• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo 🪓
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    IM_MORTAL: Jak píše KLATIC, důležitý je druh dřeva. Akát nebo modřín nech klidně být, se smrkem se asi ani neobtěžuj ho něčím impregnovat. Hodně pomůže např. OSMO olej na venkovní terasy, ale klíčové je fakt dřevo. Lak ti stejně časem popraská.
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    IM_MORTAL: co je to za drevo? co takhle nejdriv poradne naolejovat?

    Konopné oleje na dřevo | Ekostavivo
    http://www.ekostavivo.cz/...m_medium=cpc&utm_campaign=konopne-oleje&gclid=CJflyv2IpMYCFYGWtAodwfMNdg
    IM_MORTAL
    IM_MORTAL --- ---
    Potřebuju na terasu nalakovat dřevěnej stůl, kterej neplánuju nijak zakrývat nebo schovávat pdo střechu před vlivy počasí - myslíte že několik vrstev laku na dřevo (na ven) bude stačit nebo musim koupti něco lepšího a popř. co? Lodní lak nebo ještě něco jinýho? A u lodního laku stačí 1-2 vrstvy?
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    Mám teď zajímavou příležitost sledovat, jak se chovají různé druhy dřeva v extrémních podmínkách. Před neznámo kolika lety tchán bůhvíproč vyrobil skladiště palivového dřeva, na které shora pršelo, zespodu tam ústil okap, z jedné strany byla neprodyšná zeď a celé to bylo ve stínu. Teprve letos jsem se dostal k výrobě zastřešeného skladiště a zvolna po kolečkách tam těch pár kubíků stěhuju. Sortiment máme široký - pilořitky, červotoči, tesaříci, dřevomorka.

    A jak co dopadlo.

    Habr - hustotou odpovídá zhruba balze. Neexistuje tam snad ani jeden kousek, který by nebyl skrz naskrz prožraný jakousi hnilobou. Hmyz do něj kupodivu moc neleze.

    Buk - lehce napadený hnilobami, hmyzem prožraný solidně, hlavně červotoči. Týká se i mořeného buku, který tam je asi z nějakých beden nebo speciálních palet, soudě dle zbytků skladových čísel.

    Javor - značný úbytek hmotnosti, většinou plísně a červotoč.

    Dub - běl sežraná a shnilá, pod kůrou se prohánějí škvoři. Jádro většinou netknuté, místy chycené nějakou houbou. Hmyzu se nelíbí.

    Akát - naprosto netknutý. Jen jedno poleno jsem našel prolezlé několika chodbičkami, velikostně asi červotoč.

    Smrk - plísním se nelíbí, zato se velmi líbí tesaříkům a asi i těm pilořitkám, které vzrušeně poletují kolem hromady.

    Jabloňové větve z prořezávek - shnilé, prožrané čímsi obrovským, asi tesaříkem. Slouží taky jako velká zásobárna slimáků a mravenců.

    Jalovec - zbytky jehlic vítanou potravou všeho možného, dřevo samotné se drží. Ale je tam teprve asi rok.


    Zbytek jsem nezvládl identifikovat. Jinak jsem objevil asi největší pavouky pokoutníky, co jsem kdy viděl, plus pár snovaček, před kterými by s hrůzou zdrhla i jejich vzdálená příbuzná černá vdova. Ale to patří spíš do entomologického nebo záhadologického auditka.



    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    WRONSKI: Já sice soustruh mám, ale za nějakého šikovného soustružníka se věru nepovažuju. Hodně záleží na tom, jak ostrý máš kudly a jak s nima umíš, a primárně na druhu dřeva. Třeba modřín se štípe naprosto brutálně, podobně i další jehličnatý věci. Hnusně štípnout se umí i jasan. Pěkně se mi soustružilo z dubu, buku nebo švestky. Soustružení je samo o sobě dost věda a je imho škoda, že už to není samostatný učební obor.
    ZCR
    ZCR --- ---
    WRONSKI: nejlíp ten soustruh vůbec nezastavovat
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    WRONSKI: Tak už vim, odkud pramení moje představa, že je mahagon tvrdý - z řezání po vláknu :)
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    JOSEF_K: Co z toho vyplývá? Nechat si milimetr na dobroušení?
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    GREGI: Přeměna tvaru... je to jak fotka na mobilu - na tom minidispleji koukáš, jaká je to krása, a pak to dáš na velkej monitor a ejhle. No, a na soustruhu máš nádhernej, dokonalej tvar, pak se to zastaví a taky ejhle :D.
    GREGI
    GREGI --- ---
    WRONSKI: krasa:) soustruh mi jeste chybi ale nutne potrebuju!:D prijde mi to jako jeden z nejzabavnejsich nastroju... fascinuje me na nem to jak rovnou vidis premenu tvaru:) jen teda ten bordel...
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    Ten to mrská...
    The Tool Handle Making Process
    https://www.youtube.com/watch?v=p2gY_-OQsew
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    WRONSKI: Mahagon je vážně měkkej, taky mně to dost překvapilo, když jsem brousila jasan a hned po něm mahagon, a tak tak jsem stihla zabrzdit..
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    Ta tabulka tvrdosti dřev mě vždycky překvapí relativně nízkou tvrdostí mahagonu - já ho měl za tvrdý dřevo a zdá se to přitom spíš jako průměr.
    DEEJAYY
    DEEJAYY --- ---
    DOKKTOR: na tu mdf bych ti mohl udělat i nějakou cenu a není problém sehnat někoho, kdo Ti to odýhuje, aby to vypadalo fakt pěkně ... dýhu bych pak vybíral v jafholzu, který má asi největší výběr ...
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    DOKKTOR: Sorry, prohodil jsem ty dve odpovedi. Ale dik.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    Tipnul bych, že ve finále bude větší problém to doma čistě odýhovat. Udělat bez lisu dýhu bez bublin, navíc na povrchu, který nejspíš nebude ideálně hladký (to by mohla být leda ta mdf deska), není zrovna triviální a moc mě nenapadá, jak bych to dělal.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    DEEJAYY: no helemese, když na tom bude dýha, proč ne
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    GHOSTDOGG: co myslíš? obrábět ty hranoly? myslím, že takovou frézu doma asi kdekdo nemá. ohýbat to doma by šlo, ale musel by sis vyrobit dostatečně velký autokláv. to co píše JOSEF_K: je samodomo asi nejjednodušší způsob. na formu pokládáš dýhy, lepíš je k sobě a fixuješ.
    DEEJAYY
    DEEJAYY --- ---
    GHOSTDOGG: nebo ohýbaná MDF deska a máš to skoro bez práce http://www.demos.cz/plosny-material/mdf-desky/mdf-desky-ohybatelna.html
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    GHOSTDOGG: když seženeš dýhy, tak jo. Pak ti stačí jen lepidlo a třeba nějaká roura, kolem které to ohneš.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam