• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: nejspis to vyleze protoze to nema udelanej pid nebo to pid nepouziva a jede bang-bang
    SPM
    SPM --- ---
    SPM: tak oprava - off z pronterfacu funguje, LED zhasnou, jenom to má nějakou setrvačnost ještě, takže po vypnutí to o několik stupňů ještě vyleze...
    SPM
    SPM --- ---
    Jsou v Marlinu u těch výstupů nějaký ochrany typu měření odporu a minimální teploty při zahřívání? Začal jsem teď dělat nějaké testy s elektronikou rozházenou po pokoji a narazil jsem hned na dvě divné věci. Nahrál jsem do arduina údajně úplně stejný FW, co byl na té funkční (jenom jsem upravoval typy thermistorů tak, aby ukazovaly něco jako pokojovou teplotou). První divná věc je to, že když zapnu jenom samotnou elektroniku s 12V zdrojem a připojeným thermistorem pro heatbed a zapnu vyhřívání heatbedu, tak graf v pronterfacu změní target, ale okamžitě ho shodí zase na 0 - jako by to hned vypnul. Heatbed připojenej nebyl, měl jsem na svorkách akorát voltmetr, kterej si napětí ani nevšim. A druhá věc která se mi fakt hodně nelíbila je to, že jsem zapojil hotend vč. napájení, přilepil jsem na něj pro jistotu ještě jedno čidlo na multimetru. Nastavil jsem teplotu na 35C, začalo to vyhřívat, termistor ukazoval teplotu správně (+- stejně jako druhý měřák), nicméně křivka začala stoupat klidně dál přes 35C... na 45 jsem v pronterfacu vyhřívání vypnul a po tom, co to stoupalo dále, jsem vytrhnul napájení ze zdroje. Má ten firmware nějakou snahu, že když už začne topit, tak topí na nějakou minimální teplotu nebo je prostě posraný a nereguluje?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    GRAGAGROGOG: Ale budeš se s ním srát mnohem dýl a riskuješ, že to stejně nebude ono. Dát tam ověřenej mosfet je sice o pivo dražší, ale spolehlivý řešení.
    GRAGAGROGOG
    GRAGAGROGOG --- ---
    ZALI: Nj, ale moje řešení je levnější :D
    ZALI
    ZALI --- ---
    GRAGAGROGOG: Tam tě zajímá spíš ta 7, ne? Při 5V na Vgs se tam plácáš kolem 15A Id. Já jsem teda koupil http://www.farnell.com/datasheets/1674797.pdf
    Při 5V Vgs má pod 5 mOhm a Id tam můžeš cpát dokud nezačne hořet pouzdro :-D
    ZALI
    ZALI --- ---
    GRAGAGROGOG: A není menší problém dát tam trandy, který se na tom napětí pořádně otevřou, než se tam srát s operákama a odporama? :D
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: napsane to tam je jen musis jeste niz ... v bom http://www.reprap.org/wiki/RAMPS_1.4#Bill_of_Materials :)
    SPM
    SPM --- ---
    GANDALFSEDY: jo takhle, mno, on se ptal na konkrétní desku :) ono schéma zapojení DPS asi ok, na druhou stranu i na tý wiki není napsáno, co tam je za součástky (teda hodnoty odporů, kondíků apod. jsou, ale u těch MOSFETů není zrovna nic). A nějak jsem si právě pamatoval, že když jsem dřív prolézel fóra, tak tohle byla zrovna součástka, kterou hromada lidí měnila na tom, co jim přišlo (namátkou něco takovýho je napsaný i v popisu toho RAMPSu na jrc.cz)
    GRAGAGROGOG
    GRAGAGROGOG --- ---
    GANDALFSEDY: Mno pokud by to nějak extra hřálo tak bych se radši snažil dosáhnout většího napětí na Gate. (Což umožní i větší proud pro hotend/bed.) Jestli by se mu s tím chtělo srát, stačí zapojit operační zesilovač jako komparátor, což je jeden šváb za 5 korun a pár odporů.
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: spis sem myslel kdyz se MICA: ptal na to schema ... to schema je volne dostupny (pres tu wiki) no a na tom odkazu pisou ze je to 1.4 tak by to melo odpovidat ... no kdyz porovnam bom z wiki s tim cos psal ze tam mas za mosfety na ten desce z ali tak je to stejny, takze by vsechno melo jit tak jak ma ... kdyz chces byt opatrnejsi klidne na to nech foukat nejakej 12cm vetrak z kompu

    treba na melzi (elektronice) sou ty mosfety smd a jsou na nich mrnavy 10x10mm chladice ale nestalo se mi ze by se nejak zahrivali, takze u tech velkych potvor bych to taky necekal jako problem
    SPM
    SPM --- ---
    GANDALFSEDY: v čem rozdílný? U MOSFETu je jinak jedno, co se tam dá, pokud těma parametrama to sedí, ne? Jinak je to tohle: http://www.aliexpress.com/snapshot/6697842314.html
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    SPM: Hasičák potřeba nebude. V zásadě pokud je tam dobře zvolenej MOSFET, bude víceméně studenej/vlažnej na dotyk. Pokud bude na dotyk pálit, je to na výměnu. Až odejdou polyswitche nahradíš je autopojistkou a až upálíš napájecí konektor naletuješ dráty na desku.
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: no na prvni pohled je to co mas moc rozdilny od http://www.reprap.org/wiki/RAMPS_1.4 ... nechce se mi verit ze by tomu cinani rikali ramps a pritom to cely vymysleli sami
    SPM
    SPM --- ---
    GRAGAGROGOG: aha, jsem debil :) koukal jsem na obrázek 10 a teď koukám, že v něm proud vůbec nefiguruje, takže jsem koukal na kdoví co :)

    MICA: schéma bohužel ne :/ číňani moc sdílný nejsou... ale jestli to teda papírově vypadá ok, tak asi možná bude pak nejsnažší vyzkoušet v praxi s hasičákem v ruce, co to udělá při vytápění heatbedu :)
    MICA
    MICA --- ---
    SPM: Neměl bys schéma nebo sheet k tý konkrétní RAMPS desce? FETy topí, když jsou debilně řízený (nízký Vgs, slabej gate driver, atd.)
    GRAGAGROGOG
    GRAGAGROGOG --- ---
    SPM: http://datasheet.octopart.com/STP55NF06-STMicroelectronics-datasheet-12526842.pdf obrázek 6, těch 5V mi přijde jako skoro plná saturace, to bude ok.
    SPM
    SPM --- ---
    ZALI: aha, tak v tom je ten dobrej vtip :-) Jestli koukám na správnej graf (prd se v tom taky vyznám), tak při 5V spínání je tam s bídou 10A, takže na pendrek... takže asi připisuju seznam do GME :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam