN
    NPYRIN --- ---
    REPORT: jeden archivní z Harrachova doplněný o nové fotky. 6/10

    Nádražní restaurace Harrachov | VÁGUS.CZ
    http://www.vagus.cz/2009/01/14/harrachov/
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Souboj na dráze: Srovnali jsme jídlo podávané u Regiojetu a Českých drah. Jak to dopadlo? | life.ihned.cz - Jídlo
    http://life.ihned.cz/jidlo/c1-53682800-jak-chutna-zeleznice?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed
    NPYRIN
    NPYRIN --- ---
    REPORT: 10/10 !!!

    Hamilton Hall, Liverpool Street Station, Londýn | VÁGUS.CZ
    http://www.vagus.cz/2011/11/16/hamilton-hall/
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Hohoho - nádražka v jeseníku znovu otevřena a kromě toho, že je zatím čistá, tak je naprosto poctivá a provozní je stejnej.

    Takhle navečer tam bylo téměř plno místních, dokonce mají stů štamgastů. Nábytek dřevěnej masiv, thonetky židle, točená Holba, včetně polotmavé a kvasnicové (to jsou věci), zkouší vařit - pocitvé polívky, před oběd menu (na objednávku den předem), řízek, párek v rohlíku, bramborák, uzené koleno. Hospoda neobsahuje bagety. Z nostalgie jsem si za pade koupila řízek s chlebem na cestu do Prahy - a dostla jsem čerstvý, namístě obalovaný (žádné předmražené cosi).

    Je tam ovšem zahuleno. Ale to tak nějak patří k věci.
    LALINA
    LALINA --- ---
    TESSS: jojo, je to tak...ale je to už asi 8 let zpátky..
    TESSS
    TESSS --- ---
    LALINA: podebrady, jo? Lazensky mesto, to uz vubec nechapu. Jasne nedele a jeste Listopad to neni zrovna vrchol turisticky sezony, ale zacina to byt normalni :-(

    Jeste jesm zapomnela napsat, ze v nadrazce bylo krasne, ciste slyset hlaseni o vlacich
    LALINA
    LALINA --- ---
    TESSS: ale ošuntělá nádražka s dobrým hermelínem , to zní dost slibně.-)

    mimochodem všimla jsem si, že poslední dobou moje oko se zalíbením kdesi spočine... a ejhle, kde? Jsou to neopravený domy. Je to ted taková zvláštnost, že se mi to začalo líbit... opravdu zvláštní, musela jsem se smát:-))
    jo, za totáče oko marně hledalo něco opravenýho, pěknýho..a tedko zase je to naopak.-))
    LALINA
    LALINA --- ---
    TESSS: to je tragédie, co? takhle jsem jednou bloudila po Poděbradech... otevřeno měli akorát čínani, Vostuda!!!
    TESSS
    TESSS --- ---
    Pribram

    Usli jsem pres 20km bez jedinne hospody/kramu, takze jsme pocitali s tim, ze v Pribrami nam daji neco k jidlu, bohuzel byla nedele, takze vsude zavreno -WTF?
    Jedina otevrena hospoda byla na nadrazi, hospoda pekna, trosku osuntela, ale v mezich. Pivo Kozel bez vyhrad, pres tyden maji par hotovek, nam dali aspon hermelin, ktery si udajne sami nakladaji, podle me byl lepsi prumer, ale po celym dni bych snedla i slona...
    NPYRIN
    NPYRIN --- ---
    Je tu středa, a tedy i další díl seriálu o zrušených nádražkách.

    Jindřichův Hradec: bordel a zase bordel | VÁGUS.CZ
    http://www.vagus.cz/2011/11/02/jindrichuv-hradec/
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KEIKIN: chráněná dílna...
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    NPYRIN: geniální, díky za rozhovor, dávám 10 z deseti. Zaujalo mně toto:

    Já říkám, každý to svoje poslední musí někam donést. - tesat do kamene

    Taky mně zaujalo že hajzliky provozuje charita..hehe.
    LALINA
    LALINA --- ---
    NPYRIN: téda!! super rozhovor!
    dej ho prosím do mýho spešl klubu:-)
    NPYRIN
    NPYRIN --- ---
    KEIKIN: Jak jsi mi tuhle říkal, že k tématu nádražního občerstvení přistupujete komplexně, multidimenzionálně a holisticky, rozhodl jsem se podle toho zařídit a pořídit rozhovor s hajzlbábou ze Zábřehu o tamější zrušené nádražce.

    Zábřeh na Moravě: jsme nejlevnější hajzl na trati | VÁGUS.CZ
    http://www.vagus.cz/2011/10/26/zabreh-na-morave/
    MYSHE
    MYSHE --- ---
    na smíchově je to tak na tu malinovku nebo pivko.. párek maj taky dobrej.. ale že by stálo za to, plánovat si podle něj trasu.. to zas ne :)
    LALINA
    LALINA --- ---
    ALEXANDRASAINT: aha.... mno, nezní to moc lákavě teda:-)) a o víku zavříno, no....
    ALEXANDRASAINT
    ALEXANDRASAINT --- ---
    LALINA: o víkendu zavřeno:/ já když se vracim tak už jedu na hlavák rovnou. ale jako krom toho piva tam nemaj nic snad.:D tatranky, limči... jeden z těch stánků točenou malinu..
    LALINA
    LALINA --- ---
    ALEXANDRASAINT: já snad kvůli tomu pojedu někam ze Smícháče... o dlouhém víkendu... co? mají taky o víkendu nebo jen ve všední den?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam