• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo 🪓
    Vše o dřevu, fotky dřevěných věcí, rady a návody na zpracování, tipy na koupi atp.
    rozbalit záhlaví
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    8Z4S: Na podzim jsem tady měl člověka s firmy, která přesně tohle vykupuje (zkoušel jsem, jestli to třeba i nerozeberou, za nižší cenu, ale u takhle malé zakázky se to prý nevyplatí), a ten nabízel 1,5–3 tis. za m3 (čím delší, tím vyšší cena), což odpovídá i tomu, co jsem našel na internetu (včetně podmínek, že na trámu může být maximálně určitý počet zádlabů apod.). Jenomže to je výkup, já prodávám.
    8Z4S
    8Z4S --- ---
    VO_D_KOLEK: a kolik si za to představuješ cca? rozměry nejsou nic moc extra..
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    VO_D_KOLEK: tak zalezi na stavu, urcite to bude vic nez za palivo.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    Rád bych začal nabízet bezmála dvě stě let staré trámy – 20 × 20 × 980 (stropní) a 15 × 15 × 750–850 cm (ostatní). Jsou suché a zdravé, bez poškození, ručně tesané.
    Kde se zhruba cenově pohybovat? Inzerát bez ceny přinese akorát záplavu nabídek za odvoz 🤦
    Díky.

    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    MERISCZ:
    DELTA9: V prvni rade "je to jen drevo" :-) I kdyz jsem velkej fanousek dreva, tak musim presto konstatovat, ze drevo jako material na kuchynskou pracovni desku neni vhodny. Nejenom kvuli mechanickejm vlastnostem (i to nejtvrdsi se snadno poskrabe) ale i kvuli nemoznosti ho definitivne utesnit, kvuli rozmerovy nestabilite a degradaci pri styku s vodou a neodolnosti vuci vysokejm teplotam. To vsechno vede k tomu, ze drevo pri takovym provozu vzdycky bude trpet a vzdycky ziska urcitou patinu, fleky, spary atd. Komu tahle skutecnost nevadi, ten ho muze pouzit a zachazet s nim treba jako s prkenkem na krajeni: proste ho obcas osetrit olejem a nechat patinu patinou. Kdo ma na celou vec spis uzkostlivej pohled a jakakoli znamka opotrebeni ho znervoznuje, ten by mel volit jinej material. Ja si treba pracovni desku odlil z betonu (kterej zamerne neosetruju nicim, ponevadz i na nem ta patina diky tomu muze vzniknout a je tam pro me vitana) ;-)

    Druha moznost je drevo kompletne umrtvit pouzitim nejakyho jinyho povrchu - zpravidla to znamena utopit ho v epoxy - kterej je mechanicky odolnejsi, vodotesnej a pokud mozno i odolnejsi vuci vysokym teplotam. Pokud vam to zni prilis dobre na to aby to byla pravda, tak vas vas instinkt neklame: i takove povrchy nevydrzi vsechno a na rozdil od patiny na drevu samotnem patina a poskozeni na nich navic vypadaji hnusne.
    DELTA9
    DELTA9 --- ---
    MERISCZ: Dvě vrstvy Osma fungují výborně, byla bych ale opatrnější se stavěním horkých věcí, je to pořád vosk. Osobně to před Osmem ještě pořádně naperu fermeží, probarví to lépe a zrovna dubu to fakt svědčí.
    8Z4S
    8Z4S --- ---
    GHOSTDOGG: možná sem dával jen dva a mám to pomotané(buková pracovka)...dík za upozornění.. veškere "loužičky" třeba setřít...

    Jinak teda masivní pracovka je fajn,ale chce to šetrné zacházení a pravidelný servis
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    8Z4S: Jenom bacha s těmi třemi nátěry, mají se dávat jenom dva. Nevím, jakou s tím máš zkušenost, ale když jsem dělal dubovou spárovku (pracovku), tak dva nátěry vypadaly skvěle s hezkou medovou barvou, pak jsem dal třetí a udělalo to mléčný povrch, trochu jak kdyby to dřevo bylo bělený, v barvě toho Osma. Předpokládám. že to bylo prostě přesycený a nezvládalo dostatečně vysychat. Na omak to suché bylo a pravděpodobně to postupně vyzrálo a zmizelo, ale zákazník se úplně netvářil. Jenom dvě vrstvy mají i v návodu:
    Top olej | OSMO - ochrana dřeva a přírodní nátěry na dřevo
    https://www.osmo.cz/barvy-na-drevo-uvnitr/nabytek-stena-strop/top-olej
    8Z4S
    8Z4S --- ---
    MERISCZ: osmo na kuchyňské desky..3natery..a pak cca každý půl rok..dle potřeby
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Ahoj,
    dá se toho vygooglit hodně, ale zkusím i tady. Máte někdo zkušenosti s povrchovkou na dubovou spárovku, která by měla být jako deska ke kuchyňskému dřezu a kuchyňské linky?
    MAXI_SHIT
    MAXI_SHIT --- ---
    RESTINPEACE: Používám Osmo WR

    Impregnace na dřevo | OSMO - ochrana dřeva a přírodní nátěry na dřevo
    https://www.osmo.cz/barvy-na-drevo-venku/impregnace
    RESTINPEACE
    RESTINPEACE --- ---
    Mate zkusenost jakou impregnaci pouzit na konstrukcni prvky terasy? Idealne bych to natiral jenom jednou a aby to bylo osetreny proti vlhkosti i drevokaznym houbam a plisnim. diky
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    VEETUHS: nejlepsi je vzduch mezera ale jinak kus nerezu, pertinax, gumovou pasovinu, ta ipa/gumoasfalt a podobne uz mi prijde jako hodne velka nouze. To uz radeji soushiban, tj opalit a pak olej.
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    VEETUHS: v bauhausu se prodava v roli ruzne siroka gumova podkladova separacni paska.

    Ta ale chrani pouze pred vzlinanim, melo by to byt tak konstruovany aby se tam nedrzela voda
    VODNIK
    VODNIK --- ---
    VEETUHS: gumoasfalt a ipa jsou dvě dost odlišné věci, ale dělej jak myslíš. Jinak není problém nechat mezi trámem a betonem mezeru, mám to takhle u pergoly, ale samozřejmě je třeba propočítat zatížení
    VEETUHS
    VEETUHS --- ---
    VODNIK: Kdybych někde sehnal maximálně metr čtverečný, tak jo, ale takhle asi vede gumoasfalt.
    VODNIK
    VODNIK --- ---
    VEETUHS: navařit tam klasickou IPA lepenku?
    VEETUHS
    VEETUHS --- ---
    Takže třeba jen hydroizolační asfaltový nátěr jen na beton?
    VEETUHS
    VEETUHS --- ---
    Jeden dotaz, potřebuju položit coby základ podlahy venkovní boudy trámy na betonový patky. Trámy budou zajištěný závitovýma tyčema, který už jsou připravený v patkách. Co ale dát mezi patky a trámy, aby to pokud možno od betonu nehnilo? Uvažoval jsem prostě o nějaký gumě, ale obávám se, aby se tím tlakem a celkovýma podmínkama nerozpadla. Co jen nějaký nátěr na beton?
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    DOKKTOR: tresen se samozrejme pouziva i na stolni desky, jeji problem spociva v tom, ze diky prechodu ovocnarstvi na polovysoky sorty prakticky neexistujou vetsi prumery kmenu. Typicka sirka prken ze kterych se ty desky delaji je kolem 20cm, postup je stejnej jako u jinejch drevin - vyriznuti stredu, seskladani podle vzhledu, slepeni.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam