• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo 🪓
    CUKI
    CUKI --- ---
    JOSEF_K: Netuším proč se tak používal, navíc často v místech kde byl k dispozici více dub, který je velmi odolný, ale trochu sázím na tu tvarovou stálost bez otevření pórů, tedy vysoká vhodnost k opálení. Ale na můj vkus se třeba velmi špatně suší, je potřeba hodně pomalý proces. Tedy těm stavbám musela předcházet dlouhodobá příprava. Jak dlouho museli v Doxanech například schnout trámky odhadem 40x40?
    BTW z dubu jsou Tonetky ne?
    VODNIK
    VODNIK --- ---
    JOSEF_K: proč jasan na ven ne? Mám ze zbytků udělaný kompostér, natřený nějakým zbytkem luxolu a už asi 6 let se máčí v hlíně bez známek poškození
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    CUKI: Když to opálíš, tak ještě možná, ale nevsadil bych si na to. Jinak má ale buk značný obsah cukrů, takže chutná všem dřevokazům, nejen plísním. Což je ten rozdíl proti jedovatému akátu, hořkému dubu etc. Buk je fajn na nábytek, dá se ohýbat, je tvarově stálý, rozumně se obrábí a když se namoří, tak se na něj dá docela i koukat. Nicméně ven bych to nepoužil stejně jako javor, habr, jasan, lípu, třešeň apod.
    CUKI
    CUKI --- ---
    JOSEF_K: Na opálených bukových kůlech se donedávna zakládali stavby. Tím, že je málo pružný a má vysokou hustotu dřeva je díky tomu velice odolný. I když bez úpravy nedobře odolává plísním.
    Například založení stavby Doksanského kláštera v podmáčené půdě je právě na bukových trámech.

    Tam je to ale řešeno trvalým "ponořením". Bohužel nejvíc trpí části které jsou na rozhraní vlhkostních poměrů. Tedy ve vodě dobrý, nahoře taky, ale u hladiny odolá máloco...

    Osobně bych ale použil jedovatej akát, buk má tu výhodu, že je v tuto dobu relativně levnej.

    A docela zajímavá tabulka: https://stavba.tzb-info.cz/drevene-konstrukce/9638-odolnost-a-trvanlivost-drevenych-konstrukci
    Ale moc mi to nesedí. Zrovna ten buk má odolnost pouze 2, tedy by to potvrzovalo co píšeš...
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    CUKI: dub, buk rozhodně ne.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    Nahovetvec od jednoho mistniho ID a postup promeny na polotovar misky. Ted rok schnuti a teprve pak z toho bude miska. Drevo je opravdu nadherne.
    https://www.instagram.com/p/BwxFCjxgqQc/
    CUKI
    CUKI --- ---
    Dřevo na zemi je prostě naprd. Volil bych alespoň dřeviny odolnější. Akát, buk, tis,... Jak píše Linkos alespoň opálit. Běžné řezivo bude za pár let v tahu.

    STEMBUS: Proč to nejde na patky, nebo zemní vruty?

    Na tohle ti stačej běžný 650mm. Žádnou stopu to nezanechá.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ROZCOS: to už bych to raději do země opálil
    ROZCOS
    ROZCOS --- ---
    LINKOS: mám 4 roky v zemi prkna a dobrý
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ROZCOS: to je k nicemu
    ROZCOS
    ROZCOS --- ---
    STEMBUS: napustit bezbarvým lignofixem nebo něčím takovým
    LILITH213
    LILITH213 --- ---
    Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás nezná nějakou pěknou příručku pro návrh dřevěných konstrukcí (spíš obalářství), s výpočty, kofíky, atd. V práci nás nutí dělat většinu přepravních loží pod výrobky ze dřeva, prý je to levnější než svařence, a výpočtářům se nechce počítat, protože mají programy jen na železo. Hmotnost výrobků je v rozmezí cca 2 000 - 30 000 kg, jsou všech tvarů, velikostí a s těžištěm klidně i v 1500 mm. Nechci šéfům předkládat výpočtové zprávy, za to ani nejsem placená, spíš líp proniknout do tajů dřeva a mít jistotu, že se nám lože cestou, na autě nebo lodí, nerozvalí. Zatím kreslíme jen basic design "podle zkušeností". Díky :-)
    STEMBUS
    STEMBUS --- ---
    JOSEF_K: ok dík - koukal sem na to a... asi je to varianta no, jen me tam zarazi to proc na terasy! :)
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    STEMBUS: OSMO na venkovní terasy.
    STEMBUS
    STEMBUS --- ---
    Měl bych dotaz.

    Čím nejlíp ošetřit prkna a hranoly který budou ležet v trávě/hlíně jako základna pro domácí detský hřiště? Ideálně něco co je budto bezbarvý a nebo se prodává v klasický barevný paletě jako třeba barvy/lazury...

    Nemůžu je dát na žádný patky, takže budou opravdu ležet na zemi a chycené budou pouze závrtovejma kotvama

    díky
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    JOSEF_K: Takže měl pravdu :) Takže epoxid.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    VO_D_KOLEK: Tvrdostí, pevností atd. A to výrazně. Epoxid je jak kámen, polyester takový tvrdší vosk.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    JOSEF_K: Že se k tomu ještě vracím (už mám zaklínkováno): dozor místo polyesterového tmelu navrhuje epoxid s pilinami (nebo spíš prachem) přímo dřeva, které budu tmelit. Liší se tyhle dvě hmoty nějak podstatně?
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    CUKI: Dílna je, ale zabordelená. Já se to primárně nesnažím prodat, takže s tím popravdě nechci ztrácet čas, tady jsem se ptal jen proto, že někdo přímo zeptal, za kolik by to bylo k prodeji. Něco asi nabídnu Mrtvé rybě, jestli tam z toho nechtějí nějaké sezení. A dolů šel proto, že ho v zimě zlomila vichřice. On to byl dvoják a loni už se zlomila jedna špička, tak se letos přidala druhá i s kusem kmene. Nechávat tam neestetický pahýl, který by obrážel kdoví jak a kdoví jestli, se nám moc nechtělo, zvláště když ho v zahradě máme ještě jednou. Tak tam místo něj přijde jiný druh tisovce.
    CUKI
    CUKI --- ---
    HOUBA: Jestli je pod fakultou stále k dispozici ta dílna, tak bych několik zkusil zabalit do vlhkého hadru a pomalu sušit, pak třeba nařezat na "salámy". Pak ta cena bude jinde.

    Proč šel vlastně dolu?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam