• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AXTHEBBrmlab hackerspace Prague
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: me to napadlo hlavne v souvislosti zbaveni se dratu, neb ten drat je mimojine jedna z nejvetsich slabin bezne konstrukce, delat pet drat fakt cesta timhle smerem neni.


    TMA: presne tak ve fazi plastifkace uz musi bzt vysuseno, nicmene vzhledem k technologii nemusi byt uplne vysuseno, degradace porad nebude takova abz byla nejvetsi slabinou tehle myslenky
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    Ono by to asi slo vysouset treba v troube, ale otazka je, jak by to bylo s energetickou narocnosti, trouba si klidne rekne o 3kW :)
    TMA
    TMA --- ---
    HARVIE: Ale to uz je pozde. Musi byt suche drive nez zmekne. Ostatne pri tisku by bylo take potreba udrzovat suche prostredi, nebot by ten plast degradoval pri tisku.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    tak na taveni PETek jsem myslel jeste predtim nez mel brmlab nejakou adresu :-) V zasade by stacilo udelat stroj, kterej bude rezat na ctverecky a tavit petlahve do podoby toho plastovyho dratu co se cpe do reprapu...
    AQUARIUS: no ja myslim, ze pri tom pretaveni by se docela dobre vysusil...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AQUARIUS: jo o tom vim, to by nemel byt problem
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    JVCNC: neco o tom je popsany na wikipedii, tusim, ze problem byl v tom, ze PET je hygroskopickej material a pred zpracovanim je ho treba vysusit.
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    Aha, dík za info.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    rozliseni je pak tedy dane rozlisenim projektoru, nebo prenseji receno velikosti objektu, pac pak muzes projektor zaostrtit pro male objekty jinak nez pro velke, tedy mensi objekty maji vyssi rozliseni na vyslednem kuse nez vetsi
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SPECZ: tohle je klasicka stereolitografie, technologie stara nejakych 40let, princip funguje tak, ze dole je projektor a vrstvu tisknes najednou, projektor promita obrys aktualni vrstvy do fotopolymeru ktery osvitem ztuhne, povytrvzeni vrstvy se vyjede o kus vys a znova, tiskne se tedy cela jedna vrstva najednou
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    Poněkud mi uniká princip "tisku" u týhle mašiny. Můžete mi někdo trošku napovědět ? U reprapu je to jasný a zřetelný i z videa, ale tohle mi nějak nedochází ...
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    Junior Veloso's DIY High-Res 3D printer - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=o2uy6WaGhxs
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    XCHAOS: ono to s tema vyliskama je slozitejsi technologicky, dil se musi pro vyrobu vstrikolisem uz rovnou konstruovat a problem je s dodrzenim technolog. postupu, predehrevu formy, plneni formy chladnuti formy, konstrukce formy, atd. coz cinani u lenejsich odlitku nedodrzujou aby meli kratsi casy pracovnich cyklu (rychlejsi vyrobu) a pak to vypada jak vypada. kvalitni odstriky z ciny clovek epozna pac jsou kvalitni
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AQUARIUS: ja chtel hlavne vyzkouset jestli se to s tim petem takhle snadno da a jestli nejak zasadne nezdegraduje pri recyklaci, nevedel sjem jestli pri prumzslove recyklaci recyklat nneobohacujou o nejake chemikalie ktere by te degrdaci zabranovali.

    to jsem si myslel taky dokud jsme to v praci s kolegou nezkusili a jde to pomerne snadno i doma na zahrade pokud mozno, pri odlejvani do piskove formy z toho jde smradu na chcipnuti, odlejvat do sadry na ztracenej vosk jsme jeste nezkouseli, ale zjistil jsem ze jeden znamej je vcelku schopny kovolijec, tak se nemuzu dockat az nekdy budeme zase lejt na cerpani rozumu
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JVCNC: mě se líbí, že nekopíruješ zavedená klišé, která podle mě propagují hlavně dodavatelé těch extruderů a spotřebního materiálu pro něj :-)

    když jsme u toho - tak levný čínský šmejd jsou dnes převážně výlisky. v podstatě mě teď napadlo, že rozumně vypadající výrobek chceme dostat klidně ve formě výlisku, pospojovaného tak, jako stavebnice plastového letadla nebo socha "etropa" David Černého... ta pracovní síla spojená se zkompletováním výlisku je už zanedbatelná a pravděpodobně si to každý secvaká sám.

    otázkou je tedy výroba jednorázových forem pro ty plastové výlisky a jejich rozlišení... napadá mi stroj, který by byl "vícenásobně použitelnou formou" na lisování - tedy např. by byl tvořen spoustou drobných, relativně snadno polohovatelných jehliček, které by šlo "něčím jako 3D tiskárna" nastavit do požadované polohy, ve které by se to pak zafixovalo a použilo pro lisování.

    vlastně je to aplikace pro 3D tisk - místo polohování "naklikat" mojí formu na (tvoje) výlisky (z PET odpadu) do požadované podoby dle počítačového modelu :-) jen se místo extruderu použije jehla.
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    JVCNC: tak o tom, jak je ten material pevnej, ziskas predstavu uz pri pohledu na hrdlo ty lahve, ne? Kdysi mi znamej, co delal v tovarne na limonady, dal prefabrikat 2L PET lahve, vypadalo to jako zkumavka vysoka asi 20cm a bylo to hodne pevny. (pri vyrobe se to zahreje a nafoukne do pozadovaneho tvaru)

    Ad hlinik - ten se akorat docela blbe recykluje, ne?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    XCHAOS: je snadno dostupny a levny, me uz takhle pro ucely experimentu toho PET materialu narostla vcelku sama uz pekna hromada, prinejhorsim, me snad za vykradani kontejneru na tridenej odpad nikdo nezavre :D

    zatim jsem ho zkousel jen pokusne tavit a lejt, a zda se ze to pujde, oproti pet lahvim kde je ta vrstva opravdu tenka me prekapilo jak je ten plast pevny a tvrdy v silnejsi vrstve. sice je pro me jednoduzsi momentalne si frezovat formy z hliniku a potrebne veci si z pet odpadu odlejt, nicmene pri tom vznika dalsi odpad ktery ted uz umim taky recyklovat ale precejen frezka je konstrukcne slozitejsi stroj zvlast pokud ma delat bezpecne bez dozoru a hlavne podstatne hlucnejsi
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JVCNC: mě se nápad s 3D tiskem z PET odpadu líbí...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    HARVIE:
    FLEGMA: přesně tak. cílem je dokázat, že k vytočení jednoho sudu piva během jednoho odpoledne by měl stačit solární příkon 30W. a pokud navíc u mě na serveru přistane pár bitcoinů, nebudu se zlobit - právě mě zajímají praktické otázky, typu jak se budeme bavit o tom kolik bitcoinů vlastně dorazilo od koho, apod. (právě jako mě zajímalo praktické osahání té solární energie...)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    FLEGMA: samozrejme dobre pivečko z chýňského pivováru :-)
    Pivovarský dvůr Chýně - pivovar, restaurace, Chýně, pivo
    http://www.pivovarskydvur.cz/
    kdo nezna je lama :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam