• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALESHANKETY nyx :: pripominky uzivatelu
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    ZUZKAOU: ...a co křesťan, to homofob; aneb prostě kdo je jinej než jáááá osobně, tomu něco přišijem, abychom se cítili morálně na výši.
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    GRANTORINO: Čemu se budeme divit? Já myslela, že mešita je místo pro modlení. Proč někomu vadí cizí modlení?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GRANTORINO: splývá ti příčina a následek. Wahábité skutečně záměrně a cíleně staví mešity za saudské peníze a ledaskdy fungují jako centra okolo kterých se shromáždí případné teroristické buďnky, často financované ze stejných zdrojů. Ale minaret je tam dosti nedůležitá součást - je to daleko méně důležitý symbol, než třeba věž se zvonem pro katolické kostely. Klíčová je ta komunitní fuknce mešity.

    V okamžiku kdy je zakážeš, tak začnou vznikat "ilegální" muslimská centra (protože to je prostě komunitní náboženství) a zejména za saudské prachy a tedy s wahábitskými duchovními.

    Racionální politika by byla podporovat umírněné muslimy (kteří jsou navíc v ČR drtvié většině - jsou tu převážně obchodníci bývalí studenti ze středomořských států na českých školách, ty fakt nemívají potřeby někoho kamenovat) a umožnit jim dosáhnout na veřejné prachy, aby jaksi nemuseli brát ty wahábitské.

    ALe zjevně to je moc složitá úvaha protože co muslim, to terorista.
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    SOTD: Já nechci žít ve společnosti, kdy mi bude někdo zakazovat třeba i to blbý pivo. Každá mešita mě to tomu přibližuje - islám se nerovná moderní katolická církev, islám nezná sekulární společnost..
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    SOTD: víš mě hrozně baví tohleto dokazování... krásně to ilustuje impotenci Evropy... ty se tu budeš mě dlouze vyptávat, jak si to představuju, kde mám důkazy a zatím nám tu postaví pár desítek mešit, kolem nich budeme poskakovat a tím, že nás rozhořčuje nákupák na národní .. a pak už se nestačíme divit... to je prostě na jednu stranu neodbytný důsledek našeho demokratického uvažování, ke kterému mám islám velmi daleko
    SOTD: ano, kostely někdy vnímám i z toho hlediska, byla jsem na exkurzi po kostelech po celém centru Prahy a je jich hrozně moc, na každém rohu, v každém městě, v každé vesnici, samozřejmě to má vliv, ale tlak tu ustoupil, dnes už křesťanem být nemusíš v čr, třeba v Polsku nemáš téměř jinou možnost, jednak se to učíš od první třídy ve škole a prostě v té společnosti žiješ, jinak se mýlíš jsem pokřťená křesťanka ze silně katolické rodiny
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    nepotřebuju to dokazovat, stačí si otevřít jakoukoliv knihu o islámské architektuře, kde tuhle symboliku najdeš, tenhle obsah, význam není nic tajného, zeptej se islámských duchovních,
    je to jeden z kulturních symbolů, kultura je mnohem obsahlejsi komplex kontextu, samozrejme ten symbol ne, ale ten symbol nese urcityvyznam a pro nekoho to rozhodne ma vliv, a proto je to tak mocny nastroj, nese to myslenku, neni mozne to ignorovat
    SOTD:
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    87HIGHFLYER: :DD je no jo, zase hlasuju jak debil co? nojo... zaskrtla jsem to blbe...
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    GRANTORINO: ...takže ti je esteticky příjemná?
    GREGI
    GREGI --- ---
    GRANTORINO: no nasi mi to rikali ze se to nemuze;)))
    GREGI
    GREGI --- ---
    GRANTORINO: jojo tak to uz je dneska vseobecne zname ze svatiku nackove akorat zneuzili
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    GREGI: mimochodem jsem z toho mela udelany vzor na tricko na PEDF, takze nevim, ze by se to nesmelo kreslit
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    GREGI: me se vylozene svastika líbí, dokonce je to jeden z tradičních krásných islámských, indických nebo čínských vzorů :)



    GREGI
    GREGI --- ---
    GREGI: a kdo nezna tak at to napravi:) na rozsireni vzdelani nejlepsi vec, melo by se to poustet ve skolach misto vykladu hloupych ucitelu

    TED: Ideas worth spreading
    http://www.ted.com/
    GREGI
    GREGI --- ---

    Divate se nekdy na prednasky TED?

    92 hlasy od 92 respondentů

      GREGI
      GREGI --- ---
      GREGI: chapu tu neustalou pokroucenost a znasilneni nackama ale kdyz sem byl malej libila se mi a nechapal sem moc proc se nemuze kreslit
      GREGI
      GREGI --- ---

      Je vam svastika esteticky prijemna? (ne jen ta nazi)

      91 hlasy od 91 respondentů

        GRANTORINO
        GRANTORINO --- ---
        PATISLAV: s tím nesouhlasím, mešita/minaret je jeden ze stěžejních symbolů expanze islámu / jestli to tak neberete vy, tak to tak rozhodně berou muslimové, konkrétně ti, co mají zájem na šíření islámu (myšleno toky peněz, které do výstavby mešit putujou ze saudské arábie) a že ted momentálně probíhá jeden velká výstavba mešit po celém světě a za posledních 30 let islám prorazil v řadě úplně nových států, kde předtím islám nebyl, ta expanze je doložitelná v řadě statistik / například ve střední asii bylo do 1980 (Uzbekistán) cca 80 mešit, momentálně jich je tam kolem 4000
        nezapomínejte, že islám nerozlišuje, co je sakrální a co světské...
        GREGI
        GREGI --- ---
        GRANTORINO: v tom pripade zakazat i stavbu kostelu a dalsich nabozenskch staveb
        BOBBYLON
        BOBBYLON --- ---
        SOTD: vznik ghet = neuplna integrace = problem. Nikde na sevete neexistuje vyjimka.
        Taky mam s muslimama spis pozitivni zkusenosti, ale to je dany predevsim socialnim statutem tech par jedincu co sem potkal. Kdybys mel v baraku par rodin chudejch pribuznejch co prijeli vysat social welfare, tak se na to budes divat pravdepodobne jinak.
        PATISLAV
        PATISLAV --- ---
        SOTD: to si nemyslím, že je ten hlavní problém lidí s mešitami. Hlavní problém je v tom, že se lidé bojí, že nechají-li se muslimům volné ruce, zneužijí naší lhostejnosti a budou si lidově řečeno "čím dál více vyskakovat". Druhá rovina problému je oprávněnost takových obav - jednak se tyto scénáře opakují v západních zemích, kde je muslimská minorita početnější a hlasitější, a jednak je známo, že některé myšlenkové směry islámu k jisté expanzivnosti nabádají. Proto se lidé víc obávají mešit než synagog nebo buddhistických chrámů.

        Jenže jak píše AdamFC, zákazem svatostánku se problémy pouze zakryjí, odsunou do přítmí, kde budou bobtnat a jednou stejně vyhřeznou. Nezavírat oči, ale konfrontovat se s realitou, pochopit, že tu ti lidé jsou a nastavit jasná pravidla soužití, je jediná dlouhodobě schůdná cesta.
        Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam