• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BOUCHIAutorské právo v 21. století
    Hledání konsensu o možné nové podobě autorského zákona držícího krok s realitou 21. století
    rozbalit záhlaví
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    BUCHVI: otázkou je, co přesně znamená ono „svaté právo“. Mimo výjimek uvedených v autorském zákoně (k nim více dále) máš vždy právo rozhodovat o užití svého díla, tzn. musíš udělit souhlas s užitím díla (v tomto případě publikování textu). Takovýto souhlas může být udělen klidně i jen ústně, ovšem pouze v případě nevýhradní licence (tzn. mají oprávnění dílo užít, ale ty můžeš další licence bez omezení udělovat dalším osobám). Výhradní licenci (jinak též exkluzivní, tj. mají — jako jediní — oprávnění dílo užít a nikomu dalšímu toto oprávnění nemůžeš udělit) lze uzavřít pouze písemně.

    A nyní k oněm výjimkám — tou je například školní či zaměstnanecké dílo. A právě v případě zaměstnaneckého díla ze zákona vykonává majetková autorská práva k dílu zaměstnavatel (nikoliv zaměstnanec), nedohodnou-li se strany jinak. Osobnostní práva samozřejmě vždy a za všech okolností náleží autorovi a nemůže se jich nijak vzdát (je to trochu obdobné jako s dítětem — může být svěřeno někomu do adoptivní péče, ale vlastního rodičovství se z podstaty věci prostě nelze vzdát). Je pak otázkou, zda tvůj vztah s oním vydavatelstvím není poměrem zaměstnaneckým (ale to se mi z tebou uvedených informací nezdá). Doplňme jen, že v případě kartografických děl a počítačových programů se za zaměstnanecké dílo považuje i dílo vytvořené na objednávku mimo zaměstnanecký poměr, ale to se tě netýká :)

    Co se týče souhlasu s podmínkami pomocí vyskakovacího okna — je to sice „smlouva“, nicméně forma uzavření není brána jako písemná. Písemnou formu sice lze v dnešní době „sepsat“ i elektronicky, ale kromě dalších podmínek musí být připojena i obdoba vlastnoručního podpisu, v elektronické podobě tedy elektronický podpis (alespoň podle dvou rozhodnutí Nejvyššího soudu). Dokážu si tedy představit, že touto formou souhlasíš s jakýmsi licenčním ujednáním (otázka jeho podoby je věcí druhou, konkrétní znění neznám a tebou uvedená formulace je značně vágní), ale pouze nevýhradním.

    Stručně — osobně bych se tedy nebál dílo publikovat i jinde, neboť nebyla sepsána písemná smlouva o užití díla (a tedy tím je vyloučena exkluzivita licence).

    Na závěr jen dodám, že nejsem právník, třebaže otázkou autorského práva (především tedy ve vztahu k výtvarným dílům) se dlouhodobě a intenzivně zabývám :)
    BUCHVI
    BUCHVI --- ---
    Jistě už otázka stokrát opakovaná, klidně mě někam odkažte, že neumím správně hledat: píšu texty (divadelní recenze, ale je vlastně jedno co) pro jeden "zpravodajský" server. Dneska mi přišlo upozornění, abych nezapomněl, že všechny texty, které jejich prostřednictvím publikuju, jsou automaticky jejich vlastnictví a oni na ně mají svaté právo. Tak se ptám: je to možné, aby si někdo tímto způsobem převzal práva k textu, který já vytvořím a jeho prostřednictvím publikuju? (Podotýkám, že je to český server.) Díky za odpověď.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    MIKIMAUS: nemýlím-li se, český autorský zákon koláž nijak zvlášť neupravuje (s výjimkou toho, že ji jako výsledek považuje za autorské dílo). V tomto ohledu bys tedy měl mít k použitým dílům práva k užití. Druhou otázkou je, zda by to formou a mírou použití nespadalo pod citaci. V takovém případě bys ale i tak měl uvést autora a název díla, není-li to dílo, u nějž lze oprávněně předpokládat, že jej všichni znají (logo Coca-coly apod.). :)
    MIKIMAUS
    MIKIMAUS --- ---
    ahoj,vztahuje se autorský zákon na fotografie, které jsou použity v koláži nebo fotomontáži, výsledná práce je v souladu s dobrými mravy, není určena pro komerční účely, ale je publikovaná na internetu? Například pokud si vytvořím obrázek z vlastních, ale i stažených fotografií z internetu a chci si ho vystavit na vlastní stránky. Je takové počínání legální nebo se vystavuju pokutě?
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    PREVIT: Díky za info. Jak jsem to tak četl, potvrdilo se mi hlavně to, co si na základě vlastních průzkumů myslím - že neexistuje rozumný způsob, jak filmy pro podobnou projekci licencovat. Protože kdyby existoval, nebude tohle sdružení vůbec vznikat.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    Kdyby to někoho zajímalo, tu je PDFko o povinnostech při veřejné projekci. A ta tučná věta na druhé straně PDFka je přesně to, co mi přijde v praxi neřešitelné.
    http://www.cpufilm.cz/new/www/txt/verejna_projekce.pdf
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    BOUCHI: díky za tip.
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    Zkus kontaktovat provozovatele http://www.3kfilmklub.cz/ ti určitě podobný problém taky museli řešit, třeba poraděj.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    HONCKA: já tomu vašemu řešení rozumím a svým způsobem jej dokonce i schvaluji, jelikož rozumná legální možnost zřejmě neexistuje. ale ani přesto to takto dělat nechci a budu věřit, že se to nějak legislativně zlidští. nemám problém za promítání zaplatit, jen nechci celý týden řešit co vlastně promítat můžu a s kým a jak se mám finančně srovnávat. možná to moc dramatizuju a v praxi to zas takový problém není. ale zkoušel jsem už i kontaktovat prodejce DVD, jestli u nich nejde třeba koupit zároveň i licence k promítání, ale to nejde a důvody celkem chápu. v každém případě by bylo fajn moct si někde online koupit promítací právo na "dnešní večer" s tím, že z legálního nosiče můžu promítat co chci.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    MICKEY_MOUSE: my sme to meli takhle v hospode kazdou nedeli, otviracku na dveri meli po-so a v nedeli se vesela na dvere cedule soukroma oslava
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    Zdravím, víte někdo z hlavy, jak to je u nás s tzv. "veřejným promítáním" DVD filmů? Jde mi o to, že bych rád pro menší skupinu lidí promítal a rád bych to dělal legálně. Asi před dvěma lety mě od toho odradil autorský zákon, který byl nesnesitelně komplikovaný. Nicméně mi tenkrát bylo řečeno, že se pracuje na podstatném zjednodušení. Za jednoduchý považuji pro moji potřebu stav, kdy nějaké organizaci platím poplatky za promítání (třeba měsíčně jako za televizi) a můžu si např. pětkrát měsíčně promítat jaký film chci (šlo by o filmy koupené u nás na DVDčku). To jediné dává smysl. Pokud bych měl u každého filmu zjišťovat, kdo na něj vlastní práva a jestli jej vůbec můžu v ČR promítat, ztrácí celá tato aktivita smysl, protože se z ní stane opruz. Poradíte? Díky.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    podnetny a k zamysleni... cely, ale hlavne prvni a posledni cast pokracovani clanku:
    [ FERRYH @ Elektronické knihy [eKnihy] - nadešel jejich čas? už jste nějakou četli? něco tu snad pro Vás máme...;-) ]
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    Jedna z klíčových událostí letoška:
    Veřejná konzultace Evropské komise k přezkoumání kopírovacího monopolu (copyrightu) - Pirati.CZ
    https://www.pirati.cz/konzultacecopyright
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    MUM: Kéž by povstal jako upír a šel si to do Hollywoodu vyříkat. Tak dalších 50 let by nemusel mít strach, že vyhladoví.
    MUM
    MUM --- ---
    BORGDOG: Chudak Vlad Narazec z toho jeste vysel dobre. To je jenom smutna postava. Ale Bram se musi v hrobe nafukovat...
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    Běda ubohému hraběti - upadl do spárů právníků. Raději kůl, česnek a poledního slunce žár...
    HIJACKER
    HIJACKER --- ---
    MUM: Díky, to je asi všechno co sem potřeboval vědět.
    MUM
    MUM --- ---
    Jako ochrannou znamku muzes (chtit) registrovat temer cokoli. V tomhle pripade ale IMHO nemuzes uspet, protoze doslo k posunu vyrazu a nyni jde o obecne oznaceni, ktere sice bylo predtim chraneno copyrightem, nicmene ted je Public Domain. Dalsi veci prober s pravniky - slovo Dracula ale IMO nesplnuje jedinecnost ani tradici, tudiz jej uz nelze registrovat. Obchodni pravo v jinych castech sveta ovsem muze byt jine.
    HIJACKER
    HIJACKER --- ---
    MUM: Ok. Díky za rady, promiň, že jsem tak natvrdlej, nemam s tím žádné zkušenosti. Jen mě překvapilo, že si někdo může registrovat jméno historický fiktivní postavy pro hru i když je her na tohle téma i se stejným názvem víc
    MUM
    MUM --- ---
    HIJACKER: Ehm, operujes tou "legendou" tak volne, az se bojim, ze nemas poneti, co ti vlastne pisu. Dracula je kniha od irskeho spisovatele Brama Stokera. Ten umrel roku 1912 a tudiz je jeho dilo volne k pouziti dle ceskeho autorskeho zakona - jak kniha samotna (muzes si ji prelozit a vydat, pokud chces, a nemusis platit jeho dedicum) tak dila odvozena z tohoto zakladu. Ceske preklady maji stejne omezeni - dilo je uvolneno 70 let po smrti prekladatele. Problem muze nastat, pokud pouzijes znacku Bram Stoker's Dracula, podle filmoveho zpracovani, budes mit razem problemu nad hlavu. Co je na tom k nepochopeni?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam