• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAJKAPosta 120, clo a DPH aneb kde je kua muj balicek?
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    PULKA: jeden starsi clanek vysvetlujici, proc je dulezity nechat si vystavit potvrzeni
    Reklamací zboží ze zahraničního e-shopu se nebojte - Lupa.cz
    https://www.lupa.cz/clanky/reklamaci-zbozi-ze-zahranicniho-eshopu-se-nebojte/

    Při reklamaci zboží zakoupeného v NEU (něco jako NSZ, kdo pamatujete) použijete pasivní zušlechťovací styk s použitím systému prosté výměny, přeloženo do lidského jazyka si necháte při odeslání vystavit potvrzení, že odesíláte určitý kus vadného zboží, a až vám totéž zboží přijde zpět, použijete to potvrzení při celním řízení a nic platit nebudete.
    PULKA
    PULKA --- ---
    Nemáte někdo zkušenosti s vracením zakoupeného zboží do Británie? Jsou to boty, způsob dopravy si můžu vybrat jak chci, jak to ale funguje se clem a spol? Někdo něco ozkoušeného? Jak to funguje s ČP? Mám i Zásilkovnu na DIČ, tak trochu uvažuju to poslat přes ně za 250, ale netuším, jestli bude fungovat refund tak, jak má...
    CNV
    CNV --- ---
    BOAR: Objednávala jsem na německém Amazonu, předpokládám, že jde jen o přesun mezi sklady.
    BOAR
    BOAR --- ---
    CNV: určitě je to z EU? Já tam vidím GB ...
    KAPLIK
    KAPLIK --- ---
    CNV: Stejnej zazitek sem mel 2 tydny zpet, balicek od rakousky posty ale nakonec prevzalo ppl a dovezlo to v pohode. Pozdeji ale nez Amazon avizoval :)
    CNV
    CNV --- ---
    JEREMIUS: Jj, už jsem odklikla refund, nicméně radši bych tu knihu. Zkusím ji holt sehnat jinde.
    JEREMIUS
    JEREMIUS --- ---
    CNV: No a psal jsi do Amazonu? Protože to vypadá, že se někde ztratil - opustil provozovnu, ale už nikam dál nedorazil
    CNV
    CNV --- ---
    Nevíte, kde je kua můj balíček? 4. května objednáno na Amazonu.de, ve sledování je pouze toto, to uvedené číslo je nepoužitelné v jakémkoli trackingu. Na místní poště jsem se ptala, tam nic není. Může to vězet v nějakém překladišti, ačkoli je to z EU?

    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    QWWERTY: Tohle jsem nedavno řešil s Fedexem…

    Objednal jsem od SmallRig montáž na šroubek a sáňky k OsmoAction 3.

    Sáňky přišly Českou Poštou za 2 týdny a asi o týden později mi napsal Fedex, že chtějí údaje k proclení…
    Porovnal jsem údaje s asi 6 zásilek z Aliexpressu a nic…

    Nesouhlasila váha ani cena…

    Tak to nakonec rozbalili, napsali, co je uvnitř, po dalších asi 2 mailech vydali podklady pro eCep, já doložil link na produkt se skutečnou cenou a za asi 3 dny bylo zboží v oběhu…

    Akorát ho doručovali odpoledne a než spolubydlící sešla dolů, kurýr ujel…
    Druhý den mi ale volal dispečer a přesměroval mi zásilku na ministerstvo, takže cajk…

    Dost mne ale zaskočili tím, že půlku poslali tak a půlku onak…

    Jinak všechny Aliexpress zásilky došly o pár dnů později jako jeden balík…
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    NAVARA: prilohu to pro jistotu nemelo zadnou :))
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    QWWERTY: To bys měl vidět i v příloze toho mailu - pdf s poplatky
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    QWWERTY: pak vam prijde od celnice:
    "Celní prohlášení .XXXXX bylo úspěšně vyřízeno a zboží bylo propuštěno do volného oběhu"

    a z niceho nic od Ceske Posty:
    Informace o vyskladnění zásilky
    Pro Vaši informaci zasíláme v příloze poplatkový lístek, ohledně poplatků váznoucích na Vaší zásilce (poplatky uhradíte doručovateli při doručení zásilky).
    ...
    Mezi vedlejší výdaje dle zákona o DPH patří např. i poplatek za služby celní deklarace, který je stanoven ve výši 300 Kč (neobchodní zboží) dle platných poštovních podmínek - Ceníku základních poštovních služeb.



    tak jsem cekal, ze to bude zas nejaka strasna past
    ale nastesti to posta posila jenom pro zmateni nepritele a zadny doplatek na zasilce nebyl
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    tak vysledek:
    Wish jsou banda kokotu, ani prodejce ani Wish neposkytli IOSS, takze i kdyz to bylo procleny, tak nedoslo k identifikaci v ramci celniho systemu a ja jim to nemel jak dodatecne zadat

    opsal jsem udaje prodejce, co vygeneroval formular CZ posty (jak doporucil NAVARA), vahu odhadl, vyplnil eCep a dneska prislo "Celní prohlášení je připravené k zaplacení" za "Celková částka poplatku: 36.0"

    tzn. na jednu stranu me serou, protoze VAT byl soucasti platby
    na druhou je to 36 korun, cely to slo vyridit a zaplatit online a asi mi to nestoji za to, abych tomu venoval vic casu
    JEREMIUS
    JEREMIUS --- ---
    QWWERTY: Tohle se mi stalo, měl jsem na cestě 3 balíčky a k jednomu se ozvala pošta. Tak jsem stylem ententyky vybral jeden z nich a k němu vyplnil údaje. Dodnes nevím, jestli jsem se náhodou trefil, nebo to prostě pošta neřeší a je úplně jedno, co jim napíšu :D
    THESTOUPA
    THESTOUPA --- ---
    QWWERTY: posta posila zadost o detaily automaticky jakmile dostanou info ze jde zasilka ze zahranici (predpokladam ze v tu chvili ani jeste nevi jestli je to IOSS nebo ne). Pokud je to IOSS a je to spravne oznacene na zasilce, tak by to melo automaticky projit pres celniky a nic dokladat nemusis. Aneb kdyz je to IOSS, tak automaticky mail od posty ignoruji a zatim mi vzdy vse prislo bez toho ze bych musel neco delat (ale s Ali/Cinou zkusenosti nemam, vsechno to byly UK obchody, ktery maji IOSS vyrizeny a balik prislusne oznaci).
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    NAVARA: to zni jakoze nejlepsi bude zasiku neprebirat vubec a objednat to jinde, kde umi spsravne vypnil IOSS
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    QWWERTY: Nevyreklamuješ nic, mohl jsem jim dokládat fakturu z Amazonu se zaplacenou daní a stejně mne poslali někam - šlo o směšné peníze, takže jsem to dál neřešil.
    Ale kdybychom už konečně měli institut hromadné žaloby, tak tohle by byl krásný příklad bezdůvodného obohacení…

    ČTÚ je k ničemu, protože balíky jsou komerční služba a ne základní poštovní, kterou dozorují.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    NAVARA: jj, aliexpress dogooglit sel, ale wish jsem nenasel vubec nikde. nic jako faktura ofc neexistuje
    odesilatele mas pravdu, ze je ve formualri od posty. nicmene ja uz se proklikal na profil prodejce a vyplnil jim to rozsypanym cajem

    marne premyslim, co bych delal, kdyz by mi tech zasilek slo zaroven vic nez jedna, protoze tracking co poslala posta vs co ukazuje eshop ofc taky nesedi

    jako teoreticky to muzu nechal proclit postu a pak po nich pozadovat penize zpatky, protoze u objednavky je jasne napsany "VAT included" ... ale to bych musel mit 100% jistotu, ze to ti blbecci fakt do toho IOSSu hodili
    viz https://www.mesec.cz/clanky/co-delat-kdyz-po-vas-postak-chce-neopravneny-poplatek-za-balicek-z-platforem-aliexpress-a-wish/
    Mluvčí Matyáš Vitík nám po zaslání čísla zásilky potvrdil, že chyba se stala na straně České pošty. Zásilka měla být bez poplatku, protože šla přes systém IOSS. Pokud by klientka podala stížnost, peníze, která byly vybrány nesprávně, by jí byly vráceny.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    QWWERTY: Odesílatele jsem někdy našel v tom formuláři od pošty (alespoň částečně), váhu odhaduji. IOSS by měl být na faktuře z eshopu, občas se - třeba aliexpress - se dá dogooglit i s adresou.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    QWWERTY: + to ma byt uz udajne zdaneny, ale ofc mi prisel mail od posty, ze me chteji zastupovat, takze hadam, ze to zdaneny neni
    + samozrejme nemam IOSS, at ho muzu hodit do eCepu a najdou si to podle toho sami
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam