• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GIDDYPOROD DOMA příznivci vítáni
    rozbalit záhlaví
    MORGAN
    MORGAN --- ---
    ULO: Lol, koláč z placenty :)
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    ULO: To je jak ze sna. Gratuluju k miminku i ke krásnému porodu.
    KAI
    KAI --- ---
    ULO: wow, tak to zni jak z pohadky!
    ULO
    ULO --- ---
    Teorie:
    Těhotenství v Nizozemí vede od začátku až do konce porodní asistentka, protože těhotenství a porod nejsou choroby a není kvůli nim třeba zatěžovat jak nastávající maminky tak nemocnice a lékaře, samozřejmě pokud vše probíhá tak jak má. Takže nastávající maminka si vybere některou z asistentek, nebo praxi, kam dochází na pravidelné kontroly, s výjimkou krevních testů a screeningu, které provádí specializované pracoviště.

    Vyšetření se v zásadě neliší od doporučených vyšetřeních v ČR. Snad jen s tím rozdílem, že se nedělá tolik ultrazvuků. Myslím, že kromě screningů se provádí jen 2x za těhotenství. Asistentky poslouchají srdeční ozvy a pohmatem zjišťují polohu a velikost dítěte. Byla jsem překvapená, jak přesně to ta moje asistentka určila.

    Zdravotní pojištění hradí porod doma, pokud žena chce rodit v porodnici a není k tomu zdravotní nebo jiny důvod, musí si ambulantní porod uhradit. V systému placeni se moc nevyznám, protože část stále hradí pojišťovna (stejnou částku jako kdyby probíhal doma) a doplatek má časový strop. Nic méně, je to asi tak; doplatek vychází na 4,2€ na hodinu s tím, že maximum je 12hodin péče. Protože je-li nutná další péče v zařízení, například nepostupujicí porod, nebo poporodní komplikace jsou tyto skutečnosti brány jako důvod k hrazení ze zdravotního pojištění. A samozřejmě nemůžou nevykopnout novorozence a rodičku uprostřed noci, jen co jim skončí 12hodin péče.
    Cena porodu v porodnici je tedy únosná i pro lidi s nižším příjmem. Navíc indikací pro porod v porodnici je, vedle zdravotního stavu, i delší doba dojezdu sanitky, nevhodné prostředí, horší přístupnost bytu, více lidí v bytové jednotce a také strach. Takže to, že jsou porody v porodnicích zpoplatněné, neznevýhodňuje sociálně slabší, jak by se mohlo zdát.

    Porod v porodnici, opět v případě přirozeného porodu, vede porodní asistentka, která provázela těhotenstvím. Vlastně jde jen o pronájem k porodu vybavené místnosti v blízkosti lékařského personálu.

    Každá nastávající maminka dostane sadu k domácímu porodu, ikdyž třeba plánuje rodit v porodnici, protože, co kdyby...
    Když už má žena pocit, že se porod blíží, zavolá asistence a, pokud rodí doma, poporodni pečovatelce, která pomáhá s úklidem po porodu.

    Poporodni péče je také jedna z, podle mě, úžasných věcí, ikdyž jsem se setkala i s negativními názory. Protože jsou v Nizozemí porody buď domácí, nebo ambulantní, probíhá poporodní péče doma. Školená pečovatelka dochází domů kontrolovat zdravotní stav matky i dítěte a také pomoci v domácnosti. Pojišťovna hradí 3hodiny péče po dobu 10 dní, spoluúčast je 4,3€ na hodinu (což je asi 20% ceny). Pečovatelka pomáhá s kojením, převléká postel/e, myje záchod a koupelnu, zastává i jiné činnosti v domácnosti, jako je luxovaní, úklid kuchyně, případně pomáhá s péčí o ostatní členy domácnosti, podle toho co si matka přeje a co se do tří hodin vejde. Pečovatelku si žena vybere již v těhotenství, takže si může vybrat někoho, kdo jí sedne. Pečovatelka je povinna respektovat přání a kulturní zvyklosti matky, pokud tím neohrožuje zdraví sebe nebo dítěte. (Dobře to ilustruje, to co se nám stalo. Po porodu jsem upekla koláč ze sušených švestek a druhý den ho nabídla Monice, ta se sice mile usmála, ale vypadala nejistě, muž ji pak načapal, jak podezřívavě dloube do koláče vidličkou. Tak ji řekl, že to jsou švestky. Monika nám pak vysvětlila, že už jí párkrát takhle nabídli koláč z placenty ((tradiční rituál dovezený odněkud z Konga :))

    V průběhu deseti dni poporodu se na návštěvu staví ještě porodní asistentka s rodným listem a případně probrat zdravotní stav. Také přijde dětská lékařka z preventivní péče, která v případě zájmu provede odběr krve z patičky a domluví schůzku na test sluchu a další kontroly.
    ULO
    ULO --- ---
    ADD: tak imho jsou sanitky v pohotovosti stále, jen s tím rozdílem, že už dopředu vědí adresu a že vyjíždí sanitka vybavená k porodu.
    ADD
    ADD --- ---
    Mne by asi porod brzdilo i vedomi, ze je kvuli mne nekde pripravena sanitka. :-)
    ULO
    ULO --- ---
    Až děti půjdou spát, tak to zkusím sepsat. Podle mě je to model hodný následování. A moje zkušenost je (zatím) jen dobrá.
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    ULO: Wow, takže ty připravené sanitky fakt nejsou urban legend? Taky si moc ráda přečtu, jak to probíhalo a jak to funguje, bude-li se ti chtít psát.
    AOTEAROA
    AOTEAROA --- ---
    ULO: Pokud budeš mít chuť, moc rády si přečteme porodní příběh :-)
    ULO
    ULO --- ---
    Našla jsem tento klub náhodou. Druhy porod probíhal doma, ale je třeba říci, že nežiju v ČR ale v Nizozemí. V Čechách bych asi doma nerodila, protože si nejsem jistá, jestli bych měla takovou důvěru. Uklidňovalo mě, že v blízské nemocnici je můj porod hlašený a porodní sanitka připravená a že zavolání asistentky má prioritu. Kdyby vás něco z mých zkušeností zajímalo, ráda se podělím.
    SHIVA42
    SHIVA42 --- ---
    PETPET: tak zadna externi PA nema pochopitelne ani v Podoli pravomoci nemocnicneho personalu, ale ja ji tam mela u porodu jako doprovod (cili v pozici "duly"). Dve tretiny porodniho procesu stravila se mnou doma (asi 7hod) a tam mela volnost, tady v nemocnici bych ji chtela spis jako psych.podporu. Pri prvnim porodu jsem s ni konzultovala nabizene zakroky personalu, davala mi cichat aromat.olejceky... Dulu bez zdravot.vzdelani nechci kvuli tomu, ze ta me nemuze vnitrne doma vysetrit abychom zjistili, v jake fazi porod je, a kdy uz mame odjet. Neni to idealni situace, skvely by bylo vzit si svou PA do porodnice, a at nas nechaji bejt, ale to myslim nikde v Praze nejde.
    NUDLINEK: diki, to jmeno slysim poprve, zkusim vypatrat
    NUDLINEK
    NUDLINEK --- ---
    SHIVA42: jakakoliv PA, ktera Te bude v podoli doprovazet bude pouze jako dula, tedy Te nemuze behem porodu vysetrovat, rozhodovat o nicem atp., nicmene ja jsem mela svou a ta podolska byla uplne uzasna a nechala nas tam spolu samotny v podstate krome monitoru, klistyru a zaveru.. Vim, ze do Podoli doprovazi Eva Smrkovsky.. Je moc moc prijemna.. http://www.mamababystudio.cz/kontakt

    doporucila bych Ti moc rada tu svou, ale je to rodinna znama a nechodi uz k porodum..
    PETPET
    PETPET --- ---
    SHIVA42: podoli respektuje nejakou externi PA? To cumim... Mela jsem za to, ze v podstate zadna prazska porodnice toto neumoznuje.
    Treba Ivana K.ma do Podoli zakaz vstupu ;-)
    SHIVA42
    SHIVA42 --- ---
    Nejak mi nikdo v sousednim auditku neporadil, tak se ptam i tady... vi nekdo o porodni asistentce v Praze, ktera by me mohla doprovazet pri porodu v UPMD Podoli, pripadne asistovat doma (i kdyz to je plan b), ktery jedine v pripade ze bude v porodnici stopstav)? A zaroven nema v cervenci dovolenou? jmena a kontakty pls... znam jen Vladku N., a ta nemuze
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    SARKALINA: jasně, riziko nikdy neeliminuješ.. metabolismus začne fachčit na plné obrátky už při porodu, před ním samozřejmě taky, ale porod hodně vyhajpuje..
    ten odborník tvrdil, že během těch prvních dnů a týdnů se právě díky rozdílnému složení mateřského mléka dá postupně udělat celé spektrum metabolických testů, ale stačí ten jeden na eliminaci základních a zásadních poruch..

    ta rodina, kde jsou ty dvě děti s poruchou to mají tak, že by nastalo těžké pozkožeí mozku už po několika dnech jezení zeleniny a ovoce, všechno musí vážit, nejí lepek etc.
    kdyby to nevěděli, tak mají z dětí dementy okamžitě po ukončení kojení, proto se ty testy dělají a co se pak rozvine, nebo nerozvine dál je irelevantní v rámci toho, proč se ty odběry po narození dělají.. ale naprosto souhlasím, prostě nikdy nevíš..
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    SARKALINA: k tomu "patickovymu" testu - mne taky rikali, ze se to ma delat mezi 48 - 72 hodinami po porodu. Po ambuporodu nam jej mela prijet udelat PA, ale ta byla zrovna u nejakyjo komplikovanyho porodu a ma to k nam dal. Domluvila jsem se s pediatrem a ten rekl, ze nas posle do nemocnice v KV. Sice tam meli kecy, ale testy udelali.
    HYSTERIA
    HYSTERIA --- ---
    SARKALINA: od me PA :)
    SARKALINA
    SARKALINA --- ---
    HYSTERIA: a karticku jsi prosim mela odkud?
    PETPET: konkretizovala akorat tim, ze ji jednou volali k ambuporodu a pak zjistila, ze na ni usili boudu, ze se jednalo o domporod s PA, a ze se ji ta situace nelibila. hned zpocatku me upozornila, ze k domporodu neprijde, mozna dostala echo z nemocnice, jsme maly mesto a vzhledem k tomu, ze mi ji doporucili tam...svy prava znam, ale jak jsem psala, nechci jit do konfliktu s clovekem pri prvnim setkani (kteryho navic muzu v budoucnu potrebovat). lekari vseobecne odmitaj k domporodum chodit, protoze se imo bojej ty obrovsky zodpovednosti, ze by pripadne nemuseli poznat zdravotni komplikaci a nesli by pak pravne nasledky. tot muj pocit. plus instrukce shora.
    BODY_SUIT: diky. pohravame si jeste s myslenkou vzit zodpovednost za dite zcela do svejch rukou a pediatra v budoucnu uplne obejit; uvidime jak se to vyvine. zjistuju moznosti a narazim na nemoznosti .-]
    SMERIES: s tim nemuzu nesouhlasit, dekuju.
    ANDELICEK_ANDY: chapu, pokud ti to prijde zbytecny a cejtis to tak, tak se v budoucnu do techto ani jinejch systemove narizenejch veci nenut. je fajn si zjistit nejaky statistiky (v pripade novorozeneckyho screeningu se bavime o vyskytu 1:1200), statistiky k jednotlivejm metabolickejm porucham viz tabulka:

    Skupiny dědičných metabolických poruch / Počet různých onemocnění / Výskyt
    Dyslipidemie > 21 1 : 300–500
    Poruchy metabolizmu purinů a pyrimidinů > 14 1 : 500–600
    Mitochondriální poruchy > 120 1 : 3 500
    Poruchy metabolizmu aminokyselin > 25 1 : 8 000
    Lysozomální poruchy > 50 1 : 8 200*
    Poruchy β-oxidace mastných kyselin > 21 1 : 10 000
    Porfyrie 8 1 : 10 000
    Poruchy glykosylace proteinů > 48 > 1 : 20 000

    a poradne overit rodinnou sondazi, jestli k tomu ci onomu ma dite predispozice (viz treba jak pise AOTEAROA s problemovejma kyclema v rodine ), prihlednout k intuici a podle toho vseho se proste rozhodnout.

    JANCAA: a kdy mas termin?

    YEETKA: ja mela za to, ze se ten test ma odebirat az po nekolika dnech kojeni prave z toho duvodu, ze se metabolismus ditete poradne rozjede az pri tom kojeni???? anomalie typu odmitani sani, zvraceni, apatie, krece, atp., pripadne telesny anomalie by mohly metabolickou poruchu indikovat i bez absolvovani patickovyho testu. jinak co se tyce tech opakovanejch odberu, vec se ma tak, ze dedicny metabolicky poruchy se u nekoho objevej skutecne az ve vyssim veku, takze absolvovani patickovyho testu v detskym veku neni vubec zarukou, ze je jedinec na celej zivot mimo riziko
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    BODY_SUIT: my jsme dělali odběr hned druhý den u první dcery a u druhé několik hodin po narození a právě jak to neteklo, tak jsme si dali druhý den výjezd za paní doktorkou..

    jinak teda nedávno jsem, tuším na čr leonardo, poslouchala fajn přednášku v rámci pořadu univerzita nějakého specialistu na tyto odběry a mluvil i o tom, že kromě falešného pozitivního se někdy stane, že vyjde i falešný negativní výsledek,ale jde o promile z celkového množství vzorků.. a dokonce mluvil o tom, že by bylo fajn v průběhu prvních čtrnácti dní ten odběr opakovat, protože se v různých dnech prvních týdnů života dají odhalit různé metabolické poruchy..
    nikdy bych nebyla fanda tohoto, kdybych neznala ty rodiny, kde ty děcka v jedné nejí zeleninu, ani ovoce a pokud se nepojedou léčit do améru, kde už na to mají léčbu, tak do třiceti pravděpodobně umřou.. kdyby nebylo odběrů, tak jsou z nich dmeneti do druhého roku života a do pátého šlus..
    BODY_SUIT
    BODY_SUIT --- ---
    ono je to asi hodne individualní. My jsme odebirali z patičky, těsně předem jsem nožičky nahřála v teplé vodě, cca 5 minut a teklo to uplne v pohode a samo. Ale je fakt, ze to bylo ten patej den a mela jsem dobre rozjetou laktaci takze díte krásně "zavodněný" (?). a je fakt, že ze všech možnejch vyšetření mi tohle dává opravdu smysl.
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    naší prvorozené dceři i té druhorozené prostě ta krev netekla, jak byla zahuštěná od porodu a to bylo peklo.. se synem jsem poučeně zavodnila a obešlo se to bez jediného kvíknutí..
    z té hlavy to prý bolí méně
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    SARKALINA: my jsme odběr dělali, je to fakt snad jediné vyšetření, které jsme se všemi třemi dětmi opravdu chtěli..
    mám ve svém okolí hned dvě rodiny, kde díky odhalení jakési poruchy příjmu bílkovin nemají z dětí dementy a toto se dá odhlait jen v těch prvních dnech..
    je dobré dítě před tím zavodnit, aby tekla krev, tedy fakt mu podat převařenou kojeneckou vodu, po lžičkách, párkrát za den..
    naše pediatra odebírala z hlavičky..
    JANCAA
    JANCAA --- ---
    Ahoj. Nemáte někdo kontakt na nějakou (dobrou) porodní asistentku ze severní až východní části Středních Čech? PA, které znám, nemůžou v náš termín. Pošlete mi ho kdyžtak do pošty? Pokud byste s danou PA měly osobní zkušenosti, budu ráda i za sdílení. Moc díky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam