• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JYRKAElektronické knihy - tvorba a příprava
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    TBC: Licence by měla být součástí souboru a známá před jeho otevřením/získáním. Soc.DRM je normální součást souboru a lze ho vložit celkem snadno(co a kam kdo vkládá ti těžko kdo bude ochoten sdělit :-). Ochrany ztěžující čtení jsou od ďábla.
    Pak je tu právničina s ISBN.
    Obecně: Publikace zdarma, nebo pro interní použití není problém. Pro pár prodávaných titulů je lepší využít službu(pokud nemáš rozjetý shop) a tam to zařídí oni. Pokud chceš být nakladatelem, máš co studovat.
    TBC
    TBC --- ---
    Ahoj, mozna je to malinko OT, ale nezabyval se tu nekdo resenim pro publikaci el. souborů napr. PDF nebo necoho podobneho? tzn. generovani nejake licence/ochrany atd?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Tak mám další potěšení Plugin do LibreOffice
    Home - eLAIX EN
    http://elaix.org/
    Umí převádět do epub 3 :-)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    JYRKA: Já teprv čekám. A těším se.
    PEPAK
    PEPAK --- ---
    Jo, taky mě to překvapilo, když jsem to četl v novinkách.
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    Helemese, Calibre poměrně v tichosti přidalo editor ebooků:
    Calibre Gains eBook Editor in New Update - The Digital Reader
    http://www.the-digital-reader.com/2013/12/26/calibre-gains-ebook-editor-new-update
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    ERGOSUM: Ne, protože hodně čteček neumí měnit font.
    A podívej se například na Sony PRS 505 - tam se musela čtečka rootnout.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    JYRKA: Neznám samozřejmě všechny čtečky, ale nestačilo by nainstalovat do čtečky písmo, které to umí?
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    NVT: Není, naštěstí je to minimum. Jde vesměs o levné exotiky.
    Řešíme to tak, že poradíme, ať si přečtou PDF, případně vrátíme peníze - a poprosíme, aby si koupili jinou čtečku.
    NVT
    NVT --- ---
    JYRKA: Je těmito značkami "postiženo" velké procento uživatelů? Pokud ano, dá se někde dohledat nějaký seznam těch konkrétních značek, s nimiž je špatná zkušenost, potažmo nějaký výčet opatření či triků jak problém vyřešit?
    NVT
    NVT --- ---
    JYRKA: Jasně, ale ty google fonty, které mají script latin extended, jsou technicky v pohodě (aspoň všechny ty, na které jsem se díval). I když některé z nich mají tu diakritiku dobastlenou tak, že na český text jsou typograficky zcela k nepoužití. Alfabetu ani azbuku naštěstí momentálně nepotřebuju a nějaké složitější matematické vzorce (někde nad úrovní λ = ¾Πr2) bych asi stejně vložil jako bitmapu.
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    NVT: UTF 8 je fajn, ale pořád to není všechno. Ten font by měl podporovat českou abecedu - což ne všechny podporujou - podívej se třeba na ty google fonts a zadej klasický text příliš zluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy.
    A k tomu bacha na sazbu matematiky, řečtiny nebo ruštiny - tam stoupá náročnost o stupeň vejš.
    Pokud to ale font splňuje, tak ano, zobrazí se skoro na všech čtečkách správně.
    To skoro je spíš špatná zkušenost s některými značkami :-)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    NVT: UTF-8 je norma. Pokud použiješ jiné velmi pravděpodobně se zobrazí špatně.
    NVT
    NVT --- ---
    JYRKA: Ano, ale nemám potřebu vkládat nějaký zcela konkrétní, asi jsem to málo zdůraznil.
    Ještě bych se zeptal na kódování. UTF-8 je "neprůstřelné"? Tj. zobrazí se (s embednutým fontem) na všech čtečkách správně?
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    NVT: Pokud děláš knihu na prodej, tak měj potřebu vkládat font - jinak u některých čteček bude chybět čeština.
    NVT
    NVT --- ---
    ERGOSUM, ERGOSUM, JYRKA: Díky.
    ERGOSUM: Ne, nemám potřebu vkládat konkrétní font. Jan takovou tu obecnou: Je pěkný a připadá mi dobře čitelný. A pokud licence umožní použít ho zdarma...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    NVT: Nejlépe se tomu vyhneš, když font nevložíš, nebo použiješ Droid, Libertine a další. Můžeš se i na Google zeptat, ale co jsem zjistil, tak je můžeš použít.
    https://ebookarchitects.com/learn-about-ebooks/fonts/
    Máš nějakou potřebu vkládat konkrétní font?
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    Píšou tam, že ty fonty můžeš použít jakkoliv - tamto jsou příklady. Navíc fonty jsou open source, takže opravdu svobodné - licence ani neumožňuje omezení jejich použití.
    Otevřený software – Wikipedie
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Open_source
    NVT
    NVT --- ---
    ERGOSUM: Právě. To účtování za jiné než vyjmenované použití -- to je přesně to, čemu bych se rád vyhnul...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam