• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    NYA: jo, pokud ledviny normálně pracujou a člk nejí nějaký ekly a chemky, nevidim v tom problém. určitě je to příjemnější než sůl, nehledě na to, že člk nemusí řešit teplotu..je to akorát;) max. když je ucpáno, stihne trochu vychladnout, ale to se dá zas v poho vydržet.
    TADEAS: tyjo odpařenou do nosu, tak to by byl mazec asi:) co se týče uriny, preferuji raw;)
    KAREN
    KAREN --- ---
    NYA: dava to smysl! interne jsem to praktikovala kratce a pomohlo mi to s akutnim problemem, ale necitila jsem se uplne... komfortne, nejak jsem si to asi nedozpracovala.) kazdopadne treba aplikace na kozni problemy je prakticky, luxusni reseni.)
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    NYA: Jo, ta urina je dobrá.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    NYA: nevim jak do nosu /co kdyby se to jeste prvne odparilo, hm?,)/ ale piti kazdy rano treba smysl dava, vylecil jsem si tim alergie na potraviny.

    jinak souhlas s lakshmanou, vzdycky me prolejvani bolelo jen pri nespravnym obsahu soli.
    NYA
    NYA --- ---
    jeežkovy zraky :))
    ahoj
    povězte, nevychází to z indické tradice, kde je moč čistější než voda ? dává to smysl i v našich podmínkách?
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    DAWYT: aha, sorry, vidim, žes zkoušel s malou dávkou :-)
    FLUMO
    FLUMO --- ---
    SLAUGHTER: nepali :)
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    ...nebo prolivat urinou, to by pálit nemělo :-)...
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    DAWYT: jasně, to je samozřejmě ideal...já normálně převařim a sůl použiju, která je. Základ je, že je to dezinfekce. Možná dáváš soli moc? Nejlíp je koncentrace jako fyziologický roztok...
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    DAWYT: Obsah soli musí být správný, ne co nejmenší. Jako ve fýzáku. Jinak to bude pálit a nebudeš to chtít dělat.

    V kántráči maj nějakou francouzskou ultrahyperpřírodní sůl.

    DAWYT
    DAWYT --- ---
    HONZAL: To se v praze špatně shání. Párkrát jsem to zkusil s menší dávkou soli ale z toho mě neuvěřitelně pálil nos, nejsem dostatečně "pure" :) Ale nechávám odstát, ještě jsem experimentoval s tím, že jsem dal křištál do nádoby s vodou, ale radši to už nechávám jen odstát.
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    DAWYT: řekl bych, že obecně se preferuje "pure nature" a nějaký vědecký podklad tam neni. Stejně tak je lepší voda z pramene, než z vodovodu (ta obsahuje chlor)
    BJETUSH
    BJETUSH --- ---
    Hola, mam z nějakýho toho slevovýho serveru dva poukazy na hatha jogu do domu jogy na vinohradech, koupila jsem asi za 120,-, normální cena jedný lekce je 190,-, prodám za 100,- popř. na domluvě. Problém je, že jde využít pouze pondělky do 23.12., což se obávám, že já nezvládnu využít, takže kdyby měl někdo zájem...
    KLUZAU
    KLUZAU --- ---
    DAWYT: dneska jsem slysel dalsi duvod - obecne u ocistovacich technik - kdyz je delas moc casto, telo si na to zvykne a pak se prestane starat samo.
    DAWYT
    DAWYT --- ---
    LAKSHMANA: Ano, vím, tuhle jsem to s tou utěrkou fakt přehnal:) Btw. jak ses ptal na ten alkohol, tak při tantrickém obřadu 5M je tou nedílná součást.
    KLUZAU
    KLUZAU --- ---
    DAWYT. prý někdo takhle na čas ztratil čuch .)
    KLUZAU
    KLUZAU --- ---
    DAWYT: poškození sliznice a těch různých citlivých věcí v dutinách
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    DAWYT: Hm, to konkrétně nevím. Nicméně je obecně známo, že s ničím, co se dává do nosu, se to nemá přehánět. To by ti, Davide, už v rámci tématu ale mělo být jasné. ;-)
    DAWYT
    DAWYT --- ---
    LAKSHMANA: KLUZAU: Ok, díky. Proč se to nemá přehánět (moc soli v organismu?) a ten jod nesmí obsahovat z jakého důvodu?
    KLUZAU
    KLUZAU --- ---
    DAWYT: moje ucitelka jogy mi rekla, ze bez aditiv, ze ale hlavne neprehanet (tj. rozhodne ne denne, spis jednou dvakrat tydne).
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    DAWYT: Koukám do Yoganiho "Diet, Shatkarmas and Amaroli.", co tady mám po ruce. Zdá se, že jediný co píše k soli je: "It is preferred to use pure salt without additives, such as iodine." Dál to neřeší.
    DAWYT
    DAWYT --- ---
    Ahoj :)


    Dělám nějakou dobu ranní hygienu jala neti, koupil jsem konvičku, kde byla "jala neti sůl" a v příbalovém letáku bylo varování, že bych neměl používat klasickou sůl, ale jen tu jejich, samozřejmě:) Varování jsem ignoroval a chvíli jsem používal normální sůl a ted zkouším alpskou. Máte někdo informaci kde by zminovali škodlivost nebo doporučení používání nějakého druhu soli (aniž by to byla komerční reklama) nebo popř. zažili jste nějaké zdravotní potíže při používání klasické soli?
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    LOOP_ONE: No páni... :o Co se tady člověk všechno nedozví....
    LOOP_ONE
    LOOP_ONE --- ---
    LOOP_ONE:to bylo k pár příspěvkům z minula...jinak
    dallší postřeh "filozofovat" docela odvádí od cesty a čím víc si tvoříte pojmy a dáváte jim emoce (zvlášt ty nepříjemný) tak si samy nakládáte..příklad : má někdo, že osvícení těžký dosáhnout,...a jiné podobné iluze tak protě to pro něj bude těžký... a tak to je s každym aspektem v našem životě, ze ktereho si vytvoříme pojem a navážeme na něj nějaké pocity... .) srry za OT
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam