• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    LEXXA: Tak to jsis asi rovnou i odpovedel ne? I když PETG by to nejspíš přežilo taky, mam z něj krytku na větrací otvor okna ( takový ty malý diry v rámu) a drží to už 4? rokem. okno je na jih


    WEWERKA: Dělá to i z PLA?
    Nestává se že by se zadrhával filament v určité poloze?

    ANDY_WARHOL: IDEX? Pokud je na to místo... Bylo by hezký něco jako ma Ultimaker ( v toolheadu 2 hotendy a tiskárna si je přepíná mechanicky takovou packou) ale po pravdě jsem to nikde jinde nevidel.
    LEXXA
    LEXXA --- ---
    mam takovou kutilskou otazku. potrebuji postavit strisku nad dverma.
    desku mam. chci vytisknout neco co navrtam do zdi a desku do toho. easy
    dvere jsou orientovane tak sikovne ze 80% casu na to sviti slunce. (kdyz nejake je).
    nemam uzavrenout tiskarnu takze ASA/ABS bych se chtel vyhnout
    volim mezi PETG-CF, PCTG a PA12CF15 (tohle primarne protoze why the fuck not)
    chci aby to prezilo pocasi co nejdelsi dobu a cely ten projekt chci pouzit jako proof of concept pro ram pro site na hmyz ktery bude povetnostne namahanej velmi podobne.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    ANDY_WARHOL: potvrzuju, ze MMU2 je obcas za trest. kdyz funguje tak ok, ale jinak naprosto neintuitivni interface a dostat to ze zaseku uprostred tisku je casto skoro nemozny
    + urcite to upgraduj, budes mi snazsi zivot, co se tyce shaneni firmware
    ORBIT
    ORBIT --- ---
    ANDY_WARHOL: nemohu mluvit z vlastni zkusenosti, ale probiral jsem to s lidmi od Prusi a MMU2 a 3 jsou nebe a dudy :D
    Rozhodne to stoji za upgrade.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    mam mmu2, je k dispozici upgrade na trojku, otazka je jestli to ma smysl ? mmu2 mi v podstate nikdy nefungovalo, kdyz sem ho slozil, rozbila se tiskarna ale mam pocit ze to moc nefunguje.
    takze pokud je mmu3 ve vsech ohledech lepsi, tak se mi vyplati to rovnou upgradovat
    ORBIT
    ORBIT --- ---
    Tk uz je rozvrh na dorucovani MMU. Takze az v kvetnu.
    Odesílání objednávek - čekací doba | Prusa Knowledge Base
    https://help.prusa3d.com/cs/article/odesilani-objednavek-cekaci-doba_2297
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    SKAUT: asi bude zalezet na materialu, u silonu bych s tim moc nepocital, mozna ta vec za tech 2k dolaru bude schopna
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    ANDY_WARHOL: To by mě teda fakt zajimalo jak moc dobře to funguje. Navic s civkou mimo drybox 🤔
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    SKAUT: nasel sem levnejsi variantu https://thordsen3d.com/product/ifd-175-ex-inline-filament-dryer/

    a jeste levnejsi :)
    Inline filament dryer by homerisback - Thingiverse
    https://www.thingiverse.com/thing:4713707/comments

    ale u teto bych o funkcnosti opravdu pochyboval
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    ANDY_WARHOL: Ah, ale i tak to vypadá ze to tam bude dost velký kus filamentu uvnitř aby jej to i ochladilo. A asi bude nějaká hranice vlhkosti kterou to ususi ( a hloubka penetrace vlakna ?).

    Alr zajímavý kousek, zajimalo by mě jak dobře si to pořadí s čím.
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    ANDY_WARHOL: Proč bych nemohl tisknout? dole pod bedem je mista dost ( pokud netisknu něco kde by bedu vadila ) a jak jsem psal VT 300+ ma u zadní stěny mista dost na 1kg civku a rovnou z ni tisknout.

    Jak píšu, než z toho filamentu dostaneš vodu tak to chvíli trvá zvlášť když to nesmíš ohřát moc jinak máš moc měkký filament který extruderem neprojede . To by to tak mohlo osusovat vlhký povrch filamentu max...
    Plus ta voda bude nejspíš navázána na samotné molekuly polymeru takže je to těžší ji dostat ven ( ale to si myslím, nejsem chemik ).
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    tak to existuje, ale za 2k usd no nekup to https://drywise.co/products/drywise-in-line-filament-dryer
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    SKAUT: tak uzavrenou tiskarnu muzes vyuzivat misto trouby, ale pak logicky netisknes. to co myslim ja si predstavuju jako trubicku ktera bude ohrivana a kterou filament bude prochazet nez najede do extruderu pred tiskem. ale netusim zda je to technicky realizovatelne a smysluplne, nikde jsem nenasel nic co by se tomuto napadu podobalo.
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    ANDY_WARHOL: Že můžu dát cívku do tiskárny když tam mam teplo ( a vidim i vlhkost kterou tam mám - vedlejší data z čidla co merim teplotu kterou krom tisku používá i čidlo na VOC ).
    Ve větším tridentu dávají civku dovnitr tiskárny rovnou ( v menší než 300 na to neni misto)
    No nějaká asi ano ale mam pocit že bys musel dávat hodně tepla coz by mohlo vést k degradaci polymeru ( a struny jako takové).
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    LEXXA: Což by se dalo vyzkoušet s jiným materiálem ( PLA ) - to skytnuti osy.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    SKAUT: nevím tedy jak to myslíš, ale už mě napadlo, že by se dal filament sušit po vláknu, tzn. Ne celou cívku x hodin, ale při průchodu struny nějakým bazmekem by se mohl vysušit hned.
    LEXXA
    LEXXA --- ---
    WEWERKA: Osobne mi prijde ze tohle je mechanicke skytnuti na ose (x?).
    Vsechny ostanti teorie davaji taky smysl ale nejde mi do hlavy proc zrovna v tomhle jedinem miste to bude delat presne takhle.
    Ale zase je to tak male a tak divne ze doporucovat skew test je blbost.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    SKAUT, LEXXA: Ok, diky za tipy. Udelam si nejaky mensi model na simulaci a uvidim co z toho vyleze.
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    WEWERKA: Udelej to co pise Lexxa .
    A z dodatkového infa to zas navádí že extruder dostatečně rychle nevrátí filament zpátky do trysky aby tam byl správný tlak.
    Tak možná ještě nejakej test na retrakce ( ci zkusit něco s ostrými rohy pomalu tisknout ).
    Jinak nevím, u mě to poresilo správný LA..
    LEXXA
    LEXXA --- ---
    WEWERKA: Zkus otocit model o 45 stupnu. Kdyby to mel byt pressure advance to bude delat na kazdem rohu.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    SKAUT: Koukam, ze prusa ma kalibracni test na linear advance. To taky zkusim. Diky za tip.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam