• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    TOOMIX: hdmi kabel
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    Mám tu takový menší problém s Raspberry 3.

    Přes Etcher jsem na kartu (zkoušel jsem Samsung EVO+ 32GB a 64GB) nahrál poslední Raspbian 2017-11-29-raspbian-stretch.zip a po bootu nešel signál do videa.
    Upravil jsem tedy config.txt, odkomentoval řádky hdmi_force_hotplug=1 a config_hdmi_boost=4 kartu strčil do raspberry a naběhnul rasbian odhadem jen v 640x480.
    Dal jsem tedy sudo raspi-config a v Advanced option - Resolution nastavil rozlišení monitoru, tedy 1080p. Po restartu mám jen černy monitor (signál do něj ale jde, jen mám černo).
    Stavová led si nepravidelně poblikává, jakoby systém normálně běžel. Zkusil jsem na kartu flashnout i poslední RetroPie a stejný problém.
    Nějaká rada? Měl jsem to teď asi měsíc vypnutý, po HW stránce (monitor, kabel) jsem nic neměnil a předtím to fungovalo. Díky
    ZUZU
    ZUZU --- ---
    AILAS: s linuxem umím "trochu" - ale tohle zvládnu (budu to řešit o víkendu) :)
    ...tak se rovnou ptám na další krok - totiž, až zjistím jaký (pokud) to posílá kód, jak kodi (osmc, raspbianu) vysvětlím, že má dělat tu a tu funkci? (power button mi je jedno, jde mi hlavně o to volume)

    p.s.: keymap editor add-on v kodi to neresi - zadnej signal "nezachytava", tzn. zadnej mu nejde pridelit
    AILAS
    AILAS --- ---
    ZUZU: někde v gui kodi je v nastavení volba zapnout DEBUG tuším. Teď to nemám před očima až budu doma můžu se mrknout konkrétně. To zapisuje i kódy které posílá ovladač do logu někde v $HOME/.xbmc/userdata/.../*.log.
    Budeš potřebovat se na to dostat po síti pomoci SSH. S Linuxem umíš?
    ZUZU
    ZUZU --- ---
    ahoj, jsem lama, a dost mozna tohle patri spis do fora o linuxu nebo htpc. provozuji prbpi3 s nainstalovanym osmc jako jednoduchy poustec filmu. poridil jsem si k tomu ted dalkove ovladani (vstup usb hid dongle, ne infrared):
    2.4G Wireless Remote Control Keyboard Air Mouse For Android TV Box WF | eBay
    https://www.ebay.com/...Android-TV-Box-WF/372006373790?hash=item569d4ec99e:m:mrv7xkb_Ton-3pt6t1Uf9Iw
    ...a nefungujou mi tam tlacitka na volume a taky power (ostatni funguji). na mojem windows pc i na android telefonu to funguje komplet jak ma. na rbpi krome osmc mi tyto tlacitka nefunguji ani v raspbianu. takze asi posilaji nejake kody, ktere "bezny linux na raspberry" nezna. neumite me nasmerovat jak to resit? ovladac je to jinak super za ty penize, tak bych ho rad rozchodil...
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    Arduino jsem chtel usadit do elektroinstalacni venkovni krabice, mas tam vyreseny i pruchodky, vodo/vlhkotesnost. A mas na vyber X rozmeru a variant.
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    Na chlazení raspberry (3) používám tenhle chladič. V dlouhodobé zátěži to pak má 60°C

    1 pc 50*25*10mm Approximately Heatsink Radiator Cooler Cooling Fin Aluminum Heat Sink Black 50X25X10mm
    http://s.aliexpress.com/QraMVjiY?fromSns=Copy to Clipboard

    případně je i verze s větráčkama

    52Pi New! Heatsink Cooler with Dual Fan Double Cooling Fans Reduce up to 20 Degrees For NESPi Retroflag Raspberry Pi 3 / 2 / B
    http://s.aliexpress.com/NrmQnEfa?fromSns=Copy to Clipboard
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    PISKVOR: klasicky IP56 box?
    řeší to GILHADovo gumový těsnění a nerezivějící šroby
    průchodka správnýho průměru s těsněním vyřeší přívodní kabel (+ ho to tam bude držet, aby se nevytahoval ven)
    otázku tlaku pak vyřešit jak říká PISTA1 - 1mm vrtákem díru (třeba blízko průchodky) a to celý pověsit směrem dolů, ať se tam nic nedostane zvrchu

    jediný čeho bych se osobně bál, je drbnout tam RasPi když bude venku 35°
    udělat té krabici stín navíc je určitě dobrý nápad, ale osobně bych se stejně bál o teplotu na jakou pak vyleze RasPi při zátěži, takže bych se tam asi snažil nacpat aspoň pořádný kus hliníku na odvod/rozptyl tepla
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    Já nevím, ale podle mě to naprosto zbytečně moc řešíte.
    Většina veknovních zařízení pro domácí užití (třeba konkrétně to ubiquity) je prostě obyčejná deska fláknutá do plastovýho krytu a přívodní kabely vedený ze spoda aby do toho nenateklo a miliony těhle sračiček jedou po celým světě roky bez problémů. vzal bych instalační krabici to tý to vrazil, buď bych netěsnil průchod kabelu nebo vyvrtal ze spodu do krabice dírku a nechal to bejt ;)
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    GILHAD: (eventualne prelepit ty srouby (a pripadne i tu ryhu) s co nejmensim presahem nejakou lepenkou a to lepidlo dat az prez ni a s patricnym presahem, aby to drzelo a tesnilo, pricemz pri proriznuti na tu lepenku to uz pujde snadno rozebrat. Mozna by ani nebyl spatny napad tam dat tu lepenku a prez to to vzit montazni penou, pokud by se to dalo tak, aby neblokovala zbytecne velkou cast povrchu - tepelnou izolaci moc nepotrebujes)
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    PISKVOR: Ja osobne bych asi taky volil tu krabici s pruchodkou, ne zbytecne velkou, at s tim teplotni roztaznost (zvlaste vzduhu uvnitr) moc neclouma (netlakuje).

    Mozna bych do dna a/nebo vika vyriznul velkou diru, kam bych vsadil kus plechu (ale zase ta wifi, no. Ale zase me nenapada jiny levny teplovodic, co by sel pouzit - mozna to dat tak, aby na to pokud mozno foukalo nez do zavetri?), at se teplo odvadi a vyrovnava s vnejskem (tech -20 jsem bral jako extrem, ze pri moc nizkych teplotach muzou byt problemy, pri normalne nizkych topit netreba, takze radeji at se vyrovnavaji teploty, nez aby se to pri +35 nejak moc zahrivalo jeste zevnitr)

    A pak bych to cele proste zalepil nejakym vhodnym lepidlem (spis gumovitym) - ono na plastu teda vetsinou nic moc nedrzi (snad az na rozpusteny plast), ale pokud to lepidlo nahradi gumovou manzetu v mistech, kde ji nemas, tak staci, ze tam je proste "skripnute" a pruzenim to tesni. Navic gumovite lepidlo v pripade potreby opravy celkem snadno uriznes/utrhnes - coz stejne planujes delat pokud mozno co nejmin, takze to nevadi. A asi bych tak osetril i srouby, co to drzi pohromade, at nereznou a netahne kolem nich.
    MILAZAJICEK
    MILAZAJICEK --- ---
    PISKVOR: hele a co tam vrazit nějakej sektor třeba od ubiquiti jde tam nahrát openwrt takže další požadavky by měli být realizovatelné je to venkovní a budeš řešit jen vodotěsný napáječ.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GILHAD: Vodotěsnost je jistá, to jo - ale jak? Nepotřebuju v provozu do tý krabice lézt, to by mělo být deploy-and-forget - potřebuju dostat dovnitř jen tu elektriku a dovnitř/ven wifi. Tím je asi daný, že by to měl být plast - stavební krabice s průchodkou na elektriku? Pokud bude -20, budem stejně mít jiný problémy; -10 je reálný, stejně tak +35.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    PISKVOR: Minimalne vodotesny to chces urcite, protoze dest, snih, led, teplotni zmeny + kondenzace - kdyz to nejak nezabezpecis, tak ti to uvnitr zmokne a neco se zkratuje (at uz tech 230, nebo tech 5, ve vysledku to prinejlepsim odejde bez velkych efektu). Plus teda ruzne zvirectvo co bude mit snahu vlezt dovnitr, protoze to v chladnu hreje, nebo proste jenom proto a bud ti tam pojde, nebo se zabydli a natahaji tam dalsi bordel.

    Resil jsem pocitac, kde nesel tisk, i kdyz vsechno ostatni slo - dirou po sitove karte tam nalezly mysi, udelaly si hnizdo a krome toho, ze posraly desku v tluste vrstve (a tim i mechanicky zablokovaly vetrak na CPU), tak to prochcaly tak, ze nektere nozicky integracu urezly uplne, vetsina ostatnich byla silne nacata - a to to bylo provozovano na krytem balkonu u male zahrady (odkud tam nalezly - v dome nebyly)

    -5 by nemel byt pro elektroniku problem, holt dobre chlazeni, -20 se muze podepsat na umelych hmotach, u obojiho muzou mit problemy pohyblive casti (vetracky a tak) kvuli namraze a tuhnuti maziva.

    +35 by opet elektronika snest mela, ale nemelo by to byt na primem slunci, protoze tam pri "+35 ve stinu" muze byt v uzavrenem prostoru i nasobne vic. Stejne tam das nejakou samostatnou strisku proti kroupam a vetsim vrstvam snehu/ledu, takze kdyz mezi ni a vlastni krabici bude kus mista na vetrani, tak by to "ve stinu" byt mohlo. (Striska nemusi byt nijak sofistikovana, par prkynek, stary nocnik, ci cokoli jineho, co tu vlastni krabici nejak lehce priochrani)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    Ahoj, řešili jste někdo zodolnění pro venkovní provoz? Mám lokaci relativně
    mimo civilizaci, kde není lautr nic kromě sloupu s osvětlením. S technickou správou máme dohodu, že nám z toho sloupu vyvede 230V - neboli je tam sice proud, ale jinak nic, je to v městském parku.

    No a jde o to, že na tom sloupu má být nějaký počítač, dostupný veřejnosti (jako wifi AP, bez spojení do internetu) zhruba 24/7. Na něm poběží nějaké základní služby typu statický webserver a pár jednoduchých skriptů v cronu.

    Dává smysl tohle řešit jako "rpi ve vodotěsný krabici", resp. jak do něčeho takovýho dostat napájení? Má smysl tam nějak topit/chladit, aby to v -5 nezmrzlo a v +35 neodteklo?
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Chci se zeptat: neměl by někdo nepoužívanou klávesnici z raspi ? stačí vpodstatě libovolný stav i poškozená, potřeboval bych jí rozebrat a podrobit jistým zkouškám.
    COMMANDER
    COMMANDER --- ---
    LASICE78: Potvrzuju, jak říká [ RAINBOF @ Raspberry Pi - miniaturní počítač za 35$ ]
    Funguje to výborně, zvuk z jack zásuvky naprosto čistý..
    je fajn, jak miniaturní, dobře funkční a levný dokáže být v dnešní době digital-to-analog převodník..
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    JECZNY: napis to do nejakyho okna misto adresare.
    JECZNY
    JECZNY --- ---
    JOPS: Hele díky, nevím jak, ale pomohlo mi to uvědomit si, že možná bude stačit povolit FTP. No a ono se to podařilo.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam