• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    no tak to jde mimo mne, ale imho je problem nekde tam, ne?
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    MARASAN: Usb0 je emulace Ethernetu po USB kabelu vedoucím do tabletu.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    wifi moc nepouzivam, usb0 je bezdrat nebo ethernet? a kdyz drat, tak vedouci rovnou do tabletu?
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    MARASAN: Ale máš pravdu, že se to tváří, jako by spojení nebylo navázáno - nemůže se nějak tlouct to, že když přpojím tablet k RasPi, tak se nejprve připojí jako disk?
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    MARASAN: Teprve se s tím učím, takže jedu většinou podle návodu a jediné, co jem udělal, bylo, že jsem na konec souboru /etc/network/interfaces jsem přidal toto
    iface usb0 inet static
    address 192.168.42.42
    netmask 255.255.255.0
    network 192.168.42.0
    gateway 192.168.42.129
    broadcast 192.168.42.255


    Ale zkušel jsem se připojit přes wifi (tedy přes jinou síť) a tam se připojí bez potíží.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    THOMASMORTA: pouzivas ip adresu nebo hostname? Na RPi nespadne ssh server nebo sitovej stack?
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    Zdravím,
    snažím se nastavit si tablet s androidem jako monitor pro RasPi podle tohoto návodu:
    http://rwhitmire.com/2014/03/25/android-tablet-raspberry-pi/

    /etc/network/interfaces jsem podle návodu upravil
    aplikaci VX ConnectBot jsem nainstaloval

    jako tablet používám Yogu 2 Tablet od lenova s českým androidem, tak si nejsem jistý, jestli USB tethering je to, co lze najít v Bezdrátová připojení a sílě / Další / Osobní hotspot / USB - Sdílení USB sítě

    Každopádně vždy, když zapnu sdílení a pokusím se pře VX ConnectBot připojit na Raspi, tak mi to napíše toto:
    Spojení ztraceno
    failed to connect to 192.168.42.42/192.168.42.42 (port 22): connect failed EH0STUNREACH (No route to host)


    Neporadíte mi prosím, kde jsem mohl udělat chybu?
    KAERO
    KAERO --- ---
    PISTA1: jo. jede to. viz taky historie.
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    Má někdo zkušenost s provozem DVB-T tuneru a openelec na malině?
    PALUSHA
    PALUSHA --- ---
    TR1: Jinac nejdriv jsem to pouzival na raspbianu, kterej slouzil jako webserver/downloader (klasicky pres mpd z usb disku pripojenyho k RPi). Nastaveni bylo otazkou editace par konfiguraku a restartu, vse pekne popsane na hifiberry strankach.

    Pak jsem koupil NAS takze zminene RPi uz slouzi ciste jako prehravac - nahodil jsem tam teda Volumio distribuci, ktera je primo pro tyto ucely postavena. Tam HifiBerry jen vyberes v nastaveni zvuku a je hotovo :)
    PALUSHA
    PALUSHA --- ---
    TR1: mam HifiBerry DAC na RPi 1. Rozhodne doporucuju do toho jit, za ty penize lepsi zvuk nesezenes. Opravdu je to slysitelny rozdil uz i na urovni obycejnych mp3 (samo pokud to mas na cem poustet). Flac a podobne formaty pak uz prekonavaji veskerou predstavivost :)
    TR1
    TR1 --- ---
    Docela mne laka vylepsit si zvuk u PRi2 dokoupenim HiFiBerry DAC+. Nema to tu nekdo, ze by se podelil o zkusenosti?
    ISATAG
    ISATAG --- ---
    Zdravim. Mam dotaz na tu cast uzivatelu co provozuje na RPI - nejlepe na RPi2 - Gentoo.

    Po mensim studiu tohoto linuxu jsem se rozhodl, ze si ho na maline zprovoznim. Vzhledem k tomu ze jsem v tom vice mene novacek, tak bych rad, kdyby mi nekdo dal doporuceni jak idealne nastavit. /etc/portage/make.conf

    Me potreby jsou v podstate jen terminalove. Tj. Zadny desktop, pouze terminal idealne s barevnym rozhranim. Mam v umyslu na serveru provozovat python, django, mezzanine, nginx + gunicorn (nebo apache2), mutt a gpg.

    Momentalne jsem si to svym experimentovanim jaksi rozvrtal a cokoliv chci emerge, tak neprojde pres nejaky error. (napriklad tohle ERROR: dev-libs/libatomic_ops-7.4.2::gentoo failed (configure phase):
    * econf failed)..etc..

    Takze kdyby mi pak nekdo dal i nejaky tip, jak krome zakladniho nastaveni system i vycistit od mych pripadnych pokusu a neuspechu, velmi bych to ocenil.

    V opacnem pripade si nainstaluju zpet raspbian, ale osobne si myslim, ze gentoo je mnohem efektivnejsi a zajimavejsi reseni.
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    SPM: buď jsem ji nenašel nebo nepochopil - a rovna tady mi google hází dost nesmyslné odpovědi.
    SPM
    SPM --- ---
    THOMASMORTA: V reminně se nastavuje zvlášť rozložení klávesnice ještě u toho profilu připojení (alespoň RDP nějakou takovou věc umožňuje...)
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    KAERO: Zkoušel jsem podobný postup a ukázalo se, že nakonec funguje, problém je někde v programu reminna, kterým si zpřístupňuji vzdálenou plochu - ta mi prostě nastavení klávesnice ignoruje. Ale díky!
    KAERO
    KAERO --- ---
    THOMASMORTA:
    sudo dpkg-reconfigure keyboard-configuration
    neboli google 10 sekund:
    Raspbian keyboard layout - Raspberry Pi Stack Exchange
    http://raspberrypi.stackexchange.com/questions/10060/raspbian-keyboard-layout
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    Prosím, nevíte někdo, jak nastavit v Raspbianu rozložení klávesnice? Zatvrzele je v režimu britské klávesnice a nemohu ho přesvědčit, aby se mi přepínal na US/CZ... Ne, že bych až tak potřeboval ty háčky, ale jsem naučený psát desetiprst a změna z/y mě dost brzdí a také nevím, kde hledat speciální znaky jako podtržítko či zavináč.
    KAERO
    KAERO --- ---
    ZUZU: nebo:
    sudo hdparm -C /dev/sda
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    ZUZU: Když ten disk připojíš k raspi, tak se koukni přes "gnome-disk-utility" do nastavení toho disku, jestli tam nemá povolené uspání po X minutách apod.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam