• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    SLA tiskaři, jaký je váš oblíbený resin?
    Kde nakupujete?

    Už jsem tu psal, že sháním sypké pigmenty. Ty jsem koupil nakonec v Číně (sada 18 barev za cca 14USD). Funguje to dobře, ale jako základ mám zatím jen průhledný resin (Anycubic), chce to bílý.

    Ten nemám, ale vyrobil jsem ho pomocí jiného pigmentu (do omítky). Prasárna, bílé to není, ale překvapivě funguje i když resin dlouho stojí. Přilnavost na podložku je trošku horší.

    Nějaké zkušenosti?
    SPM
    SPM --- ---
    Jinak tedy to na 99% vypadá na filament. Včera jsem vytáhnul další nenačatou špulku gembirdího PLA. Ta se mi teda asi po hodině tisku kousla taky; nicméně to bylo na špinavý trysce. Takže jsem se znova pokusil o cold pull, tentokrát se mi povedl (já blb to předtím nenechal úplně vychladnout, čímž jsem to urval moc vysoko), dal to tisknout znova a dojelo to dobře. Tak to zkusím "vyreklamovat" a uvidíme jak se k tomu prodejce postaví :-D
    SPM
    SPM --- ---
    MIKULAS: jo, taky mě to napadlo, ikdyž jsem si sáhnul včera na heatbrak, jak jsem to měl rozebrané a nahřáté a při 80°C jsem tomu těch 80°C věřil :-D
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    SPM: takže nejde protlačit zátka... Divný. Ještě by ti mohlo zlobit teplotní čidlo, pokud se to projeví i u jiné špulky
    SPM
    SPM --- ---
    MIKULAS: To jsem právě dělal, ale překvapilo mě, když to nezabralo, že jsem pak vyšrouboval trysku a ta tryska byla plná toho materiálu, kterým jsem to zkoušel vytáhnout :-D
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    SPM: ad to čištění: Nažhavit, zavést jinej filament, protlačit zátku jestli půjde, nechat zchladnout cca na 90 a pak filament zkusit unloadnout

    Mělo by to s sebou vzít i ten bordel z trysky.
    Rozborka by neměla být potřeba.
    SPM
    SPM --- ---
    KROCIK: vzal jsem teď šuplerou kus co na mě koukal a je tam asi 1,8mm, takže v zásadě ok, když si vezmu moji přesnost odečítání na šupleře... ale může o kus jinde být něco jiného, ostatně ono to zase hodinu a půl tisklo, než se to posejřilo :-/
    KROCIK
    KROCIK --- ---
    SPM: a co průměr struny?
    SPM
    SPM --- ---
    MIKULAS: špulky byly úplně nový. Jinak teď se to posralo i na 220°C :-) Grr, kašlu na to, zítra to zas vyčistím, aby to vypadalo funkčně a pro sichr dám něco tisknout z jiné cívky. Jestli to bude OK, prohlásím to za vadný materiál a poletí (respektive to asi zkusím vyreklamovat, ale moc šancí si nedávám :-) ). Jestli mi to ale přestane tisknout i z té cívky, co šla předtím v pohodě, tak budu asi docela smutný :-D
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    SPM: nojo, tak to bude asi spíš ta kvalita materiálu, taje později než má, případně jsou v něm nečistoty, který ucpávají trysku

    Ještě mě napadá, jestli jsi tu spulku nenechal otevřenou někde v prachu, vlhku. Ale to bys asi nepsal sem...
    SPM
    SPM --- ---
    MIKULAS: Tloušťka mě napadla a popravdě jsem ji neměřil, ale mám to jednak k extruderu v celkem blbě vedenym PTFE vedení a tím mi to prochází celkem OK. A hlavně ikdyž to zavádím do toho extruderu, tak mi to celou dobu jde úplně lehce, až do chvíle, než dojedu někam do té trysky, kde se to má roztavit a vylézt ven :-) A podobně to byl problém i vytlačit ven jiným, do té doby funkčním, filamentem. Jinak teda zase musím zaklepat, že doteď tohle byl v podstatě jediný problém... Respektive ty předchozí várky - tak všiml jsem si, že stejná barva není vždy stejná (je to vidět na modelu, kde to došlo během tisku a otevřel jsem další cívku) a pak asi na dvou špulkách se někde nejspíš stalo něco takového, že ta struna byla právě širší. Ale tam to bylo extrudované normálně, neseklo se to, ale na tom výtisku (dutý kvádr - "krabička") bylo vidět, že jedna vrstva v jedné výšce přečuhovala jak do vnějšku, tak do vnitřní strany, takže mi to přišlo, jak kdyby tam toho materiálu bylo víc.
    VLADDRACUL
    VLADDRACUL --- ---
    SPM: na takove veci vrele doporucuji prebehy od print with smile - sice se ti treba v pulce spulky meni barva, ale kvalita porad stejne dobra
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    SPM: prokluzy může způsobovat taky nestejnorodá tloušťka struny nebo když není kulatá, u prusamentu se mi to nikdy nestalo, ale brácha má nějaký noname PLA a tam se to chovalo podobně ... změř šuplerou na pár místech a jestli to lítá víc jak +/- 0.5 mm, tak to vyhoď
    SPM
    SPM --- ---
    No, experimentálně při těch 200°C mi jde protlačit extruderem fakt blbě (pocitově, když to zkouším točit rukou). Odmotal jsem si i pro test tu předchozí oranžovou, co tiskla v pohodě a leze z toho ven snadněji. Při 230°C to je zhruba na stejno (a taky teda zhruba na stejno mi tím takhle teče PETG struna :-D ). Nic, na obalu je rozsah 190-220°C, tak tomu dám pokus ještě jednou s 220°C a jestli to zase začne přeskakovat, hoblovat a budu kvůli tomu rozebírat tiskárnu, tak poletí z okna :-)
    SPM
    SPM --- ---
    ROMANICAK: hele předtím jsem jich vytisknul asi 10kg a vesměs v pohodě :-) Teď jsem koupil 6kg, z toho jsem načal 3, první 2 v pohodě, třetí mi dělá tohle. Teď teda začínám mít ještě pocit, jestli na tu cívku nenamotali něco jinýho :-))) Nastavení jinak něco jako 200°C / 55°C, používal jsem to na všechny a bylo to dobrý.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    Každá Spulka může být jina, to je daň za cenu....
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Pokud vím, tak gembird nevyrábí, jen přebaluje co zrovna levně koupí.
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    SPM:
    Nestras, ja tu mam asi 10 barev a hodlam ted tisknout zetony pro decka na taborovou hru.

    Jaky jsi mel nastaveni a co je to presne za material? A tiskarna?
    SPM
    SPM --- ---
    Jsem si s tím gembirdem asi pěkně naběhl. Už jsem na tom vytisknul všechny ty šuplíčky a byť jsem k tomu nějaké výhrady měl, tak všechno se vytisklo vesměs ok, takže za tu cenu dobrý... teď jsem pořídil nějaké další, pač jsem zase potřeboval nějaké ptákoviny u kterých mi zas tak nezáleželo na kvalitě... a průser nastal s modrým PLA. Už při zavedení mi přišlo, že tam šel nějak blbě. No, takže se to samozřejmě nevytisklo, výtisk podextrudovaný a tryska solidně ucpaná - fakticky vzato ručně tam ten filament neprotlačím (zkoušel jsem to tak, až jsem si strhnul kůži na prstě o to úzké kolečko na bondtech extruderu). Říkal jsem si, že se to občas stane... cold pull pokusy nevyšly, ale vyhrabal jsem tu nějakou jetou, ale do té doby jinak funkční trysku. Zavést to šlo v pohodě. Pustil jsem to a za pár hodin zase ucpaná tryska... Takže jsem ušetřil :-D (co mě překvapuje jinak víc, že ten cold pull pokus vypadal relativně úspěšně, ale když jsem tu trysku vyndal, tak je úplně plná té PC/ABS struny, kterou jsem to zkoušel tahat... to upřímně moc nechápu, jak je možný, když ten vytažený kus na tom konci vypadal, že má špičku od zakončení trysky).
    VLAK
    VLAK --- ---
    SATAI: pardon :) nekde v praze nebo v okoli.
    puvodne jsem mel v planu si udelat kurz na 3d tiskarny v prusalabu a zkusit si to vytisknout sam, ale tam maji ted zavreno
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam