• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    Ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka
    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    BHA
    BHA --- ---
    AMBIENTIUM: mám radost, jak se ti podařilo rozhýbat lopatku. Řeším teď aštangou skoro totéž, a taky mi to dost pomáhá. Co se týče ramena a lopatek, tak jde prý hodně o dech.
    K té meditaci bych měl jen to, že Pattabi Jois to staví tak, že meditace nastává ve chvíli, kdy jsi schopný sedět v lotosu 3 hodiny bez většího nepohodlí. Co se týče pránajámy, tak jí existuje ohromné množství. Základní udělají docela dost, jiné tě můžou ještě víc než hodně rozjet. Čím jemnější a snadnější technika, tím větší rozjezd. Chci se tím přidat k varování AIM_FREEMANa...
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    AMBIENTIUM: Podle mě je bezpochyby celé kompatibilní a dá se k té sestavě, co cvičíš, jen přidat to, co už umíš. I v AYP byla nějaká základní ásanová praxe, co si vybavuju a to zaměření na vnitřního gurua a rozvinutý koncept self pacingu je imho k nezaplacení. Ashtanga vinyasa je imo jen taková flow akčnější verze ásanové praxe.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    AIM_FREEMAN: no jelikož meditační praxi nedělám, chtěl bych se k ní vratit. Ayp metoda mi fungovala báječně. A teď jak odrostly děti a další světský věci jsou vyřešený, tak pomalu nacházím čas vrátit se k tomu, co bylo odložený kvůli jinejm povinnostem.... ale třeba je to blbost, nevim...
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    CARIBOO: Jen pozn. - v AYP se dělá vnitřní pránajáma, de facto krija jóga .. procházení páteře vědomím, coz je daleko jemnejsi prace. Tak je otázka, co A. vlastně chce komponovat dohromady. Spíš si myslím, že vzhledem k tomu, že má "zapnutý systém" tak by techniky jako kapalabhati a nadi sodhana se zadrzemi mohly celou vec zbytecne zkomplikovat, resp. hodne rozjet.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CARIBOO: Děkuju za reakci, zdroje prostuduji, zejména aštangové. Je fakt, že jsem do toho prostě skočil bez přemejšlení a hlubšího studia čehokoliv okolo a prostě to začal cvičit. Vynechávám vlastně jen dvě pozice - tu co následuje po kurmasáně a pak pozici po šíršasáně (pardon, neznám ty názvy, jsem fakt amatér a začátečník), prostě je absolutně nezvládám a už dlouho se nedá chodit na lekce...ale věřím, že to postupně zvládnu a budu na tom pracovat. (Daří se už třeba i zasukovat nohy do lotosu, což je jednoznačně výsledek aštangy; považoval jsem to za nemožné).

    Jak mám rozumět tomu "cvičit denně míň"? Ubrat sekvence čaturanga/pes dolů/nahoru mezi pozicemi v části jak se cvičí na zemi? Nedělám to mezi jednotlivými stranmi, jen mezi pozicemi. Abych to dal mezi stranami, to budu muset ještě nějaký ten pátek cvičit :D Díky.
    CARIBOO
    CARIBOO --- ---
    AMBIENTIUM: Já dělám všechno z toho, co píšeš. A opravdu doporučuji najít si učitele, který Tě naučí pranajámu, není dobrý se to učit sám z knížek. Ale pokud máš zájem i o nějaký teoretický přehled, tak doporučuji Pranajámu od Lysebetha: https://www.kosmas.cz/knihy/61158/pranajama-technika-dechu/
    Jinak ashtanga znamená osmi dílná a ásanová praxe (podle K. Pattabhi Joise) je jen jedna složka - to je i tady v záhlaví, takže pokud máš zájem o celý balíček, je fajn zabývat se i těmi dalšími.
    Dala bych si pozor na úpravu těch sérií a opět to dělala s nějakým osvíceným učitelem. Je fajn dělat začátečnické modifikace, k úplnému vynechávání pozic mám výhrady, ale to je právě to, co dobrý učitel dokáže nastavit tak, aby to danému člověku sedělo na to, co potřebuje a chce od toho. Jinak za mě lepší cvičit denně míň než obden.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    Jen nahodím nějakou zkušenost s Aštangou. Mám za sebou pár let pravidelné meditační praxe (AYP), kde se medituje 2x denně, 10 minut pránajáma, 20 minut meditace. Po necelých dvou letech se objevovaly přes den nahodilé velmi příjemné pulzy energie (brnění) různě po celém těle (hadí síla?). Pak jsem s meditováním přestal a stav jasnosti trval asi tak rok, než se to zase zahalilo. Teď cvičím 5. měsíc pravidelně Aštangu, daří se mi cvičit zatím jen ob den 1. sestavu (některé pozice vynechávám - ještě není absolutně možné je udělat, a některé ve zjednodušené/začátečnické formě). Energetiké pulzy se opět objevily tak po dvou měsících, a je to fakt příjemný :) ale to není podstatné. Co je opravdu podstatné - Aštanga mi odstranila dlouhodobou hlubinnou bolest zad mezi lopatkami (sedavé zaměstnání), která nešla řešit žádnou masáží atp. Záda mezi lopatkami mi často zatuhávaly a bolely i na povrchu a muselo se to rozmasírovávat. Povrchní bolesti zad odezněly cca po 2,5 měsících, a nově už je docela dlouho (asi 2 týdny) pryč i ta hlubinná bolest - dobře jsem ji nacházel v šavasáně při plném nádechu, kdy to píchalo a tlačilo. Je to pryč. Sláva. Aštanga je láska :) Kromě léčivého aspektu je tam samozřejmě i ten aspekt celkové svěžesti, energie a síly. Je mi 42, a než jsem začal tak jsem byl příšerný zatuhlý poleno. A to je ta druhá zpráva, můžou s tím začít i starý polena :D Hezký den všem :)

    PS: není tady někdo, kdo by cvičil Aštangu a zároveň dělal pránajámu a meditaci? Nějak bych to chtěl zkloubit celý dohromady a jde mi o pořadí kdy co jak dlouho... Díky.
    BHA
    BHA --- ---
    Indian Yoga Association (IYA)
    http://www.yogaiya.in/
    CARIBOO
    CARIBOO --- ---
    Řada učitelů teď streamuje i filosofické lekce, pranajámu atd. Za pozornost stojí třeba Eddie Stern, Andrew Eppler, Robert Svoboda (filosofie a ajurvéda). Omstars jsou na měsíc zdarma s kódem MAVISYOGA.
    JAZZ
    JAZZ --- ---
    Řada lektorů 'zoomuje', je to trochu zvláštní, ale hodinu to v této situaci nahradit může. Hodiny tak vede např. Apolena Iyengar a Jozo Rabara- iyengar. Hodiny mají rozdělené, tj. i pro začátečníky...
    SICKBOY4000
    SICKBOY4000 --- ---
    ITCHYHEAD: souhlasim s tebou, ale ted tezko najdu ucitele nebo nejake "live" lekce, proto si chci alespon osvojit zaklady a protahnout se doma.
    ITCHYHEAD
    ITCHYHEAD --- ---
    SICKBOY4000: u mě, pokud má mít cvičení hloubku, nejsem schopen cvičit podle nějakého videa. ta videa sleduji mimo čas cvičení a odpozorovávám různé prvky nebo nuance, které pak na sobě sleduji během cvičení (nejprve za pomoci zrcadla pak už "pocitově"). Chci tím říct, že koukat na cvičitele na tabletu během cvičení je u mě kontraproduktivní. Také, zejména v době začátků bych si vybral jednoho učitele a s ním se ponořoval do hloubky. Vše je pak jednodušší.
    SICKBOY4000
    SICKBOY4000 --- ---
    Diky za odkazy pro zacatecnika, neco jsem uz zkusil a bylo to moc fajn. Ted nam jeste zamestnavatel nabidnul nejake free kurzy od Cornerstone, tak vyzkousim ty zacatecnicke tam.
    Capture
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    Kdyby jen jógový.
    Všechny gymy, všechna cvičení, sauny, bazény,
    taneční lekce, malířské lekce,
    divadla, koncerty, bary, kavárny, čajovny,
    dokonce i kadeřnictví,
    všichni jsou v hajzlu.
    KORINKOWICZ
    KORINKOWICZ --- ---
    SICKBOY4000: S ohledem na aktuální situaci začalo spoustu studií natáčet videa a dělat live-streamy. Tak můžeš třeba zkusit to. Namátkou třeba tyto:
    - https://www.facebook.com/jogaletna/
    - https://www.youtube.com/channel/UCsc3VcteJ2CGlGt4wpcYTxA
    - https://www.facebook.com/Yogamestudio

    (i když jsou ale videa veřejně dostupný, je fajn zvážit nějakou finanční podporu, protože jógový studia jsou teď pěkně v háji)
    JAZZ
    JAZZ --- ---
    Jóga z obýváku.cz
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    SICKBOY4000: JDŽ, ale možná Tě bude nudit jak je to pro mladého člověka pozvolné (na druhou stranu to za pár let udělá jogína i z nemohoucího důchodce).
    Systém Jóga v denním životě
    https://www.yogaindailylife.org/system/cs
    SICKBOY4000
    SICKBOY4000 --- ---
    Nebyl by nejaky navod na jogu pro zacatecnika? Neco na doma, nejaka sestava cviku vcetne pozdravu a toho ukonceni? Dekuji za vsechny tipy od vas, zkusenych.
    ANGIOLETTO
    ANGIOLETTO --- ---
    KORINKOWICZ: Díky, tu jsem měla v merku, neb mi kamarádka doporučovala knihu Jóga podle čaker: https://www.knihydobrovsky.cz/joga-podle-caker-118709234

    Nicméně pro začátek jsem sáhla po Ruce světla: https://www.knihydobrovsky.cz/ruce-svetla-leceni-a-lidske-energeticke-pole-55580078
    KORINKOWICZ
    KORINKOWICZ --- ---
    ANGIOLETTO: Tahle je prej dobrá, ale ještě jsem se k ní nedostal
    Eastern Body, Western Mind: Psychology and the Chakra System As a Path to the Self: Anodea Judith: 0884245668498: Amazon.com: Books
    https://www.amazon.com/Eastern-Body-Western-Mind-Psychology/dp/1587612259

    A koukám, že existuje i ČJ překlad
    Tělo Východu, mysl Západu - Anodea Judith | Knihy Dobrovský
    https://www.knihydobrovsky.cz/telo-vychodu-mysl-zapadu-12717538