• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    PES: ad. "ochota" u optickyho odectu .. imho kdyz vezmes neco z whitelistu, bude se jim odporovat podstatne hur a problem "nutné přichytit optické čidlo" uz nekdo vyresil za tebe

    konkretne
    "Přehled schválených zařízení pro optické rozhraní (odečet registrů z elektroměru) "
    Komunikační rozhraní | ČEZ Distribuce
    https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/potrebuji-vyresit/elektromery-a-odecty/komunikacni-rozhrani
    PES
    PES --- ---
    SUCZKER: u elektroměrů je dle typu a také ochoty distribučky více možností

    - starý mechanický elektroměr (s tím kromě OCR přes fotomodul nejde nic - https://github.com/jomjol/AI-on-the-edge-device )
    - odečítat impulzně dle LED (nutné přichytit optické čidlo, horší postup)
    - mít vyvedený impulzní výstup elektroměru (to by měl být standard, ale obvykle tenhle opto-oddělený impulzní výstup není ze svorkovnice elektroměru vyvedený a nez přeplombování to nejde)
    - chytrý elektroměr (s Modbus či podobným rozhraním - opět nutno mít vyvedené)
    - podružný "chytřejší" elektroměr (s Modbus, MBus apod.)
    NIGHTHUNTER
    NIGHTHUNTER --- ---
    SUCZKER: za sebe doporučuju mrknout na web:
    TMEP - Detailed statistics from measured values
    https://tmep.cz/
    můžeš si stáhnout zdrojáky a rozjet to ve více instancích na svém webu úplně zadarmo, ty tam pak jen posíláš data a ty statistiky a grafy už si to vytváří samo, např.
    Ethernetový teploměr a vlhkoměr u Ševčíků
    https://roudnice.tmep.cz/

    jinak vedle toho si zároveň ta svoje data ukládám i do Influx databáze, která mi spolu s Grafanou běží pod Home Assistantem na RPi
    SUCZKER
    SUCZKER --- ---
    TOXICMAN: Díky moc za tip. A když jsi zmínil elektroměr, máš nějaký podružný vedle hlavního, nebo to lze dneska nějak odečítat z toho hlavního?
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    SUCZKER: já jsem si na záznam dat z elektroměru pustil na rpi mqtt broker (Mosquitto), node-red, mysql a grafanu
    je na to spousta návodů
    SUCZKER
    SUCZKER --- ---
    pořídil jsem si na hraní ty levný teplotní/vhkostní čidla LYWSD03MMC a data si z toho každou chvíli tahám pomocí RPi. Chtěl bych si kreslit časové řady atp, časem třeba ovládat i nějaký termostaty. Zároveň nechci vynalézat kolo a psát si to celý sám, abych pak zjistil, že se to dalo někde stáhnout. Je nějakej balík pro linux, případně není na to nějakej cloud, kde by šlo psát ty hodnoty třeba jednou za hodinu kreslit si grafy časovejch řad?
    DURDIN
    DURDIN --- ---
    EMMET: Před časem jsem viděl video, jak někdo stavěl z Technicu ponorku a celou elektroniku měl v krabičce od jídla. Ale ten už to měl extrémní a pohon šel přes magnety aby zachoval izoloaci. Teoreticky bys to mohl schovat dovnitř té duplo loďky a udělat pohon stejně (přes magnety) a pak okraje zatáhnul silikonem. Rozebrat to s trochou síly půjde.
    PECA
    PECA --- ---
    EMMET: A to se ten micro:bit do toho jako vejde dovnitř té loďky?
    Každopádně, existují ochranné laky (nebo tak něco), které odpuzují vodu a chrání elektroniku proti zateklé vodě. Pokud to i izoluje bude potřeba před aplikací přelepit konektory a kontakty maskovací páskou. Na první dobrou jsem našel jeden přípravek, ale asi jich bude víc. Na druhou stranu, bych se hodně bál té Li-něco baterie. Nevím, jestli případné proniknutí vody dokázalo rozhořet - nemám to jak vyzkoušet a ani se mi nechce. :)

    nanoprotech electronics – Heureka.cz
    https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=nanoprotech+electronics
    EMMET
    EMMET --- ---
    Asi jsem měl upřesnit, že volím stavebnici, protože chci, aby to bylo v budoucnu demontovatelné - ať už z důvodu představení, vylepšení nebo zapůjčení komponent jinam. Ta deska je příliš drahá na trvalé umístění, které by obsloužila i jednodušší :D

    Co se týče místa, jsem limitován tím plovoucím ostrovem z Dupla
    PES
    PES --- ---
    EMMET: nakonec to po odzkoušení a vyvedení všech kabelů stejně celé ponořit do laku aby to udělalo izolovaný povlak a to do krabičky ;-)
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    EMMET: blby je, ze z te desky vede kybl kabelu, takze taktika "omotat vulkanizacni paskou" neni uplne schudna

    taky je otazkou, kolik mas mista - pokud spoustu, nabizi se moznost koupit klipovy box na jidlo (jako napr. tohle)
    resp. asi nemusi byt ani klipovy ... v takovych tech generickych domacich/kuchynskych potrebach by se dal nejaky obycejny mozna sehnat i do 50,-
    a z boku pak akorat udelas diru na kabely

    a nebo koupit 10 cm stretch folii (a nebo obycejnou kuchynskou) a cely to tim omotat v nekolika vrstvach
    bude to sice na jedno pouziti, ale pak je otazkou, jak casto to budes rozebirat

    DIY overkill reseni co me napada je jeste expanzni PU pena
    ofc je to bordel s tim pracovat a musis udelat spravne delici vrstvu, aby se pena nedostala primo k elektronice, ale zaroven vsude zakryla vsechno, co je potreba a pak ji riznout tak, at se z toho da sundat/vratit
    priklad pouziti v prumyslu zde


    (zamerne vynechavam vsechny moznosti na 3D tiskarnach, protoze kdo se s tim ma tady u tech slozitejsich veci kreslit a zkouset, ze to sedi spravne)
    EMMET
    EMMET --- ---
    Zdravím, měl bych prosbu o jednu specifickou radu: Chtěl bych udělat DUPLO loďku na dálkové ovládání. K řízení chci použít micro:bit a k tomu desku Wukong.
    To s čím potřebuji poradit je jak elektroniku ochránit před vodou - neplánuji ji potápět, ale myslím, že nemohu zabránit občasnému cákanci. Na samotný micro:bit existuje celkem slušný obal - sice o něm výrobce tvrdí, že je waterproof, ale obávám se, že to je jenom materiál toho obalu, samotný obal má dost mezer, které podle mě nejsou úplně těsné. Ale na ochranu před nějakou kapkou to stačit bude.

    Nicméně nevím, jak ochránit desku Wukong, která je plná odhalených pinů. Mohu ji sice obestavět legem, ale přeci jen bych to raději ještě vypolstroval nějakým voděodolným materiálem. A tady mé znalosti končí, netuším, jestli je nějaký pěnový nebo polystyrenový či jaký materiál, který by to mohl splnit (přes něj bych asi ještě postavil vnější kryt z lega). A jak říkám - nechci to utěsňovat jako ponorku, jen minimalizovat náhodné namočení od nějaké stříkance, když se to bude pohybovat po vodě.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    nevali se nekomu doma dotykac displej na raspi ? potrebuju k oktoprintu neco
    SMIICH
    SMIICH --- ---
    JIMX: Není to asi přesně co hledáš ale funguje to tak že nějakou meteostanici připojíš do rpi přímo přes USB a data taháš z tý meteostanice:
    WeeWX: open source weather software
    http://weewx.com/
    DURDIN
    DURDIN --- ---
    JIMX: tak jsem to kdysi dělal podle tohoto pána: https://lucsmall.com/2012/04/29/weather-station-hacking-part-2/ ,ale je to už mnoho let a dnes je asi lepší volba to co psal [AQUARIUS @ Raspberry Pi - miniaturní počítač za 35$]
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    Pardon za spam ale mám tu nějaký raspberry a orange pi one který už nepoužívám kdyby měl náhodou někdo zájem.
    Orange Pi One H3 512MB - 350/ks
    RASPBERRY Pi 3 Model B 1GB - 900/ks
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    Neválí se někomu někde CM4 s 2G RAM 32G emmc a Wi-Fi?
    JIMX
    JIMX --- ---
    Díky oběma za info
    DURDIN
    DURDIN --- ---
    JIMX: před lety jsem tohle řešil na Arduinu, měl jsem meteostanici, jejíž čidla vysílala v pásmu 433Mhz. Měl jsem k tomu levný 433mhz receiver z ali/ebaye, a někde na netu jsem našel popis protokolu. Na Rpi by to šlo použít asi taky ,když bys ho připojil na gpio a četl co z toho chodí. Zkusím najít někde v zálohách, jestli bych to ještě nenašel.
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam