• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MIKATCHOUPraguewatch - mapa pražských kauz
    Praguewatch.cz je internetovým průvodcem po pražských kauzách, sporných případech městského plánování, ohrožených kulturních prostorech, parcích či třeba zahrádkářských koloniích. Je vhledem do nedávné historie a současnosti odvrácené tváře Prahy. Kritický pohled na rozvoj Prahy a městské politiky je založen na spolupráci akademiků, odbornic a občanských aktivistek a aktivistů. Stoupající prosperita Prahy v posledních dvaceti letech s sebou přináší i řadu negativních stránek pro vývoj města a život jeho obyvatel. Příčin je více. Vládne tu stále stejná politická strana a značná moc developerů nenechává příliš prostoru pro alternativní scénáře rozvoje. Nezávislé poradní orgány radící městu byly zrušeny anebo podřízeny krátkodobějším politickým cílům. Politici a úředníci se o účast veřejnosti na rozhodování o městě a konkrétních místech spíše nestojí nebo svůj zájem pouze předstírají. Praguewatch.cz bude obyvatelům Prahy, voličům i nevoličům*, poskytovat základní přehled o nedávných a současných, známých i méně známých kauzách. Hodláme propagovat aktivity celé řady lokálních a celopražských občanských iniciativ a organizací, které se v těchto kauzách angažují. Na webu také zpřístupníme výběr důležitých a aktuálních informací z úředních desek. Web připravuje občanské sdružení PragueWatch ve spolupráci s Ateliérem pro životní prostředí. Praguewatch.cz podpořila Nadace Open Society Fund Praha. Projekt není spojen s žádnou politickou stranou.
    http://praguewatch.cz
    příbuzné kluby
    [ Radikální a kritická geografie, kartografie, urbanismus a další vědy o prostorové dimenzi lidské společnosti ]
    PETICE K PODEPSÁNÍ
    AKTUÁLNÍ AKCE
    rozbalit záhlaví
    SPIPI
    SPIPI --- ---
    HAMSTER: úskalí těhleh diskuzí je to, že každej má potřebu chytat se každýho slova a brát to absolutně.

    Samozřejmě, že vždycky budou existovat luxusní byty v luxusních domech. Budou existovat i dražší byty a levnější byty. To dá přeci rozum.

    Já tady celou dobu se snažim poukázat na nerozumnost idee, která říká, že některé čtvrti musí být apriori drahé a některé levné. A už se točím v kruhu a přijde mi, že to nemá konce.

    Já prostě nevidím důvod, proč by každý dům v Praze 1, 2, 3 a dalších, měl být dražší jenom proto, že je v dané lokalitě. Nevidím důvod, proč by majitelé (všichni), měli zvyšovat nájmy jenom proto, aby generovali nadměrný zisk. Nechápu, proč někteří obhajují status quo a klaní se před tržním systémem, který prostě na některé věci nemá.

    Ad1) ano, velká část pražských domů nepatří jednomu majiteli - no to dá přeci rozum. Pronájmem bytu byt rozhodně nedotuješ. Řekni mi nějaký příklad, kdy majitel bytu pronajímá byt a ještě ho dotuje... Nemyslím si, že je to pravidlem.
    Ad2) a co je to lepší bydlení? já se na to dívám trochu v širším kontextu a ty asi vnímáš jenom ty zlatý kohoutky a mramorový stěny podél schodů. Nebo mi to vysvětli.

    Vedle toho, že je tu celá řada vystudovaných, chytrých, pracovitých a slušných lidí, kteří si ty "zlatý kohoutky" dovolit stejně nemohou.
    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    SPIPI: Dobrá, řekněme, že domy v centru Prahy si pořídí samí lidumilové a budou byty pronajímat pod cenou a kompenzovat to nájmem nějaké firmy (fascinuje mě sice představa, že soukromníkům se musí nájem snižovat, zatímco firemní rozpočty jsou bezedné, ale ok, připusťme to), aby mohli dostát svým povinnostem ohledně údržby domu. Kdo v těhle bytech bude bydlet (protože všichni se tam nevejdem a každej by chtěl bydlet v barokním paláci radši, než v paneláku)?

    Při své úvaze přehlížíš několik úskalí:
    1) Velká část pražských domů nepatří jednomu majiteli, byty jsou v osobním vlastnictví a jejich majitelé je pronajímají. Nejsou to většinou žádní milionáři a nemůžou tuhle svoji investici dál dotovat
    2) Proč ten, kdo vystudoval vysokou školu, dělá odbornou zodpovědnou práci a je za ní patřičně ohodnocen, nemá právo si za to pořídit lepší bydlení na lepším místě? To mi nepřipadá moc spravedlivý.
    SPIPI
    SPIPI --- ---
    HAMSTER: pořizovací náklady jsou nižší, protože jde například o rozdíl v nějaké historické hodnotě, ano to vnímám a reflektuji.

    Pokud jde o historickou budovu, mám za to, že by na stavu památek měl participovat stát. Už jen proto, že intervenuje do způsobu oprav a dalších úprav, které jsou leckdy nutné. To, že z rozpočtu ČR nejde ani 1% na kulturu je problém, ze kterého plyne mnoho dalších marasmů.

    Ten náš rozpor je v tom, že ty ten barák prostě vnímáš jako spekulaci, majetek, který by ti měl generovat nějaký závratný zisk. Já to vnímám tak, že barák by měl dokázat sám sebe uživit, ale nedělat z majitele milionáře. Nevidím v tom důvod. Proč? Vlastnit dům negeneruje žádnou extra velkou práci. Pro to, aby ti někdo zaplatil nájem leckdy nehneš ani prstem. Jsou to virtuální peníze.

    Pokud jde o domy v dobré lokalitě, jako je například Praha 1 (nebo kdekoli jindde), lze mít vedle obytných bytů v domě obchody nebo kancly, které by ti ty náklady měly dokázat pokrýt. A ta údržba je prostě v důsledku stejně nákladná, jako v těch stodůlkách - cena materiálu a práce se nerozlišuje na stodůlky a Prahu 1. Samozřejmě ve chvíli, kdy jde o nějakou památku, tak ta údržba může být dražší. Ale jak píšu výše - o památky by se měl dokázat z určité části i stát. Jakýsi dvoupilířový systém.

    To, co jsem se tady od začátku snažil říct, je to, že zvyšování nájmu není dle mého dobrou cestou, poněvadž město se stává pokrouceným a dochází k onomu sociálnímu vyloučení. To je pak totiž mnohem dražší a mnohem náročnější, než oprava jedný ulice. Často i na dlouhou dobu nevratný a má to mnohem ale mnohem hlubší vliv na další rozvoj dané lokality.

    Je potřeba najít nějakou formu, jak tomuhle předejít, jak předejít tomu, aby majitelé domů neměli na údržbu a zároveň aby na nájem měli lidé, kteří nedosahují průměrného platu. V Praze je nájem dražší, než v leckterých západních velkoměstech, včetně Berlína. To mi nepřijde normální, vzhledem k tomu, že platy jsou tady řádově o dost níž, než právě třeba v tom Německu.
    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    SPIPI: Pořizovací náklady jsou nižší (jinak samozřejmě udržování budovy v památkové rezervaci se ti vždycky prodraží, protože nemůžeš požít jakýkoli okna, nemáš jednoduchou fasádu etc., ale to nechme stranou, řekněme, že peníze do fondu oprav můžou bejt v centru a na periferii teoreticky stejný - pořád ale musíš za ten byt zaplatit řádově větší peníze a pokud se ti tyhle peníze nevrací, kde vezmeš na údržbu?
    SPIPI
    SPIPI --- ---
    HAMSTER: zkusme to jinak - v čem je údržba budovy ve stodůlkách (které si dal jako příklad čtvrti pro chudé) levnější, než v Praze 1 (tvůj příklad čtvrti pro bohaté)?
    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    SPIPI: Tak mi tu svou představu, jak by to mělo fungovat, nějak vysvětli, místo těhle hloupejch keců. Kde se podle tebe maj brát zdroje na údržbu budov?
    SPIPI
    SPIPI --- ---
    HAMSTER: vůbec, ale vůbec nic z toho, co jsem napsal, si nepochopil a ještě se mi snažíš vnucovat nějaký tvoje konstrukty, kam dosáhne tvoje omezená fantazie.. mrzí mě to, ale jak říkám, je to plácání prázdný slámy :-/

    SMALLRICCIO: jo, vnímáme to v zásadě opačně.. pro tebe je dům s nájemníky zlatej důl a meďák známka společenskýho úspěchu. Pro mě je vlastnictví domu s nájemníky službou veřejnosti, poněvadž v tomto případě existuje něco, čemu se říká věcné břemeno (to si nastuduj) a meďák známka nabubřelosti, ubohosti, ne-li nevkusu.

    Nepleť si úspěch s nabubřelostí, to jsou dost odlišný věci.

    Jedno je jistý - neshodneme se :)
    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    SPIPI: Ok, takže chceš, aby na byty v centru měli i ti méně movití - to souhlasí, ne? Chceš, aby ty ceny reguloval kvůli tomu stát - tos přece taky psal. Takže budeš mít nějaký počet dostupných bytů v centru - ok, kdo v nich bude bydlet, jak se určí, kdo má nárok na levný byt na Praze 1 a na koho už nezbyde a musí do Stodůlek? Imho jednoduchá otázka...
    SPIPI
    SPIPI --- ---
    HAMSTER: já o přerozdělování nic nepsal.. jak říkám, to je jak plácání prázdný slámy s tebou, sorry.
    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    SPIPI: Takže na mou prostou otázku neznáš odpověď, jen víš, že teď je to špatně... Hmm... Logika předškolního dítěte, ale i tak dobrý...
    SPIPI
    SPIPI --- ---
    Hamstře, ty prostě některý věci nepochopíš, tak se o to snad raději ani nesnaž, poněvadž pak zbytečně konstruuješ něco, co si ani tvůj oponent nemyslí a působí to legračně .)

    GREATDRAKE: ano, vlastnictví nemovitostí typu činžovní dům beru VÍCE jako veřejný závazek, tedy spíš jako veřejný závazek, než byznys. Co jiného to je, když poskytuješ střechu nad hlavou ostatním lidem? Je to služba, která má dost zásadní postavení u každého jedince a bez které se člověk snadno ocitá na kraji společnosti.

    S tím morálním nárokem máš do určitý míry pravdu, jenže v řadě případů to tak fungovat může a ten nárok může být legitmní.. kromě peněz a zisku tu existuje ještě lidské ego a na to trochu narážím.

    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    SPIPI: Ano, v zámcích už nežije chudina a nechová v nich slepice - velká tragédie...

    Opět se ptám - jak bys ty byty spravedlivě rozděloval ty?
    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    SPIPI: Holt taková je cena. Každej by chtěl bydlet na Praze 1, ale všichni se tam nevejdou... Jak bys ty byty přiděloval? Myslíš, že když za komančům lepší byt dostávali lepší bolševici, že nevytvářelo "ghetta"?

    Takže podle tebe padaj domy v Praze lidem na hlavu a ty bys to vyřešil tím, že bys snížil nájemný a nebo je prostě rozdal pracujícím... Hmm.... Zajímavý nápad...

    Debila z tebe nikdo nedělá, to byla jen drobné upozornění, že plácáš hovadiny... ;-)
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    SPIPI:
    No tak s tímto přístupem jsi žel jen naivní snílek.

    Ano, popisuješ silně negativní jevy (s těmi společnostmi) ale brát vlastnictví nemovitosti jako veřejný závazek je hloupost až to mlátí dveřmi.

    Myslím, že základní rozumné označení je "hospodaření" - to podstatné v čem se hospodář liší od investora či spekulanta je vztah ke svému majetku, snaha o jeho zušlechťování a přetrvání.

    Nicméně to není možné bez existence hmotného zájmu a výhledu na to, že tento hmotný zájem nebude do budoucna ohrožen - tedy že existuje dobrá šance na to, že námaha při zušlechťování majetku bude mít smysl.

    K tomu samozřejmě patří dobré vztahy s nájemníky a snaha o spokojený život všech - ale neplyne, nemůže a nesmí to plynout z nějakého apriorního morálního nároku společnosti. TO je cesta do pekel.
    SPIPI
    SPIPI --- ---
    SMALLRICCIO: proto jsem zmínil tu stratifikaci obyvatel v souvislosti s kvalitou života. Ono se lehce řekne, že ten, kdo na to nemá, tak prostě půjde bydlet někam jinam. Jenže tahle argumentace nezohledňuje dvě zásadní věci:

    1) vytváří se sociální vyloučení, včetně celých lokalit - "ghettoizace"
    2) dochází k odlivu části obyvatelstva z daných lokalit a přílivu naopak jiných (které mají svá specifika)

    Ad1) prohlubuje to chudobu, zvyšuje se kriminalita, vzniká neudržitelný systém, který jde naopak proti všemu, o čem lze hovořit jako o boji proti chudobě a sociálnímu vyloučení, sociální exkluzi a integritě obyvatel.

    Ad2) tím se samozřejmě z dané lokality buďto vytváří sociální ghetto nebo naopak čtvrť pro boháče. První vede k ad 1, druhý příklad vede k tomu, že z dané lokality takřka odchází přirozený život, genius loci, vzniká místo pro spaní, tzv. "sleeping area".. lidé, kteří tam žijou ale chtějí uchovat alespoň služby, které využívají a tak prodavačky, učitelky, uklizeči, číšníci, kuchařové a další a další musí dojíždět z daleka, poněvadž si prostě nemohou dovolit v tamější lokalitě žít. To vede k nárůstu dopravy, dopravní obslužnosti, zvyšování cen zboží a služeb a tak dále. Je to neudržitelný, značně nedomyšlený..

    Je potřeba se pozastavit nad tím, zda současný systém je udržitelný. Je udržitelné, aby vlastníci domů neměli na údržbu, poněvadž z nájmů to nejsou schopni uhradit? Není. Ale není udržitelné, aby tento problém řešili zvyšování nájmů, poněvadž na to zase nebudou mít stávající nájemníci. Vlastnit činžovní dům je dle mého více veřejný závazek, než byznys. Pokud na údržbu domu nemám kapitál, tak ho prostě nevlastním. Je to stejný, jako s tim tvym mercedesem - prostě si ho nekoupím, protože to moc žere (například), ne jen proto, že je to drahý při koupi.

    Obce, města a velkoměsta - to jsou místa pro život a lidi by měli začít tohle už sakra trochu chápat ne? Proč bych měl podporovat a obhajovat systém, ve kterém soukromé společnosti například v Praze skupují nemovitosti jen proto, aby z toho generovali pro sebe zisk a to často jen tím, že nechaj skoro spadnout, aby z nich dostali původní nájemníky, zrekonstruvali to a prodali ty byty za stonásobek? No promiň, ale jednak do takové společnosti nepatřím, jednak mi to přijde zvrácený a jednak bych žil rád ve městě, který nabízí vysokou úroveň života pro co nejširší společnost...

    Ale co já budu furt povídat. Jak to někdo může pochopit, když by chtěl jezdit do práce mercedesem.. to je totiž ta základní rovina schízy týhle společnosti. Až bude jízda mercedesem do práce v týhle společnosti považována za nabubřelost a vlastně ubohost jedince, tak se možná v týhle diskuzi posuneme dál.
    SPIPI
    SPIPI --- ---
    HAMSTER: holej nájem ne, psal jsem "s poplatkama" a ty se odvíjejí od spotřeby a taky zpravidla od počtu lidí přihlášených v daném bytě - tak si to přečti ještě jednou, než začneš dělat chytrouše :)

    Jo, 90m2 za 15 000,- mi přijde moc, představ si. Pokud chceš mít z vinohrad ghetto obrácené na ruby, budiž. Pro kvalitu života je důležitá i jistá míra stratifikace obyvatel a to nejen z hlediska generačního rozdílu, ale taky sociální vrstvy. 15 000,- je prostě stále ještě pro mnoho lidí nedosažitelné.

    Co se týče omítky a rekonstrukcí. Nedělej ze mě laskavě debila. Nežiju na tomhle světě sám, abych se za svůj život o bydlení nebavil s celou řadou lidí z různých sfér a to jak odborných, tak laických kruhů, kteří mají své vlastní životní příběhy. Domů, který padaj na hlavu nájemníkům v Praze je celá řada a tvůj argument soukroého vlastnictví a trhu to nikterak nezachraňuje - není absolutní. Ale to se zase opakuju.

    SMALLRICCIO: takže vlastnictví domů se vlastně nevyplácí? :)
    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    SPIPI: Asi toho o provozování budovy moc nevíš, nová omítka není právě levná záležitost, ta se většinou nechává až na konec. Navíc ty budovy potřebujou neustále nějaký servis a údržbu. Většina z nich už má povyměňovaný všechny možný rozvody, barák, ve kterým na to majitel ještě "ani nešáhnul". Naše naivní představa vychází ze zkušeností (SMALLRICCIO podle všeho nějaký činžáky vlastní, já zas ty rekonstrukce chystám), takže tvoje představa, že víš o činžácích všechno, protože jsi jednou v nějakým bydlel, je trochu přitažená za vlasy....

    SPIPI: Nájem není ovlivněná spotřebou, to za prvý. A za druhý - 90m2 na Praze 2 - a to ti 15.000,- přijde moc?? Spočítej si, kdy by se takovej byt majiteli vyplatil, mě to vychází na 55 let a to by do toho nesměl vrazit ani korunu na údržbu, reálně teda nějaká rekonstrukce přichází v úvahu po zhruba 100 letech. Skvělá investice....
    SPIPI
    SPIPI --- ---
    SMALLRICCIO: ten barák, ve kterém jsem žil, byl poloprázdný a majitel na něj sral a takovejch baráků je v Praze stovky, pač je mají jako spekulaci, nikoli jako věc, která má sloužit lidem.. zní to možná pateticky, ale sorry, proč ty činžáky ve městech máme, žejo...

    HAMSTER: hele, po revoluci dostaly ty baráky především novou omítku a na zbytek často majitel ani nesáhnul.. já nechci obhajovat způsob, jakým se to dělalo před 89', jen mě fascinuje, ta vaše naivní představa, jak to funguje nyní.. pražský vinohrady, odkud mám dlouholetou zkušenost je toho krásným příkladem.

    Víte kolik je v Praze prázdných bytů a prostorů, které jsou nevyužitý?

    Jo a za 130m 8k, to seš asi z marsu... za regulovanej nájem v Praze 2 90m2 je s poplatkama zpravidla kolem 13 - 15 tisíc, podle toho, kolik lidí v tom žije a jakou mají spotřebu...

    S tou chudobou to zas tak složitý není. Stačí se o to trochu zajímat.
    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    SPIPI: Baráků se sítěma je už jen minimum, což považuju za úspěch vzhledem k tomu, že deregulace skončila teprve nedávno. Škody napáchané bolševiky za 40 let se podařilo opravit dřív, než jsem si myslel, že je reálný.

    Chci vědět, kterej dům byl za komančů "zcela vpořádku", protože se bavíme o dobách, kdy se na ty budovy ani nešáhlo, dokud nebyl skutečnej průser.

    S chudobou je to složitější a není to předmětem téhle diskuse. O tom si může promluvit jinde. To, co jsem napsal, je samozřejmě velmi zjednodušené a má to svá úskalí. Taky vím, že bezdomovce máme (ačkoli jsem s nima opravdu nepřišel do styku jinak, než že jsem jim koupil cheeseburger), nicméně tohle nevyřešíme tak, že vezmeme majetek bohatejm a rozdáme ho chudejm, který ho prožerou - on totiž ten majetek tímto způsobem rychle dojde a co pak?
    SPIPI
    SPIPI --- ---
    HAMSTER: ????

    promiň, ale tim druhym postem si právě dokázal, že seš zcela, ale úplně mimo. Nevím, zda má cenu diskutovat s člověkem, který popírá existenci chudoby a říká věci, že nikdo nemůže být bezdomovcem, pokud o bydlení stojí.

    Doporučuju si zajít do nějaké organizace, kde s bezdomovci pracují, aby ti dali základní nášup informací, protože tohle je fakt skoro k pláči, co si napsal... Je evidentní, že o sociální problematiku si ve svym životě ani nezakopnul. Jseš v podstatě šťastnej člověk.

    Jinak baráky se sítěma jsou i dnes a to přesto, že mají majitele.. sám jsem v rozpadávajícím domě s italskym spekulantem žil na pražských vinohradech přes 20 let - za komoušů byl ten dům zcela v pořádku a bylo o něj postaráno. Vím na co narážíš, ale není to absolutní.
    HAMSTER
    HAMSTER --- ---
    SPIPI: Chudoba v Londýně? :-))) Já mám trochu dojem, že žijem v jiným světě. V Londýně se vymkly kontrole zločinný gangy, není tam hladomor nebo chudoba, že by lidi neměli na jídlo a šli krást. Upřímně - kdybych měl opravdu hlad, asi půjdu krást na Oxford street drahý televize, z toho se fakt najím... Holt tam při nějaký potyčce sejmuli nějakýho gaunera a tihle hajzlíci to vzali jako záminku. Totéž už se odehrálo v Janově, Paříži a dalších městech (tuším i v L.A.) a s chudobou to nesouvisí, souvisí to s kriminalitou ve velkých městech, což je opravdu vážnej problém.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam