• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo 🪓
    LOOKY
    LOOKY --- ---
    Ahoj,
    nenašel by se někdo, kdo by byl ochotný prodat pár špalíků dřeva na vyřezávání (bříza, lípa, cokoliv vhodného) kuksy? Bohužel nemám moc možností, jak se k materiálu dostat. Předem díky
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    MVEK: v tom problem nebude, potiz bude spis, ze ten lneny olej vytvrzuje tak 14 dni. A pekelne smrdi
    MVEK
    MVEK --- ---
    Linkos asi tuší, kam mířím, ale jde mi o to, že se mi nechce kupovat balení kvůli jednomu, dvěma malým předmětům. Proto jsem uvažoval, jestliže se třeba lněný olej používá na dřevo, tak jestli by jeho jedlá varianta nešla vedle jídla použít na toto, i s tím rizikem, že to vydrží chvíli a bude se muset obnovovat, ale dřevo prostě nebude tak vysychat a rozpadat se.

    Včelí vosk v kosmetické kvalitě zase umím využít i na další účely.
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    LINKOS: no chapu, na druhou stranu kousatka co jsem mel ja byly mozna natrene univerzalni vojenskou zeleni nebo tak neco a jak mi chutnalo :-)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    LINKOS: on kdyz clovek mrkne na mnoha plastove hracky, tak tam je napsane "od 3 let" a nejde jen o "drobne casti co by mohli spolknout",ale i o obsah latek v plastech apod. Nejsou tak prisne normy treba na fralaty a podobne to bude i u tech barev. Pak mas plastove kousatko s ftalaty a nekde je napsano od 3 let, i kdyz to je evidentne pro pulrocni decko, co to zuzla a kouse.
    Takze bych to napustil bud tim jedlim lnenym olejem,nebo nasel barvu co splnuje i tudle prisnou normu pro decka do 3 let...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    PLAGUEDIL: ten je podle me treba na nejake autocko, ale na kousatko uz to neni
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    MVEK: sportakryl ma certifikaci na hracky a postylky.
    MVEK
    MVEK --- ---
    Čím byste ošetřili dřevěné žmoulátko/kousátko pro dítě. Mám tu jedno, které vypadá úplně suše, ještě zkusím ověřit, jestli bylo něčím ošetřeno, a pak tu mám dřevěné masivní srdíčko, které něčím ošetřeno bylo, ale žena ho chtěla (bylo koupené na vánočních trzích a kdovíkde taháno) omýt, a po vysušení je pěkně taky na povrchu osušené?

    Jako laika mě napadá včelí vosk (ale je tu asi malé riziko alergie, navíc je otázka, čím ho rozpouštět), nebo lněný olej v jedlé kvalitě?
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    (naredenej pomerancem dle potreby)
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    jako prvni vrstvu davam kameliovej olej, pak dvakrat tungovej
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Našel jsem toho víc od ultra hyper natural po velké značky ala Balakryl:
    http://www.drevobarvy.cz/fotky8797/fotov/_ps_370tl_balakryl_voskovy_olej_2016_cz.pdf
    viděl jsem na živo a nevypadá špatně..

    Bohužel jsem přišel o záložky tak jen co si pamatuju mě napadá https://www.olejenadrevo.cz/...eshop/35-1-Olej-na-podlahy-a-nabytek/0/5/868-Tvrdovoskovy-olej-0-75lt, ale zatím žádná zkušenost..

    Asi tři výrobci jsou jen ve středočeském kraji.

    A nemám zásadní zkušenost ale všechno je to na jedno brdo ty rozdíly nejsou velký a liší se to právě hlavně chemií co pomáhá vysoušení. Kterou domu prostě nechci, pokud není nezbytně nutná. A podle mě zrovna v tomto případě jde jen o rychlost schnutí. Pokud tu má někdo znalosti chemie a je schopen popsat škodlivost, budu mu nesmírně vděčný. Ale podle mě jsou to hlavně těkavé látky (počáteční schopnost proniknout), které nemají dlouhodobé negativní účinky a pak těžké kovy (konečné schnutí), které jsou hodně velkej sajrajt.

    Například si dělám domácí fermež která po 25hodinách vaření schne třeba týden a ani po něm není výsledek lepší než u komerční verze po 6-8 hodinách od aplikace. Předpokládám, že tady je to podobný.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: napriklad?
    CUKI
    CUKI --- ---
    WAKO: Obě severské volby (Osmo i Bona) nejsou krokem vedle. Tím že je to určeno na profi použití, je priorita doba zpracování, takže to tak vypadá i v popisu. Zde zmíněnej ojej top je ve zkutečnosti už více vosk než olej. A moc hluboko se sám nedostane. Jako první vrstvu je podle mě dobré použít něco s lepší viskozitou.

    Druhá věc je ekologie: kobaltkarboxylát a 2-butanonoxim předpokládám zaručují tu rychlejší domu schnutí, ale co je to za látky?

    Myslím že se dá najít i lepší česká alternativa.
    WAKO
    WAKO --- ---
    koukám, jak se tu názory na to Osmo v průběhu let mění :- )

    [ JOSEF_K @ Dřevo ]

    [ DOKKTOR @ Dřevo ]
    WAKO
    WAKO --- ---
    CUKI: ok :-)
    CUKI
    CUKI --- ---
    WAKO: Tak borovice se ti vybarví tak, že to nemá cenu řešit :-)
    WAKO
    WAKO --- ---
    Otázkou pak je, co vlastně nežloutne. A zda-li to hrotit když je celý ten kuchynský roh vlastně jen při umělém světle. Slunce z okna tam vůbec nedopraží.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam