HAMSTER: já sem si kdysi taky myslela že je Z.Lukeš v pohodě, ale bohužel neni, evidentně kope za nějaký komerční subjekt...
Posuzuješ pouze otázky architektury, což je pouze jedna jediná rovina celé věci, navíc ani nejsi architekt, takže ani v této jediné věci nemůže být tvé stanovisko dostatečně erudované
Ráda bych připomněla že Prahu je především potřeba brát jako urbanistický celek ve své celistvosti, nikoliv jej posuzovat jen jako soubor budov. Je nutný si donekonečna připomínat, že Václavák padá pod ochranu UNESCA a že žádnej turista neni zvědavej na další obludu ze skla a oceli, kterých na celých světě vznikají tisíce a ještě tisíce jich vzniknout můžou, protože takový dnes umí postavit každý. Naopak ta budova která tam stojí teď je jistým odkazem kubismu, který je specifický a unikátní právě pro náš geografický prostor. Další věcí je to, že Václavák už byl zkurven několikrát, smutný je, že dnes je z něj v podstatě jen parkoviště které od Muzea nepřirozeně odděluje magistrála, která v těchto místech nemá co pohledávat. To ovšem není důvod proč lokalitu ještě víc kurvit.
Taktéž se domnívám, že zbourání toho domu je věnována značná pozornost i proto, že by šlo o nebezpečný precedens a symbolické prolomení limitu na další podobné zrůdnosti v centru Prahy. Gentrifikace a snaha navýšit potenciální nájem z lokality se v minulosti už stokrát neosvědčilo a vedlo k mnoha negativním důsledkům. Pokud bychom uvažovali na této bázi, bylo by zřejmě finančně výhodnější na místo celého historického jádra postavit stometrové mrakodrapy a tím tak maximalizovat zisk z každého čtverečního metru. Jenže když by k tomu došlo, centrum by přišlo o svůj hlavní potenciál, kterým je právě historie, a cena nájmů by šla opět dolů. O prostory v mrakodrapech v bývalém středověké památkové zoně by nikdo neměl zájem.
Z toho i vyplývá, že i když máš pocit že prvorepublikových domů je dost, tak prostě první republika už jednou byla a znovu nebude a proto to, co během tohoto období vzniklo lze považovat za neobnovitelný zdroj a vše co z něj ubereš už nikdy nenahradíš. Kor v cenné lokalitě založené v 14. století. Kdežto skleněný postmodernistický krabice budeme umět stavět ještě hodně dlouho.
Když jsem tu mluvila o těch dalších hlediscích, tak dalším hlediskem je to, co tu zmiňoval SPIPI - a to je otázka bytová. Ptáš se, v čem je cennější budova bytová oproti budově administrativní? Tím jsi se zcela zdiskreditoval, protože evidentně nevíš nic o urbanismu, ani o městské sociologii. Důležitá je za všech okolností smíšená funkce lokality a jelikož na Václavském náměstí kontinuálně ubývá obyvatelstva, je nutné zajistit, aby k tomu už nadále nedocházelo, případně aby se trend zvrátil. O tom, proč je úbytek obyvatelstva z jakékoliv centrální nebo třeba obchodní čtvrti problém nechť už si dostuduješ materiály sám, nemíním tu být za doučovatelku. Zadej do googlu třeba termín "citizace", případně gentrifikace.
Dalším bodem je také doprava. Nová budova počítá s podzemním parkováním, navzdory faktu, že dle zásad územního rozvoje má Praha vynaložit úsilí vedoucí k minimalizaci automobilové dopravy do centra. Další parkoviště znamená jen více aut.
Další problematickou otázkou je otázka vlastnictví. Osobně zastávám názor že osobní vlastnictví by nemělo být zárukou neomezených práv nakládat se svým majetkem jak se majiteli zachce, zvláště jedná-li se o dům v památkové zoně a oblasti velmi frekventované, užívané mnoha obyvateli, kteří kolem domu chodí a kteří mají právo na hezké a příjemné prostředí. V Praze za posledních 20 let nic novýho hezkýho nevzniklo, až na pár malých výjimek, naprostou většinu toho, čím se dnes pyšníme a čím se vytahujeme před světem je město, které za nás před mnoha sty lety postavili naši předci a my jediné co dovedem dělat je s tímto dědictvím bohapustě nakládat a ničit ho. Já bych dokonce byla pro za daných okolností onu budovu vyvlastnit, je-li jeho majitel takto nesoudná osoba.
A tak bych mohla pokračovat dál a dál, ale myslím že máš natolik zásadních mezer v znalosti fungování města že by to pro mě byla jen ztráta času. Raději ti pošlu nějaké věci k nastudování, aby naše debata mohla probíhat na trochu erudovanější úrovni. Pro začátek posílám alespoň zásady územního rozvoje.
Zsady zemnho rozvoje Prahy.doc (25088 B)