Já bych jen zdůraznil, že kolaps každopádně proběhne jinak, než čekáme - a navíc tak či onak v průběhu procesu umřeme (nejpozději během několika desítek let - sešlostí věkem).
Pozoruhodná je tedy nemožnost objektivního pozorování našeho vlastního kolapsu - lze pouze spekulovat.
Jinak jakkoliv Blistu většinou kritizuju, tak text:
Most, který někam vede
http://www.blisty.cz/art/58972.html
mě docela baví.
Akorát si myslím, že ten, kdo se pokusí vystoupit ze stereotypu spotřební civilizace přijde na to, že "všechno je jinak": autonomie na civilizaci/kultuře prostě dnes není (a málokdy byla! mimo romantickou literaturu...) zdrojem společenského statutu v civilizaci/kultuře, což je hlavní kámen úrazu: člověk se především není schopen "odprogramovat" a skutečně vážně zaměřit na něco, co vede z větší části úplně mimo jakékoliv sociální role. Ano, lze si budovat "sektu" následovníků... ale to není pro každého, a od toho se asi odvíjí i dosavadní výsledky.
V podstatě i "civilizace kolapsu" bude potřebovat nějaký "obchodní model" (jakkoliv to někomu třeba zní pejorativně, a asi nechápe, co tím myslím). Tím nemám nutně na mysli peníze - "obchodní model" může znamenat i sociální síť typu couchsurfing, apod.: postindustriální komunity nebudou mít problém ani tak s energií (to je nakonec vždy o tom, jestli v jedné místnosti je pohromadě 1 nebo 10 lidí), ale nakonec spíš s kulturou/civilizací/vzděláním: města jsou složitý živý organismus, motivace lidí se nenachází vždy ve sféře vědomí/racionality/ega - a nejde jednoduše vzít komunitu osvícených intelektuálů a přesunout je do utopického romantického sídla uprostřed lesů.
Jde si vcelku představit 10x úspornější všechno elektronické v domácnosti, kromě topení - jakkoliv je téměř nemožné představit si, kdo to bude vyrábět, zhroutí-li se dovozy elektroniky z Číny - ale nejde si moc představit udržení rozptýlené civilizace na venkově: a to ani ne tak že by si nešlo představit ten hi-tech aspekt civilizace - ale vcelku jde o to, že celá kultura je software programující určitý hardware a "archívní kultura" v případě porouchání tohoto hardware prostě ztratí význam...
Popravdě, strávil jsem dost času topením dřevem v různých lokalitách, aby mi bylo jasné, že mi nehrozí ani tak smrt zimou, jak smrt nudou (a/nebo ponorková nemoc, pokud nebudu mrznout sám)