• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    GREGI: Vlnky muzou byt pouze od toho, jak rostl strom, a teoreticky muzou byt na jakemkoli dreve.
    GREGI
    GREGI --- ---
    ZCR: jestli ma v sobe dirky tak to hadam na jatobu
    ZCR
    ZCR --- ---
    GREGI: dramaticky tvrdé se mi nezdá a olejnaté taky ne... ty vlnky jsou jen u jednoho prkýnka, podle mě to je jen trochu divočejší fládr, nikoli přímo charakteristika dřeva... viděl jsem je už u lecčeho
    GREGI
    GREGI --- ---
    WRONSKI: no na pasovce jak jinak;)
    ZCR: merbau je brutalne tvrdy na rezani a dost pryskyricnaty... a ja ho mam teda o dost tmavsi a takovy jakoby ruznobarevny... jak je to tak tvrdy? mam zkusenosti s dost drevama co jmenoval tady
    JOSEF_K: .... mozna by to mohla byt jatoba ale furt se mi tam nezdaj ty vlnky... je to vsude nebo jen tenhle kousek?
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    GREGI: Jak ty plošky děláš?
    ZCR
    ZCR --- ---
    JOSEF_K: dnes je to samý parketový program, terasový program, eurohranoly a dýha ;-)
    ZCR
    ZCR --- ---
    GHOSTDOGG: z ryze praktického hlediska i) různá dřeva nemají jen různá jména, ale i různé vlastnosti, a třeba u toho dřeva, které já znám jako mahagon, si musím dávat sakra pozor na to že je křehké a snadno se vyštipuje. Takže pokud ho jako takový identifikuju, budu se k němu chovat jinak, než kdybych věděl, že je to co já vím cocobolo, a k tomu se budu chovat zase jinak, protože je o něm známo, že může vyvolat ošklivou alergickou reakci. Atd.
    ii) Pokud z něj udělám nějaký šperk, bývá dobrým zvykem identifikovat materiál.
    Navíc mě to baví a rád vím, co jsou věci zač, z čeho jsou udělané a jak se jmenují.
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    ZCR: (OT: Btw potřebuješ to kvůli něčemu specifickému, co je to za dřevo? Zajímalo by mě to, protože mi příjde celkem nevyužitelné vědět, co přesně to je.)
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    ZCR: Jo, kde jsou ty časy, co cokoli přišedšího ze zahraničí bylo považováno za mahagon nebo eben:))). Dneska je to samý ipe, merbau, jatoba... prase aby se v tom vyznalo:)).
    ZCR
    ZCR --- ---
    JOSEF_K: jo, právě ty póry... tady tohle dřevo má fakt velmi podobnou kresbu kusu dřeva, které mi dával otec jako ořezek mahagonu (měl to prý od nějakého nábytkáře)... ale víme, jak to s tím určováním exotiky je - a zmatení kolem všech těch různých mahagonů a pseudomahagonů z toho dělá ještě větší detektivku...
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    ZCR: Fakt je merbau má asi větší póry. Plus u některých kousků jsou takové žluté tečky, což je jakási zaschlá pryskyřice. A ty na fotkách nevidím.
    ZCR
    ZCR --- ---
    JOSEF_K: hm, díval jsem se na obrázky, a řez kolmo na vlákna neodpovídá
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    ZCR: Není to merbau? Mám z něj v jednom pokoji podlahu a vypadá podobně.
    GREGI
    GREGI --- ---
    ZCR: aha aha.. tak to asi cece nebude mahagon ten nema takove pruhovani du do dilny cvaknu ti jak vypada ten muj
    ZCR
    ZCR --- ---
    GREGI: dřevo je skoro určitě stejné, akorát jiný směrem řezané (a možná ne ze stejného prkna); ten kousek vpravo je jen netypicky dekorativní...
    GREGI
    GREGI --- ---
    ZCR: orech urcite nee... to uprostred jako mahagon vypada ale imho to sou vsechno tri jina dreva...
    ZCR
    ZCR --- ---
    ZCR: a nebo že by to byl ořech? jsem zmaten!
    ZCR
    ZCR --- ---
    ZCR: (je to "focené" skenerem, kupodivu vyšlo velmi věrně, jak co do barvy, tak co do struktury...)
    ZCR
    ZCR --- ---
    když už tady byl ten palisandr - hádám správně, že tohle je mahagon? Mám vemi podobný kousek doma, a přísahal bych, že tu kresbu poznávám...

    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    ZCR: To by mohlo, pokud budu schopen udržet nějakou rozumnou přesnost. Příležitostně vyzkouším.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam