• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    SPM: Ono jim vadi i UV...
    SPM
    SPM --- ---
    Mně se jinak u PLA stávala taková zajímavá věc - ten filament, když byl nějakou dobu venku, tak v ohybu praskal. On teda když se ohne pořádně, tak praskne vždycky, ale tohle bylo takový, že to prostě člověku prasklo v ruce jenom tím, jak to chtěl dostat do extruderu (případně zavedený filament na odstavené tiskárně prasknul sám od sebe). Největší sranda byla, že jsem měl x PLA filamentů od jedné značky a praskaly jenom některé barvy. Počítám, že to bude nějaký podobný vtip - že ty některé barvy víc pohlcovaly vlhkost a mělo to pak tenhle efekt :-)
    ENDREW
    ENDREW --- ---
    RAINBOF: To schvalne zkusim az budu obenavat zradlo pro zver. Díky za tip!
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Jo to se mi stalo u gembirdu a verbatimu z alzy.
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    Nebo si člověk rovnou koupi mokrej filament 😂. PETG ale bylo nacucany jak houba. Škoda že od značky od které bylo nekolik předešlých civek fajn. A ještě ta jedna měla jiný odstin než měla mit. A samozřejmě jsem na to přišel až po pul roce. To je tak když se nakupuje v akci 😂
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    SKAUT: ne jsou to 0.5cm kusy. budu to ted obednavat tak co cvaknu. jsem to rozdal kdyz jsem predelaval dilnu :)
    QWWERTY: Hele ja to take neresil. a pak najednou jeden mokrej filament za druhym a prisel jsem na to ze kdyz venku sprchne tak behem jednoho dne se nektere filamenty nacucaly ze v nich byly hroudy kdyz se to napilo. Nejvic mi trpel PETg material. PLA to moc nevadi.
    Zaroven ale mam i filamenty z 2017/2018 z dob kdy u prusi tajne experimentovali s tou jejich linkou a ty jsou suche porad posledni jsem dotiskl letos a bez problemu s vlhkosti (pla i pet). Takze se to dela proto ze kdyz chces mit proste par barev v pohotovosti tak nechces zjistit ze to dela divne veci.

    proste cast te 3D tiskove duchariiny
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    SKAUT: jo, viz ten clanek - PLA taha hodne ... a mam to stejne jak ty - nektery PLA civky mam i 2-3 roky
    ja to budu asi muset resit u nylonu, ale zatim jsem ho nenacal
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    QWWERTY: Tak já to začal řešit protože občas tisknu z materiálů které je třeba mit suché.
    A bohužel si i ověřil že takové PETG cuca vlhkost taky a je to vidět. Od určitého stupně i slyšet.
    A PLA bere taky. Pomalu ale bere. Coz nevadí když to clovek vytiskne brzy ale jak to skladuje protože celá barevná paleta...
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    kdyz vas tak ctu, tak premyslim, cim to, ze i kdyz jsem vlhkost nikdy neresil, tak mi lezou +- oka-ish vysledky a to i presto, ze nechavam lezet civky filamentu volne polozeny na vzduchu
    a ted me napada, ze to bude dost mozna tim, ze se v te mistnosti pohybuje vlhkost prumerne okolo 40%, takze si to neco natahne, ale ne tak moc, aby se to nejak dramaticky projevilo


    RAINBOF: troubu asi nebrat .. to uz spis tu susicku na ovoce
    What Effect Does Moisture Have on 3D Printer Filament Storage? (And how to fix it)
    https://blog.gotopac.com/2018/03/01/how-3d-printer-filament-storage-cabinets-instantly-improve-3d-print-part-quality/
    While heat drying 3D printer filament in an oven is overwhelmingly accepted within the 3D printing community, time is a major consideration.
    PLA and Nylon filaments may take upwards of 4 – 8 hours to dry between 150°F and 200°F.
    The process is inefficient, and applying heat to thermoplastics with no ventilation is a questionable risk.

    Natural gas and propane fired ovens produce water vapor, therefore an electric resistance oven is required.
    Heating entire spools of filament is not recommended or advised, hence unspooling and respooling is required
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    RAINBOF: Nepadá z toho binec ( prach)? Ono něco podobného bývá v pytlikach u věci které jsou citlivé na vlhkost ale nikdy se mi nepovedlo to dobře vysušit.
    A ty piksla co jsem postnul mi staci do 3 boxu a k několika cívkám co mám ve vakuových pytlikach.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    RAINBOF: https://www.zoohit.cz/shop/kocky/kockolity_podestylky/silikatove_stelivo/121837 ta modra vec nevoni ale nijak tam nevadi podle me je to jen nejak obarvene.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    ... ja jsem pouzil silikagel pro kocky bez parfemu baleni asi 5kg stalo 800 ... jedinej rozdil je ze to nejsou kulicky ale takovy ostry sterk (nechapu jak po tom muzou ty kocky chodit)
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    ENDREW: A bednu mam neco z ikea kde uz těsnění je takže se delali diry na bowden a vlhkoměr
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    ENDREW: Tak ten v tom sacku asi funguje taky ale musi se správně skladovat a správně přepravovat.
    Ja kupuju tohle https://www.traiva-shop.cz/p/silikagel-sg6-mix-s-indikatorem-vlhkosti#14845
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    silikagel v tomhle pripade vysus v susice na ovoce pokud mas pripadne v troube. pripadne na etapy po mensim mnozstvi. dodat vlhkej silikac je lumparna. tak snad byl levnej.
    ENDREW
    ENDREW --- ---
    SKAUT: Tesneni jsem udelal a vsechny konce filamentu (4ks) ktere couhaji jsou opatreny ptfe trubickou, ktera by mela zamezit vnikani vlhkosti. Ten gel dorazil jen v takovem plastovem plastovem sacku. jak vypada indikator vlhkosti silicy?
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    ENDREW: Tak to bych asi prodejci hodil na hlavu 😄. Me dorazila suchá (a mam ji i s indikátorem). Na 40% jsem se ale nedostal ani s boxem kde je podle indikátoru silikagel už moc. Většinou koncim nekde na 34% a vys se nedostanu.
    Ma ta bedna těsnění? máš zavřené průchody ven? Ja Mam bowden az do tiskárny ( která je v boxu ).
    Jinak silikagel suším v mikrovlnce, když je takhle mokrá tak to chce na hodně málo výkon jinak jí pára roztrhá.
    Nebo to jde dát do horkovzdušné trouby. Origo laboratorní susicka je v podstatě trouba 😄
    ENDREW
    ENDREW --- ---
    SKAUT: tohle jsem si teď taky vyrobil, ale nemuzu se dostat s vlhkosti pod 40%. Je fakt ze jsem tam tu silicu nasypal hned po tom co dorazila a nenapadlo me to vysusit. Jak to susis?
    JENIIK
    JENIIK --- ---
    KULA: hezky si to podlož a něčim tupym jebej do osičky ;-)
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    ZVIRATKO: na ctvrty pokus protoze neumim se supporty (a ten filament je bitch)

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam