• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    SPM: tak to je jasny, ale se sklem bych sel do pieza napriklad, to je hodne presny a funguje to snad na vsem
    SPM
    SPM --- ---
    ANDY_WARHOL: no u mě pinda má třeba ten zásadní problém, že nefunguje se sklem :-) proto jsem šel rovnou do BLTouche a funguje to dobře...

    JVCNC: Ještě taková teoretická otázka: jak je na tom pohon šroubem s hlučností? Ono doma se ukázalo, že když je to v bytě, tak hlučnost je poměrně zásadní problém - tedy i ultrapomalá tiskárna je lepší, protože když není vůbec slyšet, tak žena neřve a nenadává :-) Na řemenu to jinak zjevně tiché udělat jde, nicméně když tam dáš šrouby s osazeními a chycenými v ložiskách, má šanci to být nějak rozumně tiché nebo to prostě bude slyšet?
    PECA
    PECA --- ---
    JVCNC: Á teď teprve jsem si pořádně všiml, že ten "domek"/"vozík" není celý frézovaný z bloku, ale z plochých dílů - to už nevypadá tak "draze nedostupně". Byť tedy pro jedince bez dílny a vybavení furt mimo :)
    PECA
    PECA --- ---
    JVCNC: To vypadá moc pěkně. Jenom ber v potaz, že Průša jede po kolejích "reprap" filozofie. Tedy že tiskne co se dá. Co se nedá musí jít snadno opatřit, ideálně bez obrábění. Takže frézovaný vozík je super, ale na DIY bude prostě tištěný, konstrukce z hliníkových "X" profilů, protože je to snadno dostupné. Ta kolmost je pochopitelně "na pytel".
    Já si toto ve svých podmínkách bez dílny neumím představit. Leda nakoupit hotové jako stavebnici. A tady jakoby vítězí tištěný díl, který lze snadno překreslit, kdykoliv je potřeba a kdo má starý, ten si vytiskne novou verzi sám...
    Jinak souhlas naprostý. Děláme "z prdu kuličky" :)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    ROMANICAK: vsak s tim pocitam, stokoruny rozhodne ne, chtel bych se vejit idealne pod stovku i ze zedexu a i pro nekoho jineho. jen ten zedex jeste spocitanej nemam materialove, napred chci zkusit POM jak se bude chovat dlouhodobe a odladit tolerance aby bylo skutecne bezudrzbove. CNC stroju mam tolik ze nevim co snima a jen se na ne prasi, takze kdyz tam hodim desku pomu a vypadne mi z toho par set kluznych pouzder na jedno zmacknuti tlacitka a par korun z toho zbyde tak budu spokojeny a ostatni snad taky. Kdyby to melo byt fakt ve velkym tak by to slo na vstrikolis ale to se mi na stroje bude zase prasit a budu zase na zacatku :D
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    JVCNC:
    Chapej - tebe vysly na par korun, protoze platis jen ten material. Ale zapocitej do toho naklady na zakoupeni a provoz CNC, tvoje skills s nim, praci s vymodelovanim...a jsi na stokorunach minimalne. A u Prusi by to nebylo jinak - taky by musel koupit CNC masinu a zapocitat naklady, taky by musel mnit cloveka co to bude modelovat a obsluhovat ten stroj.

    Ale princip je jasnej - me zajima cena za kterou to vyrobis pro "nekoho" , ne pro sebe :-) Idealne pokud ten "nekdo" budu ja :-)))
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    ROMANICAK: pouzdra me vysli na par korun, POM sice neni nejlevnejsi ale ani nejdrazsi a v tehle velikosti jedno pouzdro jsou jednotky korun za material. Casem je chci udelat z zedexu coz je jeste vyrazne lepsi kluzny material, sice o dost drazsi ale porad, v tehle velikosti to nebude za material 10kc ale treba 20kc takze porad prd.
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    JVCNC:
    No tak uz jenom ty pouzdra jsou oproti nejakymu vytisku nasobne drazsi. Uvidime celkovou cenu kolik ten HW vlastne bude stat. A pak samozrejme prace, takze vynasobit HW*2 aspon. Pokud by se uvazovalo ve vetsich seriich teda. Jinak to bude mnohem vic.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    ROMANICAK: oni kdyz se udelaji rovnou pri konstrukci tak v nakladech budou vyrazne levnejsi nez kdyz se delaji dodatecne jenze Prusa je kolenovrt. Ostatne prakticky vsechny tyhle levne tiskarny jsou konstruovane jako totalni minimum kdy to jeste neco dela, sice pomalu ale dela.

    v materialu doslova par stovek. silnejsi tyce + loziska, sirsi remen a remenice. Otazkou je jake dily bude nutne vymenit aby se tam ty silnejsi tyce vesly. Minimalne drzak tyci na Z. silnejsi tyce tam jsou k nicemu kdyz bude gumovej drzak. misto kulickovych pouzder si pro sebe frezuju kluzna z POMu doslova za par korun, jenze potrebuji nejake pevne pouzdro. Mam trochu problem s casem, nemam moc cas ani na vlastni tiskarnu a napred si to natrenuju na kamaradove MK3, pak muzu udelat set dilu navic, overit vysledek a pak jen namontovat.

    na sve tiskarne to resim takhle.
    IMG_20220209_165037.jpg - Disk Google
    https://drive.google.com/file/d/1onZWRdot_7VR_YYYkI-xnc_tjYAIUo1O/view?usp=sharing

    nahore je videt kluzne pouzdro z POM-C, ktere ma osazeni ktere po zasunuti do tela voziku kouka ven, tim je blokovano v jednom smeru a v druhem smeru je drzeno dilem ktery je videt na spodni tyci ktery ma z druhe strany zahloubeni pro to osazeni pouzdra co kouka ven. tohle je vozik X, ostatni osy to budou mit stejne.

    Ted budu stavet Z, kostku z profilu mam sesroubovanou jen kolem toho padlo nespocet kurev takze hned jak bude cas tak rozeberu a profily zafrezuju na stejnou delku a hlavne na kolmost (debil jsem to sesrouboval z rohovych kostek, protoze uhelniky nebyly skladem).
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    SPM: to já s pindou taky ne
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    JVCNC:
    Tak ona je otazka, jestli na tiskarne za 16Kkc udelat zmeny, ktera budou v nakladech stat treba 3-5Kkc, ale vyuzije je malokdo, protoze jen par lidi potrebuje rychlejsi tisk. Vetsina to necha pres noc a rano je to hotovy. A ty prachy radsi vrazi do spotrebaku. A ze zisku si prece nikdo ukrajovat nebude, ze jo.

    A ty bys treba dokazal udelat z MK3S nejakou rugged verzi, rekneme pomoci vymeny tyci, lozisek, zpevnenim zakladni konstrukce, whatever? Kolik by to bylo prace a kolik by stal matros odhadem?
    Cilem by bylo tisknout na plnou rychlost co to umi, ale bez ztraty kvality. Ja tisknu schvalne na polovicni nez je default a nekdy i pomaleji - jen proto, aby mi treba vrstvy sedely presne na sobe, nechci mit vroubkovay steny.
    SPM
    SPM --- ---
    ANDY_WARHOL: jako neměl jsem s tím nikdy problém, alespoň na to, na co to potřebuji, mi to funguje hezky :-)
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    SPM: ale přenos je mechanicky, takže těžko říct.
    SPM
    SPM --- ---
    ANDY_WARHOL: Něco za hranicí fyziky kde to chápu :-) Ale měla by to být hallova sonda. Nenašel jsem teď úplně nějakou rozkuchlou fotku, kde by to bylo vidět, ale přes ten průhlednej plast bylo vidět, že je tam nějaká opičárna s magnetem.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    SPM: aha, tak sem viděl nějakou levnou kopii, a co tam je?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TEAPACK: on je problem ten remen a pak i rozliseni a od neho vibrace atd. protoze s rostouci rychlosti pri stejne frekvenci musi jit rozliseni dolu, no a pak to hopsa po strasne velkych vzdalenostech, remen se rozkmita a sice se to hybe ale lezou z toho hruzy a polezou uz vzdy.

    to generovani signalu neni jak stelovat, to je dano FW ktere je pro 3d tiskarny psano v nemyslitelnem prostredi a jeste resi veci ktere by resit nemel. No zase je zadarmo, nelze od toho cekat zazraky, to ja treba chapu, jen ostatni to berou jako zazrak a co se tyce chyb v casovani se jednoduse ignoruje, proste neexistuje.Sroub je pomalej, krokac nekvalitni nebo kvalitni a tim to konci.

    U konstrukce jeste pak 8mm tyce jsou dostatecne, cokoliv vetsiho je zbytecne predimenzovane no a ted lidi montujou lineary. Ze jsou krive a nejsou samonosne slyset nechteji, tyce jsou zastarale, sroub do lozisek nepatri, tiskarna neni cnc a nemusi byt tuha a tim diskuze konci.

    Pak se divi ze tisknout rychleji nez 60mm/s nebudou a tisk se jim posere kdyz venku projede nakladak nebo u sousedu zacne dupat dite. To je prece vlastnost a omezeni 3d tisku jako takoveho a ne konstrukce tiskarny. (pritom rozdil mezi 8mm a 12mm je doslova par korun a rozdil v tuhosti obrovsky. Take to neni zase tak moc nekonecne davno co i tady jsem psal ze metricka zavitovka ani fofrpasky na stroj nepatri a ze trapez neni nejak extra drahy, no jen jsem slysel ze metrika staci a trapez je zbytecny. Holt nejsem trendsetter, jen troll.

    Na druhou stranu vim jake to je prijit z budoucnosti, jen ta budoucnost je 100 let zpet. Sem zvedavej za jak dlouho nekdo vymysli pro 3d tiskarny univerzalni osazeni,loziskove domky a zacne to prodavat. Svet 3d tisku bude jasat jaky to pokrok, such vyvoj a Prusa for prezident. Remenove meziprevody uz pouziva myslim ze Voron.

    Prijde mi strasne smutny ze se tak velka komunita plna casto i velmi sikovnych lidi neni schopna poucit hned jen o kousek vedle v dnesni dobe kdy ma doslova kaydz vsechny potrebne informace v kapse. Kazda kritika stavajiciho stav a vubec cehokoliv je lyncovana davem, az nelze nepouzit paralelu s palenim carodejnic nebo vtip s krestanama a peklem, protoze oni to tak chteji.

    tak jsem si postezoval a hura zpatky do prace.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    JVCNC: Ale já je taky používám =) jen ne na vysokorychlostní 3D tisk =) ale přesně jak píšeš níž - člověk může vzít libovolný NEMA17 krokáč a pak dost často nadávat, že to nefunguje, protože netuší nic o momentové charakteristice motoru.

    Seštelování regulační smyčky a správné generování signálu je taky věc, kterou nikdo začínající s 3D tiskem netuší, že existuje. A správně to seštělovat je obor sám pro sebe. Ona to není sranda ani u věcí, které mají přechodový děj hodinu, natož pár ms =)
    SPM
    SPM --- ---
    ANDY_WARHOL: V bl touchi neni mikrospinac...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TEAPACK: na krokace jako na neco podradneho se koukas akorat ty :p ja je mam rad, jsou jednoduche na zapojeni a nastaveni. 3F krokace mam jeste radeji na zapojeni jsou jeste jednodussi a netrpi na rezonance ,takze jdou pouzit i na vetsi stroje kde by nalezite velky 2F krokac ten stroj vibracema rozsypal i kdyz by byl z litiny. Nepamatuju si kdy naposled me nebo memu zakaznikovy na stroji krokac ztratil kroky, to budou leta zpet. To je prave o tom rizeni a kvalite step signalu, o nicem jinem. On bez pretizeni ke ztrate kroku zadny duvod nema, jedine kolize ale ta zrovna u 3d tisku moc nehrozi. U serv je problem ze i 200w servo je schopno hlinikac z profilu rozebrat za pochodu, pripadne ho rovnou prestehovat. I to servo se musi spravne dimenzovat na moment setrvacnosti rotoru vuci zatizeni a byva to i jeden z parametru regulacni smycky. Proto se delaji i low inertial serva. Kdysy jsem sem daval graf jak vypada skutecny prubeh rampy a trvale frkvence u GRBL ze ktereho spousta FW pro 3d tiskarny vychazi a bylo to neco strasneho. updaterate 10ms a jitter v radu uS. Pritom to nei o MCU, na prakticky stejnem mame max jitter <10ns (presnejsi logicky analyzator nemam) a updaterate stejny jako vystupni frekvence, bez toho to treba to video jak jezdi tiskarna me kdyz vymenim jen ridici desku, drivery a vsehcno ostatni necham stejne, mozne neni.
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    SPM:
    Proto jsem na tu Mk3s misto puvodni PINDA koupil tu novejsi SuperPINDA. Mela to mit vyreseny.

    ANDY_WARHOL:
    Pak je nekde problem na moji Mk3S se SuperPindou, kterou jsem tam daval v domneni, ze vyresi prave problem s teplotni kompenzaci a vyrovnani bude presnejsi. Nezlepsilo se to o moc, spis se tak nejak lip vyjevil problem a dokazu to ovladat.

    V praxi to ale znamena, ze musim sedet u prvni vrstvy a postelovat Live Z Adjust - vpravo vepredu je -0.870 a vlevo vzadu to klesne az k -0.950. Kdyz to neudelam, postupujici tisk doleva dozadu prestane prilehat dostatecne a mezi jednotlivyma linkama jsou i mezery. Kdyz to nastavim rovnou na -0.950, tak zacatek tisku vpravo vepredu je hrubej a tryska tam dela viditelny a hmatatelny "ryhy", je to proste vroubkovany.

    Neco jako na tehle fotce ta cast nalevo.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam