• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    BYDK: Jestli na to mas, zajdi si na Prusuv workshop.
    JENIIK
    JENIIK --- ---
    BYDK: to je skoro ta samá konstrukce. Zkus I3, nebo mendel90.
    BYDK
    BYDK --- ---
    Nu, nakonec asi beztak podporim Prusovo RR :)
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    BYDK: mě spíš udivuje ten £112 rozdíl mezi cenama pro UK a Evropu :P
    JENIIK
    JENIIK --- ---
    BYDK: Je to sice levné, ale já bych vždycky doporučil něco robustnějšího... ;-)
    BYDK
    BYDK --- ---
    Olala... co rikate na toto?k? cenove to vyjde cca na 12K5. :)
    3d tiskarna , kompletni plastovy kit - huxley (2989953086) - Aukro - největší obchodní portál
    http://elektro.aukro.cz/3d-tiskarna-kompletni-plastovy-kit-huxley-i2989953086.html
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Josef Průša: Stvořil jsem nejpoužívanější 3D tiskárnu - Connect.cz
    http://connect.zive.cz/clanky/josef-prusa-stvoril-jsem-nejpouzivanejsi-3d-tiskarnu/sc-320-a-167419/default.aspx
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    nechce někdo ATMEGA1284-PU ? koupil jsem špatnou verzi tak ted mam hned 3 :)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    PROFOR: brusky jsou uz uplne jina kategorie stroju, to je zcela samostatny svet sam pro sebe a hned tak se do nej nepustim, jestli vubec nekdy ale spis nikdy, z klasickych konvencnich co mame v praci vim akorat ze je problem je i jen spravne polozit na zem, ono jen o ulozeni stroju by se dala napsat knizka
    PROFOR
    PROFOR --- ---
    JVCNC: To je holt tak, kdyz clovek delal ve fabrice na brusky - tam jsme merili valcovitost v 0,0001mm :) (nesekl jsem se v radech) :) Ale je fakt, ze to je drobet jinej druh obrabeni... :)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    PROFOR: ale budou to je neznáš :)

    JVCNC: nebo se to povedlo a prodali to za balík jako geniální myšlenku a několik patentů...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    PROFOR: na YT je delta robot s DC servama a pisou mu um precision, ale bez informace o enkoderu tezko rict jestli to je kec nebo ne, priklanim se ale ze je to kec.
    u 0.01mm si uz musis hlidat slunicko, pac jak na to svitne tak uz to je zase nekde jinde :D ale da se pri trose sikovnosti (cti spousta prace navic)

    ktere? povedenych stroju tam je vic
    PROFOR
    PROFOR --- ---
    JVCNC: No - mel jsem dojem, ze jsem nekde vygooglil opravdu presny... :) 0,25mm dosahnu pilnikem... To bych se opravdu stydel postavit ;)))) Presnost zacina od 0,01mm a nize... :)

    JVCNC: BTW - na cnc foru se objevilo pred par mesici krasny DIY CNC - skoro profi... :)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AKA_THE_A: zkusim udelat nejake video a kdyz na nem bude neco videt tak to nekam mrsknu a hodim sem link
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    JVCNC: jakýkoliv výsledky výzkumu budou vítaný ;-)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    aa sem vul, z jednoho pravitka se da udelat meridlo ktere by zmerilo celkem slusne dodrzeni kruhove drahy v jedne rovine, no minimalne zitra muzu zkusit dat na 3f krokac na hridel paku dejme tomu 15cm dlouhou a zkusit co to snese pri hybani sem a tam tedy do jake rychlosti se udrzi s momentem a co to bude delat pri nizkych rychlostech, muzu to srovnat i se stejne velkym 2f krokacem
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AKA_THE_A: ee, serva budou vzdycky drazsi, a nejde o moment ale o prubeh rychlosti, zatimco krokac bude vzdy krokovat a mit tendence vybuzovat vibrace i 3F ktery je k tomu radikalne min nachylny nez 2f tak servo pojede jeste porad plynuleji nez jakykoliv krokac diky tomu ze skutecna poloha je vzdy o neco pozadu za zadanou polohou, minimalne to bude chtit hodne jemnej mikrokrok a poustet do toho frekvence co driver snese, obvykle 200khz a bude to chtit spravne nadimenzovat, ne ze by to neslo vubec ale jde o vysledek, k cemu to pak bude pouzitelne. u manipulatoru jsou zajimave jen koncove polohy, prubeh uz je sumak, a i tech 0.25mm by na vetsinu aplikaci s manipulatory stacilo, ale u 3d tisku nebo obrabeni je krome koncovych poloh dulezity i ten prubeh.

    u serva zas bude problem s enkoderem, obvyklych 2500 pulzu na otacku (celkem 10 000, x4 hrany) na vetsinu aplikaci bohate staci, v tomhle pripade se pouziva 1/4-1/3 jedne otacky, v tom je zase ve vyhode 3f krokac ktery jde namikrokrovat mnohem vic za zlomek ceny serva, meril jsem 3f krokac namikrokovanej na 10 000 kroku/otacku s prislusnym enkoderem a odchylka nebyla vetsi nez 2 pulzy , na dalsi mereni sem nemel k dispozici presnejsi enkoder (hodilo by se mi aspon tak 100 000 pulzu na otacku) nejlepsi by bylo asi zkusit a merit protoze nicemu jinemu se verit moc neda, jen tady je trosku problem s rizenim, na prevod z kartezskych souradnic pro klasicke kinematicke usporadani pro tohle paralelni bohuzel ted zrova nemam cas a pak mereni nebude taky tak uplne jednoduche, sice mam k dispozici opticka sklenena pravitka ale bude k tomuhle potreba pro ne zbastlit jeste nejaky krizovy stolek pro ne za kterej to bude tahat a to co nejtuzsi a zaroven co nejlehci aby se dalo merit chovani i pri vysoke dynamice a setrvacnost mericiho stolku co nejmene ovlivnovala mereni, coz by byl ne uplne tirivialni samostatny vyzkumny ukol a ty pravitka pro tohle nebudou asi uplne nejvhodnejsi meridlo, sice vim o vhodnejsich ale pro me nedotupnych
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    JVCNC: Jak nebudou stačit?!
    To snad chceš tvrdit, že se nedělaj dost velký 3f krokáče (nebylo by tou dobou už levnější servo? :D), aby 3 udržely jeden extruder?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    PROFOR: jako zajimave to je, o tom zadna, sam jsem o tom premyslel uz kdysy a premyslim porad, ale v tomhle pripade vysledek mimo samotneho provedeni znacne zavisi i na pohonech, aby to melo nejaky smysl tak bez tech sloupu kolem a to 2f krokace nepripadaj v uvahu a ani 3f krokace nebudou nejspis stacit ale bude to chtit asi uz serva a bezvulove prevodovky a to uz leze do penez
    PROFOR
    PROFOR --- ---
    JVCNC: Zejmena ten posledni odstavec, co jsi psal, je docela podstatnej :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam