• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    BRABI: Jo, tohle je OK. Ten spotřebič si vezme, kolik potřebuje, pokud je mu zdroj schopen tolik dát. Těch 2,5A je podle mých zkušeností *špičkový* odběr, na který se dostane většinou jen při bootu.
    BRABI
    BRABI --- ---
    ahoj,
    chtěl bych začít s RPi, mám vyhlídnuto 3B+ přes inzerát a nabízí mi k tomu nabíječku s 3A. Je to ok?
    Tenhle model potřebuje 2,5A minimálně, takže víc nevadí?
    B3DA
    B3DA --- ---
    MIKEKT: Svetylko je 16bit WS2812 (neopixel) ring.
    Krome MQ135 je v tom jeste DHT22 dodavajici teplotu a vlhkost pro vypocet kvality ovzdusi. Na zapojeni je to jednoduchy (napajeni (pro svetylko a MQ135 externi), 2 digital a 1 analog in (na RPI potrebujes externi ADC)), rozbehani taky (na vsecko existujou knihovny v ruznych jazycich), jen je treba cca den na burn-in MQ135 nez zacne davat stabilni hodnoty a pak upravit vypocet..
    MIKEKT
    MIKEKT --- ---
    B3DA: to vypada dobre. Nemas link na to svetylko? :) asi budu muset pohledat jak se to zapojuje a nastavuje :)
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    PECA: ad. pevny castice / prach - mame tu par tehle a bylo docela easy je rozjet
    https://www.sparkfun.com/products/9689
    GitHub - PaulZC/GP2Y1010AU0F_Dust_Sensor: Hook-up guide for the Sharp GP2Y1010AU0F Optical Dust Sensor
    https://github.com/PaulZC/GP2Y1010AU0F_Dust_Sensor
    SCHRAPNEL
    SCHRAPNEL --- ---
    Čaute, čo hovoríte na tento projekt: https://www.autopi.io ?
    MUXX
    MUXX --- ---
    B3DA: tak to byl fofr. jeste v tech 12:50 to slo :D
    B3DA
    B3DA --- ---
    MUXX: all gone :)
    MUXX
    MUXX --- ---
    10,000 sticker pack giveaway - Raspberry Pi
    https://www.raspberrypi.org/blog/10000-sticker-pack-giveaway/
    PECA
    PECA --- ---
    B3DA, AXTHEB: Aha, to zní rozumně.
    Jedná se mi hlavně o to, abych neotevřel okno v zimě (na podzim), když je potřeba vyvětrat a přitom si do bytu nepustil "smrad" z venčí. Ono tu kolem čím dál víc lidí přitápí tuhými palivy (a neumí to správně roztopit), ale kdo to pak má čuchat...
    B3DA
    B3DA --- ---
    PECA: ja treba pouzivam MQ135 (CO2, Amoniak NH3, Oxidy dusíku NOx, Benzen, Alkohol, Kouř), v podstate timhle zpusobem - jedno venku, jedno vevnitr, jedno ve svetliku .. za cenu jednoho kafe je to docela fajn analogovy cidlo pro orientaci jestli vetrat :)

    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    PECA: Já bych začal tím prachem, měří se to laserem za pár drobných. CO sledovat nemá smysl pokud nemáš v místnosti otevřený oheň (rozumně zaplatitelná čidla, která detekují CO z kouře a neoddriftují během půl roku někam dopiči afaik neexistují), asi má smysl ozón (zejména pokud máš v létě pod okny rozpálenou silnici).
    PECA
    PECA --- ---
    Když tu padla zmínka o CO2, existují nějaká rozumná čidla i na jiné "exhalace"? Konkrétně mi jde o čidlo nebo čidla, ze kterých by zpracování vypadlo naopak "NEVĚTRAT". Třeba když soused topí nebo kolem řádí jiné zamoření. Protože nevím co vlastně všechno můžu chtít snímat, tak nemám úplně představu co hledat.
    Napadá mě bordel ze zatápění - CO, NOx, nějaké sirné sračky a nemám tušení jestli lze sledovat polétavý prach... Ještě mě napadá radiace, ale to spíš pro srandu.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    PISKVOR: Ještě tam plánuju připojit senzor CO2 ("vyvětrat!"), ale není čas :D

    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    ja bych pi 1 taky uzil :)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    MIKEKT: A ještě doma plánuju jeden kus s Kodi, co bude všechno tahat z NASu. Jen audio, s výstupem na jack...to utáhne i RPi1 (chtěl jsem použít Orange Pi IoT, ale asi mám blbej kus, ani ho nenabootuju).

    btw, jestli tu někdo má nepotřebnou malinu (nebo něco podobnýho, na čem půjde nějaký příčetný Linux), tak mně by se hodila.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    MIKEKT: Doma na nic, v práci na buildenlights a zobrazování Velmi Důležitého Čísla a na displej s logy.
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    MIKEKT: co zkusit pihole? Ale nevím jak je náročné na výkon
    JIMX
    JIMX --- ---
    MIKEKT: na chytání prachu :-D
    MIKEKT
    MIKEKT --- ---
    Zustala mi doma jedno RPI1B myslim po prechodu na RPI4 a nevim na co ji pouzit. Nahodne nejaky tip na co to doma pouzivate :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam