• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo 🪓
    Vše o dřevu, fotky dřevěných věcí, rady a návody na zpracování, tipy na koupi atp.
    rozbalit záhlaví
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    MERISCZ:
    DELTA9: V prvni rade "je to jen drevo" :-) I kdyz jsem velkej fanousek dreva, tak musim presto konstatovat, ze drevo jako material na kuchynskou pracovni desku neni vhodny. Nejenom kvuli mechanickejm vlastnostem (i to nejtvrdsi se snadno poskrabe) ale i kvuli nemoznosti ho definitivne utesnit, kvuli rozmerovy nestabilite a degradaci pri styku s vodou a neodolnosti vuci vysokejm teplotam. To vsechno vede k tomu, ze drevo pri takovym provozu vzdycky bude trpet a vzdycky ziska urcitou patinu, fleky, spary atd. Komu tahle skutecnost nevadi, ten ho muze pouzit a zachazet s nim treba jako s prkenkem na krajeni: proste ho obcas osetrit olejem a nechat patinu patinou. Kdo ma na celou vec spis uzkostlivej pohled a jakakoli znamka opotrebeni ho znervoznuje, ten by mel volit jinej material. Ja si treba pracovni desku odlil z betonu (kterej zamerne neosetruju nicim, ponevadz i na nem ta patina diky tomu muze vzniknout a je tam pro me vitana) ;-)

    Druha moznost je drevo kompletne umrtvit pouzitim nejakyho jinyho povrchu - zpravidla to znamena utopit ho v epoxy - kterej je mechanicky odolnejsi, vodotesnej a pokud mozno i odolnejsi vuci vysokym teplotam. Pokud vam to zni prilis dobre na to aby to byla pravda, tak vas vas instinkt neklame: i takove povrchy nevydrzi vsechno a na rozdil od patiny na drevu samotnem patina a poskozeni na nich navic vypadaji hnusne.
    DELTA9
    DELTA9 --- ---
    MERISCZ: Dvě vrstvy Osma fungují výborně, byla bych ale opatrnější se stavěním horkých věcí, je to pořád vosk. Osobně to před Osmem ještě pořádně naperu fermeží, probarví to lépe a zrovna dubu to fakt svědčí.
    8Z4S
    8Z4S --- ---
    MERISCZ: osmo na kuchyňské desky..3natery..a pak cca každý půl rok..dle potřeby
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Ahoj,
    dá se toho vygooglit hodně, ale zkusím i tady. Máte někdo zkušenosti s povrchovkou na dubovou spárovku, která by měla být jako deska ke kuchyňskému dřezu a kuchyňské linky?
    MAXI_SHIT
    MAXI_SHIT --- ---
    RESTINPEACE: Používám Osmo WR

    Impregnace na dřevo | OSMO - ochrana dřeva a přírodní nátěry na dřevo
    https://www.osmo.cz/barvy-na-drevo-venku/impregnace
    RESTINPEACE
    RESTINPEACE --- ---
    Mate zkusenost jakou impregnaci pouzit na konstrukcni prvky terasy? Idealne bych to natiral jenom jednou a aby to bylo osetreny proti vlhkosti i drevokaznym houbam a plisnim. diky
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    VEETUHS: nejlepsi je vzduch mezera ale jinak kus nerezu, pertinax, gumovou pasovinu, ta ipa/gumoasfalt a podobne uz mi prijde jako hodne velka nouze. To uz radeji soushiban, tj opalit a pak olej.
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    VEETUHS: v bauhausu se prodava v roli ruzne siroka gumova podkladova separacni paska.

    Ta ale chrani pouze pred vzlinanim, melo by to byt tak konstruovany aby se tam nedrzela voda
    VODNIK
    VODNIK --- ---
    VEETUHS: gumoasfalt a ipa jsou dvě dost odlišné věci, ale dělej jak myslíš. Jinak není problém nechat mezi trámem a betonem mezeru, mám to takhle u pergoly, ale samozřejmě je třeba propočítat zatížení
    VEETUHS
    VEETUHS --- ---
    VODNIK: Kdybych někde sehnal maximálně metr čtverečný, tak jo, ale takhle asi vede gumoasfalt.
    VODNIK
    VODNIK --- ---
    VEETUHS: navařit tam klasickou IPA lepenku?
    VEETUHS
    VEETUHS --- ---
    Takže třeba jen hydroizolační asfaltový nátěr jen na beton?
    VEETUHS
    VEETUHS --- ---
    Jeden dotaz, potřebuju položit coby základ podlahy venkovní boudy trámy na betonový patky. Trámy budou zajištěný závitovýma tyčema, který už jsou připravený v patkách. Co ale dát mezi patky a trámy, aby to pokud možno od betonu nehnilo? Uvažoval jsem prostě o nějaký gumě, ale obávám se, aby se tím tlakem a celkovýma podmínkama nerozpadla. Co jen nějaký nátěr na beton?
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    DOKKTOR: tresen se samozrejme pouziva i na stolni desky, jeji problem spociva v tom, ze diky prechodu ovocnarstvi na polovysoky sorty prakticky neexistujou vetsi prumery kmenu. Typicka sirka prken ze kterych se ty desky delaji je kolem 20cm, postup je stejnej jako u jinejch drevin - vyriznuti stredu, seskladani podle vzhledu, slepeni.
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    DOKKTOR: ale tak i na tu skrinku, nocni stolej tu fosnu pak ohoblujes protahnes a rozporcujes na 22mm nudle ze kterych slepis sparovku. Nebo ty nudle udelas vic nebo min.
    Narezes hranolky 50x50 a muzes soustruzit nohy na zidle.
    Skoda jsou spis ty prkna 30. Z tech se da taky udelat neco, ale uz jsou ty moznosti mensi.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    PLAGUEDIL: opravdu je to vhodné na výrobu stolu? resp. měl sem za to, že třešen se používá na drobnější věci, skřínky, dekorace, řezbu apod. opravdu to není škoda rozflákat na 5cm fošny?
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    DOKKTOR: tak hlavne okamzite zaslepit rezny plochy - staci nouzove treba bilym lepidlem na drevo.
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    PLAGUEDIL: alespon.
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    DOKKTOR: dle meho nejlepsi jsou vzdycky fosny 52mm, kdyz chces tenci tak si udelas sparovku z prkynek na vysku. Na desku stolu nebo postel potrebujes trochu materialu do foroty na hoblovani.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    nezlobte se, že vám tu přeruším meditace nad klihem, mám dotaz. otec pokácel velkou zdravou třešeň, je z toho kmen dole v průměru kolem 60cm (nahoře snad 40-50, uříznul to před rozvětvením, takže vkuse plné rovné dřevo bez suků), délka cca 3m. jestli to rychle nekoupí nějaký truhlář, tak by asi bylo dobré to naformátovat na nějaké prkna a dát sušit.

    a ten dotaz zní: na co je takové třešňové dřevo nejlepší, na jak silné desky to nechat rozřezat a jak nejlépe to pak sušit?
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    JOSEF_K: chces si trochu navlacnit tu dyhu.
    Uz mlcim.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    PLAGUEDIL: Klih taje při cca 90stC, páru k tomu nepotřebuješ žádnou. Když s ním lepíš, tak se akorát nakládá do trochy vody a pak rozpouští ve vodní lázni, protože kdybys ho rozpouštěl jen teplem, tak je strašně hustej a nešel by napatlat. Při dýhování klihem se ředí ještě víc, protože potřebuješ rychle natřít velkou plochu a mít aspoň chvíli na vyrovnání té dýhy. Ale k tomu, aby začal lepit, prostě vodu nepotřebuje. Ale jak nad tím přemýšlím, tak možná ten vlhkej hadr je myšlenej jako ochrana té dýhy, aby se nepřesušila a nezačala praskat. Nicméně to jen přemýšlím, proč by to někdo dělal. Osobně bych to neriskoval, protože jsem xkrát ověřil, že to jde i bez toho.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam