• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    JOSEF_K:
    fotky tady
    r6andrew | bedna- – rajce.net
    http://r6andrew.rajce.idnes.cz/bedna-/
    je tam bedna bez dna, pak pokus o detail toho průsaku, pak prkno ze zadelane podlahy, nahrubo vzaty hrubym smirkem - porad z toho sly "mokry" piliny, takze to asi neni ani na spaleni, a pak detail toho sameho prkna ze strany.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    R6ANDREW: Bedny se dělají ze všeho možného, kromě smrku se taky hodně používá topol. Jestli dorazila odněkud zpoza velké louže, tak to klidně může být cedr. A jinak ano, zkrácení mě taky napadlo a přijde mi jako nejjednodušší varianta. Nicméně je otázka, jak to dno drží. Hoď třeba fotku, takhle se to vymýšlí blbě. Já dělám krabice tak, že dno na stranách zúžím a zasadím do drážky ve stěnách, pak se netrhá kvůli sesychání. Pokud nemáš nářadí a trochu praxe, tak by se ti třeba drážka obnovovala docela blbě...
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    VONY: na tom neco bude..
    VONY
    VONY --- ---
    R6ANDREW: nevim jak ta bedna vypada, ale pokud budes delat nove dno, tak ji muzes rovnou o ty 3 cm zkratit.
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    tak to nevim z ceho je. Koukal na to kolega, co se ucial truhlarem, a rikal, ze je to dost letity uz, ale porad drzi, a ze to bude asi obycejnej smrk nebo tak neco, asi jak rika GREGI.

    GREGI: smiril jsem se s tim ze to jako novy nebude, nicmene rad bych, pro ucely vnitrniho pouziti v byte, omezil znecisteni na minimum.

    MTJ: návod prosím:)
    GREGI
    GREGI --- ---
    MTJ: a drevo to vydrzi?:) porp jakou pak bude mit barvu... hadam ze bedna nebude z nejakeho moc kvalitniho
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    MTJ: To nezní špatně. Jak se to dělá? Vezmeš buničinu, namočíš v acetonu a přiložíš na dřevo?
    MTJ
    MTJ --- ---
    R6ANDREW: celulozový zábaly s rozpouštědlem (pradvěpodobně bude nejlíp fungovat aceton) – musíš to měnit a bejt trpělivej, ale podstatná část toho oleje vymejt jde.
    GREGI
    GREGI --- ---
    R6ANDREW: no imho jestli je to drevo nasaknuty nejakym motorovym olejem nebo naftou tak to z toho nedostanes... a co vim tak laky a oleje se musej davat na odmastenej povrch aby to drzelo... takze na chvilku to mozna zakonzervujes ale nejspis to opraska za chvilku
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    Ahoja lidi, mám dotaz (jak jinak).

    Asi se mi vysmějete, nicméně - mám takovou starou pracovní bednu, líbí se mi, tak jsem si z ní chtěl udělat skříňku. Jenže jsem posléze zjistil, že tam skladovali bůhvíco, asi díly do motorů, či co, a dno je totálně prosáklé jakousi mastnotou s nádechem vůně vlakového depa nebo skladů s dílama na vrakovišti. To by nevadilo, dno odstraním a vyměním, jenže si to nasákla i první řada prkýnek, do výšky tak 3 cm. Ty už vyměnit nechci, páč by to nebylo pěkné napohled a ztratilo by to nádech prožitých let. Dalo by se to něčím ze dřeva vytáhnout, případně aspoň povrchově vyčistit a zabezpečit z hlediska zdraví? Nevim, co se z toho může uvolňovat, tak třeba to do dřeva nějak uzavřít, voskem, lakem...

    Díky za rady
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    COLOMAN: Kvalitní mořidla jsou třeba Clou. U levnějších asi bude problém s dlouhodobou barevnou stálostí, ale osobní zkušenost nemám. Ale mořidla jen tónují barvu, není to žádná ochrana a poměrně rychle by se zničilo. Musí přes to být něco dalšího, vosk, olej, lak.

    LINKOS: Co vím, tak dřevomorky se nedá téměř zbavit jinak než zlikvidováním samotného dřeva, protože spóry zůstanou ve dřevě a ve chvíli, kdy mají vhodné prostředí, tak se zase rozjedou. Jedině zajišťovat podmínky, aby jí to nevyhovovalo a nic nedělala, tj. sucho a větrat.
    ROZCOS
    ROZCOS --- ---
    COLOMAN: lepší je dle mě olej, napustit to olejem, nebo voskem..zvlášť ten vosk je ale drahej..podívej sem http://cestadreva.cz/page/obchod/prirodni-oleje-na-drevo
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    chci se zeptat jak to je s dřevomorkou. Některé informace se dost rozchází. Jaká je šance, že napadené dřevo v kulatině se podaří zachránit, jak a dá se takové dřevo použít ještě jako stavební řezivo?
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    zdravím majstri, chystam sa davat smrkové palubky do obytnáku. Plánujem ich ošetrit morením. Budú vystavené vlhkosti (kondenzované páry), preto nechcem lakovat, nech to dýcha.
    Otázka: aké volne dostupné nábytkové moridlo použit,,, bude mi treba cca 20 litrov, tak aby to bolo i z lacnejších možností...
    díky
    ZCR
    ZCR --- ---
    dřevěná trumpeta...

    How a trumpet is made wooden
    http://www.youtube.com/watch?v=Hrg5sv1UQ18
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    Vyrábíme si doma postel. Na ni zatím máme tenkou pěnovou matraci. Chtěli bychom ale něco pod ní, tak aby lamely příliš netlačily. Něco tenkého a pevného. Nejlépe kokos, takový co je v matracích. Nevíte někdo kde by se dala sehnat samostatná kokosová vrstva, nebo něco podobného? Především aby to bylo prodyšné. Díky.
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    JUNIOR: A nejake tituly treba v cestine nebo v anglictine bys nemel? Mne by to taky dost zajimalo.
    MTJ
    MTJ --- ---
    Samozřejmě jsem pohyb hladiny na kaluži nebo rybníčku nikdy nepozoroval ale taky nijak nezatracuju tu možnost že by to bylo možný a… víte mě je to v podstatě i jedno – pro mě je zásadní aby bylo dřevo kácený v zimě (což už dneska taky zdaleka není samozřejmost) a když ho budu kácet sám tak ho navíc rád pokácím i za ubývajícího měsíce. Proč ne. Mám toho k tématu víc ale když mě se opravdu nechce to psát, neumím to (nebo jsem línej) to shrnout do několika málo vět.

    Jinak doporučuju knížku Třísky z dílny řezbáře od Heřmana Kotrby, tam jde taky najít zajímavý informace.
    ZCR
    ZCR --- ---
    MTJ: no, Měsíc sice dokáže způsobovat příliv a odliv, ale pozorovals nějaké slapové jevy na kalužích nebo menších rybníčcích? V různých rozměrových měříkách se různé síly uplatňují s naprosto nesrovnatelnou měrou.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    MTJ: Ale jo, mně to právě vesměs přijde logický a ta "magie" je ke škodě. A ano, původně to muselo vzniknout z pozorování. Jiný zdroj informací stejně neměli. Např u jasanu mě vždycky fascinuje, že kůra a lýko jsou samej tunýlek od bůhvíčeho a dřevo netknutý.

    Jen mám u těchto tvrzení, kde sám nemám dostatek detailních informací, strach z argumentace stojící na chybné premise. Např. tvrzení, že parazitům chutná míza, je asi pravdivé. Dá se to odvodit z toho, že jdou na "sladká" dřeva. Ale co kdyby nebylo a kdyby se prostě živily celulózou? Pak se mi celá konstrukce bortí, protože celulóza tvoří buněčné stěny, které tam jsou furt, a s dobou kácení se můžu jít klouzat. Podobně jak s tím měsícem. Jasně, oceán ovlivňuje, ale co já vím, jestli ovlivňuje i stromy.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam