• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    KIA
    KIA --- ---
    SHIVASANTI: Dutiny? Jen odhad, nejsem lékař..
    TANTRAMAN
    TANTRAMAN --- ---
    SHIVASANTI: Cvičící je fňukna a moc se pozoruje
    SHIVASANTI
    SHIVASANTI --- ---
    Ahoj, chtěla bych poprosit o radu. Měl byste někdo ponětí, čím muže být u cvičícího způsobena bolest a silný tlak při předklonech v místě pod obočím? Cvičící má oči jinak v pořádku, žádné problémy se zvýšeným očním tlakem, apod. Předem díky za reakce🙂
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    SUBVERSION: Rozumbrady neřeš. Nic není to o metodice, ale o přístupu. :)
    FRAKTALEK
    FRAKTALEK --- ---
    KAMAHL: viz https://www.aypsite.org/108.html
    V praxi pry ma smysl kecari mudru delat az po probuzeni kundalini. Do te doby nebude mit vetsi efekt. A i pak pry casto staci jen ta prvni faze.
    ARRAKIS
    ARRAKIS --- ---
    muj tip je, ze kdyz se adept dopraktikuje ke khechari mudre takovym zpusobem, ze se rozhodne k nariznuti frenula, tak nema problem s obsazivem dutiny nosni. hadam, ze obsahu je tam minimum diky zvladnuti mnohem zakladnejsich technik, jako je treba sutra neti.

    me spis na khechari zaujala predstava, ze adept rezani frenula nebere jako sebenasili. jsou holt stavy o kterych se nic dalsich 350 let nedozvim :)
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    AREDHEL: "nektar nesmrtelnosti" = sople z nosu?? To si zvládnu ochutnat i o dost jednodušším způsobem.
    AREDHEL
    AREDHEL --- ---
    KAMAHL: možná se pletu, ale tohle asi není technika, který by někdo běžně zkoušel :-D

    Obrázky imo trochhu napoví, v zásadě jde o to dosáhnout jazykem do zadních dutin, aby člověk mohl ochutnat nektar nesmrtelnosti a prodloužil si tak život (parafrázuji z pamětt než ze zdroje). To je z Hatha Joga Pradípiká?
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    dokáže mi někdo vysvětlit, co jsem si to právě přečetl 😳

    HONZAL
    HONZAL --- ---
    BHA: Já bych se do vlastní praxe nenechal nikým tlačit - to je moje věc a pokud to někdo tlačí, je to spíš jeho vlastní (pře)tlak projikovanej ven. (jejda, ze mě mluví individualismus dnešní doby, ale tak to halt je :-) )
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    Já tedy ještě za sebe doplnim, že jsem se po skoro deseti letech vrátil ke kurzům sem
    Jóga a Tantra (Duchovní škola Rezonance)
    https://www.jogin.cz/

    v asanach se člověk učí vnímat jemnější těla, jde to hodně dovnitř a co se týče mě - funguje to. Vlastně ještě líp, než "za mlada" :-)
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    Tohle mam doma, to je myslim velmi dobre
    Jóga krok za krokem - Svámí Gítánanda Giri | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/knihy/joga-krok-za-krokem-51550

    ja teda cvicim s lidma na kurzu, ale je tam cely system a dost informaci
    XARGH
    XARGH --- ---
    BHA: jo, bez cvicit mezi lidi.
    jestli fakt nemuzes, tak app FitOn nebo Down Dog
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    BHA: Neco od tohoto autora?
    André Van Lysebeth | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/autori/andre-van-lysebeth-8347
    AKHIBARA
    AKHIBARA --- ---
    XARGH: Odkaz nejede. Zkusis to nekam dat. Dik.
    XARGH
    XARGH --- ---
    cvicite nekdo jogu "proti zdi"?
    pokud ano, jake jsou Vase oblibene asany a jak to mate zarazene do Vasi praxe? :)
    8 Ways (Besides Handstand) to Use a Wall in Your Yoga Practice
    https://www.yogajournal.com/practice/8-ways-use-wall-yoga-practice/
    LYL
    LYL --- ---
    XARGH:
    Díky za doporučení, zajdu tam na nějaké lekce. S jin jógu zkušenosti zatím nemám.
    XARGH
    XARGH --- ---
    LYL: posledni dobou dost preplneno. :-/
    Jinak cvicitele prichazeji, odchazeji, stabilni jadro je ovsem kvalitni. majitelka studia je hrozne fajn, zrovna ji vychazi knizka: www.yoga4everybody.cz/moje-duse-indie
    MEDEIA: nejen na jin jogu. ma tam i Vinyiasa lekce a patri k tomu ostrejsimu, co studio nabizi :)

    kdyz byla zminena Jin Joga, jake jsou vase skusenosti?
    ja ji hodne cvicil po operaci karpalu na ruce, kdy jsem prakticky nic jineho nemohl. ted uz muzu vse a tak si uzivam silovejsi druhy cviceni.
    mam takovou tezi, ze tim, jak je v podstate neprijemne setrvavat delsi dobu v jin jogovych pozicich, clovek dosahne pomerne slusne koncentrace a zpritomneni. mel jsem i silne psychicke momenty. a pritom se vlastne navenek skoro nic nedeje :D
    MEDEIA
    MEDEIA --- ---
    LYL: Na normální lekci jsem tam nebyla, ale minulý rok jsem si tam dělala kurz jin jógy u Veroniky Brožové a bylo to tam hrozně příjemné, na jin a restorativní jógu je skvělá.
    LYL
    LYL --- ---
    Máte někdo zkušenosti s centrem jógy Yoga4everybody? https://www.yoga4everybody.cz/
    SUBVERSION
    SUBVERSION --- ---
    tvl, nechapu, ptam se na jednu konkretni vec a dostanu zjebano ze chodim na franchisovou jogu? fck you guys :)
    SUBVERSION
    SUBVERSION --- ---
    ARRAKIS: asi budes prekvapeny, ale mne se to proste libi, zkusila jsem uz hodne veci. ale samozrejme diky za hrozne chytrou radu. priste se ani nemusis namahat)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam