• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MRLAH1.Světová válka aneb naši pradědové
    RCROW
    RCROW --- ---
    Nebyla by k dispozici nějaká mapa na které by bylo jasně zřetelné, jak vypadala východní fronta, kam se Ruská armáda dostala daleko na Západ, nebo naopak Německá armáda na území tehdejšího carského Ruska? Pořád mi ta východní fronta není jasná a už bych se v tom rád vyznal. Děkuji
    RURYRY
    RURYRY --- ---
    ADAMIRA: Chápu to tak, že nic jiného než předplatné si přes e-shop/web neobjednáš.
    MELOP
    MELOP --- ---
    RCROW: Jsem si celkem pozitivně jist, že v knize "Zákopová válka" od Yvette Heřtové o tom bude zmínka a vzhledem k tomu, že ta věc je doslova evergreen, který periodicky vychází, tak by s jejím sháněním neměl být větší problém:

    Zákopová válka - Yvette Heřtová | Databáze knih
    http://www.databazeknih.cz/knihy/zakopova-valka-49729
    RCROW
    RCROW --- ---
    Zajímalo by mě, kam až došla ruská armáda směrem na západ v boji proti Německé říši? Dostala se jen do Východního Pruska, nebo ještě dál na západ? Jak se ta východní fronta vyvíjela? O západní máme spoustu knih a velmi podrobných ( teď čtu Pád Titánů- to je úžasně popsaná Západní fronta, prostě super) Je nějaká taková kniha taky o východní frontě? Děkuji
    FIN
    FIN --- ---
    z toho plyne, že spojenci ke změnám vojenství emzi 1. a 2. válkou přistupovali o mnoho laxněji než němci. (a kdo se zabýval kdy druhou válkou v pacifiku, musí vědět, že podobně zpočátku zběsile nakopali prdel američanům japonci, protože jako první na světě do důsledků pochopili, že letectvo warféru zcela změnilo a pořádně zavedli letadlovky.)

    co se původního von schieffenova plánu týče: usuzuji z formulace
    "Jeho záměrem bylo využít dvě uskupení: první mělo napadnout Belgii a Nizozemsko a potvrdit spojencům, že původní plán stále platí."
    v první citaci, že spojenci o původním plánu věděli - a nejspíš předpokládali, že němci jej dodrží beze změn. (v druhé válce.) jen už nějak nedomysleli, že nové prostředky umožní němcům jim hrozně napat prdel, přestože ta vojska do beneluxu a nizozemí vysunou (stalo se)
    a zároveň že němci nově překonají ardeny hladce (stalo se), čímž se z částečně dodrženého původního plánu stane past pro britská a francouzská vojska (stalo se)
    FIN
    FIN --- ---
    EBARTT: nevím, hledej a dohledej :-) co se inovativnosti týče, mohu jen ocitovat (jen částečně na toto odpovídající) jinou pasáž:

    1. světová válka skončila v roce 1918 a byla nazývána „Velkou válkou“. Z dobrého důvodu: než si Evropa v roce 1939 konflikt těchto rozměrů zopakovala, šlo o největší válku vůbec. Velká válka přinesla i velké novinky. Poprvé v ní operovalo letectvo. „Dobrý den, kolego, to máme dnes hezky, že?“ První nebeská setkání se nesla ve zdvořilém duchu a piloti se zdravili. To se změnilo: ke slovu přišly kulomety a na konci války už letouny prováděly kromě průzkumu i bombardování. Další novinkou byla pohyblivá ocelová pevnost – tank. Když válčící strany uvízly v zákopech obehnaných ostnatými dráty a pěchotu kosily kulomety, bylo o nástupu nového bojového prostředku rozhodnuto. Z původně opomíjeného konceptu se stala zásadní zbraň.
    Co se vývoje nových prostředků týče, byli zdaleka nejprogresivnější Němci. Ačkoliv měli po 1. světové válce vlastnictví letounů zakázáno, vybudoval Hermann Göring (1893–1946) v letech 1935 až 1939 elitní vojenskou složku Třetí říše: Luftwaffe. Část jejích pilotů prošla výcvikem i v sovětském tajném středisku Lipeck 400 km jihovýchodně od Moskvy. V předvečer 2. světové války už létali na výkonných moderních strojích, mj. i na proslulém stíhači Messerschmitt Bf 109 anebo středním bombardéru Heinkel He 111.
    Stejně přistoupili Němci i k tankům – i ty měli zakázané, nijak jim to ale nebránilo cvičit s atrapami. Tajná cvičení se skutečnými tanky se, opět, odehrávala i v Rusku. Němečtí generálové v čele s Heinzem Guderianem (1888–1954) přezdívaným „Rychlý Heinz“ vypracovali vlastní teorii tankového boje, která se pak v praxi ukázala jako nejlepší na světě. Guderianova kniha Achtung! Panzer! z roku 1937 je dodnes považována ze jednu ze základních učebnic taktických a strategických zásad tankového boje.
    Vrcholem vojenských inovací se stala doktrína Blitzkriegu založená na hlubokém průniku motorizovaných a mechanizovaných jednotek obranou nepřítele. Ideou je rychlé obsazení velitelských a zásobovacích uzlů, přetnutí klíčových tras a narušení komunikace a smysluplného uspořádání bojových formací. Ústřední roli hrají tanky, ovšem aby byl tento způsob boje opravdu účinný, vyžadují podporu a spolupráci plně mechanizovaných jednotek pěchoty, vysoce mobilního dělostřelectva a letectva.
    Zatímco Němci novou doktrínu dovedli k dokonalosti, Britové ji podrobněji nerozpracovali a časem na ni zcela rezignovali. Ve Francii zůstalo jen u několika teoretických spisů mladších důstojníků. Jedním z nich byl i Charles de Gaulle (1890–1970). Italové neměli na vývoj pořádných tanků peníze. A Sovětský svaz? Někteří maršálové význam moderní taktiky pochopili, ale pak provedl Josif Vissarionovič Stalin (1878–1953) své čistky a samostatné tankové svazky byly rozpuštěny. Němci se tedy na válku připravili nejlépe ze všech evropských národů – v květnu 1940 na to doplatila nejen Francie, ale i celý Benelux.
    EBARTT
    EBARTT --- ---
    V návaznosti mi to nedá se zeptat, francouzi o takovém scénáři nevěděli?
    FIN
    FIN --- ---
    RCROW: ovšem je pravda, že tento plán, který tak dokonale vyšel ve druhé válce díky (na tu dobu) převratným novinkám (rychlé tanky + paradesantní jednotky), by byl býval nemusel vyjít za války první, která takové prostředky postrádala. dovolím si drze ocitovat z jednoho postaršího článku:
    Velký plán

    Plán, který měl zajistit vítězství nad Francií, existoval již za 1. světové války. Autorem byl polní maršál Alfred von Schlieffen (1833–1913) a již tehdy počítal s porušením neutrality Belgie, Holandska a Lucemburska a obchvatným manévrem na severní části válčiště. Odborníci se dodnes přou, zda byl soudobými prostředky realizovatelný – v roce 1940 už ale byla situace jiná a navíc se Němcům nechtělo útočit na silně opevněnou Maginotovu linii. Plán inovoval geniální stratég Erich von Manstein (1887–1973). Jeho záměrem bylo využít dvě uskupení: první mělo napadnout Belgii a Nizozemsko a potvrdit spojencům, že původní plán stále platí. Až Francie a Velká Británie vysunou jednotky hluboko na území Belgie a Nizozemska, mělo druhé uskupení projít Ardenami (které spojenci mylně považovali za neprostupné) a prudkým výpadem ke kanálu La Manche jádro jejich sil odříznout. Pak už měla být likvidace Francie snadnou záležitostí. „Plán je to riskantní, ale já jej podporuji,“ prohlásil maršál Gerd von Rundstedt (1875–1953). Měl pravdu: Mansteinova strategie beze zbytku vyšla. Mimo jiné i díky další novince, parašutistům, kteří se z nebe snášeli za linie nepřítele.
    FIN
    FIN --- ---
    FIN: nemyslíš spíš von Schlieffenův plán?
    Schlieffenův plán – Wikipedie
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Schlieffen%C5%AFv_pl%C3%A1n
    troufal bych si tvrdit, že nejspíš dost úspěšný byl - tedy vzhledem ke skutečnosti, že ve druhé válce na něm založil svůj plán Erich von Manstein. 10. května 1940 Němci zaútočili na Holandsko, 14. června dojeli do Paříže - během měsíce Nizozemí, Benelux a Francie na kolenou. takže to starý pruský maršál nejspíš nevymyslel špatně :-)
    RCROW
    RCROW --- ---
    Německá říše měla pro případ války v Evropě vypracovaný tzv. Shliessenův plán, který počítal s tím, že když rychle napadnou Francii, tak ta že padne maximálně za týden, Rusové nestačí v té době ještě mobilizovat svou 6-ti milionovou armádu a než při stavu jejich železniční sítě dopraví tyto vojáky na frontu, tehdy k hranicím Východního Pruska,( počítali, že to bude trvat nejméně 1 měsíc), tak Německá armáda již bude mít volné ruce od poražené Francie a bude moci veškerou vojenskou kapacitu vrhnout na východní frontu a ruského obra zvládnout. Mohlo to vůbec vyjít, nebo to byl nesmysl od samého počátku? Němci byli přece vždy perfektní plánovači....Děkuji za názor k tomuto tématu.
    MRLAH
    MRLAH --- ---
    KORKMAZ: nevim , kabel jsem nikdy nemel , v metru na to byla reklama
    KORKMAZ
    KORKMAZ --- ---
    MRLAH: Co je to za telku todleto? Se mi zdá, že to mám někde hodně vzadu v programech na UPC mini TV balíčku
    EBARTT
    EBARTT --- ---
    Tak si říkám, v době kickstarerů všeho možného - je škoda, že se ještě nenašel nikdo, kdo by příběh legionářů zfilmoval s řádným patosem...
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    RURYRY: sorry, stále možnost zakoupit to konkrétní číslo nevidim...
    RURYRY
    RURYRY --- ---
    MRLAH
    MRLAH --- ---
    ADAMIRA: nevím :(
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    Jinak tady další zajímavý časopis který se zabývá i první světovou válkou:

    Historicky Kaleidoskop
    http://www.historickykaleidoskop.cz/
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    MRLAH: asi jsem slepej ale nenašel jsem možnost tam přímo tohle číslo zakoupit, nebo to nejde?
    MRLAH
    MRLAH --- ---
    Tamten odkaz nefunguje tady je funkcni http://cs.m.wikipedia.org/wiki/Bitva_o_Penzu_(1918)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam