• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    VLADDRACUL
    VLADDRACUL --- ---
    CYBERHIPPY: Přijde mi škoda, že přestali dělat delty. Ale evidentně se k tomu nechtějí vracet :(
    XCIDAR
    XCIDAR --- ---
    CYBERHIPPY: No ja jsem zvedavy na ty ceny. Odkdy to ma byt dostupny?

    Ke sve smule jsem zjistil ze jsem koupil napicu resin, DLP transparent green. Jako nevim jestli mam odvahu to vubec zkouset na tom Photon S.
    CYBERHIPPY
    CYBERHIPPY --- ---
    Anycubic dnes predstavil na TCT Asia 3 nove tiskarny...

    Anycubic VYPER (FDM tiskarna) s tiskovou plochou 245mm×245×260mm
    (predaj zacne 10.6.2021 na cene 299$)


    DLP PHOTON ULTRA pre zmenu postavena na technolodii DLP nasvecovani, na ktorej pracuju spolu s firmou Texas Instruments

    PHOTON MONO X PRO, kde najnovsie pouziva 9.25 " 6K Monochrome screen (vecsia tiskova plocha),
    tiskarna je najnovsie rozsirena o automaticke davkovanie resinu....

    DLP PHOTON ULTRA a PHOTON MONO X PRO maju prist do predaja podzim... (som zvedavy ake budu ceny)

    v sucastnosti mam od nich MONO X (moj favorit) a som s nim maximalne spokojny.... ;oD
    ....este u nich pokukujem po tiskarne ANYCUBIC Chiron (tiskova plocha 400mm * 400mm * 450 mm)
    ...v blizkej dobe ma prist do predaja upgradovana varianta...



    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    XCIDAR: čuflíky nahoře - věc rozlišení a resinu (plus asi nemám ideální vodorovinu), vlásečnice - věc resinu... Tím bych se ani netrápil, že to netiskne dokonale, protože to neovlivníš. Zkusím to znova, až budu mít neprůhledný resin, jinak to asi nemá vypovídací hodnotu. Štěrbiny s clear resinem nepůjdou...
    XCIDAR
    XCIDAR --- ---
    MIKULAS: Ja na nej narazil taky, ale mam Anycubic Photon S a takovej sakra dobrej print (hlavne ty sterbiny se me nepovedl jeste). Bohuzel teda nevim, ale vetsina tech veci je jako rada ze si mas prenastavit rozliseni na DLP tiskarne, coz ja moc neudelam. Mam nejakej Anycubic green resin a jako dobry, ale kdyz jsem tisknul figurky, tak se me ztratilo celkem dost detailu. Dal jsem tam mensi vrstvy, at vidim co to udela. Nahore vidim, ze cudliku mas ttak do pulky, ja mam tak asi polovinu tech tvych. Podle vseho to taky preexponovavam, ale nevim, zkusil jsem nastaveni podle tech Google doc souboru. Tak uvidime, mam tam print nejake figury a snad to nejak vyjde a neznici me to zas FEP filtr.
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    EATHAT: 4k resin?! :D dobre, jdu googlit
    EATHAT
    EATHAT --- ---
    MIKULAS: no ty mas hlavne 4k tiskarnu takze bych fakt sel do nakyho 4k resinu...
    nicmene ja sem naladenej optimisticky pac mi vcera prisel survey od anycubic ohledne 6k printeru..tznamena ze ty 4k pujdou dolu napresrok :D
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    EATHAT: jeste k tomu ladeni SLA parametru...

    Narazil jsem na sikovny test, kde je srozumitelny navod na vyhodnoceni:
    AmeraLabs Town 3D printer test print for resin 3D printers | STL and Guide
    https://ameralabs.com/blog/town-calibration-part/

    a z nej jsem zjistil, ze
    - to mam preexponovane
    - nemuzu od pruhledneho resinu cekat prilis :)

    NEPHIRUS
    NEPHIRUS --- ---
    XBAHNO: Na flašce to často napsaný je, denaturační směs 1b je ta mastná.
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    AQUARIUS: Ono to s tim destilovanim neni tak jednoduchy jak to povidaji na zakladce, klicove slovo je aezotropni smes. Destilaci za normalniho tlaku z toho ty denaturacni prisady nedostanes a i ve vakuu by to chtelo nekolikapatrovou kolonu. No a to kdyz mas, tak uz te denaturak z obchodu nemusi zajimat, to si prebere cokoliv v cem je alkohol. MMCH je jich tam strasne malo, cca 1ml/l a i tak to staci, aby to lidi nepili a delalo to mapy na okne.
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    XBAHNO: nafta by asi taky mohla jit odstranit destilaci, ne? Pisou, ze ma bod varu od 150 stupnu nahoru, petrolej podobne... takze by tam zbyly jen nejaky frakce benzinu, na piti asi porad nic moc, ale na cisteni by to snad slo... nicmene kdo ma doma vybaveni na takovouhle destilaci, ten si mozna nebude chtit spinit aparaturu denaturovanym lihem, kdyz do ni muze lejt kvas z ovoce :)
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    ANDY_WARHOL: Destilovat se da a ma to bonus v tom, ze nejenom IPA se da destilovat.
    Lih obecne denaturovany(ten co bezne koupis) muze byt denaruvany dvema zpusobama. Jedna moznost je smes benzinu,petroleje a solventni nafty a ta nafta tam vadi, nechava to mastny film, druha varianta denaturace je bitrex - ten by fungovat mohl. Problem je, ze to obvykle na flasce nepisou... jedine namocit prst a oliznou spickou jazyka, bitrex clovek pozna :-)
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    ANDY_WARHOL: já si na cenu nestěžoval, prošel jsem dost diskuzí a koupil petilitrovku... Za měsíc tak litr, něco jsem rozlil :)

    Denaturak údajně nechává skvrny a některé části tisku může deformovat, protože se vsakuje do materiálu a odpařuje nerovnoměrně. Na předmyti možná, ale finish už člověk nechce riskovat.

    Ale já stejně tisknu malý věci. Spíš mi vadí, že na to nemám suchou stodolu, jako EATHAT :))
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    MIKULAS: destilovat bych to teda nechtel, to si koledujes o vybuch.
    ostatni chemky... obycejnej lih, tedy ten alkohol co se normalne pije a pro prumysl se znehodnocuje denaturovanim (aby ho nekdo nechlastal, protoze narozdil od alkoholu na piti na nej neni spotrebni dan), tak ten by se mel taky odparovat bezezbytku,ale mozna ty denaturacni primesy tam delaj bordel
    nicmene kdyz budes mit chut, tak to proste zkus a uvidis. potencialne ti to usetri dost penez. a urcite mas obcas nejakej vytisk co se uplne nepovede. koupit si flasku lihu za 30 kc taky neboli
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    ANDY_WARHOL: jsou o tom kilometrové diskuze, někdo používá "Mean Green" čistič... Ale v zásadě ta IPA vyhrává, hlavně se dokonale odpaří, což ty ostatní chemky ne. Kontaminovanou ipu jde trochu čistit UVckem, borci ji destilujou... :)
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    MIKULAS: nestacil by lih ? ten stoji 30kc litr... tedy klasicky denaturak na cisteni
    ipa je taky alkohol, mozna by to stacilo
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    XBAHNO: každy objekt potřebuje omýt, takže když máš třeba 10 cm tyčku, potřebuješ 10 cm lahvičku nebo pytlík (takže třeba 1dcl).

    Lidi mají většinou dva kyblíky, jeden na 1. hrube mytí, páč se IPA brzy zašpiní a druhý na dočištění. Nechceš míchat ipu kontaminovanou bílým resinem s ipou s černým resinem a pod.

    Teď si představ tisk o rozměru 20x20x10 a už tam lítají litry.

    O likvidací těch zbytků ani nemluvím :) Do vody to nesmí.
    Jsou i resiny omyvatelné vodou, ale nemám zkušenost.
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    MIKULAS: IPA je za 100Kc/l, to je ji u SLA takova spotreba?
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    MIKULAS: To je jenom jedna mozna kombinace, v realu jde pouzit kde co a k tomu rozpoustedlo. Treba PETG+ABS a ABS rozpustit v acetonu. Nekde jsem videl hezkou tabulku, ale uz si nevybavuju kde.

    Jinak dvoubarevny tisky s vymenou filamentu v mezicase delam pomerne bezne a zadnej velkej problem v tom nevidim. Treba jsem takhle delal cedulky na zahony(mrkev, cibule a tak).
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    ANDY_WARHOL: máš pravdu, není to levný (ale snad je to repouzitelny), my máme jeden extruder, tak to nemusime řešit a raději designujeme pokud možno bez supportů

    U SLA printu je ta finální operace dost podobná rozpouštění, včetně drahý IPA a manipulaci s chemií, tak mi to už nepřijde jako problém :)
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    MIKULAS: to samozřejmě, ale ten rozpustnéj materiál je drahéj jak prdel, tohle je low cost řešení a mělo by T být porad lepší než když musíš podpory odsekavat a pilovat jako když sou že stejnyho materialu
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    HEINZZ: no už je to druhej zajimavej případ tady, kterej vyvrací moje zkušenosti :) budu muset provést nějaký testy
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam