• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DIABOLUSPřátelé českých tradic
    DIABOLUS
    DIABOLUS --- ---
    ANGELINE: ano to je moc pěkný návod :)
    ANGELINE
    ANGELINE --- ---
    Ještě k pučálce, píše o ní i pan Cuketka
    Pučálka | Cuketka
    http://www.cuketka.cz/?p=9242
    DIABOLUS
    DIABOLUS --- ---
    MILLY: ajo :).. to je možné :)

    ANGELINE: vím že dřív se namáčel ve středu na neděli..
    ANGELINE
    ANGELINE --- ---
    DIABOLUS: jojo, taky jsem zjistila=) takže pučálka bude trochu se zpožděním, protože jsem zjistila, že mám jen sterilovaný a mražený hrách.
    MILLY
    MILLY --- ---
    DIABOLUS: ..ale jo......, jen strašně pomaličku. Zejtra toho necháme. Máme asi starej hrách. .o)
    DIABOLUS
    DIABOLUS --- ---
    MILLY: a pořád nic?
    MILLY
    MILLY --- ---
    DIABOLUS: Jak kterej.. Nám teď klíčí doma už tejden.
    DIABOLUS
    DIABOLUS --- ---
    ANGELINE: já jsem zjistila, že musí skoro vyklíčit a to trvá tak tři dny--
    ANGELINE
    ANGELINE --- ---
    DIABOLUS: U mě bude rozhodně uklízecí a jdu koupit ten hrach na pučálku.
    DIABOLUS
    DIABOLUS --- ---
    SUNY: internet, semináře od jedné moc moudré paní, taky knihy...
    SUNY
    SUNY --- ---
    DIABOLUS: a můžu se zeptat odkud čerpáš? :-)
    DIABOLUS
    DIABOLUS --- ---

    ‎5. neděle postní – Smrtná 25.3.

    Obyčeje a zvyky Smrtné, Smrtonosné, Smrtelné jsou moc pěkné a jeden je docela ještě známý:
    Je to den kdy se ze vsi vynášela Smrt – Morana, Mařena, Mařka, Mařana, Mořena, smrtholka – je to den kdy se vynáší zima.

    Je to ale také den, kdy se do vsi přinášelo Líto. Co jsem se dočetla, tak na Moravě se Líto přináší až příští neděli.

    Ale abychom to vzali pěkně popořadě.

    Úkony na smrtnou neděli byly rozděleny takříkajíc generačně.
    Pro ženy a muže to byl den předjarního úklidu. Muži se věnovali dílnám a stodolám, ženy domácnostem.
    Mládenci a děvečky se sešli v některé stodole a ráno vytvořili ze slámy a klacků nebo dřeva ženskou postavu, Moranu. Určitě u toho byly i děti a zvědavě pokukovaly. Děti doma dostaly nějaký kus starého obnošeného ženského odění a tím pak společně oblékly tuto loutku. Nazdobili jí také pentlemi a mnohde jí namalovali obličej.

    Odpoledne se pak sešla děcka na návsi a Smrtku vynášeli na vysoké tyči za ves, kde ji hodili do vody – musela to být tekoucí voda, velký potok nebo řeka – nebo ji zakopali či upálili.

    V některých krajích chlapci vynášeli Smrťáka a děvčata Morenu.

    Byl to úkon, kdy se lidé loučili s dlouhou zimou. Říkalo se, že z kterého domu se hoch či mládenec tohoto úkonu nezúčastní, tam někdo vážně onemocní či zemře.

    Bylo ale třeba přivolat jaro, když se vynesla smrt. A tím bylo právě Líto.
    Byl to poražený mladý smrček nazdobený pentlemi, papírovými věnci, svatými obrázky, květinami, pouchami či kraslicemi. Poucha jsou vyfouklá bílá vejce. Líto děvčata přinášela do vsi za doprovodu všech ostatních a za hlasitého veselého zpěvu. Obcházeli s ním celou vesnici a koledovali. A všichni, děti i dospělí, se radovali, že zima je pryč a přichází jaro.

    Vynášení zimy a přivolávání jara si křesťanství z pohanských dob úplně nepřevzalo. V mnoha krajích byl tento zvyk církví zakazován, ale lidová tradice byla silnější.

    K obědu pak v mnoha krajích byla jako hlavní pokrm pučálka.

    Na Zábřešsku děvčata chodila po vsi a prosila o trochu hrachu na pučálku.
    Na Bydžovsku dávaly ženy do oken kus lnu, aby nikdo celý rok neonemocněl a nezemřel.

    Na tuto neděli se nesmí pít žádný alkohol.
    DIABOLUS
    DIABOLUS --- ---
    SUNY: děkuji bezva, hned si jej přečtu :). Nu na škaredou středu přijde řada později ;). Teď Smrtná neděle
    SUNY
    SUNY --- ---
    Tady je docela hezký článek o velikonočních tradicích: http://www.kudyznudy.cz/Aktuality/Oslavte-tradicni-Velikonoce-v-Cesku.aspx

    Já třeba ani nevěděla, proč se říká škaredá středa :) Tak si dám pozor, abych se nemračila :)
    DIABOLUS
    DIABOLUS --- ---
    omlouvám se že až dnes..
    DIABOLUS
    DIABOLUS --- ---
    4. Neděle postní – Družebná zítra 18.3.

    Této neděli se také říká Středopostní, Růžová, Růžebná, Družbadlná.

    Středopostní, protože tato neděle byla pomyslným středem postního obdobdobí.
    Růžová nebo Růžebná proto, že se tento den v Římě světí Zlatá růže.

    Družebná se nazývá jak od slova družit, tak od slova družba. Tento den byl vyhrazen mládencům, jež chtěli na Pomlázku jít žádat o ruku dívky. Budoucí ženich šel s družbou do chalupy budoucí nevěsty a dohadovaly se námluvy. Tento akt byl spojen s mnoha zvyky. Jedním bylo předložení pučálky budoucímu ženichovi v talíři s vidličkou. Znalý ženich vyčkal, až mu byla předložena lžíce, pustil-li se do pučálky vidličkou, sklidil smích.

    Na tento den se také mladí družili. Chlapci a děvčata se hromadně sešli, každý přinesl raneček jídla a dobrot a společně jej pojídali a bavili se.

    Na Chodsku tento den končili přástky určitou zábavou, které se říkalo Spouštědlo. O spouštědle se dívky a ženy staraly, aby bylo dost rosolky, pálence a „suché kůrky“ a muži a mládenci aby bylo dost piva. Co byla rosolka, již víme. Pálenec byl pečený hrách sypaný cukrem a pepřem. Suchá kůrka se říkalo na sucho opečeným rohlíkům. Pálenec na suchou kůrku se nepřipravoval jen doma ale i v hospodách.

    Družebná se také jmenuje podle koláčů, které se na tuto neděli mají péci. Jsou to velké koláče, které se mazali světlým i tmavým mazáním a říkalo se, že se mazání druží.

    Na družebnou neděli se lidé mají družit, tak se družme.
    DIABOLUS
    DIABOLUS --- ---


    ANGELINE: to já bych i vypravovala, ale včera večer jsem se dozvěděla, že přesně tento den nám vybral kněz ku pohřbu, takže smrtnou neděli budu s rodinou prožívat trochu jinak..

    CUCHULAIN: třeba se tam stavím na jinou tradici..

    CUCHULAIN
    CUCHULAIN --- ---
    ANGELINE: jojo.. Litomyšl je kousek :-)
    ANGELINE
    ANGELINE --- ---
    Zdá se, že to je Brdo u Luže kousek od Litomyšle. No to já bych přijela
    hned, jen ta logistika by byla trochu náročnější:D Leda když někdo
    vypravíte vůz z Prahe.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam