• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BOUCHIAutorské právo v 21. století
    MUM
    MUM --- ---
    BORGDOG: Jako aktivni autor jsem se u smlouvy s Dilii zarazil v okamziku, kdy po mne chteji adresu "placene" casti webu, kde publikuji. Nemam takovou. Autorsky zakon v soucasne podobe nerozlisuje placene a neplacene autory - narok na podil z "vypalneho" podle nej maji vsichni autori (protoze kdokoli si muze stahnout, vypalit ci vytisknout jakoukoli cast Netu a tohle je kompenzace za "benevolenci" tiskarskeho monopolu). Ze je takovy pristup v dobe Internetu nesmyslny, je myslim nasnade. Cekam jen, kdy skvele pravnicke mozky Srstkova typu prijdou s povinnosti platit desatek za uverejneni obsahu. Stejne jako OSA chce po kapelach, aby platily za vlastni autorska vystoupeni. Pak bude cas jim cely AZ omlatit o hlavu - jakkoli je u nas vlastne (kvuli historickym souvislostem, zejmena samizdatu, brano uz od Bile Hory) mirny a dobry.
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    MUM: Určitě je. Já sám se jako autor stavím k pirátům také kriticky. Jsem příznivcem elektronického čtení, akceptuji, že za určitých okolností je stahování omluvitelné, ale nehodlám být "rukojmím lidu," jehož jedinou nadějí na výdělek je žebrota. Na druhou stranu, když čtu Jiřího Srstku, jak v rozhovoru zcela nepokrytě, otevřeně lže a ještě si u toho hraje na "tragického bojovníka," svědí mě jazyk a kudla v kapse.
    MUM
    MUM --- ---
    BORGDOG: Coz mi ovsem pripomina, ze uvaha na tema "Proc nemohu byt ceskym Piratem" je stale na miste...
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    MUM: Jakým způsobem zareaguje? Sebere "režijní náklady" a svede to na piráty. :-)
    MUM
    MUM --- ---
    Pardon, bylo to pro MATEEJ:
    MUM
    MUM --- ---
    Tohle je pokracovani z jednoho prispevku na [ Wittgensteinovy lyrické denunciace z nakladatelského podsvětí ] pro MATEEEJ: V okamziku, kdy autorsky zakon nerozlisuje (zcela spravne) dobrou a spatnou literaturu a Dilia rozdeluje sve zisky - samozrejme po odecteni vlastnich nakldau - pouze podle toho, zda jsou autori prihlaeni do systemu prerozdelovani, jde IMHO o jasne hodovani na mrtvolach (neboli tech, kteri system nevyuzivaji z jakehokoli duvodu.) Pokud se prihlasi vsichi autori, vcetne maminek na FB a mimibazaru (maji na to plne pravo) bude zisk jednotlivcu minimalni. Jakym zpusobem zareaguje Dilia je ve hvezdach....
    OTAKAR_KUBIN
    OTAKAR_KUBIN --- ---
    Ahoj, na thesis.cz jsem narazil na několik zajímavých diplomek, které se týkají autorského práva v digitálním prostředí/na internetu. Nejde mi o copyright a pirátství, spíše o licence jednotlivých služeb a jejich fungování v kontextu českého/evropského AZ (Youtube, Google Books apod.). Nakonec třeba i o „terms of agreement“ s ohledem na duševní vlastnictví jednotlivých uživatelů, tedy o tu situaci koncového uživatele, který se nahráním svého „obsahu“ částečně zříká určitých práv/poskytuje je těm kterým službám (sem patří samozřejmě i FB).

    Bohužel – jak už to u thesis.cz bývá – drtivá prací je z Brna (mám tam pouze jednou VŠE), hledám raději někoho v Praze, protože bych ho rád pozval na přednášku na FAMU. Ideálně doktoranda, tipy na profesory/docenty se samozřejmě vítají také. Konečně můžu snad někoho i mimopražského dovézt, ale i termínově to pak bývá trochu zamotané. Tedy: dejte, prosím, vědět, jestli víte o někom, kdo se věnuje právě těm výše zmíněným licencím ve spojení s AZ. Snad jsem srozumitelný, děkuju a pozdravuju...
    LIBORO
    LIBORO --- ---
    BONDA: Děkuji, super:)
    BONDA
    BONDA --- ---
    Nejsem právník. Co se týká druhé otázky, ta se zdá jasná – vycházet můžeš, citovat musíš. Metodik, jak správně citovat, najdeš dost, napadá mě třeba prohledat
    Infogram
    http://www.infogram.cz
    http://iva.k.utb.cz

    Ohledně první otázky – řídila bych se citem a smyslem pro eleganci. Pokud se budeš ohánět známými či poloznámými hláškami a nezmíníš zdroj, můžeš působit neoriginálně. Ačkoli právně asi nenarazíš, moc si nepomůžeš. Záleží na kontextu - proč hlášku píšeš, kam ji píšeš, jak je rozsáhlá.
    LIBORO
    LIBORO --- ---
    Díky. První věc - můžu volně publikovat hlášky/věty/slovní spojení, které bylo veřejně použito ve filmech - příklad: To bylo v době, kdy byl ještě Jackson černej. Atp. Druhá věc - můžu pro svůj článek vyjít z článku publikovaného v zahraničí? A pokud ano, co dodržet, aby to bylo směrem k autorovi i vydavateli zcela právně i morálně v pořádku? Díky.
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    Můžeš, v nejhorším tě někdo přesměruje do vhodnější diskuse.
    LIBORO
    LIBORO --- ---
    Ahoj, mám dvě otázky za cenu jedné :) jen nevím, jestli tady nebudu úplně OT - potřebuji radu ohledně autorství, můžu sem?? ď.
    KEDRIGERN
    KEDRIGERN --- ---
    PREVIT: Podstatný rozdíl je, že E-knihovna FHS je nezákoná a neposkytuje ji "stát". Kdybychom jí víceméně náhodou nesehnali, tak není :(. A bohužel nejde o plnou (strojově čitelnou) digitalizaci.
    PREVIT
    PREVIT --- ---
    KEDRIGERN: I u nas je neco podobneho:
    Humanitní revue HUMR - E-knihovna FHS je zpátky na webu, aneb copyright vs. realita
    http://www.ihumr.cz/?c_id=194

    http://knihovnafhs.pirati.cz
    KEDRIGERN
    KEDRIGERN --- ---
    Takhle to má vypadat:
    Zpřístupněme vědecké články, rozhodl Bílý dům | Česká pozice
    http://www.ceskapozice.cz/domov/veda-vzdelavani/zpristupneme-vedecke-clanky-rozhodl-bily-dum
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    Pirátské Noviny - Soud pro lidská práva: Tresty za sdílení souborů jsou porušením lidských práv
    http://www.piratskenoviny.cz/?c_id=697435

    tohle rozhodnuti Evropskeho soudu muze mit vcelku zajimave dusledky na snahu nekterych previtu zkriminalizovat sdileni a porusovani AZ ... jsem docela zvedavej jake to bude mit dusledky...
    MELOP
    MELOP --- ---
    Koukám, že naše generace opravdu bude každých dvacet let slavit uvolnění díla Karla Čapka (m.j.)... :-) nebo spíš :-(

    Ale k tomu článku - přiznám se, že zvolený příklad s V+W+J je poněkud nepřesvědčivý a to v žádném směru - Jaroslav Ježek zemřel v lednu 1942 (+70 atd.) a jelikož V+W vydávali své písňové texty i knižně (a to opakovaně), tak si jsem celkem pozitivně jist, že zrovna u nich se touto novelou nemění v podstatě nic.

    Edit: jen dodám, že tohle píšu z pozice člověka, který občas potřebuje pustit nějakou royalty-free nahrávku na konferenci jakožto vycpávku o přestávce a tvorba V+W je z toho vzhledem k jejich literární činnosti vyloučena tak jako tak ("minovým polím" se raději vyhýbám preventivně a velkým obloukem).
    PIZI
    PIZI --- ---
    Kafku jsem nečetl, jenom proměnu, ale tohle je asi Kafkovské. Malý človíček pobíhá mezi anonymními korporacemi, které komunikují skrze právníky a automatické odpovídače. Tentokrát youtube zrušilo po třech letech video, které se používá při přednáškách o fair use.

    Buffy vs Edward Remix Unfairly Removed by Lionsgate
    http://www.rebelliouspixels.com/2013/buffy-vs-edward-remix-unfairly-removed-by-lionsgate
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    Novela autorského zákona: ochrana ještě 70 let po smrti – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/kultura/290135-novela-autorskeho-zakona-ochrana-jeste-70-let-po-smrti.html

    je proste totalne mimo veskerou realitu... obzvlast pak u hudby... realita sdileni na netu je proste dana - nelze uz to vzit zpet...
    tihle lide co prosazuji stale delsi a delsi prodlouzeni AP po smrti autoru ziji proste mimo veskerou spolecenskou realitu ...

    Realne by mozna bylo nejakych 5-10 let po VYJITI dila a dal pak jen pokud bude mit autor nebo drzitel prav zajem a zaplati si neco jako patentove prodlouzeni ...
    Pak by to snad melo nejakou sanci na zivot, takto je to proste zcela Mimonske! Lide to proste nemini a NEBUDOU respektovat - a kdo jiny, nez prave lide svou vetsinou a svym konanim v realu delaji ty "zakony"? Myslim ty zvyklostmi a teda ty jedine platne a realne a vseobecne respektovane...
    Je zname, dolozene a overene historickou zkusenosti, ze zakony ktere jsou MIMO a spolecnost je nemini vetsinove respektovat, tak nakonec je sama spolecnost stejne odhodi do smetiste dejin - musi se podridit te spolecenske realite! - at jsou futrovane sebevetsim restriktivnim aparatem!!
    COURT
    COURT --- ---
    FERRYH: moc děkuju, úžasně vyčerpávající odpověď!:)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam