A novinka co vyšla minulý pátek je docela jinou publikací:
Nakladatelství Siddhaika > Dr. Devdutt Pattanaik: Od Śivy k Śaṃkarovi [Od Šivy k Šamkarovi] – ISBN: 978-80-905130-1-3
http://nakladatelstvi.siddhaika.org/publikace/Pattanaik-Od-Sivy-k-Samkarovi/
Kniha ve stejném formátu jako předchozí Šivaismus. Určená je ovšem daleko širšímu spektru lidí, je plná parádních, barevných i černobílých obrázků, fotografií z celé Indie – vždy na jedno téma: Šiva v mnohých podobách – a to vše na kvalitním křídovém papíře pro skvělou reprodukci barevných předloh. V knize je zachycen vývoj božstva, kterým si během tisíciletí prošel skrze mytologii purán. Kniha je navíc doplněná řadou diagramů a tabulek vnášející světlo do atributů božstva i osvětlující cestu jógy. Z množství nesnadno dostupných zdrojů, tvoří jedinečnou, neodbornou publikaci, přibližující alespoň rámcově Šivu českému čtenáři. Vizuálně je to jedinečný kousek – ať už jde o použité fonty či použité obrazy – jako celek na mě kniha působí světově. Knihu přeložil z angličtiny doktor Máša, postarší to člověk, indolog používajíc sem tam archaické výrazy – text je však jasně srozumitelný.
Postava Śivy v sobě zahrnuje mnohé zdánlivě neslučitelné principy jako tvrdý asketismus, odloučení od světa a život v ústraní nedostupných vršků hor, v kontrastu k roli hospodáře a otce rodiny, jež je symbolizována jeho jménem a epitetem Śamkara. Jak a proč se ze ztělesnění pána yogy stal otec zapřažený do dění ve světě? Jaká cesta vede od odtažitého poustevníka žijícího v nedostupných jeskyních k milujícímu manželovi, na jehož bedrech závisí chod světa? Jaký je příběh Śivy, který se stává Śamkarou?
Vliv editora na text samotný je limitně jdoucí k nule – knihu nenapsal, ani nepřeložil. Kdo máte zájem o Šivu, cítíte potřebu si vybudovat jasnější obrysy jeho podob, lépe mu rozumět, vidět ho, třeba jen prohlížením obrázků – touto knihou dostáváte do rukou nové možnosti. A opět se mi chce napsat, že se jedná o knihu, kterou s radostí občas vytáhnete z knihovny a začtete se…