• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    STQ
    STQ --- ---
    SAGUS: hele nechces si dat tejden dva ticha?
    SAGUS
    SAGUS --- ---
    OGMIOS: ale tomu ja vobec nemam problem uverit ;). A tiez som zazil kde co, akurat z toho vyvodzujem trochu ine zavery ako ty. Hlavne by som si nebol taky isty s tym ze to je "jen to cemu veris". Pozorovany dej a jeho interpretacia, to su dve rozdielne veci.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    SAGUS: to je dobry ale ohen nepali vzdy, kdyz se skamaradis tak nepali. a to jsem zazil na vlastni kuzi. a ne, neumim to na zavolani. kupodivu se koncept o palicim ohni ukazal jako dost hluboce zakoreneny a vratilo se mi verit tomu ze pali. a tak to mam se vsim. odlozeni konceptu se mi nepodarilo na stalo. spousta jich se vratila. ted uz ale vim ze to je jen to cemu verim. a i ty si volis cemu verit. proto mas koncepty. proto ti realita funguej tak jak funguje. a nebudes mi verit dokud neprijdes na to ze to jde i jinak. a ja ti ted muzu rict co jsem zazil a to jak si to preberes je opravdu na tobe. ja vim ze ti nedavam zadnej dukaz, ale tohle je opravdu na kazdym z nas mit zkusenost.
    STQ
    STQ --- ---
    KLUZAU: tak z toho co jsem se o tantre (v indii, ne tady) dozvedel ja se to jevi tak, ze by to tak bejt mohlo. akorat vsechny tantricky techniky byly podmineny predchozi silnou jogovou strukturou, kde bez (sebe)dicipliny a pevny struktury nemuze bejt zadny uplny odevzdani-se. ale je dost pravdepodobny, ze jsem potkaval ucitele, ktery to takhle meli protoze jinak by to pro me nebylo stravitelny a dost jiste existujou i jiny.
    SAGUS
    SAGUS --- ---
    Este jeden moj oblubeny zenovy koan k teme a uz som ticho, budem len v pokore zasnut a ucit sa :)

    "Opravdu nemusíš nic být. A nemusíš nic dělat. Opravdu nemusíš nic mít. A nemusíš nic vědět. Opravdu se nemusíš ničím stát. Ale. Je užitečné pochopit, že oheň pálí, a že když prší, tak je hlína mokrá."
    STQ
    STQ --- ---
    OGMIOS: a jak dlouho ti to trvalo?
    SAGUS
    SAGUS --- ---
    Asi kazdy mluvime o necem jinem. Co mate na mysli tym nestrukturovanym vesmirom? Ziadna struktura - ziadne vnimanie, nic, nula, bodka. Kto by vnimal a co? Cim? Jak? a proc vubec? To neni ani osviceni, ani blaznovstvi. To neni nic. Vzdy sa pohybujete v ramci nejakeho systemu a ste podriadeni nejakym pravidlam, a je jedno na akej urovni ste a ci mate alebo nemate hmotne alebo akekolvek ine telo. Aj keby ste len nekonecne maly bod vnimania a okolo je nekonecny cerny prostor, uz to je struktura, podmienena nejakym zakonom ktory umoznil samotny akt vnimania. Kazda uroven ma svoje pravidla az na tu uplne poslednu ale tam uz neni o cem mluvit a neni tam ani nikdo kto by mluvil.

    Ano, zbavit sa svojich mentalnych konceptov a presvedceni moze zmenit vas pohlad na realitu a vztah s nou a tiez hodne omezeni a moznosti atd atd... ale to vsetko spada pod prirodne zakony, kazda hra ma nejake pravidla. V momente ked vidim niekoho kto ma dve ruce a nohy a gravitace ho drzi na maticce zemi blabolit o tom ako svojou myslou prelomil vsetky pravidla... proste, co se da na to rict? Snad len have fun a bacha na zdi.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    STQ: ja se vratil, takze normalne, jen vim jak se veci maj
    STQ
    STQ --- ---
    OGMIOS: rozumim ti, jen je pro tuhle fazi - aspon podle indicky tradice - ten spravnej cas az teprve ve chvili, kdy uz na cloveku nikdo dalsi nezavisi, neb neni prilis kompatibilni s fungovanim v kazdodenni realite. aspon tak tomu teda rozumim ja...ale rad se necham poucit, zvlast jestli zvladas zaopatrovat krom kacenek i zenu a deti?
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    OGMIOS: nepochybuješ správně, jen Tě někteří lidé chytají za slovíčko a pak se jim písek prosívá mezi prsty :)))
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    STQ: o blaznovstvi nejde, je to rozdil. ale teprve az clovek pozna jaky to je kdyz se odlozej zivotni koncepty a plany a clovek se osvobodi, tak teprve potom se pozna jak moc clovek na tom lpi. proste do ty doby neni s cim porovnavat.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    LILY: nikoho nenasleduju, ikdyz nepochybuju ze tohle co ja zna vic lidi.
    KLUZAU
    KLUZAU --- ---
    STQ: me taky. neni to to, k cemu trochu smeruje tantra? Kdyz jsem o ni posledni dobou neco cetl, tak me to pritahuje dost, ale zase si rikam, ze kdyz uz jsem se po letech naucil kazde rano vstavat a cvicit a vicemen spravne jist apod., tak se mi to nechce jen tak hodit za hlavu. A samozrejme chodit do prace je taky celkem dobry :)
    STQ
    STQ --- ---
    KUATO: na druhou stranu kdyz jsem si cvicne predstavil jaky by to mohlo bejt, dovolit si uplne se od vseho odpoutat vnitrne i navenek, prestat se svazovat a proste nechat veci a svet bejt a nezit ve strukturovanym vesmiru, tak me to pritahuje, hodne.
    ale nevim teda jestli je to stav osvicenyho blaznovstvi nebo jenom toho blaznovstvi...a taky nejsem v ty spravny zivotni fazi abych to mohl udelat...
    LILY
    LILY --- ---
    OGMIOS: a nejsi ty žák či následovník b2spirita?
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    KUATO: vsechno je jen dovednost ktera se da rozvijet
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    SAGUS: lol no vidis to :D
    KUATO
    KUATO --- ---
    OGMIOS: musim priznat, ze koncept "neschopnost cilevedomeho konani + utopeni ve vlastnich prozitkovych stavech (lhostejno ci strastneho nebo slastneho charakteru) = osviceni" mi neni blizky. ja samozrejme nevim co je to osviceni. ten pojem my lide tak ruzne pouzivame pro oznaceni nejakeho imaginarniho cile, ke kteremu se jako snazime smerovat a ke kteremu mame par indicii, co by s nim mely/mohly byt spojeny jako "pochopeni karmickych zakonu, svoboda (nevazanost na zivot v jedine sfere), prekroceni individuality..", ale vetsinou si ani nemuzeme predstavit, jake to vlastne muze byt, tak jako pes si neumi asi predstavit jake to muze byt clovekem s jeho moznostma konat a poznavat. take tady mame par vzoru, kteri v minulosti i soucasnosti toho stavu dosahli nebo se mu priblizili a na jejich zivote vidime, ze umeli zit vsude, umeli zit moudre (coz se projevovali mj i v tom, ze mohli pomoci dalsim lidem) a podle sve vule konat jak uznali za vhodne - nic z toho neni videt u lidi v blazinci.
    SAGUS
    SAGUS --- ---
    OGMIOS: udelej kouzlo.. prosiiim :) .. staci nieco jednoduche, na par sekund sa teleportuj do mojho pokoje.. a prestanem si mysliet ze si kus vola..

    (a ja blbec som si pol dna koli tebe robil vycitky svedomia)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    STQ: a potom jsem se vratil a chovam kacenky. je to takovy vyklidnujici :D
    STQ
    STQ --- ---
    ...jestli jo tak fakt husty!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam