• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    QWWERTY: GPIO je abstrahovaný, pinout je shodný. Nešiř bludy.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    QWWERTY: Dneska je to podporovaný přímo armbianem a práce navíc se limitně blíží nule.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    XBAHNO: Při tisku vzniká překvapivě velké množství PM2.5/PM1 plastového prachu, ten nevím jestli na uhlíkovém filtru zůstane.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    ROMANICAK: ad. karty - ja zatim nastesti problem nemel, ale Kingston u nas prodava Endurance a Industrial rady microSD, takze pokud chces spolehlivost, priplatil bych si i za tohle
    VLADDRACUL
    VLADDRACUL --- ---
    ROMANICAK: Tohle je zbytečný overkill, ale proč ne. Dobře jede i na 3B+
    AD karty: za mě můžu doporučit tuhle - https://www.alza.cz/sandisk-microsdhc-32gb-extreme-pro-a1-uhs-i-v30-u3-sd-adapter-d5041152.htm naprosto bez problému mi na nich jely maliny včetně relativně častému tvrdému vypínání
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    ROMANICAK: hm, pak to znamena, ze oficialni Orange web to prestal updatovat uplne - tam pisou Armbian z 2017, ale na tvym linku dole pisou release 2 tydny zpatky, takze beru zpet :)

    nam obe tiskarny nam bezi na Pi3 vcetne webcam a foceni timelapse, takze jo Pi4 to zvladne hrave
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    QWWERTY:
    "+ posledni debian image pro Orange Plus 2E vysel 2018" ee, ted je ten posledni Buster
    Orange Pi +2E – Armbian
    https://www.armbian.com/orange-pi-plus-2e/
    -- teda ja vlastne nevim ze kdy to je :-)

    Velka vyhoda tech OrPi je 16GB eMMC. Mam s kartama spatny zkusenosti - jsou pomaly a degradujou rychle, chcipa to casem.

    Ale rozumim, nemam cas se s tim srat, takze koupim RPi...tohle je ideal?
    https://cz.farnell.com/raspberry-pi/rpi4-modbp-8gb/raspberry-pi-4-model-b-cortex/dp/3369503


    "upravit knihovnu pro jiny GPIO" = "drobnosti" --no tak to fakt ne, tim jsi me definitivne presvedcil :-)
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    ANDY_WARHOL: nerikam, ze to nejde ... v podstate to rozjedes kdekoliv, ked mas python a je to fakt jenom par prikazu (vcetne windows)
    ale ty problemy pak prijdou, kdyz bude napriklad chtit ten Enclosure plugin a narazi na to, ze Orange ma uplne jiny CPU a tudiz i piny jinak nez RasPi, takze si dost mozna bude muset upravit knihovnu pro jiny GPIO ...a tyhle drobnosti se na sebe budou hromadit

    navic ta ironie "s Linuxem mam jena jen spatny zkusenosti co se udrzby/updates tyka", kdyz na Plus 2E uz pres 2.5 roku nevysel novy image
    ....ta prace komunity okolo RasPi ti proste zjednodusi zivot a udrzbu
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    //píšu jak chachar, sorry
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    ANDY_WARHOL, QWWERTY: Mohly by tam bejt problémy ve chváíli kdy by stěl používat třeba ten enclosure plugin.. jinak označený GPIO v systému a podobně.. jak píše QWWERTY, dát pár stovewk na opravdový Píčko je záruka klidněho spaní. = )
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    QWWERTY: já to na orange pi normalne rozchodil, nic na tom nebylo, a to nejsem žádný velký linuxak.
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    QWWERTY: to je samozrejme pravda.!
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    ROMANICAK: kup si Pi3 a na Orange se vykasli ... ne ze by to neslo, ale kdyz si vzpomenu, kolik extra prace s tim bylo, kdyz jsem si s tim hral, tak bych do toho znova nesel, protoze defacto kazdy 100% funkcni navod/knihovnu/skript pro raspi musis ohybat pro jinou platformu a utopis v tom dny casu
    + posledni debian image pro Orange Plus 2E vysel 2018


    ....nejsme tak bohati, aby jsme mohli kupovat levne veci
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    XBAHNO: No, to me taky trosku zarazilo. Navic me to nesmrdi, ale voni, takze ja ty filtry mozna vyndama vetraky dam misto nich :-)

    A prekvapive vic je citit PLA Prusament nez ABS Gembird, a to o dost.
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    ROMANICAK: octoprint ma na strankach primo hotovej image. Stahnes, hodis na SD kartu a cauda, mas hotovo. = ) jestli to bude v lokalni siti tak to tam fakt muze zustat nafurt.

    uprimne nevim co ten OrangePi je za HW a sem linej to hledat, ale pokud nebudes blbnout s timelapsama a webkamerou (ktera co sem postreh casto zere hodne vykonu) tak by to stacit melo. Zkus to, za to nic nedas. = )
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    HEINZZ:
    "Prusaslicer navic umi po vyslicovani nahravat primo do octorpintu" - aha, to jem nepostrehl!

    Ja mam vsechny stroje na Windows a s Linuxem mam jena jen spatny zkusenosti co se udrzby/updates tyka, proto se mi do toho taky nechce. Ale pravda, ven to vystaveny nebude , takze prvni instalace tam asi zustane navzdy.

    Hele mam tu nejaky OrangePi plus 2E s Allwinner H3, bezi na tom Armbian. Pobezi na tom ten Octoprint? Musim kvuli tomu instalovat nejaky GUI na to OrPi nebo tam spustim v prikazovym radku server a vsechno pakuz je vzdalene v browseru?
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    twl ROMANICAK predstav si ze je to takovy GrowBerry (tm) kam ty modely musis (omg!) uploadovat pomoci drag'n'drop
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    ROMANICAK: Hele krasna bedna, jenom jedna vec mi nedava logiku - hepa a uhlikovy filtr na jedny dire. Ocekaval bych hepa fitr na vstupu vzduchu, aby mi prach nesel dovnitr a naopak uhlikovej na vystupu, aby to nesmrdelo. Mozna mi ale neco unika...
    RORSCHACH
    RORSCHACH --- ---
    Jak říká HEINZZ, je to ověřený a funční řešení. Já dostal OctoPrint/Pi s tiskárnou a od tý doby jsem na to nešáhnul. Ta nezávislost hlavního počítače a tiskárny je podle mě dost velká výhoda. Nakonec pokud si chceš ovládání větráků napsat sám, tak to můžeš i na tom Pi a má to i svoje klady, např. nemusíš to furt dokola flashovat :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam