• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    PECA
    PECA --- ---
    PECA: Tak posun. Kdyby to někoho zajímalo.
    V konfigu (/etc/modprobr.d/w.conf) jsem měl "options wire slave_ttl=1 timeout=0 timeout_us=250000". Jak jsem to ladil, tak jsem nastavil konzervativní timeout 1 sekundu a to začalo vykazovat výrazně lepší chování. Pokusováním jsem dospěl k hodnotě timeoutu 550 ms. Tedy asi takto "options wire slave_ttl=1 timeout=0 timeout_us=550000".

    Důvodem bude asi kombinace čtení sběrnice ze strany RPi a fungování čtečku RFId, která po "chvilkách" testuje přítomnost čipu, "chvílku" jí trvá čtení čipu a "chvíli" Id podrží načtené. Podle dokumentace by to mělo být čtení přibližně 6× za sekundu (~ 50 ms na test přítomnosti), k tomu ~ 100 ms rozmezí mezi dvěma úspěšnými kontrolami. Dále ~ 120 ms čtení Id z RF čipu. A nakonec úspěšně načtenou hodnotu uchová ~ 500 ms pro případné odeslání skrze emulaci 1wire. No a pokud v průběhu těch 500 ms přijde RESET (tedy požadavek na čtení sběrnice), tak se to podržení prodlouží o dalších 500 ms. Ale asi je tam nějaký nedokumentovaný strop, takže nakonec (cca mezi 4. a 5. sekundou se to zapomene).
    No ty bláho!

    Takže issue solved. Reakce není úplně bleskurychlá, když s tím blbnu, tak mi to někdy nestihne čip načíst, protože prostě musím vydržet alespoň tu půlsekundu, než vyprší timeout na malině. Uff.
    PECA
    PECA --- ---
    Lidičky, pracujete někdo s 1wire na RPi 4? Jako chová se mi to hodně špatně. Mám dvě 1wire čtečky. jedná se o RFID čteky, které se chovají jako tzv Dallas čip, nebo též iButton. Používáme je připojené na GPS do aut a tam to šlape dobře.
    Co se mi děje je, že když přiložím žeton ke čtečce, ta ho načte, na RPi si to vyčtu. Ok. Ale po oddálení mi RPi na sběrnici vykazuje přiložený čip ještě dalších 4 - 5 sekund. Během této doby se navíc nenačte nově přiložený žeton (čip, token, jak kdo chce). A to je průkak. Potřebuji aby to načítalo nové ID ihned = do půl sekundy asi dobrý, do 200 ms ideál. Je to na docházku, takže i 1 sekunda by byla ok. Ale 5 sekund je nehorázná doba :(
    TR1
    TR1 --- ---
    PECA:
    Samozrejme, ze mam nejnovejsi aktualizace vcetne kernelu 5.4.83-v7l+. Buh vi, jestli v tom nemaji nejaky bordel. Napriklad pred 1.5 mesicem jsem v EEPROM nastavil USB_MSD_PWR_OFF_TIME=0 (zakazuje vypnuti USB portu). Celou dobu to slapalo, pred cca tydnem prisla aktualizace a od te doby se zase pevny disk pri kazdem restartu vypne, pritom nastaveni zustalo zachovano.
    PECA
    PECA --- ---
    TR1: Jestli jsem pochopil diskusi v tom odkazu, tak alespoň částečně (pokud ne úplně) to řeší update FW – zkoušel jsi?
    TR1
    TR1 --- ---
    TR1:
    Tak jsem zkusil nastavit WAKE_ON_GPIO=0 i sdhci.debug_quirks2=4 a muj problem to nevyresilo. Jsem fanda RPI ale RPI4 me fakt uz sere :(
    TR1
    TR1 --- ---
    PES:
    diky za odkaz, jdu to studovat.
    PES
    PES --- ---
    Kurňa ještě link
    Raspberry Pi 4B reboot issue, 3.3V pins go to 0V and stay on reboot with HAT attached · Issue #3065 · raspberrypi/linux · GitHub
    https://github.com/raspberrypi/linux/issues/3065
    PES
    PES --- ---
    TR1: Tady to řešili...
    TR1
    TR1 --- ---
    Ahoj panove, mam otazecku.

    Je mozne, ze pri kazdem restartu rpi4 dojde k vypadku napeti na pinu1 (+3.3V)?
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SPM: k nezaplacení... =/
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Puvodne jsem do toho nechtel kecat ale co tam naletovat flex a posilit jen napajeni :)
    SPM
    SPM --- ---
    TEAPACK: tomuhle bych věřil, že to ještě vydrží... ale v práci jsem měl lepší perlu. Průmyslové zařízení (stálová klima jednotka), koupila se do toho ethernetová karta (strčí se to do PLC od Carla, co v tom je a dá se s tím pak bavit přes TCP Modbus). Člověk by si myslel, že u takovýhle krávy, kterou napájíš silovinou, se nějak počítá, že tu komunikaci vedeš podobně... nicméně ne, ten RJ-45 konektor na tý kartě byl na kolmo v SMD verzi. No a STP Cat6 nezvládnul, urvalo ho to z desky i s ploškama na tom tišťáku :-)
    RORSCHACH
    RORSCHACH --- ---
    TEAPACK: Ono i k tý oficální desce je k dispozici celej projekt v KiCADu. Takže zdroje k inspiraci nějaký jsou. Ta dvojice těch konektorů vypadá nějak takto

    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    RORSCHACH: oj... to zase bude asi hromada pérek, který bude držet jen cín na tišťáku... =/
    ale můžeš vyjít z toho boardu co postnul TOOMIX, tam jsou i Eagle zdrojáky, tak snad budou ty konektory spojený do jedný součástky, abys je nemusel neustále rovnat proti sobě =)
    RORSCHACH
    RORSCHACH --- ---
    TEAPACK: Heh, to mě taky napadlo (ikdyž dostat se pod ten compute module by asi nebyla prdel, možná kdyby si člověk koupil vyšší verzi), akorát v data sheetu u toho konektoru je napsaný, že se to nemá zapojovat nenapájený. Ten konektor asi sám o sobě není dost pevnej, aby si ho při rozdělávání neohnul.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SPM: ten druhý konektor tam můžeš TS-100 "nabodovat" s osazeným RPi a pak ho klidně dopájet horkovzduchem už bez RPi =)
    SPM
    SPM --- ---
    RORSCHACH: ono co se týče tolerance, tak to by na průmyslově vyrobeném tišťáku neměl být problém. Teda, jde o to, aby ty SMD plošky pro ten konektor tam byly na správných místech a správně velké. Ale jelikož tu desku stejně kreslíš v nějakém toolu a na ten konektor nejspíš budeš mít šablonu, kterou už někdo dělal, tak by to mělo být v pohodě. A při tom letování, jak se začne ta pájka tavit, tak ta komponenta si při tom sedne nožičkama na ty plošky, takže to sedí tam kde má. (Pak teda ještě ten druhý konektor musíš mít umístěný správně proti prvnímu, ale to zase kreslíš, takže by to mělo být ok). Z mých pájecích pokusů touhle technologií jsem spíš měl zatím problém odhadnout tu správnou teplotu a proud vzduchu - když je toho málo, tak se to nepřipájí (na to se teda přijde jednoduše, prostě se za to vezme prstem a ono to upadne :-) ), když je to teplý zase moc, tak to začne ničit tu komponentu (tavit ten plast) (to se mi povedlo, když jsem z nějakýho šrotu tím zkoušel vypájet SMD mikrospínač a tomu jsem trošku připekl to plastové tlačítko). Ale to co se připájelo vypadalo docela dobře :-)
    RORSCHACH
    RORSCHACH --- ---
    SPM: Díky za nabídku, uvidíme jak se to vyvine. Já na to nějak zásadně nespěchám, vývoj můžu v pohodě dělat na tý development desce, na kterou si hodím vlastní shield. Jinak ten konektor stojí cca 30 korun, takže žádná tragedie. Podle mě kritická část je to, že ty konektory tam jsou dva a asi tam nebude moc velká tolerance, aby to šlo správně zacvaknout (ale těžko říct, s něčim tak malym jsem nikdy nepracoval).

    Jinak z JLCPCB mi odepsali takovej trochu generickej mail, že si to někam zadali do systému a že se uvidí. Tak snad jim napíše víc lidi a nějak zareagujou na poptávku na trhu :)
    SPM
    SPM --- ---
    RORSCHACH: kdybys případně nesehnal nikoho, kdo nemá obě ruce levý, tak mám od ježíška doma horkovzdušnou páječku, kterou by ten konektor nejspíš měl jít rozumně naletovat, tak to případně můžu zkusit. (Jenom jsem teda radši nehledal, kolik ten konektor stojí :-)) ).
    RORSCHACH
    RORSCHACH --- ---
    TOOMIX: Jo, vypadá to, že se to pomalu rodí.

    HARVIE: Je to jak to říkáš, chci si udělat vlastní desku (mám na Pi udělaný ovládání 192x64 LED displaye), ale přežil bych to i s nějakou cizí minimalistickou deskou, která bude mít vyvedený GPIO (nic jinýho nepotřebuju), na který si plácnu svůj vlastní shield.

    Na JLCPCB jsem taky koukal :) Zkusim jim napsat, třeba když to udělá pár lidí, tak ten konektor přidají.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam