• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JYRKAElektronické knihy - tvorba a příprava
    Jak vytvořit elektronickou knihu, tipy / triky. Předávání zkušeností za účelem zlepšení kvality knih Ideální zdroj informací zde: http://www.digitalbookworld.com/resources-going-from-indesign-to-ebook/
    rozbalit záhlaví
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    MICKEY_MOUSE: Webové prohlížeče si zaváděly vlastní standardy v oblastech kde žádný společný standard neexistoval (+ MSIE si dříve některé standardy vykládal trochu kreativně).
    U EPUB standard existuje, ale čtecí SW ve čtečkách to šidí a nepodporuje ho v plném rozsahu, nejspíš kvůli slabému výkonu HW a nákladům na vývoj.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    ERGOSUM: Čili v podstatě stejný zmatek, jako svého času páchaly webové prohlížeče. Díky za osvětu.

    V mezičase jsem našel pro své potřeby nejrozumnější řešení — čtečku Moon+ Reader Pro pro Android, která jediná z těch (cca osmi), co mi prošly rukama, umí volitelně použít originální kód a styly, stejně jako to přebít vlastními přednastaveními. A i jinak mi přijde velice šikovná a existuje i ve free verzi. Takže jsem vzdal ideu tvořit něco, co vlastně vytvořit nejde a půjdu touto cestou.

    Díky všem za podporu. A osobně jsem moc spokojený se Sigilem, vše, co potřebuji, umí šikovně a jednoduše, dělá se mi v tom to, co potřebuji, moc fajn.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    PEPAK: Tak Sigil umožňuje pracovat i se zdrojákem.
    MICKEY_MOUSE: Pocit správný. Čtečky umožňují definovat vlastní styly a ty přebijí nastavení v knize. To všechno je přebito aktuálním nastavením čtečky(například zarovnání).
    Když formátuješ knihu tedy platí, že je nadefinovaná tak, jak ji natavíš, pokud do toho čtečka nezasáhne.

    Ano jsou vlastnosti které každá čtečka neumí(což může být i výhoda, třeba kvůli rychlosti) ale Tučné písmo nebo prázné řádky tam nepatří.

    BTW V okamžiku, kdy někdo neumí zlomit stránku, nebo zvětšit řádkování a narve tam xxx prázdných řádků je jejich ignorování velmi užitečné.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    MEMNON666: Tak jsem vyzkoušel všechny tři uvedené čtečky a nejen že se na všech zobrazil ten ebook úplně bez problémů, ale zobrazil se na prvních dvou přesně jak měl, tedy včetně zarovnání na střed, tučného písma a prázdných řádků. Jen ten poslední cool reader ignoroval prázdné řádky. Takže kde je chyba nevím, ale asi ne v dokumentu ani těch čtečkách. A pro mě poučení, že nejspíš záleží na naprogramování čtečky, do jaké míry akceptuje HTML, nejspíš si to každý řeší po svém a z toho vzniká ten nesourodý binec.
    MEMNON666
    MEMNON666 --- ---
    MICKEY_MOUSE: myslim ze jsem zkousel pocketbook, fbreader, coolreader
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    MEMNON666: Můžeš prosím napsat, které konkrétní mobilní čtečky to neotevřou? Sigil nabízí nějaké možnosti nastavení vlastností výsledného EPUBu, tak že bych to otestoval. Díky.
    screenshot.jpg
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    MEMNON666: Jako že ten dokument nedokázaly mobilní čtečky vůbec načíst? Já používám na mobilu čtečku ReadEra (android) a ta otevřela zatím úplně vše, co jsem kdy otevřít zkusil i sám vyrobil. To je teda zajímavá informace, to bych vůbec nečekal. Ten EPUB bude asi dost zajímavý formát.
    MEMNON666
    MEMNON666 --- ---
    ja bych doplnil, ze v calibre se mi prazdne radky zobrazi, na mobilu u me ani jedna aplikace tento epub nedokazala otevrit
    PEPAK
    PEPAK --- ---
    MICKEY_MOUSE: Přes styly to samozřejmě zařídit lze, ale je to daleko nad rámec běžného příspěvku. Navíc jhak se to dělá v Sigilu netuším, já si knížky dělám ručně.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    PEPAK: Je to přesně jak píšeš, mám pocit, že čtečka má své definice stylů H1 až H6 a ty aplikuje při zobrazování. A vše, co je formátováno lokálně (kurzíva, tučné, ale i to centrované zarovnání, které je přece u odstavců Bob Hurikán i Příbeh z dovokého západu nadefinováno, je to prostý text s přidaným vycentrováním).
    Napadá mě ale (laicky), jestli třeba nejde o to, že Sigil vlevo ukazuje vlevo v panelu "Prohlížeč knihy" složky, kde kromě Text je i složka Styles. A jelikož zde nic nemám nadefinováno, čtečka používá své vlastní definice pro tyhle případy. A kdybych tu tudíž nadefinoval vlastní styly, čtečka by mohla potom adekvátně zobrazovat ebook.
    Nicméně i kdyby to tak bylo, netuším, jestli bych těmi styly dokázal ošetřit to, co řeším, tedy zarovnání na střed, tučné písmo a prázdné řádky, mám pocit, že nejspíš ne. Ale nejsem v tom vůbec kovaný, tak třeba právě toto může být cesta. Tušíš?
    PEPAK
    PEPAK --- ---
    MICKEY_MOUSE: Je to kombinace: Prázdné řádky by se zobrazit měly, protože v textu skutečně jsou. Totéž tučné písmo. Pokud se nezobrazují, tak je zřejmě tato čtečka ignoruje. Zarovnání na střed v textu uvedeno není a nevidím ani žádný alternativní důvod, jak by čtečka měla rozpoznat, že to je požadováno (např. u titulku "Pobožný střelec" by mohla mít výchozí nastavení, že tag H1 se zarovnává na střed, ale "Bob Hurikán" je úplně normální odstavec jako všechny ostatní).
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    MEMNON666: Tady je odkaz na ten epub: https://drive.google.com/open?id=16IbfcZHza2S7XNfmIMwV195JzC2lmg8v
    A tady je screenshot Sigil versus čtečka (aplikace ReadEra na tabletu). Červeně jsem označil, co jsem nastavil příslušnými tlačítky Sigilu (zarovnání na střed, tučné písmo) + dva prázdné řádky. Vpravo na screenshotu čtečky je vidět, že to čtečka ignoruje:
    01.jpg
    MEMNON666
    MEMNON666 --- ---
    MICKEY_MOUSE: a je mozne nekam nahodit vzorek, ktery demonstruje tebou popsané chovani?
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    Zdravím,
    zkouším vytvářet ebooky programem Sigil (jednoduchá beletrie). V podstatě mi to i jde, pochopil jsem základní funkce a dokážu nastavit obálku, nadpisy i text a vygenerovat obsah, čili vše, co potřebuji. Děje se ale jedna věc, se kterou bych potřeboval poradit — pokud cokoli v textu naformátuji stylem tučné, kurzíva, zarovnání na střed..., v mé čtečce na mobilu to je ignorováno, stejně jako když je někde vložený prázdný řádek mezi odstavci, aby se tam vytvořila větší mezera, i ta se ve čtečce "ztratí". Mám to brát tak, že to je holt vlastnost čteček, anebo něco dělám špatně já? Díky.
    PEPAK
    PEPAK --- ---
    Ano a ano, pomocí CSS. Podívej se na jednotlivé list-style parametry.
    List-style
    https://www.jakpsatweb.cz/css/list-style.html
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    JYRKA: Super, díky za info. Ještě by mě aktuálně zajímala jedna věc - formátování odrážek a číslovaných seznamů. Je vůbec technicky možné nadefinovat typ víceúrovňových odrážek/seznamů? A jde i nastavit velikost odsazení? Např. 3mm, 6mm, 9mm? Standardně to odsazuje zbytečně moc, hlavně pak na mobilu.
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    MICKEY_MOUSE: Sigil je fajn, jen má problémy s tabulkami.
    Jinak co se týká rozdělení: jde o to, že konvencí by měl mít jeden HTML soubor max 180 kB (z hlavy, ale něco takového). Čtečky nepatří mezi nejvýkonnější zařízení s hodně pamětí a proto se vyplatí i povídky rozdělit.
    Jinak ještě k Wordu jako zdroji: pokud to nebudeš prodávat, tak je to ok. Jinak ale hrozí nebezpečí, že si do výsledného epubu můžeš zanést spoustu HTML balastu a některé problémy - například špatně nadefinované styly, natvrdo daná barva písma a podobně.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    Požíváte někdo Sigil? Jaké máte zkušenosti? Mně jde o jednoduchou beletrii, případně převod wordových dokumentů do epub formátu, na to se mi to zdá na první pohled dobré, ale jsem v oblasti eknih nový, tak nedokážu posoudit.

    A mám jednu otázku rovnou - má nějaký význam, jestli je epub dokument tvořený jedním "dlouhým" html dokumentem, anebo jej rozsekám na menší? Např. knihu povídek na jednotlivé povídky? Sigil tohle "rozsekání nabízí a rád bych tušil proč. Cucám z palce, že možná beletrii to je fuk a u složitějších knih se šikovněji pracuje s kratšími úseky. Uvažuji správně?

    Díky.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    MA747: ABBYY FR12 (novejsi 14 - pokud vim ma jen pridanej modul na konverzi PDF teda slouceni abbyy pdf tranformeru s finereaderem) tohle resi docela slusne ... ne uplne 100% ale slusne, alespon tak ze to pak jde bez problemu OCR s mensima chybama...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Narazil jsem na
    Softwarová sklizeň (21. 2. 2018) - Root.cz
    https://www.root.cz/...softwarova-sklizen-21-2-2018/?utm_source=rss&utm_medium=text&utm_campaign=rss
    arminstraub.com - krop: Screenshots
    http://arminstraub.com/software/krop-screenshots
    Zatím jsem nezkoušel. Používám něco jiného. Ale podle voleb to umí i ruční rozdělení stránek.
    MA747
    MA747 --- ---
    K tomu focení co tu proběhlo: našel jsem jednu stránku, kde se autor věnuje "rektifikaci" (dewarping) nafocených stránek. Jen to má nevýhodu, že zpracování jedné stránky trvá několik desítek sekund a výstup není úplně ideální. Kdyby si s tím chtěl někdo hrát: vyžaduje to python a moduly Pillow (pil), opencv-python (cv2), scipy (pip3 install ...). A pod python3 upravit page_dewarp.py (ozávorkovat printy a na ř. 560 v range přetypovat start na int). PS: druhá, méně komplexní, řešící jen rotaci pomocí cv2.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam