• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    ACID
    ACID --- ---
    Může mi prosím někdo s průšou Mk3 poslat hodnoty nastavení PID? příkaz M503 v konzoli, zajímají mě hodnoty Ki, Kp, Kd.
    Dík
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    SPM: Ono ji to generuje pořád, jen je aktivní elektronika a bezpečněji ji odvádí tam kde by neměla uškodit ( jednoduše řečeno).
    Když je úplně vypnuto tak to jde ztuha protože ten vygenerovaný proud jde zpátky do cívky motoru, vygeneruje magnetické pole a to klade odpor pohybu ( jako kdyz motor funguje)
    SPM
    SPM --- ---
    RAINBOF: Nicméně se přiznám, že mi uniká ta elektrická část, co se stane po zapnutí tiskárny / zdroje :-) Respektive rozumím tomu co se děje, když je to vypnutí, hýbu tím a svítí podsvětlení, ale uniká mi, co se změní jenom tím, že tu elektroniku zapnu - protože v tu chvíli ty osy s vypnutými motory začnou klást citelně menší odpor a předpokládám, že pak ani nevyrábí elektřinu, když tim hýbu; ikdyž poznat to už není :-)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    SPM: a na tomhle napadu se umej zrodit desny zrudnosti :)
    SPM
    SPM --- ---
    AXTHEB: A4988 jsem měl v provozu jenom chvilku, ale mám dvě tiskárny ve kterých jsou DRV8825, elektronika bez ofuku, možná tam ani není ten pasiv a byť jsem nikdy nezkoušel kolik proudu snesou a nastavil to nějak citlivě, tak to funguje všechno doteď :-) Naproti tomu na té lepší jsou TMC2130 a i s nalepenými pasivy a normálně nastaveným proudem mi to furt pičovalo, že se přehřívají a snižovalo mi to proud. Až jsem na ten elektrobox musel dát větrák, pak to dalo pokoj :-)

    RAINBOF: Se mi ještě nepovedlo :-) Když jsem byl mladej a blbej (teď už jsem jenom blbej :-) ), tak jsem u první tiskárny měl srandu z toho, že když při vypnutym stavu jezdim s Y osou, tak svítí podsvětlení toho LCD displaye. Nicméně funguje doteď, takže to neshořelo :-D
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    AXTHEB: a krasne hori :)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    No, třeba drivery založené na A4988 jde upálit, ale musíš je nastavit na max proud, mít blbě udělané chlazení a mít smůlu, aby to tepelná ochrana nestihla vypnout.

    Dobře udělané chlazení v tomto případě znamená mít to připájené na prokovy pod čipem a z druhé strany desky chladič nebo pěknou vrstvu mědi na rozvedení tepla, takže na takových těch driverech na poštovních známkách nemá tepelná ochrana moc dobře rozdané karty.

    RAINBOF: v závěrném směru je cestě jen jedna dioda, ne? Diody jsou odolná zvířátka ;)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    DACAN: no ale urco ne v zavernem smeru :)
    DACAN
    DACAN --- ---
    RAINBOF: ten by mel mit proudove omezeni?
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    AXTHEB: tam uz by to asi prohral driver ne ?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    AKA_THE_A: Když mu podržíš osičku a pokusíš s ní pohnout, poteče ho mnohem víc ;)
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    MAKROUSEK: krokáčem proud teče i když stojí
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    MAKROUSEK: Krokáč nezničí ani několik (desítek) minut na teplotě 110 C, to ti dřív z té tiskárny vypadne.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    AXTHEB: Ani kdyz jim podrzis rotor a ony se budou snazit jim tocit?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    SPM: Motory neodpálíš. Žádný z krokáčů, co se běžně dávají do tiskáren, nemáš šanci na 12 nebo 24V zdroji odpálit.
    SPM
    SPM --- ---
    FAEKAL: motory odpálíš jenom tím, že do nich pustíš moc proudu. Proud tam pouští driver. Metody nastavení proudu jsou různý, u některých driverů to jde softwarově (TMCxx například) a pak to jde nastavit ve firmwaru nebo gcodem, u jiných se to nastavuje nějak mechanicky. Samotnou rychlostí ho ale nezničíš. Takže dokud nezvedneš proud, co ti tam jde aktuálně, tak tu rychlost klidně vyzkoušej - maximálně když to přeženeš, ti to někde ztratí kroky, ale nic to nezničí.
    TALAGE
    TALAGE --- ---
    Ale jinak diky za tip s tim merenim rezonance remenu. Tohle me nenapadlo. Resil jsem jen bubinek u resin tiskarny.
    TALAGE
    TALAGE --- ---
    PISTA1: Nebo Klipper FW ;-)

    Resonance Compensation - Klipper documentation
    https://www.klipper3d.org/Resonance_Compensation.html
    FAEKAL
    FAEKAL --- ---
    Chtěl bych trochu poladit rychlost posunu osy Z u Ender 3 Neo. Jede to jak starej šnek. Chatbot GPT mi poradil stáhnout a upravit nejnovější firmware. Jen nevím na jakou rychlost to tak ideálně nastavit, abych ty servomotorky úplně neodpálil...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam