• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BOUCHIAutorské právo v 21. století
    Hledání konsensu o možné nové podobě autorského zákona držícího krok s realitou 21. století
    rozbalit záhlaví
    NYX
    NYX --- ---
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    NYX: todle bych cekala jako vyrok dvanactiletyho ditete! Hysterie, nesmysl, z komara velblouda (a to doslova - z veci A videt vec B) vse dohromady.
    Ze to byl vtip, prosim?
    NYX
    NYX --- ---
    FIN: proto jsem tam dal ten smajlik :) co ten zbytek? proc to nekteri lide akceptuji proste jako realitu a prizpusobi se ji a nekteri stoji a stezuji si, ze je realita nefer?
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Sleduju to tady už tejden. Málem jsem z toho zešedivěla... přemýšlím o tom...

    Myslím si, že stahování samo o sobě je problém současnosti, protože internet POŘÁD JEŠTĚ NENÍ ROZŠÍŘENÝ DOST. Člověk má tendenci nasyslit si věci na disk či do čtečky, protože co kdyby pustý ostrov. Ve chvíli, kdy tenhle strach zmizí, je nesmysl vůbec ukládat ty knihy doma, stačí mít je v cloudu na síti.

    Zásadní je pohodlí. Jako uživatel bych byla radši, kdybych si nemusela kupovat e–booky kus po kusu, natožpak lézt na stránky autorů a posílat jim mikroplatby. Jezdíváme plachtit; je mnohem pohodlnější kotvit v maríně, kde člověk na začátku zaplatí hodně, a pak je všechno v areálu zdarma, než v jiné, kde je sice 'vstupné' nízké, ale pak člověk musí mít pořád po ruce hromádku usmolených rozměněných eur, protože je musí házet do dveří u záchoda a u sprchy. Nebudu nic hledat na síti, protože jsem na to prostě líná; ale na nyx lezu neustále.

    Tak co třeba tohle? Vytvořit model 'komunita za platební branou'. Zaplatím stovku měsíčně za přístup na server, říkejme mu Stáj. Mám tam online všechny knihy autorů, kteří se toho projektu účastní. Jsou tam ukázky z chystaných knih, jsou tam diskuse, chodí tam fanoušci, ale i přímo autoři, se kterými je možné si tam popovídat. Mám možnost knihy či přímo autory hodnotit s tím, že peníze se pak autorům přerozdělují podle ratingu. Samozřejmě: můžu si to zaplatit na měsíc, natahat knih, co se do mě vejde, a zase se odhlásit. Ale tím ztratím kontakt s komunitou a odtrhnu se od dění.
    Od autorů by to vyžadovalo, že ZÁSADNĚ NEBUDOU PŘISPÍVAT NA NEPLACENÉ SERVERY – respektive že budou neustále na FB a své veřejné stránky a jinam psát něco jako 'právě jsem postnul na server své Stáje článek o tom a tom, tady máte první dva odstavce, koho to zajímá dál, zde je odkaz' – a odkaz povede za bránu. SAMOZŘEJMĚ, že i tohle může někdo ukrást a vyvěsit bokem. Ale proč si to šudlit někde stranou, když cena nebude nesmyslná? V tomhle modelu není zbožím jedna konkrétní kniha, nýbrž osoba autora – a právo platícího účastníka na přísun nových věcí od něj (dokud smlouva trvá samozřejmě). Autor se zavazuje, že od data vstupu do stáje nebude dávat své články a texty nikam na síť zadarmo. Zavazuje se, že bude nějaký výstup produkovat (přinejmenším odpovídat fanouškům). Když bude psát blbosti, dostane nízký rating a ze Stáje ho manažeři vyhoděj. Stáje různých provozovatelů si mohou konkurovat tím, jak dobré autory do sebe dokážou nalákat, a od toho se taky odvíjí jejich cena pro uživatele. Kdykoliv se na neplaceném serveru objeví někdo zajímavý, manažer Stáje ho odchytne a přetáhne k sobě.
    A ještě tu vstupuje do hry pocit 'exkluzivity'. Klidně tomu říkejme snobismus, ale v pozitivním smyslu. Nyx je na pozvánky, a není o něj malý zájem. Člověk má pocit, že je někde, kam nemůže každý, a to může být příjemné. Na tohle by se mělo apelovat. Šířit heslo 'neplacenej internet je akorát pro socky, fuj!' Noviny takhle fungují, finanční servery taky (Patria – placená sekce s finančními informacemi...). Klíč je ovšem v tom, že obsah bude kvalitnější než na serverech neplacených.

    FIN
    FIN --- ---
    NYX: ne, nikdo vás nechce šacovat na hranicích. přečti si to zpětně. už jsem to říkal, většině normálních autorů by se to nelíbilo stejně tak jako komukoliv jinému. ale ještě chvíli jim vyprávějte, jak jsou vám jejich práva kdesi a jak maj vymyslet ten model, aby jim stačila ta dvacka, co jim možná dáte, a pak už asi přehodnotěj názor :-)
    NYX
    NYX --- ---
    FIN: jak jsem psal, "vytvorit a nasledne prodat" - cast vas umi tu prvni pulku, par lidi umi i tu druhou. a ostatni breci a chteji nas sacovat na hranicich ;-)

    kdyz ti nestacili tvurci webaplikaci a bloggeri jako priklad, co treba poulicni umelci? plno lidi se i zastavi a poslechne si je / podiva se a nezaplati...oznacuji je ti umelci za zlodeje? a i kdyby to delali, dosahnou tim neceho uzitecneho?
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    FIN: http://www.nkp.cz/pages/weba_zakonpv_neper.htm § 3
    (dva do NK, jeden MZK, jeden STK v Olomouci)
    FIN
    FIN --- ---
    WITTGENSTEIN: tak to je mi jich skoro líto, za tu úpornou vytrvalost by si zasloužili víc :-)
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    FIN: Povinné výtisky jsou dnes jen 4.
    FIN
    FIN --- ---
    abych nelhal: o jednom pokusu autorů se nuceně, na základě nějakého principu nebo normy, "někam dostat" vím, je to všem spíše záležitost dosti obskurní a hlavně k smíchu :-) funguje to takto:
    jak jsem během doby zjistil, někde v čechách existuje jakési vydavatelství (jméno si již nepamatuji a možná víc než jedno), které vydává amatérské autory (poezie). nemusím snad dodávat, že dost často hrozné bláboly a brak grafomanů, kteří by patrně jinde neuspěli. no a podmínkou je, že si lidé ty své knihy kupují navzájem - z toho to patrně vydělává a financuje. pak to milým, často špatným, básníkům vydají v rámci onoho nakladatelství v určitém minimálním nákladu. no a protože knihovny, alespoň ty státní snad (opět, normy si přesně z hlavy nepamatuji), dostávají povinné exempláře, tak se tímto obskurním sice, ale v posledku legálním způsobem někteří grafomani dostanou až na police několika knihoven (nebo do jejich depozitářů, vím já?).

    a tam taky končí, protože povinně si to půjčovat nikdo nemusí :-)

    to je snad jediný případ, o němž já vím, že se někteří autoři na základě určité spolupráce a využití normy někam dostali, i kdyby je třeba nikdo nechtěl :-) ale nakonec, kupovat je nikdo pořád nemusí, ani si to v té knihovně půjčit. jenom tam prostě jsou :-)

    svého času mě to hodně pobavilo.
    SIRLOON
    SIRLOON --- ---
    BOUCHI: co treba system Humble Bumble? Ten mi prijde docela fer
    FIN
    FIN --- ---
    NYX: stačí se kouknout sem
    [ Nakladatelské peklo aneb Co se schumelí mezi vydavateli ]
    a hned je jasné, kolik lidí sepisuje, vydavatelé ty hrůzy odmítají a konzumentům žádná povinnost kupovat něco, co by nechtěli, nevzniká...
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    ZCR: Nebo Odmen Sveho LIterata ... a na uvodni strance seznam autoru.
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    NYX: To jsi nemel psat, takove kolecko uz tu bylo nekolikrat.
    ZCR
    ZCR --- ---
    BOUCHI: pořád lepší než Adoptuj NÁhodného Literáta!
    FIN
    FIN --- ---
    NYX: "Ale sance, ze nedokazou autori vytvorit a nasledne prodat neco tak, aby si to od nich lidi byli ochotni koupit, je soucasti rizika, ktere se rozhodli dobrovolne podstoupit." - ano. ale nepamatuji se, že tu některý autor hájil a vynucoval cosi, co by mu zajistilo, že kozument bude muset kupovat jeho dílo bez ohledu na to, zda chce či ne. abych pravdu řekl, řešíme přesně opačný problém: konzumenti dílo chtějí, ale platit se jim nechce.
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    BRAMBOREENA: Neco nosim v hlave, uvidime jak se to vyvrbi.
    Nazval bych to "Odmen sveho autora", ale zkratka OSA by mi asi u uradu neprosla.
    (A "Podpor sveho autora" nabizi zkratku PODPSA, coz neni to prave orechove. :-))
    NYX
    NYX --- ---
    FIN: Ano, autorskym pravum se tam konkretne nevenoval. Ale sance, ze nedokazou autori vytvorit a nasledne prodat neco tak, aby si to od nich lidi byli ochotni koupit, je soucasti rizika, ktere se rozhodli dobrovolne podstoupit.
    HINTZU
    HINTZU --- ---
    SIRLOON: vono je to celý takový složitější hele. Odmala můžou mít vštípené kde co (u nás tě taky rodiče učí, že krást se nemá), ale třeba kradení v sámošce je tam u středoškolských part rozšířené podobně jako u nás (prostě dokaž, že nejsi srab).

    Samozřejmě, jak rostou, považují tuhle klukovinu za čím dál víc fuj, a platí, že když něco chtějí, tak si na to vydělají. U nás to zas tak moc jiné nebude (téměř každý v mém okolí s rostoucím věkem rezignuje na pirátství a co jde, to si koupí). I nás od mala cepovali v tom, že krást se nemá. Jak to bude u mladší generace si ale odhadnout netroufám, přece jenom na rozdíl od té mé oni odmalička vyrůstají nejen v tom, že stahovat je ok, ale kolikrát i že krást/šidit je ok. Třeba s nástupem dospělosti taky pochopí... a nebo ne.
    FIN
    FIN --- ---
    NYX: "Ano, jak psal treba Taleb, tahle skalovatelna povolani jsou velmi riskantni...par lidi ma sanci na masivni uspech, zbytech jich umira hlady. Ale je to jejich volba, ze se pro takove riziko rozhodli, ne?"

    taleb nepsal nic o tom, že je správné krást
    a taleb nepsal nic o tom, že je v pořádku, aby ti úspěšní, kteří uspěli tím, že něco stvořili tak dobře, že to ostatní chtějí, byli hromadně okradeni zástupem. alespoň já jsem to tam nikde nenalezl.
    SIRLOON
    SIRLOON --- ---
    LOPIK: to je fakt, radeji je budeme upalovat jako kacire
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam