• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    PECA: njn ale ten celek od vyrobce struny musi porad bejt nezavadnej, tezko to dneska prodaj a dostanou atest nebo tak neco s tim ze do toho rvou olovo ... presny slozeni nebo cosh si vyzadej od vyrobce, slozeni asi ne ale coshh by meli poskytnout
    PECA
    PECA --- ---
    GANDALFSEDY: Tak je mi jasný, že výchozí surovina - kukuřičný škrob - je v pohodě. Ovšem, co se s tím děje a co se do toho přidává v průběhu výroby tiskové struny druhá věc. Výsledek asi bude trochu jiný, než jiného, než přetavená majzena do buchet :)
    // Podle toho co jsem našel se z PLA dělají i chirurgické nitě a pod, samotný výchozí materiál je cajk. Otázkou je právě barvivo, případně další aditiva, jsou-li jaká. V tiskové struně přeci nemusí být nutně nějaké jedlé, zdravotně nezávadné barvivo.
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    PECA: jelikoz to zerou i deti melo by to byt docela nezavadny ... kdyz ti z toho zdechne kompost zalej to cely do betonovyho sarkofagu
    PECA
    PECA --- ---
    Aha, tak to moje plány, že budu tisknout z PLA a co se nepovede, rozbije a či jinak nebude k užitku vyhodím na kompost přišly vniveč. :) Můj kompost je vlastně jen taková nekontrolovaná skládka rostlinných zbytků (tráva listí, plevel, rostlinné zbytky z kuchyně...) Domníval jsem se, že kus PLA v tomto zahrabaný se tak nějak samovolně v průběhu roku rozloží. Vím, že borci co umí kompost mají kvalitní za 3 měsíce, ale já nejsem zahrádkář.
    Nicméně nějaká "autoplachta" označená jako kompostovatelná se mi v tom "rozložila" celkem v pohodě. Tak doufám, že i to PLA, případně trochu nadrcený by se v tom snad mohlo rozložit taky...

    Mimochodem - jak moc výrobci udávají složení PLA?
    Předpokládám, že nějaká aditiva v tom budou, minimálně nějaké to barvivo. Nerad bych abychom se pak doma trávili nějakým sajrajtem v zelenině.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    ANDY_WARHOL: Tvoje podezreni je opravnene a situace s plasty je spatna. Neocekaval jsem, ze budu muset vysvetlovat kompost. Jinak bych to napsal lepe uz na zacatku.

    BIDAK: Jinak, prilis unavenej abych ocenil dobrou provokaci. K tem teplotam - kompost se musi regulovat jinak se ti bude styskat po 60° :)
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    nechtel sem abyste se hadali, jen mi to prislo divne, nedavno sem totiz cetl clanek vyvracejici mytus o nejakych housenkach, co zrali plast, pak se zjistilo, ze se jenom prokousavaly z nejaky igelitky ven nebo co. tak sem se bal ze je mysleni neco podobneho. v mori sice je mnohem mene plastu nez by tam melo byt, ale on nemizi, jen se rozbiji na mikrocastecky, ktery zamorujou kolobeh vody v prirode. takze to take neni ono. jestli se da kompstovat petka, tak to bych uz vazne pochyboval
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    MCKIDNEY: Tyjo, 60°C. Ok, to uz je PLA plasticka

    MCKIDNEY: Unavenej? Kdyz minusujes normalni otazku na to je jiny oznaceni...
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    MCKIDNEY: Tyjo, 60°C. Ok, to uz je PLA plasticka

    MCKIDNEY: Unavenej? Kdyz minusujes normalni otazku na to je jiny oznaceni...
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Mozna jsem moc unavenej abych ocenil trololo.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Nebo pripadne konkretni odpoved pro PLA:
    How to compost PLA plastic - Quora
    https://www.quora.com/How-do-you-compost-PLA-plastic

    Kazdopadne kompostovani je veda a prumysl. to ze mate PLA v hline je stejny argument jako hazeni snehovou kouli po klimatologovi. Z PLA si delam i kvetinace :) Stejne jako si muzes uplest kvetinac z proutku a nikdo by se neodvazil rict, ze drevo neni kompostovatelne :D
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    GRAGAGROGOG: Tam bylo pres leto vedro...
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    GRAGAGROGOG
    GRAGAGROGOG --- ---
    BIDAK: ...potřebuješ vyšší teplotu a asi i "správný" bakterie.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    MCKIDNEY: Uz skoro dva roky mam za oknem v hline kus PLA. Ani stopa roozkladu. Jak si to vysvetlit?
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    ANDY_WARHOL: Asi by bylo lepsi to formulovat - nektere plasty se daji kompostovat a nektere snadno.
    Nicmene kompostovani neni pohozeny v prirode.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    MCKIDNEY: to je nejaky divny, u pla se nedivim, kdyz je to z kukurice, ale normalni plast z ropy ma vydrzet v prirode nekolik stoleti... proto je tak nebezpecnej
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    NAVITAS: Plast se da kompostovat obecne, nicmene PLA patri mezi ty co se rozlozi uz za 6 mesicu (Kontrolovane podminky).
    NAVITAS
    NAVITAS --- ---
    GRAGAGROGOG: Kdyby náhodou někdo měl v Praze přístroj na recyklaci filamentu, ráda mu pak přinesu spoustu zbytků :).
    MCKIDNEY: Kompostovat? Za jak dlouho se to rozloží? To se to fakt dá prostě hodit na kompost?
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    MCKIDNEY: Automaticke procesy samozrejme existuji. Ale u nas je furt levnejsi zaplatit lidi. Kteri toho jeste navic tridi zzlomek, protoze u nas se toho drtiva vetsina spaluje.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Vseobecne jsem byl dost naivni kdyz slo o recyklaci plastu, ocekaval jsem automatizovane procesy - realita je ze je to tridene obdobne jako kovy.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    NAVITAS: PLA se nerecykluje a spatne se to tridi, protoze nemaji znacky na sobe.
    PLA muzes sam kompostovat, nebo dat do smesneho odpadu.

    Jinak da se to taky vyuzit na DIY odlevani, ale moc bych od toho neocekaval.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam