• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MIKATCHOUPraguewatch - mapa pražských kauz
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    JAMES_DICK: mě nejvíc fascinuje představa masochisty, kterej, ač má v tomto místě na výběr mezi třema z desítky nejluxusnejších parků v Praze ve vzdálenosti cca 300-500m radši půjde na procházku nad nejrušnější křižovatku v širokým okolí.

    Navíc teze o zhoršené kvalitě ovzduší potý, co zmizí x-letý fronty a 80% dopravy se přesune pod zem je nějak mimo moje inteletkuální kapacity.
    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    JAMES_DICK: Mě se vůbec líbí myšlenka, že vzduchotechnika (rozuměj větrák, kterej žene výfukový plyny z tunelu ven) zachraňuje kvalitu ovzduší v okolí vyústění tunelu. :-)
    JAMES_DICK
    JAMES_DICK --- ---
    MIKATCHOU: a co s tim maj za problem? podle vykresu tam parcik vznikne,v okoli je zelene vic nez dost a v lepsim prostredi,nez mezi frekventovanou ulici a vyjezdem z tunelu. Aspon tam ten dum dotvori kus ulice. A co to je za sdruzeni,ze je to urbanisticky neprijatelny?
    Multifunkční operační středisko (MOS) Malovanka / Aktuální témata / SpPZO - sppzo.cz
    http://www.sppzo.cz/Aktualni-temata/Multifunkcni-operacni-stredisko-MOS-Malovanka

    a ten konec je taky dobrej canc:
    Zvláště alarmující je část technické dokumentace, která navrhuje zrušení strojovny vzduchotechniky Strahovského tunelu - provoz vzduchotechniky Strahovského tunelu je jedním z klíčových faktorů ovlivňujících kvalitu ovzduší v oblasi vyústění Strahovského tunelu

    a pod tim ten scan textu,kde se pise,ze jde o nepouzivanou cast vzduchotechniky tunelu
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    Ministerstvo ví o zneužívání pravomocí autorizovanými inspektory
    http://hyper.cz/new/index.php/medialni-vystupy/36-tiskove-zpravy/315-inspektori
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    Centrální dispečink místo parku? K zástavbám na Malovancev


    Poklidnou rezidenční čtvrť Malovanka na Praze 6 čekají významné změny. V prvé řadě zde má být vybudována mimoúrovňová křižovatka, která by podle odhadů dopravních expertů měla po zprovoznění tunelu Blanka odbavovat na 125 000 automobilů za den. V ulici Nad Octárnou pak má být umístěn tunelový výduch. Dále mají na Malovance vzniknout nové hotelové a rezidenční komplexy. Konkrétně při ulici Na Petynce má být postaven čtyřhvězdičkový hotel Petynka s předpokládanou kapacitou 528 pokojů. Opodál, mezi ulicemi Střešovická, Patočkova a U laboratoře, má vyrůst čtyř až pětipodlažní komplex Triangle tvořený prostornými byty vyšší cenové relace pro přibližně 100 obyvatel a 104 hotelovými pokoji s celkovou kapacitou cca 240 hostů. Ve stavební parcelu se změnil i pozemek ve svahu pod hotelem Pyramida.

    Největší aktuální odpor místních obyvatel ovšem vyvolává stavební záměr podstatně menšího rozsahu – „Multifunkční operační středisko Malovanka“ s primární funkcí centrálního dopravního dispečinku pro Prahu. Proč? Zaprvé vzhledem k charakteru pozemku, na kterém má být umístěno. Jedná se totiž o pozemek, který je v dosud platném územním plánu evidován pod zkratkou ZMK – zeleň městská a krajinná. A dlouho nic nenasvědčovalo, že by se na tom mělo něco změnit. Naopak, představitelé magistrátu včetně tehdejšího primátora Béma, slibovali občanům, že nad portálem Blanky nevznikne budova, ale park. Pak ovšem Odbor městského investora navrhl změnu územního plánu (Z 2500/00), na jejímž základě se má diskutovaný pozemek stát všeobecně smíšeným a tedy stavebním.

    Park je přitom pro zdejší obyvatele o to důležitější, že výsadba nové zeleně představuje jednu z mála možností, jak rezidentům alespoň částečně kompenzovat zhoršenou kvalitu ovzduší. Nejde přitom jen o několik desítek vysazených stromů. Jak upozorňuje Sdružení pro podporu zeleně a ovzduší v Praze 6, volná, prodyšná plocha je důležitá pro přirozené odvětrávání celého prostoru nacházejícího se v těsné blízkosti mimoúrovňové křižovatky Malovanka. Dalším argumentem odpůrců záměru je, že by jeho realizace znemožnila obyvatelům této části Břevnova výhled na Střešovice a Norbertov. Nelze se proto divit rozhořčení občanů, kteří proti němu podepisují petici. Obzvláště ne v kontextu výše zmíněných dalších stavebních záměrů v okruhu několika set metrů.

    Martin Veselý, Praguewatch.cz

    Praguewatch - Praha pod lupou
    http://praguewatch.cz/reports/view/266
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    DUNAR_: no, uvažovala jsem nad tím, ale nechtěla jsem omezovat svobodu slova :)
    DUNAR_
    DUNAR_ --- ---
    MIKATCHOU: kdyztak den tem par notorickejm trollum ban, jinak ti tady budou delat bordel, ze to ani nebudes stihat mazat.
    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    MIKATCHOU: Promiň, nechtěl jsem tě v poště otravovat, jen mi naše debata o kapitalismu připadala naprosto ot a nechtěl jsem ti tím zanášet diskusi.
    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    PATISLAV: Jo a Krennův dům - to byla jednoznačně lumpárna, v tom s tebou výjmečně naprosto souhlasím.
    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    PATISLAV: To máš asi pravdu (ačkoli jak už jsem psal, protestovalo se vždycky proti všemu, co se mělo v Praze postavit. A např. kostel sv. Františka zas takovou zkázu pro Prahu neznamenal, že?).

    Holt to není černobílý, vždycky je to o nalezení rozumné hranice, asi je jasný, že se Praha mění a měnit se bude. A zároveň je jasný, že některý stavby musí zůstat zachovány i pro budoucí generace. V tom se myslím shodnem.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    HAMSTER: zapomněl jsi na slovo necitlivé. Myslím si, že kdyby současná architektura za něco stála, byl by i odpor proti bourání výrazně slabší.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    MIKATCHOU: já si nemyslím, že je dobré se bránit opačným názorům a zdejší debata se vede v solidním a slušném duchu.

    HAMSTER: Zatímco severní strana Staroměstského náměstí a třeba Krennův dům památky nebyly? Nebo celé ghetto existující od středověku? Zachování synagog a kláštera měla očividně náboženský důvod a bylo bráno jako kompromis a jako způsob, jak obyvatelstvo nepobouřit ještě víc. Jejich zachování nic nemění na faktu, že původně mělo být srovnáno se zemí všechno a jen díky odporů "bláznů", jako jsme my, alespoň něco zůstalo.

    Zacituju z oblíbené wikipedie:

    Na nátlak veřejnosti (roku 1896) byla zřízena Umělecká komise, která měla dokumentovat umělecké památky určené k demolici a příp. zachránit některé umělecké prvky. (Komise se roku 1898 sama rozpustila, protože městská rada nerespektovala její názory.)

    V následujících měsících a letech však došlo k mnoha necitlivým zásahům do historické zástavby, původní plán byl porušován ve prospěch soukromých zájmů a mnoho cenných budov bylo zničeno.


    Proč mi to tolik připomíná dnešní přístup některých zůčastněných?
    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    PATISLAV: Je pravda, že kdyby zvítězil proud odsuzující novostavby, tak jsme všichni na dlažbě, to je fakt.. :-))))
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    Pro vaší zajímavost vám pošlu chartu opozičních architektů, kterou jsem onehdá přeložila z angličtiny a žádnému architektovi by nezaškodilo si jí přečíst, zejména zde Hamsterovi.

    The Preliminary Charter for Oppositional Architecture.doc (63488 B)
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    SPIPI: on není natvrdlej, on jen zcela logicky a pochopitelně kope za tu stranu, která ho živí. Myslím, že většina lidí na jeho místě by se chovala jako on a není na tom nic špatného. Taky si nemyslím, že bychom mohli jeho náhled jakkoliv výrazně změnit. Aspoň ale bude vědět, že tady názorový proud odsuzující necitlivé přestavby a novostavby existuje. I to může být pozitivní :)
    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    PATISLAV: Proč nebyly zbourány synagogy? Nebo Anežský klášter? Možná tě to překvapí, ale kvůli památkové péči. A že je Anežský klášter v ďolíku, protože všechno okolo bylo zvednuto nad povodňovou hranici, sis asi všimnul, ne?

    Jinak znovu navrhuju tuhle debatu ukončit, fakt mě nepřesvěčíte, že zrovna tuhle budovu je potřeba příští tisíciletí udržovat a chránit jako památku, máme jiné a lepší. A já vás zjevně taky nepřesvědčím. Ukončeme to.
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    koukam že pan inženýr křeček už otravuje v poště kdekoho - každopádně děkuji za pěkné zvrhnutí debaty v klubu, který měl být původně určen lidem doufajícím v to, že Praha jednou bude sloužit hlavně lidem, kteří v ní bydlí a nikoliv těm, kteří si z ní dělají jen dojnou krávu .)

    a propos, případ Hamstera je jen dalším smutným důkazem již dlouhá leta váznoucí debaty architektů z veřejností. Každý se chce svými baráky jen zviditelnit, proslavit a hlavně na nich zbohatnout, ale aby se cokoliv diskutovalo s obyvatelstvem, které kolem těch baráků bude muset chodit nebo je využívat, do toho se pánům architektům nikdy moc nechtělo...
    SPIPI
    SPIPI --- ---
    HAMSTER: ty seš fakt hodně natvrdlej.. v poště se aspoň snažíš, tady jen předvádíš absolutní cynismus a hloupost.
    JAMES_DICK
    JAMES_DICK --- ---
    HAMSTER: co ma bejt? ma bejt to,ze demolice funckniho historickyho domu na vaclavaku se bez podmazani podle selskyho rozumu proste povolit neda,takze ty si netroufas,ale ja je obvinim s klidnym srdcem z podmazavani.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    HAMSTER: zřejmě ti uniká význam slova "příklad" anebo se snažíš zakrýt ten trapas, že ani nečteš příspěvky, na které reaguješ, ale to je mi jedno.

    Kdo jsem? Jsem občan téhle země, který má právo spolu s ostatními občany vyjadřovat svůj názor na podobu naší země a při dostatečném počtu i její podobu ovlivňovat. Majetkové právo není svaté a nestojí nade vším. Podléhá tunám regulací, kterých si musíš být sám dobře vědom. Zatímco ty se to tady snažíš zvrátit na diskuzi o principu soukromého vlastnictví, problém se ve skutečnosti týká pouze míry regulace a kritérií pro její posuzování.

    Osobně se domnívám, že je regulace příliš mírná, ty se domníváš opak. Můžeme se tu navzájem přesvědčovat o důvodech, které nás k našim přesvědčením vedou, ale nezvhněme tu debatu na nesmyslné otázky typu "soukromé vlastnictví je špatné / dobré / nedotknutelné / bezvýznamné". To nikam nevede.

    sanace Starého Města probíhala především kvůli zvýšení břehu Vltavy a vybudování náplavky
    Ne, to není pravda. A postačí jednoduchý protiargument - proč bylo možné ponechat většinu židovských synagog v ghettu? Ony vybudování náplavky nebránily a vedlejší budovy ano? Zjevný nesmysl. Hlavní důvod byl ten, že se úředníkům Staré město nelíbilo. Chtěli mít dlouhé a úhledné bulváry pařížského typu a a byli v tom podporování (či přímo tlačeni) soukromníky, kteří si na lukrativní parcely brousily zuby. Hygiena či povodně byly pouhou výmluvou. Původní plán asanace totiž počítal s ještě dalekosáhlejšími úpravami, než k jakým nakonec došlo. Asanován měl být dokonce i Anežský klášter, který očividně zvýšení břehů Vltavy nakonec nebránil a s hygienou se taky nakonec nějak popral.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam