ZRNKO: Zamysli se nad tím pořádně a zeptej se někoho od fochu (ne prodejců). Zjistíš, že ten nápad je blbost. Sám jsem žil už ve dvou domech (5 let a 1 rok) s podobným zařízením (určeným k topení, nikoliv k ohřevu pitné vody). První případ byl teplovodní výměník v kachlových kamnech (vše nové, stálo to skoro 120.000 Kč v roce 2008) a druhý případ je krbová vložka s teplovodním výměníkem. Hlavní důvod, proč je to blbost je ten, že požadavky na spalování v kotli (= ohřev teplé vody) a na spalování v kachlových kamnech (= ohřev prostoru sáláním) jsou naprosto protichůdné. V kotli chceš dosáhnout poměrně vysokých teplot, potřebuješ předat velký výkon tak, aby si ohřál vodu nad 60°C (kvůli teplovodní korozi výměníku). Naopak dobrá kachlová kamna za provozu jen tak šolícháš , aby bylo v pokoji příjemně. Po vyhasnutí chceš, aby kachle ještě dlouho sálali.
¨
Všichni to chtějí, tak to výrobci dělají, ale to neznamená, že to dává jiný smysl než ten, aby si výrobce vydělal. Výsledek je ten, že si buď pořídíš výměník správně dimenzovaný na topení do pokoje a pak se Ti po dobu životnosti toho výměníku nikdy nezaplatí (těch pár kubíků vody ohřeješ levnějš elektrikou). Nebo si pořídíš výměník dimenzovaný na výkon ohniště jako kdyby se jednalo o kotel. Prostě buď výměník zrezne (protože si budeš topit příjemně do pokoje a vodu jen tak přihřívat z 10°C na 12°C) nebo budeš ohřívat vodu na 60°C a v pokoji budeš mít vytopeno taky na 60°C :) Běžné ohniště o výkonu např. 8 kW je schopno předat do vody tak 1,2 kW (to je 2x míň, než levná rychlovarná konvice).
No a pak nastoupí teprve ta správná sranda, která z toho udělá ekonomický nesmysl na druhou:
* Musíš to chránit proti přetopení (je mnoho způsobů, ale nejlevnější znamená, že v obýváku se v případě havárie vypouští voda z vodovodu na podlahu - nebo do odpadu, ale budeš si dělat v kamnech ještě navíc i odpad?).
* Výměník musí jít servisovat (musí se k němu dát nějak dostat), musí se dát napustit a vypustit, musí se dát vyndat.
* Po dobu havárie, servisu nebo výpadku elektřiny nemůžeš topit v kamnech (prázdný výměník Ti prdne) - takže najednou už nemáš ani záložní topení.
* Musíš vyřešit, aby po vyhasnutí kamen si si nevychlazoval už jednou ohřátou vodu ze soláru průvanem do komína (čidla, bypass atd.).
* Pitná voda je tvrdá a výměník ihned zrezne a zanese se vodním kamenem - na rozdíl od teplovodní soustavy, kde se točí dokola pořád stejná voda a všechen kyslík z ní dávno vyprchal. Takže tam musíš dát katodu jako do bojleru a musíš jí co pár let měnit (rád bych viděl ten servisní otvor v těch krásných kamnech).
* Voda se bude kazit, protože bude dlouho stát na místě a zároveň nebude ani studená (jako v řadu) ani horká (jako v bojleru), ale bude mít ideálních 30 - 40°C pro šíření legionely (ale to, pravda, pár týdnů trvá).
Moje rada - jestli to opravdu hodně chceš, tak se podívej po bazarech resp. po náhradních dílech na lázeňská kamna a ten výměník postav normálně na plotnu (nezabudovávej ho do ohniště) na flexibilní přívody. Bude to ekvivalent toho, co se dělávalo dřív (když se topilo v kamnech, tak na plotně stál velký hrnec, ve kterém se držel horká voda na vaření), akorát to půjde odčerpat do bojleru. Bez zaizolování (což bude móoc hezký) budeš navíc o plochu toho výměníku topit do místnosti (většinou máš ale opačný cíl, chceš do místnosti topit míň, ona jen samotná plotna dává 4 - 5 kW). Ušetříš za rok max. tisícovku nebo dvě. Stát to bude desetitisíce a brzo se to porouchá, ale aspoň to půjde snadno odstranit :)