• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    VISOPIMUS: ja to mam nahore, z thingiverse vytistenej + 8mm zavitovky + 608 … pak to chce este nejaky spindly pro tu samotnou civku idealne ale tak nejak to fungovalo … az nez se dostanu ke konci civky a pak to extruder zase neutah protoze ty ocka jak sou na te civce maly tak sou taky tesny … no par poslednich tisku (z konce civky) sem udelal tak ze to po rozkrajeni prectu kolik filamentuy potrebuje, ucvaknu to na miru + nejaka rezerva, hodim to navrch jak byla ta civka a zatim 2x x idler + x motor a cca 5 hod nepretrzityho tisku kazde a v pohode … jeden idler se mi ted pohnul na tom sem se naucil ze ten filament mam tahnout mezi tema hornima zavitovkama jinak bez problemu, extruder to zvlada a je to min odpadu nez kdyz se mi to po hodine tisku zahryzlo ….
    VISOPIMUS
    VISOPIMUS --- ---
    ZELENY_CAJ: jo, to jsem taky mel spatne zkalibrovany Z, ale to mam ted vpohode, tohle mi to dela v nahodny vysce... treba na druhej pokus to udelalo az ve vysce 1,5mm... asi to bude tim, ze to nema silu tlacit ten filament, jak psal Gandalfsedy. Uvidime, zkusim to tam nejak pridrzovat, jestli to pomuze... Jinak po tom kodu kouknu, jestli ho tam nahodou nemam (ale nemel bych, protoze tu chybu mi to delalo jak z vystupu ze slic3ru, tak z kisssliceru...)
    ZELENY_CAJ
    ZELENY_CAJ --- ---
    VISOPIMUS: zdar, tohle mi delalo taky. Podle me to bylo tim, ze sem mel v cusom Gcode ve sliceru myslim tohle (G1 Z5 F5000 lift nozzle), tohle mi pokazde rozhodilo kalibraci Z. Potom v prvni vrstve sla hlava moc nizko a hobbed bolt v extruderu tlacil material nekam, kde na nej neni vubec prostor a slo to na silu. Potom doslo k tomu, ze behem prvni vrstvy se mi zasralo to ozubene kolo a v dalsi vrstve uz nepodoavalo tak dobre jak melo, bylo plne bordelu. Odstranil sem tohle, prekalibroval Z a uz to jelo v pohode. Nevim jestli semto fakt vyresil, kazdopadne - pak to nedelalo.
    VISOPIMUS
    VISOPIMUS --- ---
    GANDALFSEDY: hm hm hmmmm... je mozny, ze jak mam civku na takovym homemade drzaku vedle tiskarny, tak se to z ni nechce moc dobre odrolovavat... Tot otazka jakej system uchyceni civky je nejlepsi, aby to nedelalo takovejhle bordel a aby se to dobre podavalo. Kdyz mam civku polozenou a kus filamentu odrolovanyho, tak se mi to po chvili zamota :)
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    VISOPIMUS: vcsechny problem co se doted mel, a mel sem i neco podobnyho jak mas na obrazku nakonec vetsinou skoncili u systemu dodavani filamentu … extruder to proste neutah .. tak skus mrknout jestli se ti to na civce nekde nezabrzduje …. az to skonci tim ze to je ohoblovany …
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    VISOPIMUS: Nejsem si jistej, preci jen o s tema prusanozzlama dela furt:) A imho je potiz tam.
    VISOPIMUS
    VISOPIMUS --- ---
    Tak postezuju, ale tady mam vetsi sanci, ze mi nekdo poradi :)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    VISOPIMUS: Ty mas original Prusovu i3, ne? Tak si postezuj jemu, je slusna sance ze ti poradi
    VISOPIMUS
    VISOPIMUS --- ---
    Hele s tim modrym ani ne,ale z cervenym z mladce (shit nejvetsi) to bylo takovy zohybany docela vysoko... Mam na nozzlu malej vetracek, kterej ho chladi...
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    VISOPIMUS: Kdyz tu strunu vyndas, neni mekka nejak vysoko? Ze by se ti zahrivala nozzle nahoru
    VISOPIMUS
    VISOPIMUS --- ---
    Se mi zas nak zesral tisk a nevim cim by to mohlo bejt. Chci vytisknout placku o prumeru 6cm a vyska 2mm... Ale po chvili dobryho tisku se proste matros prestane vydavat a podavaci kolecko zacne do struny delat dulek, takze to pal vubec nechce. Tisknu z pla na docela vysokou teplotu 240, protoze mam prusa nozzle. Kdyz vse vypnu, strunu dam znova a zas dam tisk, tak to zas chvili tiskne dobre a po chvili se to zas zesere. Zkousel jsem i pomalejsi rychlost tisku a taky to udelalo. Matros je v pohode 3,0mm... Setkali jste se s tim? Obrazek napovi: http://imgur.com/sPx4G4A

    Jak to tak pisu, tak mam pocit, ze uz jsem se tu na podobnou ozatku jednou ptal mozna... :-D
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    GANDALFSEDY: ABS s acetonem udela na heatbedu tenkou vrstvicku, na kterou se to pla krasne chyti. Aceton tam uz nehraje zadnou roli, ten se odpari
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    VISOPIMUS: pod pla kapton + 65 stupnu, ale mel by dobre fungovat blue painters tape coz je maskovaci paska potazena cimsi a je modra … kdyz sem to zkousel a zapomel vypnout topeni chytalo to tak dobre ze to vlastne vubec neslo sundat :), jinak jeste cukrova voda … davat pod pla rozpusteny abs mi prijde divny a vlak na vlasy taky … to dava smysl pod abs jenom dkyz je tam aceton, pla s acetonem moc ne-eee, nebo?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    nejlepsi je cista deska z uhlikovejch vlaken. abs juice facha taky dobre
    VISOPIMUS
    VISOPIMUS --- ---
    Co pouzivate jako podklad pod tisk PLA? Abs slurry nebo lak na vlasy? Jestli lak tak jakej? :-D :-D
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AKA_THE_A: mozne to samozrejme je, kazde slusne servo, nemyslim tim modelarske hracky, standardne je mozne ridit, mimo polohove, rychlostne i momentove, ale stale je problem z toho serva dostat signal o aktualnim zatizeni v dostatecnem rozliseni a dostatecne rychle, v drtive vetsine pripadu je momentove rizeni serva reseno tim, ze ze je moment zadavan a nikoliv cten a to je pohon ktery v tom nejlevnejsim me znamem pripade porad stoji 10k a vic (400-700w) bezna cena takoveho pohonu (motor + budic) zacina kolem 15-30k kc a pokud nekdo uvazuje o stavbe svepomoci a bude chtit setrit za kazdou cenu tak si neco takoveho nemuze dovolit a pritom cela technologie pohonem teprve zacina a stale jeste porad nic neresi a veskera vyvojova prace je teprve pred nim a prestoze tzto pohony klesly cenou za poslednich 10 let na 1/10 stale casteji si ho nemuzou dovolit ani firmy ktere na to nejake finance maji, tedy uvahy timto smerem povazuji za zcestne, ale nikoliv ne nemozne, je to muj denni chleba a uz s tim nejake zkusenosti mam, krome rozjimani o tom co by bylo hezke a co by asi slo za sebou uz nejake to hotove a funkcni reseni mam

    AXTHEB: i tak je tolerance porad +-0.05mm, aspon to co vyrobci udavaji, v mych meritkach je to na samotne hranici pouzitelnosti, ona ta extruze neni technologicky nic jednoducheho a to ani v pripade extruze neceho co lze navijet, hlinikove profily estrudovane na buben navijet nemuzes (pokud ten buben nebude mit prumer v radu km, coz je samozrejme nesmysl) a celou technologii je potreba zvladnou jinak, tim nechci tvrdit ze to je nemozne, jen ze to je nedostatecne a technolgicky zvladnutelne je to co jsem psal predtim, tim hci rict ze vyvoj je potreba delat smerem kde je pro to prostor, napr filament co mam z alzy od 3dfactories by mi i vyhovoval toleranci co jsem meril mikrometrem, ale tezko rict jak na tom bude dalsi spulka.

    cesta ke zlepseni vede nejefektivnejsi cestou a zrovna zlepseni kvality extruze samotneho materialu podle me neni levna cesta kupredu, lze ji resit jinym zpusobem, napr kalibraci hotoveho filamentu protazeni pruvlakem, ktere eliminuje maxima, vycnelky atd. eventualne zmerenim prubehu prumeru a vytvorenim korekcni mapy pro podavac na tiskarne, tedy vytoverinm korekcni mapy pro kazdou spulku, nebude treba ani relatime mereni a korekcke na tiskarne a lze to realne zvladnout levneji a i velice sofistikovane, vcetne bublin (napr kapacitnim snimanim primo objemu)

    stale ale plati to co jsem psal drive a i driveji, dokud nebudou vyreseny jine zasadnejsi veci, je reseni na tehle urovni nesmysl protoze je to jen cast cele problematiky, uz jenom mnou stale a neustale kritizovane konstrukcni a technologicke nedostatky maji na vysledek vetsi vliv nez kvalita bezne dostupneho filamentu. i ta schopnejsi elektronika existuje a je i dostupna jen to neni to nejlevnejsi mozne reseni a je i urcena predevsim pro jina, ackoliv pribuzna zarizeni
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    RAJCHE: ja si pod tim predstavuju dily na dalsi tiskarny (kde je v podstate uz i celkem jedno jak to vypada hlavne ze je to funkcni a pouzitelny takze se to tiskne celkem rychle, figurky na sachy proc ne :)
    boxy na raspi, a podobne ruzny jiny custom boxy na projekty
    da se to oznacit za diy development/prototyping/customisation
    RAJCHE
    RAJCHE --- ---
    GANDALFSEDY: My tiskneme prave vetsi veci. Resp. vyuzivame maximalni moznou velikost tiskarny. Je mi ovsem jasny, ze jsme jehla v kupce sena a ze na tom typci vetsinou tisknou doma "sachovy figurky" a drobnou prototypovku.

    Otazka je, co myslis ti bezny veci?.... :)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    JVCNC: Plnotucnej extruder prumer struny meri a dorovnava chyby ne zmenou nastaveni extruderu, ale navijeciho bubnu. Protoze tam je jeste sance zmenit (zmensit) prumer v tom prave zmerenem miste.

    GANDALFSEDY: tohle je pokud vim s prehledem nejlepsi diy extruder. Takze pokud nekdo chce neco stavet, tak tohle.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam