• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    KUATO
    KUATO --- ---
    TADEAS: spousta zen si vylev muzskeho semene do luna vylozene uziva. da se z toho pry vysosat spousta vitalni energie :o). samozrejme pred prichodem antikoncepce to trochu kazily ty "vedlejsi efekty" :o). zaciname byt OT..
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    KUATO: (a co zeny, ktere nejsou matky? ... ty je potreba uzemnit muzskym semenem, aby jim prestala poletovat deloha a prestaly byt hystericke, vid, jak se tvrdilo jeste na zacatku 20. stoleti :)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    HARI: asi jde skoro všechno brát prakticky, filosoficky. takže napis příklady situaci jam/nijam, které máš v konfliktu s uzemněním...
    KUATO
    KUATO --- ---
    DARJEEL: rekl bych, ze ne. muzi maji mnohem vetsi tendenci z niceho nic prijit domu a sdelit sve prekvapene manzelce, ze ted na pul roku musi odjet do Antarktidy na dulezitou expedici - zmerit, zda tucnak nizinny ma opravdu jen o pul centimentru delsi zobak nez tucnak patagonsky, coz by naznacovalo jejich pribuznost a proverit Huhlevovo tvrzeni, ze tucnak Berwerrův se pred parenim toci doprava, protoze je o tom vazna pochybnost. pokud ma pravdu de Volls, ze se toci doleva, tak by to totiz melo dalekosahle dusledky v tom, jak chapeme celou tuhle problematiku!

    imho jsou zeny stabilnejsi diky rekneme biologicke dannosti - kdyz budou delat picoviny, umrou jim mladata. a zeny maji ke svym mladatum v drtive vetsine podstatne blizsi vztah nez muzi. opet biologicka dannost - nosi je v brise, koji, staraji se.. do toho emocnost zen, identifikace s rodinou a zivotnim prostorem.. proste obraz sakti :o). samozrejme tahle zemitost a stabilita ma zase sve nevyhody - nekdy toho je toho moc.. kazdy ma holt svoje :o).
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    HARI: Ahoj.. grounding má dvě roviny:
    - uzemňování v těle
    - uzemňování ve vztazích

    uzemňování v těle je vědomá práce s tělem (například joga), která vede k vědomějšímu a plnějšímu prožívání těla, stejně tak některé meditační techniky (meditace v chuzi, kotvení v tělesné skutečnosti atd.). Je potřeba provádět pravidelně a dlouhodobě. Obecně i sport, který se dělá vědomě vede k uzemnění, mocný je třeba postoj jezdce na koni (ma bu) z gongfu, z mé zkušenosti čínský bojovky uzemňují víc než joga...

    Uzemnění ve vztazích - jak jsi usazený v rodině, co intimní vztah, kamarádi, skupina lidí z práce, lidé okolo Tvých koníčků apod. Obecně čím větší osamělost, tím menší uzemnění. Tedy v této rovině lze uzemnění rozvíjet rozvojem dobrých a bezpečných vztahů s blízkými lidmi, trávením času s nimi atd...

    Nechápu to jama a nijama a uzemnění, to je snad úplnej základ aby ses mohl dívat do zrcadla, nebo? .-)
    (pokus o vtip). Etická čistota je základní předpoklad pro dobrý duchovní růst i prvních pater, nutnost v tom smyslu, že s růstem vědomého prožívání nutně přichází konfrontace s kostlivci ze skříně... tak proč tam nějaké přidávat v té části života, kdy se člověk rozhodl žít odpovědněji a nastoupil Cestu? :) -- tedy, nepřímá podmínka dobrého uzemnění.. nemám ale jasno, jestli se etické principy samy o sobě podílejí na uzemnění...

    --

    obecně uzemnění je NAPROSTÝ základ pro jakýkoliv vyšší duchovní techniky. Naprostá nutnost uzemnění vychází z předpokladu, že neuzemněné poletování kdesi v oblacích může být nebezpečné... Možná nápomocná může být představa člověka jako stromu - uzemnění jako stav kořenového systému... nevím, proč furt všichni vidí duchovní růst ve 3.oku a sahasře, dyť v těch spodních čakrách je taky moc dobře, což? ,-)
    Píšu jen v rychlosti, klidně se ptej a můžem rozebrat nějakou část...

    Na závěr si dovolím tématický cintát.

    "Rozdíl mezi schizofrenikem a mystikem je v kvalitě uzemnění"
    -David Boadella
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    KUATO: klid.... neuzeměných mužů je stejně jako žen :)
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    KUATO: teda to bylo hodne hutny :))
    KUATO
    KUATO --- ---
    HARI: nic ve zlem, ale tohle je dotaz, ktery muze polozit jedine chlap. neznam jedinou zenskou, ktera by byla natolik vymistena do mentalni prdele (pardon, abstraktniho sveta racionalni mysli), ze by potrebovala resit uzemnovani a ptala se, jestli krome toho ma jeste nejak i fyzicky zit (a to mam hodne blaznivou segru, ktera se svyma potulkama po indii a nekolikaletym zitim v asramu nastavila latku sakra vysoko). cviceni jogy (pokud tim myslis nejakou vetev hatha) urcite nemuzes nic zkazit, protoze by te to melo vest k tomu, abys byl vedomim v tele. stejne tak si medituj, evokuj, invokuj jakehokoliv demona/bozstvo te napadne, ale krome toho nezapomen zit realny zivot a to bdele a pozorne. moje zkusenost je, ze prakticky veskery realny "duchovni posun" ma nejakou propojenost s usporadanim tveho fyzickeho sveta kolem tebe. lidi i zvirata reagujou na zpevnovani/rozvolnovani tve psyche, takze pozorovani sveta kolem tebe je prave az uzitecny k tomu, aby ses neco naucil o "jemnejsich" strukturach sve mysli. soucast rustu je mimo jine i reseni sve karmy a ta prakticky plne determinuje podminky tveho zivota. proto rikam, ze zmeny na vnitrni urovni se promitnou navenek.

    tvoji intuici a pocity by ses ridit mel. rozhodne maximalne doporucuju naucit se je sledovat a naslouchat jim, i kdyz se cas od casu rozhodnes je neposlechnout. protoze podle toho, jak situace ve fyzickym svete dopadne budes videt, jestli tva intuice mela pravdu nebo jestli se mylila. a pokud se mylila, mel bys zkouset zjistit proc. jaky faktor tveho chapani sveta (treba konkretni strach z neceho) ovlivnil celkove vyzneni tvych pocitu, ktere te v danou chvili ridili. ten delfsky axiom "poznej sam sebe" neni myslen primarne jako "poznej se v nejake abstraktni poloze - jako tu cast sveho ducha, ktery nepodleha vubec stvorenemu svetu" (i kdyz i toto se casem uda), ale spis jako poznej dopodrobna vsechny sve silne i slabe stranky, vsechny touhy a potreby, vsechny motivy, ktere te zenou do konani, ktere vlastne urcujou jak se v konkretnich situacich rozhodujes. tyhle nase tendence mame za beznych okolnosti vytlaceny do podvedomi. rozhodujeme se automaticky na zaklade niterneho puzeni, ktere si vubec neuvedomujeme. tyhle vsechny procesy se musi zvedomit. teprve kdyz je mame zvedomene, muzeme je menit. navic rozsireni vnimani timto zpusobem vede i k urcite jasnovidnosti, protoze zacnes vnimat zdroje rady techto tendenci, ktere nas ridi. a ty casto nejsou z nas.. teprve zvedomovani tehle vrstev sveta/psychiky a uschopneni se jim vzdorovat te zacne vyvazovat z urcitych karmickych okruhu a otevre moznost delat u sebe vetsi zmeny. do te doby je to rust snecim tempem.

    co se tyce rizeni se jamou a nijamou nebo obecne jakymakoliv moralnima pravidlama - obecne plati, ze by ses jima ridit mel. jenze problem je, ze kdyz zacnes vnitrne ozivat, tak prijdes na zivotni krizovatky, kdy se vnitrni a vnejsi moralka zacne rozchazet. ona ta vnejsi moralka je vic podminena spolecnosti, vnitrni je ovlivnitelna jinymi ciniteli. abys mohl jit po te ceste "vnitrni" moralky, musis uz sam sebe dost znat a umet ruzne manipulovat s ruznyma slozkama sam v sobe (nevim jak to jinak popsat), abys dokazal menit svoji osobnost (a nehrablo ti z toho). tim rozchodem vnitrnich a vnejsich hodnot se totiz muzes dostat do nebezpecne situace, kdy se pro lidi kolem zacnes chovat jako dusevne nemocny clovek a muzes snadno udelat nejakou picovinu nebo porusit nejake pravidlo, ktere te muze stat svobodu ba i zivot (v nekterych kulturach). takze musis byt schopny zaroven sledovat tu "vnitrni" cestu i vnejsi "pravidla". abys moc nevybocoval z rady, vlastne to vyzaduje nekdy pekne kotrmelce, jinak budes vnimat, ze se zaprodavas a budes se za to nenavidet - coz by te sejmulo (v tuto chvili uz ma tvoje mysl opravdu velkou silu a svet umi formovat nemalo). nevim jestli je vubec zvnejsku srozumitelne co pisu, ja neumim rict, jestli mas nebo nemas nasledovat vnejsi prikazy. pokud prestanes, budes v tom sam. kdyz to podelas, bude z toho pruser. navic ono aby to nevyznelo prilis radikalne, ony jsou ty dve cesty z velke casti soubezne. rozchod je jen na nekterych krizovatkach - podle vnitrnich pravidel je mnohem prisnejsi posuzovani nez podle vnejsich..
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    BIGG23: byl jsem vcera na Katce v bindu a skvely, diky za tip!
    HARI
    HARI --- ---
    Ahoj, rád bych se zkušenějších zeptal na grounding. Cítím, že ho potřebuji, protože jsem poslední dobou věnoval duchovním technikám příliš mnoho pozornosti. Zjistil jsem si, jak se to dělá i jak v takovém případě cvičit jógu, a zdá se mi to docela jasné. Jednou věcí si ale nejsem jistý. Je praktikování jamy a nijamy také uzemňující? A nebo je to filosofická záležitost, kterou je lepší v takovém případě odložit a řídit se více intuicí a pocity? V Mahabharátě se tuším někde píše, že "někdy je lepší na karmu na chvíli zapomenout", tak mě napadlo jestli toto není ten případ.
    BIGG23
    BIGG23 --- ---
    URPUTNIK: Martin Wagenknecht , Kateřina Kostková
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    ahoj, doporucite prosim nejakou hatha jogu v Praze? nemusi to byt zacatecnici :) loni jsem byl v norsku a delali jsme tam sivananda jogu, ale tu jsem tu nenasel .. na power joze jsem byl a nesedlo, jsem zvykly na pomalejsi, az relaxacni .. s ashtangou ani vinayasou zkusenosti nemam, ale jedno jsou pevne dane sestavy a druhe jako varianta k power joze :) (znalejsi prosim prominou moji terminologii)
    BIGG23
    BIGG23 --- ---
    Ahoj, pokud by někdo chtěl začít s Ashtanga Vinyasou, tak od 11.9. rozjíždíme pondělí až pátek vedené ranní lekce první serie pro začátečníky, od 7 do 8,30, na Vinohradech v Karma yoga studiu. :)
    TRESEN
    TRESEN --- ---
    Nehledáte někdo prostory na yogu, spíše na individuální lekce, 3-5 lidí? Měla bych tip na jeden krásný harmonický čtvercového půdorysu pod Vyšehradem. Více info v poště. Namaste.

    JAZZ
    JAZZ --- ---
    Co si myslíte o knize Andrica Fabia, Tibetska joga pohybu
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    HANT: Rozpravy o józe jsem nečetl, protože mě nezaujaly. Takže je doporučit nemohu. Pamatuji-li se dobře, šlo zejména o komentáře. Měl jsem na mysli samizdatově vyhlížející brožurku s názvem Pataňdžaliho jógasútry.

    A s jakými překlady Bendu srovnáváš? Tady máš jeden povedený bez komentářů https://ulozto.cz/!acXN9d93/sanskrit-english-pdf (dej vědět, zda se ti líbí)

    Problém jógických textů a jejich komentářů tkví zejména ve faktu, že dochází k opakovanému přepisování termínů a interpretací z knihy do knihy bez jakékoli zkušenosti autora. Nehledě na fakt, že zde sehrává roli i jeho praxe. Pak může být text více, či méně obohacující. Hononymy a synonymy se to v nich jen hemží a tak dochází ke směšování termínů. A co víc, mnohdy je obecné přeloené jako konkrétní a naopak.
    Ale v podstatě si i tak pisatelů vážím. Ono to není jen tak pusit se do takového díla. A pokud to přestřelí tak to nečtu, anebo nedočtu.
    HANT
    HANT --- ---
    SLAUGHTER: Mne zrovna ten Benda prijde celkem vydareny ve srovnani s anglickymi preklady, co jsem cetl. Ale kazdemu sedne neco jineho. V knihkupectvich se uz bohuzel koupit neda, mozna nekde v antikvariatu. Na rozpravy o joze od Mazanka jsem ale jeste nekoukal, diky za tip.
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    AGRICULTEUR: české překlady jsou dost o ničem. Mám doma asi 4 knižní verze a z nich je asi nejlepší ten od Mazánka. Ono se není čemu divit. Tradiční texty stojí na přesné interpretaci slov. Zkus ještě oslovit ID PETRF (nevím jak často sem chodí a taky dělal nějaký překlad, ale nemohu nalézt jeho stránku isvara.cz, kde to měl).
    Jinak jsem zastáncem toho, že když si s tím někdo dal práci, tak jej podpořme a kupme knihu. V tomto kontextu doporučuji Light on Patandjali yogasutras od Iyengara. je tam fonetický překlad a výklad jednotlivých termitů.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam