• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MRLAH1.Světová válka aneb naši pradědové

    Bojoval někdo z vaší rodiny v 1.Světové válce?

    135 hlasy od 135 respondentů

      Několi odkazů na stránky, které Vám pomohou dohledat své předky:
      Databáze legionářů - Možnost vyhledat legionáře podle jména a místa narození.
      Spolek pro vojenská pietní místa - Vlevo zadat jméno a zobrazí všechny zmapované pomníky, na kterých je uvedené.
      Seznam ztrát Rakousko-Uherské armády za 1.světové války, vydaný K. und k. Kriegsministerium - Nelze hledat podle jména. Nutno zvolit datum a prohledat seznam ztrát z daného dne. V první části jsou důstojnící, poté mužstvo.


      Něco z televize
      cesi-na-frontach-1-svetove-valky
      Můj děda byl voják, válčil na Piavě — Česká televize
      Velká válka z archivu ivysilani české televize
      Počet českých vojáků se dá jenom odhadnout na 1,4milionu.Někteří mohou byt vaši dědové nebo pradědové.Přesná čísla, kolik padlo Čechů ve 1.světové válce, nejsou známa.Do konce války padlo podle nepřesných odhadů asi 138 000 českých vojáků.Češi bojovali na východní frontě a na italské. Bojovali v řadách Rakouska Uherska které někteří tolik nenáviděli. Boje na obou frontách byly velmi kruté a krvavé a ostatky mnoha mrtvých se nikdy nedostaly zpět do vlasti. Hřbitovy byly dělány v místech bojů a některé upadly v zapomnění a znázornují je památníky. Jedinou utěchou je to ,že válka vedla k rozpadu Rakouska Uherska a vzniku samostatného československého státu.
      rozbalit záhlaví
      NANUQ
      NANUQ --- ---
      DELACROIX: Mě ten antisemitismus velmi zarazil v té Legionářské epopeji, ale to je beletrie a v podstatě to jen říká, že autor byl antisemita.
      FIN
      FIN --- ---
      DELACROIX: abys nebyl někdy v životě nemile, a docela hodně nemile, překvapen, až zapředeš debatu s prostými lidmi z lidu ještě dnes. ono se toho totiž ani na počátku 21. století zase tak moc nezměnilo :-)
      DELACROIX
      DELACROIX --- ---
      FIN: no myslim ze po bolsevickych revolucich po prvni svetove valce byl zdroj antisemitismu uz ponekud jinde nez v nabozenstvi nebo v tmarstvi prosteho lidu :-) ale tohle uz je hodne ot a nepatri to sem, ostatne nikdo tady neuvedl ani jedinou konkretni udalost, ktera by ten udajny antisemitismus ceskosloveskych legii demonstrovala a bez neceho takoveho je dalsi diskuse jen takove bezobsazne zvaneni
      FIN
      FIN --- ---
      vždyť tenkrát FIN: se nám pěkně hovadsky blbě projevovala i část české inteligence, a přesně to právě masaryka tolik rozčílilo: co odpustíš nezvdělanému prostému lidu, mnohem hůře odpouštíš kolegům z intelektuální vrstvy, kteří se za intelektuály sami považují
      FIN
      FIN --- ---
      PLAGUEDIL: technická: ani nemuseli. mohli ho v pohodě mít z domova :-) (myslím ti legionáři ten antisemitismus:)
      antisemitismus byl v čechách vždy přítomen, již od středověku
      (doporučená četba: libovolné staré pověsti, zejména ty pražské, například http://muj-antikvariat.cz/kniha/prazske-povesti-cibula-vaclav-1977),
      akorát že již přemyslovci vyhlásili židy za královský majetek
      (pač geniálně pochopili, že když je narozdíl od vypogromování budou pravidelně ždímat na daních - pardon "ochraně" - hrozně na tom vydělají a to setrvale v čase, narozdíl od krátkozrakých ekonomů, kteří je jednorázově nechají okrást, čímž o tuto zlatotvornou vrstvu obyvatel přijdou)
      a přísně trestali každého, kdo na královský majetek - židy - sáhl. v důsledku toho se pak stalo, že
      a) zatímco leckde v evropě zabít žida byl bohulibý skutek, v koruně české jsi mohl zaplatit za přečin klidně pár desítek a tuctů kop a přivést svůj šlechtický rod na mizinu
      b) se sem stěhovali židé a vedle české (později) a německé (dříve) se nám rozvinula krásná třetí bohatá "domácí" kultura (židovská - možná i vůbec nejdříve v té míře:)

      ale antisemitismus tu vždy byl, bohatství židů, pochopitelně, vzbuzovalo nepřetržitou závist a nenávist. právě v těch pověstech se ledacost dočteš: progromíčky, macesy a krev panen atd. dokonce pomatená konvertitka jakási, která vlastní obec v praze zradila- naštěstí to tehdy panovník (viz výše) lidem vedeným několika hodně fanatickými duchovními zatrhl. asi si nechtěl nechat sáhnout na zlatonosný majetek :-)

      no a jedině setrvalým antisemitismem domácím si vysvětlíš, proč si to ti legionáři nijak přivážet nemuseli a proč i u nás musel papá masaryk ještě za rakouska-uherska řešit případ poldy hilsnerů, co nám anežku hrůzovou, tu holku modrovokou, voddělal... opravdu myslíš, že si to legionáři museli vozit z ruska? :-)
      FIN
      FIN --- ---
      "to za CK mocnářství bylo skvělé"

      no bez chyby to jistě nebylo. ale milé mocnářství disponovala několika vynálezy, za nimiž dnes jen můžeme závistivě zaplakat... které myslím?

      například tento: když jsi byl státním zaměstnancem pod penzí - tedy policistou, úředníkem atd. - tak jsi sice měl
      a) státní definitivu (důchod), kterou zbytek národa neměl
      a b) byl jsi reálným vykonavatelem moci - páč to státní zaměstnanci jsou, na všech úrovních - ale nemohl jsi co?
      volit!

      zkrátka si každý musel v životě vybrat: buď volíš a určuješ věci anebo jsi vykonavatel moci s penzí, ale pak nekecáš do toho, co ti ostatní zvolí, že máš vykonávat.

      plakal bych závistí.

      a to vůbec nezmiňuji volební systém, kdy například bohatější lidé s reálnými majetky zde (statkáři, majitelé vělkých dílen/továren, pozemků) anebo vzdělané vrstvy (faráři, učitelé atd.) měly víc hlasů. v praxi pak nedocházelo ke známé slabině demokracie "zvolíme si nacismus" anebo "zvolíme si socialismus", protože byly poněkud vyvážené počty hlasů napříč možnými skupinami voličů. samozřejmě, "prostý člověk" ani továrník, ani učitel atd. byl vždycky v převaze, ale jen lehké. menší skupiny, například strana drobných živnostníků a rolníků, se pak musely spojit, aby třeba něco pořídily se statkáři a továrníky. na druhé straně, nebylo trviální, aby přišlo 200 dělníků a prostě demokraticky znárodnili krajské "vlastníky".

      vůbec mi to dneska nepřipadá jako až tak blbej nápad.

      čiliže milé prohnilé RU mělo řadu výhod. a nakonec: nebylo zdaleka tak strašné, jak nám do roku 1989 líčily rudé svině ve svých dějepisech. čechy politicky zasmrádly, to ano, ale zároveň jsme byly hospodářsky totálně nejvyspělejší část říše a u nás de facto vznikla bohatá vrstva podnikatelů a měšťanů tak, jak v rakousku s lehkým handicapem a v zaostalých uhrách ani náhodou. takže část čechů na snažení buditelů vesele kašlala, německy šprechtila a vesele podnikala a bohatla. zase tak ukrutné to tu taky nebylo :-)
      FIN
      FIN --- ---
      NANUQ: technická poznámka:

      vždycky se musím hrozně smát dnešním zpitomělým intelektuálům, kteří adorují Marxe a jeho původní myšlenky a odmítají názor, že komunismus je zvrhlá ideologie, páč se to za socialismu pokazilo. jedním z faktorů, který milého tatíčka Masaryka přesvědčil o nemožnosti soužití Němců s Čechy - a tedy k odklonu od "zachováme RK, avšak federativní" na "samostatný stát" - byl právě Karel Marx, tkerý psal celé mládí velice nenávistné články o tom, jací jsou ti Slované, Čechy v to počítaje, bezcenní šmejdi. doporučuji dohled, náramně zábavné zjištění.

      vzato kol a kolem, jen blbý Čech může doufat v socialistickou revoluci ideologa Marxe, který mu právě sdělil, jaký je bezcenný slovanský šmejd naprosto nedosahující kvalit pokrokového německého národa.

      3) technická poznámka: řada legionářů, která prošla Ruskem, socialismus a komunisty striktně odmítala. (moje poznámka: asi dobře věděli proč.) vyjádření těchto můžu "zkušenosti z bojové praxe" například nalezneme v knize Karla Čapka* (*nenejn jeho, že ano) "Proč nejsem komunistou" - sice si to neuměli krásně ideově zdůvodnit jako myslitelé reprezentovaní Čapkem a dalšími, ale právě proto, co viděli a zažili (v Ruskuda z nich bolšány odmítala. socialismus venkocem taky.
      FIN
      FIN --- ---
      NANUQ: 1) nulová identifikace s rakousko-uherskem jako vlastí je nesmysl. existovalo totiž celkem dost čechů, kteří si, minimálně, zpočátku přáli nikoliv rozpad rakouska-uherska, ale zrovnoprávnění národů v rámci monarchie. tyto sliby byly dlouhodobě zklamávány vídní, která čechům jaksi ledacos postupně naslibovala, a ne vždy dodržela, to je pravda, nicméně i přesto řada legionářů nevěděla až do konce, že se chystá rozpad. doporučuji, jak jinak, alespoň ty toulky českou minulostí a/nebo další studia dějepisu. sám masaryk, takto zakladatel našeho státu (jeden z nich) dlouho myslel na zachování RU coby federace - zpravidla se dočteš, že teprve nesmiřitelné vztahy němců a čechů na území koruny české - které už se dlouho ostřily, a to nikoliv výhradně vinou němců na území koruny české, češi jim dělali totéž, co němci čechům a obě strany (obě strany podtrhuji) celkem se stejným nadšením - v důsledku čehož paradoxně ještě ve chvíli, kdy se po válce nadšeně začaly odstraňovat symboly "nenáviděné monarchie", dokonce ani každý člen budoucí vlády/vládnoucích vrstev ještě nevěděl, že RK bude rozbořeno namísto "předěláno".

      technická: výše řečeným jen konstatuji skutečnost, v žádném případě nevyjadřuji žádný svůj spekulativní názor na to, zda by bylo bývalo lepší zachování monarchie předělané na federaci anebo zda ta samostatnost.

      (kdyby byl můj osobní názor předmětem hovoru, jakože není, byl bych jednoznačně býval za zachování monarchie předělané na federaci, pač se, velice zjednodušeně řečeno, domnívám, že následné vakuum velkého státu ve střední evropě opět uvolnilo prostor proto, aby se střední evropa stala bojištěm západu a východu, tj. ruska a jeho zájmů, což jsme pak odsrali, jak nám ukazují dějiny, konec osobního názoru.)

      takže: ne, zdaleka ne každý měl nulovou odpvoědnost nebo pocit vlastenectví vůči RK. ve skutečnosti panslavisté patrně ani netvořili většinu. viz kramářův panslavismus
      Panslavismus – Wikipedie
      http://cs.wikipedia.org/wiki/Panslavismus
      kterážto myšlenka byla rozumnou většinou odmítány jak za RK, tak za 1. republiky.
      PLAGUEDIL
      PLAGUEDIL --- ---
      NANUQ: antisemitismus byl pre ww1 v rusku celkem v modě, žide z ruska utikali na zapad do pruska, je možne že i do ru, to nevim. takže je možne, že se legionaři jen vezli na vlně s mistnimi názory.
      NANUQ
      NANUQ --- ---
      RCROW: Nejsem historik, tak jen můj názor. Motivace byly samozřejmě různé, například:
      1) Nulová identifikace s Rakousko - Uherskem jako vlastí
      2) Národně-buditelský idealismus
      3) Touha po socialistické revoluci (proto také po revoluci 1917 někteří bojovali na straně revolucionářů proti legiím)
      4) V případě jednotek, které dezertovaly jako celek určitě i "jen" sounáležitost s jednotkou
      5) Myšlenka slovanství a panslovanství. Na začátku války opravdu mnoho lidí věřilo v obrovskou slovanskou unii, vedenou Ruskem
      a určitě mnoho dalších. Antisemitismus byl opravdu velmi rozšířený a spekluji, že to bylo hlavně proto, že židé byly v Rakousko - Uhersku proněmeckou menšinou, kteří byli proti jakékoliv národní identifikaci; jinak to moc nechápu.
      Pro mne je to hlavně argument pro lidi, co si myslí že to za CK mocnářství bylo skvělé. Já nevím jestli bylo nebo ne, ale zjevně opravdu velké množství lidí bylo ochotno riskovat vše aby se proti Rakousko - Uhersko postavili.
      Před rokem jsem si koupil Legionářskou epopej od Rudolfa Medka. Čte se to dost obtížně a možná je zajímavější to, co člověk čte mezi řádky, ale pokud tě to zajímá, doporučuji. Ten přechod od idealizmu / fanatismu přes zklamání, deziluzi a zoufalství, kdy cesta domů vedla přes celou zeměkouli, tam je rozhodně hodně patrný.
      DELACROIX
      DELACROIX --- ---
      RCROW: No to máš jako s každým politickým jevem, hodnotí se dle autora.. nicméně v současnosti vidím v české literatuře faktu dva protichůdné proudy:
      jeden z nich, reprezentovaný například Jindřichem Markem (http://www.databazeknih.cz/autori/jindrich-marek-22393), považuje legionáře za hrdiny a oslavuje jejich odvahu, statečnost a řekněme politickou vyspělost, kterou věnovali službě vlasti (tvořili vojenské jednotky zahraničního exilu a samozřejmě znamenali velký politický kapitál -vyjadřovali vůli čechů bojovat proti rakousku uhersku)
      druhý (např. Fučík https://www.kosmas.cz/knihy/180517/piava-1918/) naopak popisuje utrpení "obyčejného českého člověka", který byl apolitický a bojem v rakouské armádě jen disciplinovaně a dobře plnil své povinnosti. soustředí se spíš na velké činy na nesmyslnost války a to, co znamenalo pro běžné české rodiny
      RCROW
      RCROW --- ---
      ADAMIRA: Se zájmen na to všechno mrknu. Díky.
      ADAMIRA
      ADAMIRA --- ---
      Pár zajímavých příspěvků k tomuhle tématu, mám pocit že se tam dost debatuje i právě o motivech k přeběhnutí:

      Od legií k armádě – Jak se vůbec formovalo československé vojsko za 1. světové války a po založení republiky?

      Video — Historie.cs — Česká televize
      http://www.ceskatelevize.cz/porady/10150778447-historie-cs/208452801400009-od-legii-k-armade/video/

      Legie a Československo po roce 1918 – příběh armády, která vznikla v době, kdy ještě neexistoval stát.

      Video — Historie.cs — Česká televize
      http://www.ceskatelevize.cz/...istorie-cs/208452801400040-legie-a-ceskoslovensko-po-roce-1918/video/

      Češi na frontách 1. světové války. Čeští vojáci bojovali v řadách rakousko-uherské armády na západě i na východě. Jakými byli vojáky? Jak se vytvářely Československé legie, které se postavily proti císařským armádám? Došlo ke střetům, kdy bojovali Češi proti Čechům?

      Video — Historie.cs — Česká televize
      http://www.ceskatelevize.cz/...7-historie-cs/211452801400017-cesi-na-frontach-1-svetove-valky/video/
      RCROW
      RCROW --- ---
      NANUQ: Jasně, máš stopro. pravdu. Myslíš, že bys dokázal nějak formulovat, co je tady k tomuto kroku, tedy přeběhnout vedlo? Kdyby to bylo pár chlapů, tak neřeknu, ale byly jich tisíce. Čemu věřili, v co doufali? Vím, že je to dnes těžké říci, ale za každý názor budu vděčný.
      NANUQ
      NANUQ --- ---
      Já myslím, že při hodnocení legionářů si je třeba uvědomit, čím tito lidé prošli. V době války riskovali všechno, dezertovali, stali se vlastizrádci a šli bojovat na druhou stranu. Pokud by válka dopadla jinak, nikdy by se nemohli svobodně vrátit a pravděpodobně by byli zatčeni, deportování do Rakouska-Uherska a postříleni.
      Přesto se k tak zoufalému činu odhodlalo tak velké množství lidí.
      ADAMIRA
      ADAMIRA --- ---
      RCROW: řekl bych že vesměs určitě kladně. I když samozřejmě jako nic na světě to nemůže být černobílé, co vím tak se legionářům vyčítal docela silný antisemitismus...
      RCROW
      RCROW --- ---
      Jak se tedy hodnotí Legionáři dnes, tedy, kdy ž už, snad, ty politické tlaky nejsou? Kladně, nebo záporně, nebo nevíme co s tím? Děkuji za odpověď
      ADAMIRA
      ADAMIRA --- ---
      KORKMAZ: Heled když někdo v diskuzi o legiiích, napíše, že je ksč propagovala a oslavovala (totální blbost) a ty příjdeš a naprosto dotyčnýho podpoříš (totálně stupidním argumentem), budu o tobě psát co jsem psal...

      Co třeba napsat "jo nevšiml jsem si že je to o legiích, přehlídl sjem to a prostě jsem chtěl vytáhnout svojí znalosti komunistický propagandy" - pak by to nevypadalo tak debilně
      KORKMAZ
      KORKMAZ --- ---
      ADAMIRA: Souhlas s konkrétním výrokem není moudro. A já mluvil o zkreslení dějin v konkrétní době, ne explicitně legionářích. Tak si laskavě spíš ty přečti co já píšu a nevytahuj si z toho to co se ti hodí.
      ADAMIRA
      ADAMIRA --- ---
      KORKMAZ: "estli jsem internetovej egoantikomunista, tak mi nejdřív definuj tento termín"

      Někdo, kdo vidí v jedný větě "ksč" a "propaganda" a bez ohledu na jakýkoliv slova okolo začnou vytahovat svoje moudra (který už všichni stejěn 1564165498x slyšeli"

      "a pak si jdi laskavě přečíst ty knihy"

      Moc rád bych, upřímě řečeno, nedělá mi problém přečíst si např. toho Svobodu, přes ty sračky v tom, každej druhej odtsavec se dá považovat za zajímavý vyprávění, ale se vší úctou, i jako neexpert na Nejedlýho, dost pochybuju o tom, že tam najdu obhajobu čs. legií, a jestli ano, tak poplatnou době roku 1947 - tzn. rozhodně se to nedá považovat na komunistickou propagandu (stejně tak v případě např. intebrigadistů - zápúadního odboje - a to legie jako naprosto a totálně nepoplatné považuju jako naprostý nesmysl - aby se v pozdější propagandě jakkoliv objevili).

      "díky soudruhu"

      ne, opravdu nejsem tvůj soudruh, pionýre :-)
      KORKMAZ
      KORKMAZ --- ---
      ADAMIRA: Někdo píše (mimochodem) o zkreslení dějin/propagandě. Já na to pak reagoval, že s tím souhlasím a uvádím architekta té propagandy. Ty chceš vědět konkrétní dílo, které ti pak doporučuji (asi se tě to nějak dotklo)...no a ty se pak bojíš o svůj drahocenný čas, který tady plýtváš disputací se mnou, a to jsem od nejedlýho přečetl dost jeho pozdních děl a nebojím se ho označit za zkreslovatele dějin ve prospěch dobového režimu. Jestli jsem internetovej egoantikomunista, tak mi nejdřív definuj tento termín a pak si jdi laskavě přečíst ty knihy...díky soudruhu
      ADAMIRA
      ADAMIRA --- ---
      KORKMAZ: Stejně si to nepřečteš, tak to už stojí za to...

      Takhle neomilnej egoantikomunismus se jen tak (i na internetu) nevidí, gratuluju, alespoň vim kdo tady u nás bude zase zapalovat stohy až to praskne :-D

      Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam