• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    PECA
    PECA --- ---
    GANDALFSEDY: Tak to jistě ano. Spíš mě napadlo, jestli to tu někdo neví určitě. Třeba proto, že se ptal, nebo má někoho známého, kdo se motá kolem výroby...
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    PECA: njn ale ten celek od vyrobce struny musi porad bejt nezavadnej, tezko to dneska prodaj a dostanou atest nebo tak neco s tim ze do toho rvou olovo ... presny slozeni nebo cosh si vyzadej od vyrobce, slozeni asi ne ale coshh by meli poskytnout
    PECA
    PECA --- ---
    GANDALFSEDY: Tak je mi jasný, že výchozí surovina - kukuřičný škrob - je v pohodě. Ovšem, co se s tím děje a co se do toho přidává v průběhu výroby tiskové struny druhá věc. Výsledek asi bude trochu jiný, než jiného, než přetavená majzena do buchet :)
    // Podle toho co jsem našel se z PLA dělají i chirurgické nitě a pod, samotný výchozí materiál je cajk. Otázkou je právě barvivo, případně další aditiva, jsou-li jaká. V tiskové struně přeci nemusí být nutně nějaké jedlé, zdravotně nezávadné barvivo.
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    PECA: jelikoz to zerou i deti melo by to byt docela nezavadny ... kdyz ti z toho zdechne kompost zalej to cely do betonovyho sarkofagu
    PECA
    PECA --- ---
    Aha, tak to moje plány, že budu tisknout z PLA a co se nepovede, rozbije a či jinak nebude k užitku vyhodím na kompost přišly vniveč. :) Můj kompost je vlastně jen taková nekontrolovaná skládka rostlinných zbytků (tráva listí, plevel, rostlinné zbytky z kuchyně...) Domníval jsem se, že kus PLA v tomto zahrabaný se tak nějak samovolně v průběhu roku rozloží. Vím, že borci co umí kompost mají kvalitní za 3 měsíce, ale já nejsem zahrádkář.
    Nicméně nějaká "autoplachta" označená jako kompostovatelná se mi v tom "rozložila" celkem v pohodě. Tak doufám, že i to PLA, případně trochu nadrcený by se v tom snad mohlo rozložit taky...

    Mimochodem - jak moc výrobci udávají složení PLA?
    Předpokládám, že nějaká aditiva v tom budou, minimálně nějaké to barvivo. Nerad bych abychom se pak doma trávili nějakým sajrajtem v zelenině.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    ANDY_WARHOL: Tvoje podezreni je opravnene a situace s plasty je spatna. Neocekaval jsem, ze budu muset vysvetlovat kompost. Jinak bych to napsal lepe uz na zacatku.

    BIDAK: Jinak, prilis unavenej abych ocenil dobrou provokaci. K tem teplotam - kompost se musi regulovat jinak se ti bude styskat po 60° :)
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    nechtel sem abyste se hadali, jen mi to prislo divne, nedavno sem totiz cetl clanek vyvracejici mytus o nejakych housenkach, co zrali plast, pak se zjistilo, ze se jenom prokousavaly z nejaky igelitky ven nebo co. tak sem se bal ze je mysleni neco podobneho. v mori sice je mnohem mene plastu nez by tam melo byt, ale on nemizi, jen se rozbiji na mikrocastecky, ktery zamorujou kolobeh vody v prirode. takze to take neni ono. jestli se da kompstovat petka, tak to bych uz vazne pochyboval
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    MCKIDNEY: Tyjo, 60°C. Ok, to uz je PLA plasticka

    MCKIDNEY: Unavenej? Kdyz minusujes normalni otazku na to je jiny oznaceni...
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    MCKIDNEY: Tyjo, 60°C. Ok, to uz je PLA plasticka

    MCKIDNEY: Unavenej? Kdyz minusujes normalni otazku na to je jiny oznaceni...
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Mozna jsem moc unavenej abych ocenil trololo.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Nebo pripadne konkretni odpoved pro PLA:
    How to compost PLA plastic - Quora
    https://www.quora.com/How-do-you-compost-PLA-plastic

    Kazdopadne kompostovani je veda a prumysl. to ze mate PLA v hline je stejny argument jako hazeni snehovou kouli po klimatologovi. Z PLA si delam i kvetinace :) Stejne jako si muzes uplest kvetinac z proutku a nikdo by se neodvazil rict, ze drevo neni kompostovatelne :D
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    GRAGAGROGOG: Tam bylo pres leto vedro...
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    GRAGAGROGOG
    GRAGAGROGOG --- ---
    BIDAK: ...potřebuješ vyšší teplotu a asi i "správný" bakterie.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    MCKIDNEY: Uz skoro dva roky mam za oknem v hline kus PLA. Ani stopa roozkladu. Jak si to vysvetlit?
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    ANDY_WARHOL: Asi by bylo lepsi to formulovat - nektere plasty se daji kompostovat a nektere snadno.
    Nicmene kompostovani neni pohozeny v prirode.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    MCKIDNEY: to je nejaky divny, u pla se nedivim, kdyz je to z kukurice, ale normalni plast z ropy ma vydrzet v prirode nekolik stoleti... proto je tak nebezpecnej
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    NAVITAS: Plast se da kompostovat obecne, nicmene PLA patri mezi ty co se rozlozi uz za 6 mesicu (Kontrolovane podminky).
    NAVITAS
    NAVITAS --- ---
    GRAGAGROGOG: Kdyby náhodou někdo měl v Praze přístroj na recyklaci filamentu, ráda mu pak přinesu spoustu zbytků :).
    MCKIDNEY: Kompostovat? Za jak dlouho se to rozloží? To se to fakt dá prostě hodit na kompost?
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    MCKIDNEY: Automaticke procesy samozrejme existuji. Ale u nas je furt levnejsi zaplatit lidi. Kteri toho jeste navic tridi zzlomek, protoze u nas se toho drtiva vetsina spaluje.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Vseobecne jsem byl dost naivni kdyz slo o recyklaci plastu, ocekaval jsem automatizovane procesy - realita je ze je to tridene obdobne jako kovy.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam